Bitva o Británii

• Česko Bitva o Anglii (více)

Film Bitva o Anglii režiséra Guye Hamiltona rekonstruuje proslulou kapitolu z dějin druhé světové války, v níž Velká Británie dokázala odolat německým leteckým útokům. Snímek se soustředí na různé britské vojenské osobnosti, řada z nich je inspirována skutečnými lidmi. V červenci roku 1940 německé vzdušné síly bombardují Anglii v rámci příprav na invazi. Když začne Německo, zřejmě nedopatřením, útočit na civilní oblasti v Londýně, Britové začnou v odvetě nečekaně iniciovat nálet na Berlín. Rozlícený Adolf Hitler nařídí Luftwaffe, aby své útoky spíše než na vojenské cíle zaměřila na Londýn a další velká města. Jeho špatný úsudek však umožní Britům obnovit zničené letecké základny. Statečný boj vyčerpaných anglických pilotů Královského letectva a odolnost britské veřejnosti nakonec dohnaly Německo k tomu, aby se vzdalo svých pokusů o invazi. (Cinemax)

Piggsy

Výborně zpracované letecké a výbušné scény, obzvlášť vzhledem ke stáří filmu. Klobouk dolů - efektům se opravdu nedá vytknout vůbec nic. Zpracování děje a herecké výkony jsou také na úrovni a narozdíl od moderních leteckých filmů působí tento přesvědčivým, syrovým a nehollywoodským dojmem. Přes všechny klady si ale Bitva o Británii nedokázala udržet mou pozornost a po celých 130 minut jsem se víceméně nudil... ()

filipvrbik

Hodně slabé, zub času se podepsal.... ne tím to není- natočeno je to skvěle, ale příběh žádný (jen se pořád dokola lítá), němci mluví anglicky a mají podobné uniformy, vůbec nejsou zobrazeni jako nepřítel. (přitom poláci mluví polsky), prostě dvě a půl hodiny nudy oslavující britské letce za druhé světové války. Jako proč ne, ale mělo to být natočeno úplně jinak ....40% ()

Rozjimatel

Hamiltonova Bitka o Britániu veľmi pútavo prenesie diváka do doby veľmi dôležitej leteckej bitky 2. svetovej vojny. Rozoberajú sa všetky možné okolnosti tejto bitky, takže sa jedná viac o rekonštrukciu týchto udalostí ako o nejaký filmový príbeh. Film sa snaží byť čo najviac faktografický (veľkým plusom sú autentické lietadlá), snaha režiséra bola zahrnúť všetko podstatné, preto musel na príbeh rezignovať a výsledkom je potom skôr sled jednotlivých scén. Pri sledovaní filmu treba privrieť očí nad jeho menej dokonalou technickou stránkou, keď často zreteľne vidieť rôzne modely (lietadlá, domy) a najmä výbuchy pôsobia dosť komicky. Keďže leteckých súbojov je veľké množstvo, kvôli technickej nedokonalosti postupne omrzia. To sa ale netýka trochu inak poňatej záverečnej bitky (k tej sa dostanem neskôr). Stretlo sa tu množstvo známych hercov, pričom vďaka charakteru filmu ich postavy preplávajú filmom bez nejakej emotívnej stopy. Zaujala ma výborne stvárnená postava maršala Göringa a pobavila ma vtipná vložka s poľskými pilotmi. Moja výčitka smeruje k vystupovaniu postáv vo vypätých chvíľach, keď často pôsobia, akoby na nich ťaživosť situácie vôbec nedoľahla a ich rozhovory sú nenútené, vtipné, na ich tvárach ľahký úsmev. Vrcholnou scénou filmu je výborne podaná záverečná letecká bitka, ktorá rozhodla o celkovom výsledku. Pôsobí ako taká snová sekvencia, nočná mora, kde v neprehľadnej mele padajú anglickí aj nemeckí (tí násobne viac) piloti ako muchy, pričom celé to je podkreslené výbornou dramatickou hudbou. Táto scéna akoby podtrhovala nezmyselnosť celého vojnového konfliktu. Je to zvláštne, ale keď sa tak zamyslím, toto je jednou z mála anglických vojen vo filme, kde som tým Angličanom úprimne fandil. ()

Dragonlanc

Výborný vojnový film. Záujemcovia o históriu ocenia najmä reálne historické lietadlá aj keď nemecké messerschmitty 109 sú tu predstavované ich španielskou variantou s trochu iným motorom, ako mali originálne stroje. Británia vyhrala, aj keď to bol vtedy pre celý svet veľký zázrak, aj vďaka typickému britskému kľudu a pokoju za každej situácie. Celá bitva je zobrazená v surovej holej nahote, bez akéhokoľvek prikrášľovania a zbytočných hrdinských vyhlásení. Chvála bohu, že to netočil Hollywood, určite by z toho bola podobná sračka ako Pearl Harbor. ()

mira007

Bitva o Británii z roku 1969 dnes působí trochu suše obstarožně, ale na druhou stranu ta síla gigantického nasazení letadel do bojových scén v době před digitálními efekty, to je ohromující i pro dnešního diváka... ()

Brejlil

Dnes klasický válečný film, natočený podle šablony, v 60. letech značně používané. Filmaři se snažili zachytit co nejširší pohled na určitou válečnou událost, a tak místo jednotlivých vojáků sledujeme tu velení, tu pilota, tu nálet, tu poradu. Vzniká tak vlastně ilustrovaná učebnice dějepisu, ne nějaké drama. Tato učebnice má ovšem (pro mě) jednu přednost: letadla. Hurricany a Spitfiry skoro nezmizí z plátna, a i když Němci nemají tak důstojné zastoupení (produkce se sice snažila a sehnala něco ve Španělsku, hodně ale musely zachraňovat modely a zvláštní efekty), je to pro fanouška letectví pastva pro oči. ()

Rilian

Poprvé sem to viděl asi v osmi letech a byl sem unešený...teď sem to viděl znova a nic se nezměnilo. Snad neexistuje film s více leteckými souboji. Pro lidi se zájmem o WWII povinost. A to i když messerschmidty nemaj ty správný motory!!! ()

Rekpet

3* za film a 1* navíc, klasicky za leteckou tématiku. Na rok výroby filmu, jsou všechny "efekty" šíleně realistické (až na krev..). Jedné co mě zklamalo byl konec, vypadá takový nedodělaný. Řekne: "Určitě něco chystají" a pak to končí. ()

thunnus

I na současnou dobu působivé, na svou dobu nepochybně geniální. Jen mě mrzí karikatury nácků vč. Göringa. Nebyli to takoví nafoukaní blbci... ()

Vesecký

Velkofilm o největší a nejdelší vzdušné bitvě 2. světové války, která se stala jednou z přelomových událostí celé války. Herecké obsazení, režie, dramatická hudba, to vše vytvářelo důvěryhodnou atmosféru těch událostí. Čtyři hvězdičky – poněkud rychlý závěr, protože nebyl dostatečně vysvětlen důvod toho, proč se Němci rozhodli boj ukončit; a pak také na rozdíl od fanoušků bojového letectví jsou pro mě smrtelně nudné stále stejné souboje a manévry vojenských letek. ()

crozet

Velmi solidní přímočará a minimalistická forma bez obtěžujících hollywoodských kudrlin a slepých uliček (snad jen vyjma zastávek Plummer-York) a nadčasově skvělé bojové scény na nebi. Autoři na malém prostoru umně předali triumfální i tísnivou dějinnou i psychologickou atmosféru této slavné válečné epizody - klobouk dolů, to je výkon nadčasový a dodnes příkladný (kam se hrabou soudobí zpracovatelé velkých epických témat). Mimo hodnocení: škoda dokladů britské nadřazenosti vůči národům tzv. nižší kategorie, škoda této dodnes přetrvávající nadřazenosti samotné.. ()

Matli

Pro fanoušky válečných letadel je tento film určitě pastva pro oči. Každopádně dobrý válečný filmy a dobře natočený, ale zase nic závratnýho. Musím ale vyzdvihnout letecké bitky, těch je tam víc než dost a hlavně je většina skutečná a to nemluvím o veškerých explozích. Člověk je zvyklej na počítačový výbuchy, ale tady je vše reál a hodně dobrej, tolik opravdu zničenejch letadel a hangárů jsem ještě ve filmu neviděl. 73% ()

zdeny99

Nádherná válečná podívaná prošpikovaná desítkami leteckých soubojů od začátku do konce. [3913. hodnocení, 191. komentář, 81%] ()

Drink4Fun

Skvělý efekty, pěkná výprava, ale prostě mě to nějak nechytlo. Nevím, možná jsem na to neměl jenom tu správnou náladu. ()

drankeryth

Tak takymto sposobom ma vyzerat spravne natoceny vojnovy film, kde je to zaujimave v kazdom momente, ked sledujete tento film. Od zaciatku az do konca je to vymyslene dobrym scenarom a co sa tyka vzdusnych bojov medzi Spitfire a Meserrschmitt a bombardermi, boli radost pozerat a aj explodovanie lietadiel boli na adekvatnej urovni. Film ma aj docela dlhu stopaz, co mu ani v najmensom neuskodilo. Hluchych miest som si ani nepovsimol vo filme. Toto je jeden z najlepsich vojnovych filmov, ktore sa odohravaju pocas druhej svetovej vojny. ()

Adm.Nelson

Včera som pozeral Gallipoli a dopĺňal si resty v mojom obľúbenom žánri, no trochu (ale skutočne iba trochu) ma sklamalo, že tej vojny tam nebolo viac. Tu som si ju však užil do sýtosti, prakticky celý film je sústredený na vojnové udalosti a akcie vo vzduchu je maximálne veľa. Dá sa povedať, že som to prežíval spolu s pilotmi, a aj ja som chcel strieľať Heinkely, Stuky a Messerschmitty nad oblakmi, a posielať ich všetky pekne dole do Lamancha. Samozrejme, Pearl Harbor sa s týmto môže len veľmi ťažko porovnávať, Hamiltonov film je o niekoľko tried vyššie. Potešili ma Caine, Plummer, a McShane, ktorých som videl prvý krát vo filme takto mladých. 10/10. P.S.: A nachádza sa tu asi najvtipnejšia scéna, akú som kedy vo vojnovom filme videl. Pri Poliakovom "Good Afternoon" som vyprskol poriadnym smiechom. ()

MickeyStuma

Fenomenální rekonstrukce jedné zásadní bitvy 2. světové války. Tvůrci neponechali nic náhodě a kvůli hodnověrnosti na ničem nešetřili. Nasnímané letecké souboje patří k tomu nejlepšímu, co je ve světové kinematografii k vidění. V ději je zvýrazněna i zásadovost a jistá kritika k uceleným věcem. Dnes je tempo sice již značně pomalé, ale přesto nijak nesnižuje honosnou kvalitu díla. Snímek po právu patří do řady k nejlepším válečným snímkům, co kdy byli natočeny. ()

brumbrum

Dost slabe :-(. Cakal som ovela viac, vzhladom na pozitivne recenzie tuna. Co bolo NAJHORSIE: ta idiotska, nechutna, pompezna, hrmotna hudba, jak z dakeho cirkusoveho cisla; absolutne nepocut nemecke dialogy, lebo cez vsetko buraca cirkusovy orchester, jak pred skokom tepleho sasa ponad nenazraneho leva. Akonahle sa ukazu fasuni na scene, tak sa to spusti, tadaaaa--tadada-dadaaaaaa-radadatadada-tadaaaa-buuuum-buuuum-buuuum!... To kery super idiot do toho prepasoval kua, sak sa to neda pozerat!.. Dalej je desne rusive, ze film postrada akekolvek hlbavejsie dialogy, psychologiu postav, pribehy z cocpit-ov atd. Toto je jak zlepene zo zvyskov z kibla v strizni, bez ladu a skladu, sceny tipu "chlapek sa trasie, jak hovadsky striela", nik netusi, ci je to fasun ci Poliak, proste sa tam trase, secko hori, dakto padne, dakto sa zasa trase, zasa secko hori, do toho ta tepla cirkusova orchestralka, zabery na slnko.. Dalsi skvost je, ze su vsetci komplet v pohodicke; zem sa trase bombami, obloha plna bombarderov - a kupodivu, ziadna panika, nik sa neponahla.. - uplne vidno nudu blbych hercov, asi im bolo teplo a boli po obede alebo co, ziadna stvanica, len dake pozy, kazdy si kludne kraca dakam, medzi bombami.. Potom mrdne bomba na zachrannu stanicu, pilotovi uhori manzelka - no cuduj sa svete, tipek sa len otoci a zachmurene odpochoduje; za minutu scena, jak ide v pohodicke k stihacke, proste to uz stravil cele, co tam po zene a decku, sak sa usmazili uz pred pol hodinou, tak co.. Takto to ide do konca, potom titulky a podakovanie hrdinskym pilotom.. Sa mi to volako nepacilo myslim :-D. 2*, zo sucitu s tymi pilotmi, ale za tu cirkusovu doprodovdnu kapelu, by si to zasluzilo urcite "odpad".. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer