Bitva o Británii

• Česko Bitva o Anglii (více)

Film Bitva o Anglii režiséra Guye Hamiltona rekonstruuje proslulou kapitolu z dějin druhé světové války, v níž Velká Británie dokázala odolat německým leteckým útokům. Snímek se soustředí na různé britské vojenské osobnosti, řada z nich je inspirována skutečnými lidmi. V červenci roku 1940 německé vzdušné síly bombardují Anglii v rámci příprav na invazi. Když začne Německo, zřejmě nedopatřením, útočit na civilní oblasti v Londýně, Britové začnou v odvetě nečekaně iniciovat nálet na Berlín. Rozlícený Adolf Hitler nařídí Luftwaffe, aby své útoky spíše než na vojenské cíle zaměřila na Londýn a další velká města. Jeho špatný úsudek však umožní Britům obnovit zničené letecké základny. Statečný boj vyčerpaných anglických pilotů Královského letectva a odolnost britské veřejnosti nakonec dohnaly Německo k tomu, aby se vzdalo svých pokusů o invazi. (Cinemax)

JohnSmith

Režisér Bondovek si odskočil k válečnému dramatu, jehož téma je pro Brity jednou z nejosobnějších věcí novodobé historie. Nutno říci, že se jedná o jeden z nejlepších válečných snímků, jaké jsem viděl a to hlavně díky nezapomenutelným leteckým soubojům, které jsou na rok 1969 naprosto skvělé a troufnu si říci, že strčí některé dnešní do kapsy. ()

Gallagher

Výpravný epos o jedné z nejslavnějších bitev lidské historie. Filmu nechybí akce, napětí, atmosféra, ani povedené triky. Přiznávám však, že místy jsem se po dobu 133 minut občas nudil a některé scény jsou opravdu zbytečně natahované a ubírá jim to na působivosti. ()

Autogram

Jednoznačne sú tu letecké akcie prvotriedne, nie je im čo vytknúť, ale ľudské osudy mi boli bližšie v Tmavomodrom svete. Okrem pár vzťahov a ženskej emancipácie v armáde s neistým výsledkom sa všetko sústredilo na vojenské akcie, a tvorcovia neurobili chybu. Ale žiadna akcia sa nevyrovná zimomriavkovému pocitu z čistého modrého neba v závere. Film je aj poctou letcom všetkých národností zúčastnených na obrane Británie, pričom Poľskí a Československí sú podľa titulkov v počte na druhom a treťom mieste hneď za Britmi. –––– Nikdy v historii lidských konfliktů nedlužilo tolik lidí takové hrstce. (Winston Spencer Churchil) ()

Killda

Schází tomu promakanější postavy a příběh, ale na rok 69 je to neuvěřitelně velkolepá válečná přehlídka, která obstojí i dnes. 7/10 ()

drackula

Letecké súboje, plánovanie, logistika - na toto všetko sa veľmi dobre pozerá. V momente keď nastáva nejaká civilná rovina, alebo sa do popredia dostávajú konkrétne postavy, už sa to trochu drhne a pravdupovediac som sa tešil na moment, kedy sa zase pôjde do akcie. V globále ale určite spokojnosť. 70% ()

Pecival

Poměrně hezké ztvárnění soubojů (obzvlášť na svoji dobu), ale je to pořád dokola. Po chvíli mě to začalo nudit. Navíc na můj vkus málo politiky. Charaktery hodně nevýrazné, jak dá u podobného filmu čekat, ale není tu nic na co bych se upl. ()

Aqualung

Viděl jsem tento film několikrát.Vždy mne osloví.Říkám si jak moc bychom měli být vděční?Jsem si plně vědom a věřím, že i Britové jsou si toho vědomi, jak hodně ublížili Čechům a některým Slovákům svým jednáním, která předcházela mnichovské dohodě.Dali nám možnost ustanovit exilovou vládu, dali nám možnost začít bojovat na zemi i ve vzduchu.Jsem si vědom, co způsobil atentát na Reinharda Heydricha,který by nebyl aniž by byli naši vojáci v Británii vycvičeni.Jsem si vědom, že jen díky tomuhle počinu jsme se stali členy vítězné koalice, jsem si vědom, že hrdinství Čechů a Slováků za kniply britských stíhaček znamenaly ohromný přínos k porážce toho šíleného systému, který Hitler zavedl v Německu.Tenhle film je alespoň malým poděkováním pilotům všech cizích zemí i těm britským za ohromný kus práce, který odvedli a zabránili tak Německu v invazi do Británie.Myslím, že v roce 69, kdy vznikl se podařilo natočit silný film, a sice jak po technické stránce-některá letadla byla kamuflována z každé strany jinak, tak i po umělecké. Neexistovala počítačová grafika jako ve sračkovitém Pearl Harbor, a přitom jsou souboje dodnes silně působivé.Chybí, díky Bohu, cajdákovité scény, je to jen surová řež a lidské hrdinství ve stejné míře...Klobouk smekám a hluboko se klaním. ()

Jello Biafra

Velkolepý vojnový film o najväčšej leteckej bitke histórie, kedy statoční piloti RAF bojovali proti ohromnej vzdušnej presile nemeckej Luftwaffe. Jeden z mojich najobľúbenejších vojnových filmov. ()

Sdoom

Válečný snímek, který věřím je vzhledem k tématu pro Angličany modlou, ale pro mě jakožto filmového diváka jen průměrným snímkem, který bych mezi nejlepší válečné filmy určitě nezařadil. Jedná se v podstatě jen o rekonstrukci událostí, navíc dost chaoticky uspořádanou. Hudba mi zde vůbec neseděla, zejména při té největší bitevní scéně jsem měl spíš pocit, že jsem v nějakém krimithrilleru. Na dobu, kdy snímek vznikl, jsou letecké bojové scény opravdu skvělé, i když s přehledností jsou malinko na štíru. Navíc jako Čech se můžu cítit uražen, že zatímco Poláky tam v akci ukázali, tak naše statečné piloty jen zmínili dvakrát během filmu a pak na konci v titulcích. :-) ()

Maynard.

Teď mám nějaký období 2.Světový nebo co... Asi se to spustilo Bratrstvem neohrožených. O tomhle filmu sem toho slyšel hodně. Tyhle starý válečný filmy sou dělaný hodně precizně, hodně komparzistů a havně žádný efekty, což e místama až neuvěřitelný. Bohužel mě až zas tolik nerajcujou letadla, takže 70% z filmu sem si jen říkal, jo, lítaj fakt pěkně, ale je mi to tak nějak u prdele :o). Ale bylo rozhodně potřeba si tenhle film odškrtnou. Oproti třeba "Bitvě v Ardenách" nebo "Nejdelší den" mě tohle zdaleka nevzalo... ()

klúčik

Výborný veľký, výpravný vojenský film. Napínavé vzdušné súboje. Atmosféra strachu pri bombardovaní anglických miest. Tento film ma vždy zaujme. Dávam 100% aj výborné masové scény. ()

ryba443

Naprostá špička ve svém žánru, lepsí vzdušné souboje už na stříbrném plátně neuvidíme. S leteckou technikou, která byla pro natáčení k dispozici, lze s trochou nadsázky říct, že jde takřka o rekonstrukci Bitvy o Británii :) Výhrady bych samozřejmě nějaké měl - pár nudných dějových linií, pozměněná jména některých účastníků (např. Galland - Falke), chybějící typy letadel (to ovšem celkem chápu - kde sehnat letuschopné Bf 110, Ju 88 nebo Do 17, že?), ale dá se nad tím vším mávnout rukou. Skvěle ztvárněná filmová pocta té hrstce statečných letců, mj. i Čechoslováků. ()

xaver

Jeden z nejlepších válečných snímků, téměř dokumentárním způsobem ukazuje nejkritičtější období začátku druhé sv. války pro Británii. Po porážce spojenců na kontinentu se Němci připravují na vylodění v Anglii, ale kvůli silnému britskému válečnému loďstvu, musí získat jednoznačnou převahu ve vzduchu. Velkohubý maršál Göring se chvástá, že za dva týdny vymaže britské letectvo z oblohy. Nepovedlo se. Zásluhu na tom mají mimochodem i čsl. letci, kteří sloužili v britském královském letectvu. Snímek to ukazuje velmi věrohodně se skvělými hereckými výkony hlavních protagonistů. ()

Wally

V porovnání s jinými válečnými filmy mne tento zas až tak neoslovil....přišlo mi to jako záznam z leteckého dne někde od Hradce....navíc, člověk pořádně ani kolikrát nepoznal kdo je kdo a když už nevěděli jak film natáhnout, tak tam dali pár opakujících se záběrů za sebou... ()

jirijost

Nádherné letecké záběry které opravdu stojí za shlédnutí. Příběh ale už trošku pokulhává a dost mě mrzelo že jsem v podstatě za celé dvě hodiny nezaznamenal ani jednu výraznější postavu, nepamatuji si žádné jméno z filmu to asi o něčem svědčí. Kvůli tomu jeden bod musím ubrat, ty záběry nádherných letadel a soubojů dají sami o sobě pěkné 4. ()

Han22

Britové při rekonstrukce slavné bitvy o Británii nenechali nic náhodě, režisérské křeslo obsadil bondovský režisér, ve filmu si zahrála množství slavných britských herců a naprosto neskutečný počet techniky.  Výsledek je technicky asi nejlepší letecký snímek ze staré školy. Famózně pojaté letecké bitvy s desítkami strojů, perfektně nasnímané, plné rozpadlých letadel, parašutistů i hořících lidí. Člověku vyráží dech jako to dokázali v té době natočit bez jakýchkoliv vložených doku záběrů, navíc tu nechybí i výborné bombardovací scény letišť (se záběry na hořící Londýn to už je slabší). Bohužel je to pojaté dost suše a dokumentárně, většina herců v podstatě nemá moc co hrát k postavám není šance si vytvořit jakýkoliv vztah a emocionální dopad byl nulový. Čemuž odpovídá i to, že jsem kdysi film viděl, ale nic si z něj nepamatoval. A čistě subjektivně mě víc baví pěchota/tanky než letadla, takže v souboji těžkých vah roku 1969 by zvítězil Most u Remagenu. Jako hraný "dokument" ovšem naprosto vynikající a silné 4*. ()

Davej

Po hodině neustálých leteckých soubojů už jsem se nudil a stále víc jsem cítil únavu. U jiného filmu by to byl negativní prvek a odrazilo by se to záporně na mém hodnocení. Zde je to ale zcela obáceně. Bez ohledu na to, zda to tak tvůrci zamýšleli nebo ne, podařilo se jim přenést na plátno atmosféru této letecké bitvy, která pro piloty nebyla ani zdaleka nějakým dobrodružstvím, jak by se mohlo zdát, ale těžkou, vysilující a velice nebezpečnou prací. ()

DocBrown

V roce 1969 lide pristali na Mesici, staveli Concorde a tocili kvalitni valecne filmy. Dnes je Mesic davno opusteny, Concorde v muzeu a pod "valecnym filmem" se rozumi slatanina prekroucene historie (aby vyznela co nejvice pateticky), love-story a nejakych tech pocitacovych omalovanek namisto skutecnych souboju. Tenhle valecny film je presne jak ma byt a jaky asi jeste hodne dlouho neuvidime. Castecne jako dokument, ktery se snazi pomerne presne popsat historii, pribehy jednotlivcu jsou redukovane na minimum, protoze jednotlivec zadnou bitvu nikdy nevyhral. A protoze ve valce nebojuje jen jedna strana, tak pomerne velky prostor dostavaji i Nemci. Ale to hlavni, pocetne letecke sceny maji perfektni kvalitu, ktere se dnesni CGI tezko muze rovnat. A vse zavrsuje vyborna hudba. Film by rozhodne zaslouzil lepsi dabing, treba Sejka mam moc rad, ale kdyz mluvi asi 5 postav, tak o urcite neni ono. Samozrejme neni nad original. 90% ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer