Bitva o Británii

• Česko Bitva o Anglii (více)

Film Bitva o Anglii režiséra Guye Hamiltona rekonstruuje proslulou kapitolu z dějin druhé světové války, v níž Velká Británie dokázala odolat německým leteckým útokům. Snímek se soustředí na různé britské vojenské osobnosti, řada z nich je inspirována skutečnými lidmi. V červenci roku 1940 německé vzdušné síly bombardují Anglii v rámci příprav na invazi. Když začne Německo, zřejmě nedopatřením, útočit na civilní oblasti v Londýně, Britové začnou v odvetě nečekaně iniciovat nálet na Berlín. Rozlícený Adolf Hitler nařídí Luftwaffe, aby své útoky spíše než na vojenské cíle zaměřila na Londýn a další velká města. Jeho špatný úsudek však umožní Britům obnovit zničené letecké základny. Statečný boj vyčerpaných anglických pilotů Královského letectva a odolnost britské veřejnosti nakonec dohnaly Německo k tomu, aby se vzdalo svých pokusů o invazi. (Cinemax)

L_O_U_S

Nedokázal jsem si Bitvu o Británii vychutnat tak, jak se na válečný film sluší, a to především ze dvou důvodů. Za prvé jsem se ani za 133 minut nedokázal zorientovat v postavách, které se procházejí po hangárech, usedají do stíhaček, řídí vzdušné souboje a občas některá z nich zařve. Smrt leteckých důstojníků v takovém filmu mě nechává chladnou, protože ani nevím, kdo to vlastně zahynul, a marně pátrám v paměti, proč byl pro děj tak důležitý. A je jasné, že piloti RAF nebudou kvůli mně startovat bez kukel a masek, abych si lépe zapamatoval aspoň obličeje. Nu, a druhým důvodem mého nepříliš výrazného prožitku jsou samotné souboje, kterých je ve filmu zkrátka přespříliš. Ano, jsou na tehdejší dobu zpracovány dobře a vyjímají se zejména v širokoúhlé verzi (jestli někdy někdo tenhle film osekával do televizního formátu, měl si jako pokání usekat i ruce), jenže když se do sebe Angláni a Němci během dvou hodin pustí už posedmé, tak se prostě může stát, že divák znaveně zívne. (708., 6. III. 2012) ()

Martin741

Reziser Guy Hamilton sa par rokov po legendarnom Goldfingerovi rozhodol sfilmovat aj Bitku o Britaniu, ktora prebiehala od jula do oktobra 1940. A zhostil sa tohoto filmu bravurne. Vsetky zalezitost v tomto filme slapu naplno : dialogy su maximalne dokonale, zabery na bojove lietadla, samotne boje tiez. Suboje vo vzduchu su natocene bravurne, tam niet co vytknut. Plus ucast hereckych velikanov ako Michael Caine /The Italian Job 1969/ maximalne potesi oko divaka. Curd Jurgens /Cesta pod Hladinou s Robertom Mitchumom/ bol tiez na urovni. Genialny vojnovy film. 100 % ()

Petoss1

Vynikajúci vojnový film na ktorom vidno že si tvorcovia dali záležať. Letecké súboje sú spravené veľmi vierohodne a bez trikov (no v roku 1969 asi žiadne poriadne byť nemohli). Mladý Michael Caine ma nesklamal, no pretože sa príbeh zameriava na širokú škálu postáv (Maršál Göring...) nieje hlavná postava. Zase raz som sa ocitol v mojom nebi. 88% ()

Wladi.mir

Je to výborný film, ale z pohledu tehdejší doby. Dnes už je to takové bez emocí a atmosféry. Musím, ale uznat, že záběry jsou na tehdejší dobu vynikající. ()

pakobylka

----- "Nejsme připraveni, jsme sami, hrajeme o čas - a ten ubývá." ----- Bitva o Británii v kostce. V instantní kostce ... bohužel. Její emoce byly dokonale zakonzervovány, aby si uchovaly neomezenou trvanlivost - jenomže tím pádem je nelze jen tak beze všeho vzít a vyslat do prostoru, kde by mohly najít a oslovit případného diváka. Na druhou stranu vás čeká bezpočet opravdu skvěle natočených válečných leteckých scén, což určitou odtažitost a nezúčastněnost snímku trochu odbourává. Sečteno a podtrženo: 3,5*, přičemž na čisté 4* zaokrouhluju z úcty ke všem příslušníkům RAF, kteří bojovali ve druhé světové válce. ()

zette

Po technicke strance neni co vytknout, slusna rekonstrukce boju ve vzduchu. Jednotlive postavy a dialogy me vsak neoslovily a nebudu citit potrebu si film jeste nekdy pustit. ()

majo25

Historický snímok o jednej z najpamätnejšej bitke pre britskú armádu, či skôr britské kráľovské letectvo. Kopa vtedajších hviezd si zahralo vyšších dôstojníkov (Olivier, Andrews, Caine, Howard, More, Plummer, Redrave) a môžeme sledovať na svoju dobu výborné technické prevedenie leteckých súbojov a ostreľovaní. Ale film poteší skôr leteckých historikov a tých, ktorí sa o 2. svetovú vojnu a jej letecké bitky zaujímajú. V opačnom prípade ide o nezáživný vojnový film bez dramatickejších situácií so slabšou schopnosťou vcítenia sa diváka do rolí a s kruto dlhou stopážou. Hodnotenie: 60% ()

BoXBe

Ani tak nejde o film jako o převedení historického popisu na plátno. Pro vzdělávání dobrý, v Británii v rodinách s pamětníky prakticky povinnost, u nás by mělo být taky. Pokud natočí Battle of Britain Ridely Scott, půjde o jiný kousek. Každopádně, to, co se událo v roce 1940 se připomínat musí. A protože se toho událo opravdu hodně, když půjde o pět dalších filmů, pořád dobře. ()

Apophis

Podle mého názoru vynikající válečný film, plný dokonalých vzdušných soubojů (když si uvědomíme, že tvůrci ještě neměli k dispozici počítačovou grafiku, tak...). Dále bych zdůraznil vynikající vykony herců (jak by taky né, když tam hrála soudobá herecká elita), speciálně bych chtěl vyzdvihnout výkon R. Shawa, který roli spojeneckého stíhacího esa zvládl dokonale (jako také většinu svých rolí :-) ) Scénář byl také dobrý. Výborná na filmu táké byla základní myšlenka, zachytit bitvu v určitém průřezu a hlavně NEZKRESLENĚ!!! To je právě problém mnoha současných válečných filmů (tvůrci se snaží na úkor objektivity zachytit hrůzy války nebo naopak glorifikují hrdiny atd.) Tento film je podle mého realistickým zachycením nejen Bitvy o Británii, ale i války vůbec. Proto jednoznačně 5* ()

Mol

Protože hlavníma hrdinama filmu jsou letadla a letecké souboje. Nemohl jsem se sžít s nějakou postavou a proto nedám plný hodnocení. Jinak letecké souboje na dobu vzniku jsou parádní a viděl jsem to v bluray kvalitě, takže jsem si je řádně vychutnal. Nejlepší je scéna, když piloti jen tak polehávají a válí se v křeslech vytaženejch venku v těch svejch leteckejch koženejch bundách. Takovej chill out. Vzadu topoly a ticho. Úplně jsem cejtil tu pohodu jaká z těch frajeru sálala. Drsní hoši. ()

Mylouch

Pocta letcům bitvy o Británii v předvečer jejího 30. výročí. Dramatický standard založený na historických datech, typových situacích a troše vztahů, dobová amortizace četných doživších letuschpných kousků britské i německé letecké techniky. Letecké operace sice skutečnost přiblíží jen kosmeticky, často selhává vztah akce-následek, velká část hudby je pouze produkční šablona, nejlépe po technické i emocionální stránce náhodou vycházejí akce polských perutí. Nás Čechy zase může těšit, jak dramaticky, dokumentárně i filmařsky a herecky dopadl s minimem prostředků tuzemský skvostný dobový kousek Nebeští jezdci. K trochu lepším kouskům pak patří i dobový koprodukční Tora! Tora! Tora!, případně starší Ďáblové v oblacích. 3-4* ()

Mrkvič

První polovinu filmu jsem žasl, jak film vypadá po skoro padesáti letech po technické stránce. A i ve druhé části (dokonce ještě výrazněji) byla znát obrovská snaha o reálnost vzdušných soubojů a všech těch možných letadel. Jen výjimečně byl rozeznat model od skutečného letadla a pády letadel do moří nebo na pevninu byly opravdu velkolepé. Snad jen na výbuších ve vzduchu se podepsal zub času. Problém filmu je v tom, že kromě technické stránky toho moc nenabízí. Pár hrdinů sice má nastíněno své osudy, ale je to bez emocí a tak nějak o ničem. ()

Kmotr76

Efekty pěkné, jako pocta hrdinům bitvy o Británii ujde, ale jako film to moc nefunguje. Tedy aspoň po více než čtyřiceti letech. Místy je to nudné, příběhy postav jsou nezajímavé a nezapamatovatelné, stejně jako postavy samotné.Ony i ty efekty jsou sem tam až příliš nápadné. Opravdu zdařilé jsou ty letecké záběry, na proti tomu pozemní scény (bombardování Londýna) jsou již slabší a vypadají dost kulisovitě. Ale filmu nemůžu upřít historickou přesnost a poctu všem letcům, nejen britským, ale i polským, ČESKÝM a dalším. Viděl jsem verzi s dabingem, ale nemyslím, že by originální verze nějak ovlivnila mé hodnocení. ()

marvan

Hamiltonovy režisérké schopnosti lze ocenit snad jen s přihlédnutím k době vzniku. To málo, co Hamiltona odlišuje od průměrného režiséra té doby, se mi s odstupem času jeví jako bezvýznamné. V podstatě velmi stupidní manipulativně - ideologický blábol. Přesně ve smyslu toho, co řekl Jiří David o památnících 2. světové války: z takových ideologicky uvědomělých sraček se o opravdové válce nedovíme nic. ()

noriaki

"Dá-li Bůh, udržíme se." - "Dobře, kabinetu sdělím že spoléháte na radar a modlíte se k Bohu." - "Spíše naopak. Spoléhám na Boha a modlím se k radaru." Bitva o Británii, první velká porážka Německé branné moci. Britové jsou na ni patřičně pyšní a mají proč. Tuto hrdost vyjádřili v epickém a po všech stránkách vypiplaném válečném filmu. I když zaujme desítkami postav a rozmáchlou výpravou, nejvíc mě ohromily precizně zpracované letecké souboje. Na konec šedesátých let jsem takovou dravost a dynamiku nečekal. Díky nim, nekonečnému množství detailů a svižné režii autora jedné z nejlepších bondovek všech dob, uběhly ty dvě hodiny překvapivě rychle. ()

Tomatáš

Když zohledníme rok vzniku tohoto snímku, musíme tvůrce velice pochválit...Leteké souboje jsou krásně zpracovány bez větších chyb..Historická fakta jsou na slušné úrovni..jen jedna připomínka pro fajnšmekry..Luftwaffe používá ve filmu pouze jeden typ bombardéru (He 111) a celkově tam máme možnost spatřit pouze tři typy německý letadel..to jen na okraj..;) ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer