Bitva o Británii

• Česko Bitva o Anglii (více)

Film Bitva o Anglii režiséra Guye Hamiltona rekonstruuje proslulou kapitolu z dějin druhé světové války, v níž Velká Británie dokázala odolat německým leteckým útokům. Snímek se soustředí na různé britské vojenské osobnosti, řada z nich je inspirována skutečnými lidmi. V červenci roku 1940 německé vzdušné síly bombardují Anglii v rámci příprav na invazi. Když začne Německo, zřejmě nedopatřením, útočit na civilní oblasti v Londýně, Britové začnou v odvetě nečekaně iniciovat nálet na Berlín. Rozlícený Adolf Hitler nařídí Luftwaffe, aby své útoky spíše než na vojenské cíle zaměřila na Londýn a další velká města. Jeho špatný úsudek však umožní Britům obnovit zničené letecké základny. Statečný boj vyčerpaných anglických pilotů Královského letectva a odolnost britské veřejnosti nakonec dohnaly Německo k tomu, aby se vzdalo svých pokusů o invazi. (Cinemax)

Rathalos

Stare filmy maju svoje caro,je az neuveritelne,ze v tych rokoch vedeli natocit taketo veldiela,vyborna akcna vojnova drama s vybornym hereckym obsadenim,hudbou,vypravou,jednoducho to vyslo na jednotku...:-) ()

Besyn

Tak takhle skvěle natočené letecké bojové scény se jen tak nevidí (pár jich dokonce použil i Svěrák v Tmavomodrém světě).Navíc hvězdné obsazení,dobrá hudba a celkem přesné historické zázemí.Válečná klasika jeko když vyšije !!! ()

Dimo

Technicky velmi vyspělé, herecky kvalitní, stejně jako ony hojně zmiňované letecké monstrzáběry. Ale stylově takovéto filmy povětšinou nejsou mojím šálkem kávy. ()

Lucas87

Válečné filmy vyrobené v této době považuji vždy za takové mistrovské díla, jelikož technické možnosti byly jinde než dnes. Musím říct, působivé letecké bitvy, dobře vykreslený hořící Londýn i strach nováčku v první bitvě. No prostě paráda :) ()

Biopler

Film je priveľmi spútaný čo najdokonalejším vykreslením bojov v oblakoch a to až natoľko, že zošnúroval dejové linky, z ktorých ako divák nemám vôbec žiadny pôžitok. A navyše to začne dosť nudiť, na svedomí to majú aj herci, ktorí sú vo vypätých situáciách jednoducho nepresvedčiví... doprčic, keď vidím to bombardovanie, tak chcem ako divák pocítiť emóciu z postáv, nie vidieť ich sucho pobiehať po pľaci, pohodička, no panic. Tvorcovia chceli obsiahnuť všetko - ukázať nám nielen britských pilotov, ale detailnejšie aj nemeckých pilotov vrátane veliteľa Göringa, a dokonca aj führera a jeho prejav pred sfanatizovaným davom, bombardovanie Londýna a obyvateľov schovávajúcich sa v tuneloch metra, spálených pilotov čo prežili i tých čo boli na uhoľ, diplomatické vojny veľvyslancov... skrátka po tomto sumáre usudzujem, že menej je niekedy viac. Logicky som si najvýraznejšie zapamätal Göringa, kvôli jeho namosúrenosti. Ale vzhľadom na slabé vykreslenie situácie počas samotných leteckých bitiek je jeho záverečný výlev na smiech. Pritom snímka začala celkom pekne... ako boli Briti absolútne nepripravení čo sa týka taktiky, to bolo divákovi pekne podané, no tam to bohužiaľ skončilo. Plusom je použitie oboch jazykov, aj angličtiny aj nemčiny na znepriatelených stranách. Mínusom ešte hrmotná hudba, ktorá v scénach predznamenáva holé nič, jej využitie nechápem. Z úcty k padlým letcom, záverečnú štatistiku chválim, zaokrúhľujem na 2*. ()

Aldamir

Jeden z filmů, pro který budu mít nejspíš do smrti slabost, už jen proto, že Bitva o Británii je moje oblíbený dějepisný téma... Dneska, když už si ho pouštim na starý dobrý VHS (samozřejmě se starým dabingem, ne tou sračkou Made in Nova) potřicátý, tak některý pasáže přetáčim (ta unylá buchtička, co hraje manželku Plummera mě už po těch letech nějak nebaví), ale charisma Shawa s Olivierem, hlášky McShanea s Foxem, precizně natočený letecký souboje a vcelku sympatický němečtí piloti jsou tím správným koktejlem, který mě dostane znova a znova... A závěrečná scéna, kdy Dowding vyjde na terasu svý kanceláře a hledí na blankytně modrou oblohu bez jedinýho Heinkelu patří k těm, který mě zaručeně emočně rozhoděj... ()

ecis

Jeden z naj vojnovych filmov o letectve, pilotoch, lietadlach a lietani. Niekdy az dokumentarne a pre niekeoho aj neskutocne dlhe a nudne, ale ja som sa bavil vyborne. Pre kazdeho spravneho chlapa a chlapca povinna jazda! ()

josieaddms

Je fajn, že nám to ukazuje válku v poněkud jiném světle než moderní válečné filmy, a že to neobviňuje jen jednoho člověka, nebo jen jednu zemi. Nijak se nesnaží ukazovat že všichni byli skvělí muži, jen prostě měli smůlu. Vždycky je něco co se člověk může o druhé světové válce dozvědět, protože se tam dělo tak strašně moc - většinu naprosto strašlivých - věcí, že jakákoli výpověď která není propagandou, mě vždycky zajímá. A když mi k tomu dodají Michaela Caine a další dobré anglické herce, bude to jistě zajímavá podívaná. ()

ppospisil

Jeden z nejlepších čistě válečných filmů.Brilantní sekvence bojů, herci i atmosféra vás ohromí.Navíc když uvážím docela úzký rozpočet, nezbývá mi než dát krásných 5 hvězd a pustit si film po letech znovu. 90% /// Zajímavé komentáře: Pohrobek, flanker.27, Matty ()

Mik_e

Parádní a jen velmi pomalu stárnoucí válečný velkofilm klasického typu - to znamená opravdu hodně opravdových letadel, skutečných výbuchů atd. Stará poctivá filmařina, žádné "podvody" s digitálními triky. Na snímku se pochopitelně podepsal zub času, divák nemůže přehlédnout některé nedostatky technického rázu. Ale na druhou stranu má Bitva o Británii stále co nabídnout - nesnaží se tlačit na divákovy emoce tak silně jako moderní americké válečné filmy, je natočena velmi věcně (ovšem spád má), a bohužel - vše co se v tomto filmu děje, vypadá prostě skutečněji než všechny CGI efekty dohromady. Takže, pro moderní filmaře - digitální letadla opravdu nejsou lepší než skutečná, skutečné exploze jsou lepší než počítačové atd. ()

markotter

Pro mě dost nudné - koukal jsem na to na třikrát a vždy jsem se dost nudil. Jediné, co pro mě bylo zajímavé, bylo pozorovat, jak řešili angláni v té době koordinaci leteckých sil proti náletům. Jinak letecké souboje nic moc, takové bez šťávy a děj dole na zemi vlastně nebyl moc děj. ()

Inozuka

Nějak nechápu proč, když si dali tu práci s autentickými letouny, autoři někde nevyštrachali pár německých polopásových transportérů a v úvodu je nechali zahrát americké Halftracky. Pro znalce to působí jako pěst na oko. Také mě dost štve opakování záběrů leteckých bitev, stálo to sice asi majlant, ale v těch stohách natočeného materiálu se určitě dalo najít i víc. A do třetice docela mi splývají hlavní postavy.... Hrdinové mi přijdou jeden jako druhý, nedalo se s nimi moc identfikovat a když je náhodou sundal nějaký ten messoun, bylo mi to fakt dost jedno. A to by asi nemělo.... Jinak ale klasika. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer