V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

nula87

Ani přílišné nadšení, ale rozhodně ne zklamání. Slušný válečný film, který si bohužel neodpoustí patos, rádoby tvrdé hlášky tvrdých hochů uprostřed palby, a zpomalené záběry. Tohle všechno mu dost ubírá, ale základ (jak příběhu tak herecký) je velmi slušný. ()

PeterJon

Scény z bojov výborné, majú v sebe energiu. Prilepilo ma to na obrazku a pozeral som to jedným dychom. Škoda tých magorských patriotických prvkov, unavujú. A ešte k tomu urážajú Francúzov! ;) Hudba hrá dokola stále ta istá. Mel Gibson skvelý, udržuje to svojou charizmou, ale inak je to plné gýčových klišé grcaníc. Stále sa po rokoch znova a znova vraciam k tomu filmu. Má silu. 3* ()

Billy.3

Údolí stínů je dvouhodinový válečný film o jedné akci, který bohužel nepřináší nic nového. Po dvou hodinách neustálého střílení a vybuchování to přestane bavit. Žádná scéna z tohohle filmu není nijak výjimečná tudíž se na tenhle film asi rychle zapomene. Není to úplně špatný film, ale když to srovnám s jinými válečnými filmy (Ryan, Black Hawk Down, 9. rota) tak nemá nejmenší šanci. ()

Stejšn

Tohle mělo nějaký příběh? Masakr natočený velmi naturalisticky, ale nic jiného. V podstatě je to jak počítačová hra. I Starship troopers 2 jsou mnohem lepší válečný film. Ne, tohle ode mě skutečně moc dobré hodnocení nedostane. ()

Mykhaluu

Jeden z filmů, kterých mi bylo líto, tak jsem se zaregistroval, abych jim na ČSFD vyjádřil podporu (že mě jinak ČSFD mile potěšilo už svou existencí je samozřejmostí ;-) ... Proti filmu prskal můj tata, lidé v recenzích... a tak jsem onehdá seděl u PC a hledal na netu... Nu, a dají se tam i nalézt fotokopie hlášení z proběhlé šarvátky US Army s vietnamskými protivníky (nebo naopak?) ... V chaosu boje jsem se v ději při sledování vývoje obklíčení stejně občas ztrácel (ale co, vždyť jsem to zatím viděl jen tak sedmkrát :), ale každopádně bych tam být nechtěl ani jako čmelák!! Nemám pocit, že by film stranil. Patetický je!! Ale zrovna to mi jednoznačně přijde funkčně vytvořené - rozdíl mezi výcvikem a představami týlových vojáků a jejich rodin, které jim pomlel krvavý mlýnek prodloužené ruky politiky - válka! Vadil mi tam snad jen Mel Gibson! Hahaha! Teď jsem se kouknul na komentář od HAL-MOORE, jestli to má spojitost a na hraní Mela máme asi trochu opačný názor... :) :) Ale on je HAL a co jsem já? Nicka v moři uživatelů... nicméně se mi zdál ten Gibson příšerný! Toporný! Přehrávající! A ještě k tomu malý!!! :-D :-D Jo, takový Sgt. Maj. Basil Plumley, ten byl jináč zahraný! Takže: "Gentelmans, prepare to defend yourselves!" :) P.S: Pokud se vám zdá to vítěztví američanů nějaké zdrcující, tak vězte, že zbytek unikajících vietnamských jednotek ještě zmasakrovali na hranicíh úplně napadrť (opravdu strategie přesunů s vrtulníky nějakou dobu přebila strategii vietnamských protivníků)! P.S. 2: Jak si tady tak zase čtu o tom patetizmu... tak ten blbeček, který byl "hrdý, že umírá za svou rodinu" bylo to macho, které chtělo jen medaili a zasloužil by kulku do palice hned z úvodu a nemusela se ta četa na kopci dva dny smažit! Já myslím, že to ukázali sakra schválně!! Vola jednoho umírajícího! ()

kolik27

Skvělé válečné drama kde Mel Gibson zobrazuje velitele jednotek vyslaných do X-Ray proti jednoznačné přesile. ()

Black3R

Videl som dosť veľa vojnových filmov, ktorých kvalita dosahovala úroveň tohoto. Ale zas som videl aj pár takých kroté boli ešte o kus lepšie, a neboli to ani americké filmy! Mám rád tento film, kôli tomu že je tak neskutočne pravdivý. Veľmi sa mi páčil Plumley, ktorý bral vojnu s humorom :D ...... 80% ()

jafuska

válečný film s hercem Mel Gibson, ačkoliv jsem tento film už viděla v tv, přesto jsem se k němu ještě jednou vrátila, krutá realita ve válce a osud vojáků, je vždy zpečetěn válkou, zde hlavně o hrdinství, o něco, co může dokázat jen silná osobnost člověka, a ne každý voják v americké vojenské službě ji může mít nebo dokonce nalézt. Je to válečné drama, na které se dobře dívá ()

Daxus

Film o válce v džungli, který se natáčí v Pasadeně v Kalifornii? Dlouho čekáte na akci, mezitím se vám dostane halda náboženských keců, nakonec se ocitnete v parku (možná se natáčelo za Gibsonovým domem, aby to neměl daleko) a tam pár kloučků v čistých uniformách na skoroanglickém trávníku střílí do stromků. Nejnerealističtější válečný film od dob Johna Waynea. A navrch patetická hudba, patetické zpomalené záběry a patetický Mel, kterému role velitele ve Vietnamu moc nesedla. Jak řekl ten velkej seržant: "Je to nějaký slabý" 25% za otevírací scénu. ()

Olafsson

Proč sem nedal více hvězd: Extrémní patos prostupující celým filmem... Prvních 40 minut filmu... Obsazení Chrise Kleina, který pro mně už navždy bude tím blbečkem z Prciček... Divná hudba (hrdelní zpěv doprovázející závěrečnou vyvražďovačku - WTF?)... Manželky vojáků připomínající mi hloupé husy... Šílenej křesťan Mel Gibson v hlavní roli. Za co ty tři hvězdy: Pár dobrých bojových scén... Celkem slušná práce s kamerou během bojových scén... Super cool Sam Elliot jako Sgt. Maj. Basil Plumley (If any of you sons of bitches calls me grandpa, I'll kill you.)... Závěrečný masakr... Fakt, že film zpracovává (i když jen jako jeden z nesčetných dalších) podle mně jedno ze zásadních mužských archetypálních témat - odchod do války a zanechání svých žen a případně dětí za sebou, s nejistotou zda je ještě někdy uvidím - to já prostě rád... Sledoval jsem jako vždy bez titulků, v tomto případě i bez titulků pro vietnamsky hovořené části (což jsem zjistil až během filmu) ale nechal sem to tak, docela mně bavilo že nevím, co V-kongové říkají. ()

Kubi21

Je tu dost patosu, ale vůbec neubírá na kvalitě snímku. Je to nejen syrová mužská záležitost, ale i pohled na silné ženy, které musely doma čekat a každý den začínat s obavou, jestli není pro jejich muže tím posledním. Film funguje jak v této ženské rovině, tak hlavně v té mužské, válečné. Gibsonův hrdina je voják-důstojník každým coulem. Neváhá přitvrdit, ale hlavně jde na to přes historii a zkušenosti. Dokáže se poučit z chyb svých i ostatních. Vůbec bych Melův výkon nehanil. Ba naopak. Čtyři dávám jen proto, že to nedosahuje kvalit vojína Ryana a Tenké červené linie. ()

subic

Velmi dobrý Mel Gibson a průměrný válečný film, kterých je spousta. Nejvíc mi vadí silná propaganda Ameriky a její armády. 65% ()

Pitryx

Velmi zdařile natočeno. Některé scény "berou". Dobrá hudba. 2012072312627/13250////***a půl++++++Prvních pět minut je hodně hustých, a asi proto pak následuje půlhodinové seznamování s aktéry. Ale jinak souhlasím se svým vlastním komentářem před šesti lety. 20180315 ()

Brano

Celkom dobre natočený vojnový film, ktorý zobrazuje úvodnú bitku Američanov vo Vietname a peklo, ktorým si vojaci na oboch stranách museli prejsť. Vytknem akurát to, že to bolo až príliš akčné. Od začiatku až do konca je to iba jedna veľká akcia. Spolu s tým typickým a neustále divákovi podávaným americkým patriotizmom mi to už dosť rušilo celkový dojem. ()

Guran

Opravdu jsem čekal víc, kvůli Malovi, krásné Stoweové a příběhu o bitvě la Drang, ale režisér je příliš slabý, myslím tím pana Wallace. Bitva v údolí la Drang je hrozně známá, zvlášť v Americe, ale tento režisér to pohřbil. Začátek nic neříkající, pak dlouhý keci, pak se zas nic neděje. Když už přišel na řadu boj, tak to taky nebylo nějak efektivní. Bojové efekty mi spíš připomínaly starou hru Call of Duty, než zkutečnou válku. Režiséři válečných trháků, Vojina Ryana a Černého jestřába - Spielberga a Scotta by z tohohle námětu vyždímali zkutečnou válku se zkutečnými emocemi, výbuchy granátů, bomb, výstřely z pušek, umírání, řev a další. Pod Wallacem je snímek nevěrohodný a hrozně amaterský, pak s postavama jsem se nedokázal seznámit, poněvadž od některých jsem ani nezjistil, jak se jmenujou, když ve filmu nebyli jmenováni. Tento film svou prdkvalitou hodnotím na stejnou úroveň, jako Mellickovu červenou linii. Oba dva válečné filmy jsou ty nejhorší z válečných snímků. Svou trapností slabým pojetím války by se na to dokázali dívat i pětileté děti. ()

helrohir

Áno, je pravdou, že tento film nemá tak vyhrotenú depresívnu atmosféru, nenazerá na vojnu cez psychologické kukátko ani sa nepokúša rozčeriť hladinu morálnych zásad v štýle najslávnejších vietnamských vojnových filmov (Apocalypse Now, Platoo,..), ale ja sa v podstate teším, že si konečne môžem vychutnať pravé vietnamské vojnové peklo v skutočnej podobe, a nie len ako vzdialenú narážku prostredníctvom psychologických problémov (filmových) účastníkov tejto vojny. Samozrejme, že nechcem povyšovať tento film nad oné ikony; to by som si nedovolil! Chcem len povedať, že "We were soldiers" sa proste zameral na tento konflikt z iného hľadiska, a to sa mu darí výborne. Wallace sa prekvapujúco osvedčil ako skvelý akčný režisér, keďže tunajšia akcia fakt valcuje a prináša doslova bombastický vizuálny zážitok. So scénkami z domova je to už trošku horšie, tu je toho pátosu snáď až príliš, ale mne to všeobecný dojem nekazí. Poteší výborná kamera, ktorá ešte zvyšuje zážitok z bojových scén, a taktiež skvelý Mel Gibson, ktorý do tejto postavy perfektne zapasoval. Objektívne by to bolo za štyri, ale keď vidím tie komenty, ktoré zas nevedia rozdýchať patriotizmus vo VOJNOVOM filme, dám plnú paľbu. ()

johnsnow

Naozaj prekvapivý a strhujúci film. Akčná i dramatická linka sa skvelo doplňajú, herecké obsadenie dobré obzvlášt Pepper to napriek menšiemu priestoru zahral fajn. Gibsonovi sadla rola ako vyšitá, dramatická linka s manželkami vojakov je tiež vydarená a smutná, ba i v boji som prežíval tú bolesť a stratu. Dokonca ani Spielbergov ryan ma tak neočaril ako toto. 5* ako bič. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?