V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Daddko odpad!

"Vystudoval Duke University, kde se věnoval především ruskému jazyku, literatuře a náboženství, navštěvoval seminář, kde se učil psát hudbu". To tak potom aj dopadne keď knihomol napíše scenár a je režisérom vojnového filmu. A samozrejme US patriot. ()

Smileface

Rozhodně slabší než Black Hawk Down a také pro čecha až nepříjemně patriotické zvlášť v téhle době.Stále si můžeme pokládat stejné otázky,proč vlastně lidé umírají ve válkách?Odpověď tento film nedává i když otázku si klade,asi. ()

sedm.1

Po úvodní scéně napadení francouzkých vojsk vietnamskými vojáky v "Údolí stínů" jsem si mnul ruce a byl pln očekávání.Leč,úvodní čtyřminutovka je to nejlepší z celého filmu.Poté přijde opravdu dlouhá,zbytečná a nezáživná "vata",po které sice následuje nepřetržitá akce a smršť kulek po celý zbytek filmu,bohužel,akce tak zmateně a podivně natočená i nasnímaná,že vás po chvilce přestane absolutně zajímat,kdo vlastně po kom střílí,protože to vlastně nebudete ani vědět.Navíc i můj oblíbec Mel Gibson mi přišel po celý film,jako by ho hned na začátku natáčení trefili do zadnice,a on z toho byl dost znechucen.P.S.Madeleine Stowe je zde neskutečně odpudivá!!!Z válečných filmů musím za sebe Údolí stínů zařadit mezi ty nepovedené!!! ()

Zemi11

Mizerné všelicos. Mel Gibson s telefonem na uchu přesunující haldy vojáků do boje tam a tudy, střídaný v prostřizích s vietnamským vůdcem, který nabízí půlminutové motivační pohovory ve sklepení. Velkolepá akce má přijít každou vteřinou. Vojska jsou již na pokraji sil. Veškeré taktické manévry jsou téměř vyčerpány. Obě armády nám předvedly to nejlepší ze svého arsenalu. Tím se dostáváme pomalým tempem k závěru příběhu. Šli jsme po vietnamské plošině odnikud nikam. ()

Sdoom

Vynikající válečná řež, jejíž jen mírně nadprůměrné hodnocení příliš nechápu. Váhal jsem dlouho mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože vytknout toho opravdu moc není co. Málokterý film nabídne pohled z obou stran, nesnaží se vidět konflikt černobíle a dělit na "ty zlé" a "ty hodné". Velmi působivé a také nevídané je zobrazení manželek a přítelkyň vojáků, které čekají víceméně pohromadě a třesou se, aby u nich nezazvonil pošťák...to na mě zanechalo opravdu hodně silný dojem. V podstatě se jedná spíše o protiválečný film, který ukazuje konflikt ve Vietnamu mnohem syrověji a negativněji, a v mnohem realističtějších barvách než filmy jiné. Velká spokojenost. (HD, orig. + CZ tit.) ()

Maynard.

Je to hodně dlouho, co sem to viděl naposledy. Ale pamatuju si toho celkem dost. 1. když vzal za nohy borce a kůžee z nich sjela až na kost, na tohle asi jen tak nejde zapomenout. Drsnej kousek, kterej je ještě drsnější tím, že tam poměrně dost hrdinů položí život. Zajímalo by mě, jak se na tuhle debilní válku dívají v Americe, páč za mě to byl obrovskej omyl, kterej asi byl myšlenej dobře, ale rozhodně se to nepovedlo a nikomu to neprospělo. Gibson do toho dal srdíčko. ()

PALINO

ÚDOLIE TIEŇOV síce nepatrí medzi špičku vojnového žánru, ale dobrý film sa tvorcom podarilo natočiť. Pozitívny dojem z Wallacevho filmu má na svedomí predovšetkým MEL GIBSON, ktorý je prirodzenou autoritou a bez ktorého by bol film polovičatý. Škoda ale, že jeho mužstvo nie je až také výrazné a tak jedinou postavou, s ktorou sympatizujeme a o ktorú sa strachujeme v priebehu vojnového besnenia, je práve Gibsonova postava. Samotná akcia nie je natočená najhoršie, zábery z vrchu na vrtuľníky, či náhle osvetlenie plížiacich sa Vietnamcov počas noci sú veľmi efektné a celkovo akcia zaberá veľkú časť stopáže filmu, takže na nudu nie je ani pomyslenie. ()

Red Meat

Klišé a patos jsou dvě věci, jež tomuto filmu rozhodně nechybí: společná modlitba s dětmi den před odchodem do bitvy, protirasistický projev manželky odvedeného vojína, "dojemné" doručování telegramů, oznamujících smrt za-svoji-vlast-bojujících vojáků-manželů-otců, neustálé prostřihy na americkou vlajku a tak podobně a tak dále. Nebýt těchto mnoha RÁDOBY dojemných, srdceryvných a moralizujících scén, které film totálně shazují, jednalo by se o kvalitní válečnou podívanou, protože nechybí jak solidně zvládnutá akce tak ani slušné herecké obsazení. ()

Tjaden

Údolí stínu sice obsahuje možná i víc akce než všechny vietnamské klasiky dohromady, ale bohužel taky hrozný patos a méně uvěřitenosti. Scéna kdy umírající voják se spáleným obličejem prosí kamaráda, aby vyřídl ženě že ji miluje, vyvolává pouze posměšný úšklebek. Celkem iritující byla i paralela s oddanými a skálopevně milujícími manželkami vojáků. ()

killjezor

Trošku zklamání. Podle trajlerů sem se těšil na druhou Tenkou červenou linii a to mrazení jaksi nepřišlo. Zůstane jenom mírná nasranost za zmařené životy a nesmyslnost celého "podniku". Zbytečně dlouhé scény mi přišly dost nudné a hudební doprovod nějak nedodal na atnosfeře. Absence hudby by na mne působila mnohem líp. ()

Kuny27

Pokud si odmyslíme tu Ameriku, což téměř nejde, tak si myslím, že je to bombový film. Ale nadruhou stranu si můžeme uvědomit jak byla válka strašná a pro každého těžká. V hodně místech mi to opravdu připomínalo Statečné srdce, ale tomu to nemůže šahat ani po bradu. Nicméně jako film odpravdu kvalitně udělaný, největší, a to obrovská, výtka je kvůli Americké propagandě... Sice byl pohled na Vietnamce, ale zdaleka nevystihoval jejich pohled na válku. 77%... ()

HiddenDragon

Kvalitni film o Vietnamu. Pro me o to vic zajimavejsi, ze ztvarnuje konkretne prvni velkou bitvu teto valky a je tak castecne spis zivotopisnym filmem, protoze je natocen podle knihy ucastniku tohoto dalobyserict Pyrrhova vitezstvi. Obecne mam dost respekt k valecnym filmum a ocenuju snahu, co musi stat takovy film natocit. Je to totiz zanr, ktery asi nikdy nebude tezit z pocitacovych triku a vzdy bude mit zaklad ve vizualnich efektech na place, v sehnani dobove techniky a v tomhle pripade i hromady "vojaku". Kam se hrabou "moderni" snimky napr. ze staroveku s pocitacem naklonovanymi armadami Rimanu, Reku apod. "We Were Soldiers" je solidni kus prace a to predevsim ocenuju. Misty mi trochu vadilo, ze zde neni jasna linka, kolem ktere by se drama tocilo. Dej se nakonec nesoustredi ani kolem velitele Moora ani kolem reportera, ktery pak napsal predlohu. Ale vzhledem k tomu, ze se jedna o poctu vsem vojakum, kteri v tom osudnem udoli zahynuli, asi je tento styl lepsi. Jsou zde velkolepe prestrelky i dojemne sceny, a chvalim i snahu zobrazit druhou stranu, tedy Vietcong, s respektem a nikoliv pohrdanim. Zajimava je i cast venovana manzelkam vojaku a jejich domacimu prostredi, coz je oblast, ktere tyhle filmy vetsinou opomijeji. Jako pocta padlym opravdu dobry film, veterani z Vietnamu nemeli ve sve sobe na ruzich ustlano, tak je hezke, ze se jejich pamatce venuji Americane aspon takto, zaslouzi si to. ()

charlie_ando

Pamatuji si, jak na mě film silně zapůsobil, když jsem ho viděl poprvé takřka před dvanácti léty na plátně kina a stejně na mě zapůsobil i dnes. Ochromil mě svou hloubkou a dunivostí. Vnímám tento filmový počin, jako poctu režiséra a scénáristy Randall Wallace všem, kdo ve vietnamské válce padli a je jedno, pod kterým praporem stáli. Předlohou filmu se stala kniha "We Were Soldiers Once... and Young", kterou společně napsali generálporučík Harold G. Moore a válečný novinář Joseph L. Galloway. Historie bitvy o Ia Drang je hlavně příběhem mužů, kteří zde na sklonku roku 1965 zkřížili pomyslné meče. Scénář se právě opírá o silné osobnosti, jež prošli válečnou vřavou, která v nich zanechala silné stopy. Hlavního seržanta Basila Plumleye ostříleného veterána, jenž se ohání Coltem 1911, a který se neskloní ani v nejhustší nepřátelské palbě si zahrál přesvědčivě Sam Elliott. Válečného reportéra Joea Gallowaye hledajícího sama sebe a správnou cestu jak vyprávět válečné zážitky ztvárnil citlivě Barry Pepper. Samozřejmě nesmím zapomenout na Mela Gibsona, jemuž připadla hlavní a nejtěžší role osobně statečného podplukovníka Hala Moora a zhostil se jí s profesionalitou sobě vlastní. Děj není jen o samotné bitvě, ve svém úvodu nám ukáže výcvikový dril, seznámí nás s rodinami postav a hlavně se snaží nenásilně předkládat i pár vyšších myšlenek. Povedl se působivý sundtrack od Nicka Glennie-Smitha, který ví, kdy být hřmotný a zesílit tak intenzivní dojem z bitvy, ale také dokáže být melancholicky a prohloubit niterné emoce. Válečné drama, které si mě získalo díky epickým bitevním výjevům, ale současně i díky své citlivosti a civilnosti. ()

jirijost

Válečné filmy z Vietnamu nemám zrovna v oblibě, We Were Soldiers je ale jeden z filmů který můžu. Skvělý, dojemný úvod, který ukáže že všichni vojáci jsou taky lidi a i oni mají rodinu, která doufá že se vrátí v pořádku. Ta scéna kdy Hal Moore odchází od své manželky je jedna z nejsilnějších kterou jsem kdy ve válečných filmech viděl. No a po úvodní půl hodině, přichází téměř dvě hodiny čisté řežby, která vás nechá v pozoru až do závěrečných titulků, kdy se Hal Moore vrací domů a doma ho opět čeká rodina s vřelým přivítám, to vás prostě musí dojmout. Ocenit musím ještě vynikající soundtrack který hraje při závěrečném útoku. ()

iXtr3m3

Skvelé obsadenie a skvelé časové zasadenie. Čo viac si priať? Gibson v jednej zo svojich posledných veľkých úloh pred jeho spoločenským aj hviezdnym pádom. Drsné, surové, emocionálne, akčné, dramatické, pohľad na vec aj z jednej aj z druhej strany konfliktu, nemôžem sa sťažovať. ()

Zagros

Dvojka Mel Gibson a Randall Wallace jsou patrioti každým coulem a nezapřou to ani v Údolí stínů. Vizuální stránka filmu sice obstojí, ale ta příběhová je značně horší. Slabý scénář, kterému chybí výraznější scéna, mě nedokázal vtáhnout do děje. Navíc se mi příčil jednostranný pohled z americké strany, patos a zpomalovačky. Údolí stínů je jen slabým stínem hvězdné trojky z prostředí války ve Vietnamu - Apokalypsa, Četa a Olověná vesta. Tady je to sotva za dvě hvězdy. ()

LEATHERFAC

Velmi špatný film o velmi špatné a nesmyslné válce, jejíž smysl pochopil málokdo a o které už bylo natočeno filmů víc než dost. Lepších i podobně špatných. První část s dokonalou manželkou a dokonalými dětmi a modlitbami je nechutně pohádkový, rozloučení při odjezdu víc než divné, pak nepřehledný a dlouhý masakr, patetické kecy a všude US vlajky a nuda, nuda nuda. Krom Patriota Melův nejmíň zajímavý film. ()

Eraserhead

Nechápu proč je tenhle film tak odsuzovaný. Je to jenom o trochu horší než Kód Navajo. Vzhledem k tomu jak sem se na Navajo těšil, mě dost zklamalo. Od Údolí stínů sem nečekal nic (kvůli těm nechvalným názorům) a byl sem spokojen. ()

cab

Hodnotna valecna sonda z Vietnamu v cele s respektovanym plukovnikem Mel Gibson jenz nenecha zadneho ze svych muzu na holickach i pres vedomi temer prohrane bitvy. Skoda toho americkeho klise "modleni se k bohu" a tomu podobnych okamziku. 85% ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?