Vetřelec: Vzkříšení

Alien: Resurrection

Votrelec: Vzkriesenie

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1997, 109 min (SE: 116 min)

Jeunet dokázal s Whedonovým scénářem v zádech nemožné. Slábnoucí sérii poslal zpátky na vrchol, rozvířil dech beroucí studnici nápadů a předcházející Fincherovu vizi si dal bez problémů k svačině. Každá zlomová scéna je ukázkou prvotřídního napětí a ať už sleduji dokonale dopointovaný útěk pod vodou nebo uchvacující panoptikum starších pokusů, můžu se jen spokojeně usmívat nad tím, jak úžasně odvázané celé Vzkříšení je. Když je pak z Ripleyové úžasná bytost s nevídaným charizmatem a kruh se v samém závěru uzavře, přemýšlím dokonce, jestli tenhle troufalý pokus není nejlepším dílem ságy. Scottova jednička nakonec vyhrává o prsa, ale protože je tady druhá polovina filmu tím nejlepším, co jsem kdy ve filmovém Alienversu viděl, není o nejvyšším hodnocení třeba pochybovat.(5.9.2007)

• flanker.27

Pořádné šlápnutí vedle. Sympatických charakterů 0.0, banda lumpů se náhle mění ve spasitele, předobrou androidku Winonu Ryder bych asi odstřelil sám (proč nepředvedla svůj trik s pingpongáčema?). Pár nápadů scénárista měl, bohužel během pořádného nočního tahu, a než se probral z kocoviny, už se mu z hlavy vykouřilo, co chtěl vlastně napsat. Návaznost na trojku úsměvná (jen když to sype, že?), dějová linie vyloženě debilní, akce vesměs trapná, tuna rádoby kůl hlášek (Ripley co "musí někoho ošukat aby se dostala ven" mi způsobila menší závar šedé kůry mozkové), no a ten konec radši komentovat nebudu. Jedna za podvodní sekvenci.(2.7.2007)

Nemyslím, že je to až tak špatný díl. Je sice nejhorší ze všech dílů, ale to nic neznamená. Když řeknete, že je nejškaredější tenhle pětikarátový diamant ve srovnání s těmito deseti dalšími stokarátovými, budete mít pravděpodobně pravdu. Nejvíc mi vadilo špatné prokreslení postav, kdy většinou o nich skoro nic nevíme a ani se nedozvíme. Jak tu někdo říkal něco o skvělém prokreslení mariňáků ze dvojky, tak s tím nesouhlasím. Dobře vyvedení tam byli hlavně Hicks, Hudson, Vasquezová a jejich šéf Borman. Ostatní se tam buď jen velmi lehce mihli a nebo o nich ani nebyla zmínka. Přerod Rip v drsnou a cool bojovnici mi taky zrovna nesedí, ale smrt Dana Hedayi, jak si z hlavy vytáhne kus mozku, je naprosto hloupá a jen pro efekt. Nebo třeba odkaz na jedničku jméno počítače stanice je Otec. Ale největším problémem je podle mě, že se tu pokusili skloubit dohromady klasickou vybíječku z jedničky s klasickou honičkou ze dvojky a bohužel do toho nepřikloubili dostatek prostoru pro herce, jako ve trojce. Kdyby extended edition měla, jako u předchozích dílů 145 minut a tu půlhodinu navíc dali na rozvinutí postav lidí, myslím, že by z toho byl mnohem lepší film. A doufám, že další díl už konečně převede děj na zemi, jak se o to už od prvního dílu Společnost snaží. A ještě jedna taková drobnost. Lidičky, copak už jste zapomněli, že je to čtvrtý díl? A kolik čtvrtých dílů ve filmové historii bylo stejně kvalitních, jako tento? Buď mi vynechává paměť, nebo takovej (kromě Hvězdných válek epizoda 4) není.(11.12.2005)

„Koho musím pretiahnuť, aby som sa dostal na Zem?“ V roku 1997 som mal šestnásť a už dlhé roky predtým som zbožňoval VOTRELCA a VOTRELCOV (trojku nie), takže keď som zistil, že sa robí štvorka, tešil som sa na ňu, ako na nič na svete. Jeunetov a Whedonov príspevok do kultovej votreleckej ságy je v mnohom obdivuhodný. Má pestrú galériu (anti)hrdinov (neviem, či je lepší Perlman, Wincott, Pinon alebo Dourdan), vynikajúcu Weaverovú a v prvej polovici výbornú tiesnivú atmosféru. K tomu prekrásna výprava gigantickej kozmickej lode. Čo mi nesedí? Nie ani tak niekoľko mimoriadne zlých hercov (Hedaya, Dourif, Freeman a trápna Ryderová ako auton - robot vyrobený robotmi), ale drzé až nevkusné znásilnenie legendárnych netvorov, z ktorých sa stali tupé, tajomstva zbavené trikové zvieratá, slúžiace iba ako výplň akčných scén. Tie sú dokonalé (zatopená jedáleň je predčasným finále), ale robia z kultu hlúpy americký akčný sci-fi horor s vysokým rozpočtom (cca 80 miliónov dolárov). Posledná polhodina je potom už vyložene mizerná (nový Votrelec!?). Tu sa asi poriadne strihalo, pretáčalo, hádalo a prepisovalo (počas nakrúcania). VOTRELEC: VZKRIESENIE sa nepodaril... ale som vďačný aspoň za to, že prebehol. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/185319/Votrelec-Vzkriesenie-60.html Kino Považan 1998(9.11.2004)

Určitě nejhorší z "Vetřelců", a nebýt toho "rádobymutanta" nakonec, který byl pouze k smíchu, byl bych docela spokojen. Jenom aby už někoho nenapadlo natočit nějaké supervzkříšení ! :)(16.4.2003)

• - Původně se uvažovalo i o tom, že naklonována bude místo Ripleyové Newt z druhého filmu o Vetřelcích. (-bad-mad-wolf-)

• - Ron Perlman (Johner) sa počas natáčania takmer utopil po tom, čo si vo vode narazil hlavu a upadol do bezvedomia. Zachránili ho prítomní potápači. (hradecek)

• - Scéna v laboratoři, kdy Ripleyová zabije svůj nezdařený klon, byla parodována v seriálu South Park, kde Ripleyovou nahradil hypermoderní vynález "Ručníček". (Czernozub)