V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

papuchalk

Tohle je tak prázdný film jako reklama na hrábě. A taky uplně zbytečný. Directors cut je o 12 minut kratší než verze co šla do kin... to je snad jediný film u kterýho si režisér uvědomil, že aby potěšil fanoušky tohoto filmu, tak to musí zkrátit :DDD ()

zuzza11

já vůbec nevím jak tento film hodnotit, na jednu stranu byl pro mě strašně moc emoční a hodně se mi líbil, ale když jej srovnám s jakýmkoliv jiným válečňákem, tak to bylo hodně slabé. Přišel mi spíše jako životopisný. První třetina o milujícím taťkovi se mi zdála zbytečná a vzhledem k následnému mordu i povrchní. Dále jsem měla slzy a soucítění spíše s vdovami, než s rozpáranými vojáky. Samozřejmě, že to musela bejt hrůza, tolik mladých, tolik strachu...ale do filmu to napětí a strach se ne a ne vložit. To statečné srdce byl větší teda masakr, tak kde to Randallovi uteklo? Takže je to mezi 3 a 4 hvězdami... které patří z větší poloviny jen a jen Melu Gibsonovi... ()

Dr.Bishop

Nudná, patetická, moralizující pitomost. Další příspěvěk do bohaté sbírky amerických hrdinských patriotistických hovadin. Zase nám cpou, jací byli hrdinové, jak stáli proti obrovské přesile a navzájem si ukazovali fotografie manželek...na blití, nikdy víc. 20% ()

vodkasesemte

"rozhodně jsem se nenudila. Zmatek, špína, řev a krev - přišlo mi to jako celkem realisticky ztvárněné válečné běsnění a hodlám se na to jednou podívat znovu." ...co to je za holku?? "jestli nejste udělaní z Melových kukadel, klidně jednu až dvě hvězdy strhněte." ...ale holka to pořád asi bude. nejlepší komentáře Phobia. ()

Marty_cz

Náramný válečný film, který mě dokázal po dlouhé době zaujmout. Jedinou nevýhodou je to, že jak to točili Američani, tak je to přesně na míru pro americké diváky. Je tam prostě ukázaný jak chudáci Američani a když někdo umře, tak je to zase jsem rád, že položím život za svoji vlast… A takhle je to zhruba po celý film. Nicméně když přehlídnete tenhle fakt, tak je to velmi dobrý vlečný film plný boje a to díky tomu, že je to zaměřené pouze na jednu bitvu na bitevním poli. Tak pokud čekáte, že to bude něco jako Četa, tak vás film nejspíš zklame. Podání Gibsona vynikající. ()

harycek

Velmi dobře natočený válečný film o vietnamském konfliktu, ale malinko propagační!? Důraz na náboženství mě jako jako tvrdého ateistu docela "sere" , ale je to Americké specifikum!!!??? ()

jack_scott

Film, který jakoby režíroval sám Mel Gibson :-) každopádně role mu byla ušita přímo na tělo, a je to poznat, je to asi jeho nejlepší film... A jako film o válce je to jinak v podstatě výborné a v rámci možností realistické! Ale ve filmu není vyloženě hluchá scéna (viděl jsem DC verzi), všechno zapadá do krásného "hraného" příběhu Mela Gibsona o historii, jak on to má rád. Za mě spokojenost, výborné zpracování, vynikající scény občas... 92% ()

dudo24

Jeden z najlepších vojnových filmov čo som videl. Robené so zdravím pohľadom na vec, žiadny bezrozumový americký patriotizmus. Skvelá atmosféra. Drvivá väčšina deju sa odohrávala počas streľby a výbuchov. Blízke strety s nepriateľskými vojakmi, delostrelectvo na tesnú hranicu vlastných pozícií, priateľské zásahy. Sršali z toho neskutočné emócie. Aj scény zo všedného života doma v US sa mi páčili ako odzrkadlenie vtedajších spoločenských hodnôt. Za mňa určite plný počet. edit (28.5.2020): Aby som uviedol veci na správnu mieru. Film bol sýty postavami ktoré sršali americkým patriotizmom, ale bolo to robené tak, že konflikty medzi ich pohľadmi na vec a realitou boli zjavné. A aj to je teda jedna z vecí, čo pre mňa robí tento film tak skvelý. Lebo bolo vyobrazené ako sú títo US vojaci indoktrinovaní a ako sú pre vládu iba spotrební tovar. ()

muti

Vojna je peklo. Čo to ale znamená? Napr to keď ťa zbombardovali vlastní, keď po prebdenej noci ideš bojovať na bodáky, keď ti zomrie kamoš v náručí, keď príde vdove kondolenčný list, keď ten list doručíš sama kamoške... Toto je ten typ filmu kde je hlavný hrdina čistý klaďas a bojuje proti bezmenným partizánom na ich vlastnom území na opačnej strane zeme. Zaujímavé boli zábery z veliteľského stanu Vietnamcov a ich myšlienkové pochody. ()

Marv

Velmi americké a patriotické, což není můj šálek kávy, ale přesto se mi to líbilo. Ono to prakticky nemá žádný příběh, je to jen chvilka výcviku a dvouhodinový masakr, občas prostřihnutý patetickejma scénama z domova vojáků, které podle mě filmu dost škodí. Dávám dvě hvězdičky za film, třetí je za postavu seržanta. ()

cubiczech

Mozna je to tim ze nemam rad americke vlastenecke filmy, kdy obycejni vojaci podavaji hrdinske vykony proti tem zlym, zatimco jejich pratele za zvuku americke hymny umiraji... ()

leonidas

možná bych zvýšil ohodnocení kdybych na to šel do kina a cestou si přečetl plakáty o čem to vlastně je.takhle prostě přišli,stříleli, prosrali .půjčil ,viděl ,ohodnotil.hezké na tom je ,jak se časy mnění.číňané už nejsou zlí.dyk je to přece velké odbytiště pro americké zboží. ()

Skund

Film tak maximalne na jedno podivani,zacatek nuda ve vycvikovem tabore a zbytek je uz jenom skoro nepretrzity strileni pri kterym obcas nekdo umre a pred tim rekne vetsinou neco jako ,,reknete me zene ze ji miluju'' nebo neco podobne originalne hollywoodskeho a samozrejme spousta drsnejch hlasek a drsnej serzant(aspon myslim ze to byl serzant)kterej postrily tuny vietnamcu jenom s pistoly a zasadne ve stoje.navic ceskej dabing nestoji za nic(jako u vetsiny filmu)vety typu ,,Potreboval bych s necim pomoct hadiprde'' pusobej dost smesne i kdyz tak pusobit nemaj.hvezdicka navic je za Gibsona jinak bych dal jenom dve. ()

ForzaJuve

Katastrofální hnus zcela popírající vojenskou logiku. Proč bych jako měl letět někam do bezvýznamna, tam počkat až mě napadne nepřítel, ztratit polovinu nákladně a pracně vycvičených vojáků, i přesto nakonec útok odrazit, ale v zápětí se zcela stáhnout? Proč se proboha Mele,navíc jakožto Australan, zahazuješ v takových sračkách?! ()

bugnini

Myslím, že zámer režiséra a scenáristu bol taký, aby ukázali divákovi predovšetkým surovosť, ktorá vo Vietname vládla, či už na jedenj alebo druhej strane. A použili veľmi dobrý príbeh (pripomínam, že skutočný) na zdokumentovanie bojov vo Vietname. Dávam 4*, ale tento film oproti iným z Vietnamskej vojny výrazne zaostáva. ()

Jazz150

Parádní válčný film. Mel Gibson v jedné z nejlepších rolí. Akčních scén je dost. Příběh taky dobrý a tak celkově jsem měl z tohohle filmu dobrý pocit. Nemůžu jinak a dávam 5. ()

vwpetras

Parádní film z války ve vietnamu, který přiblíží jak civilní život vojáků z povolání tak jejich statečnost uprostřed hrůz války (a nejen jejich i jejich manželky musely být hodně silné a smířit se s tím že jejich muži odjíždějí do války a potom se strachem čekat na taxík). Potěšilo mě že tu američané ukázali že nejsou ti neomylní a nejlepší. A že taky dělají chyby jako každý člověk. Řekl bych reálně a autenticky natočený příběh jedné z bitev vietnamské války. (některé scény tam být opravdu nemusely, ale nebylo jich moc) ()

da-a

Vstoupili na území La Drang a stanuli na počátku války Ameriky s Vietnamem. Objevili nepřístupný terén, odhodlaného nepřítele a vzduch vroucí napalmovým náletem. Mel Gibson zavedl své muže do míst, kde se historie píše vlastní krví. Poté, co Randall Wallace tak docela nezvládl adaptaci Dumasova Muže se železnou maskou, velmi překvapil netradičně pojatou revizí nejproklínanějšího amerického tažení. Příběh se rafinovaně a nečekaně dobrou půlhodinku rozvíjí okolo rodiného zázemí a klidného "předbouří", na jehož konci letmý úsměv plukovníka Moorea napoví, že čas neškodných výcviků měl za úkol také vycvičit diváka v pocitu bezpečí, které skýtala osada vojenské základny a samozřejmě i Bůh, co vždy fandí "těm správnejm". A skutečně: nejen barevným filtrem a změnou prostředí je snímek drasticky přetvořen. Od této chvíle čeka vojsko i diváky - které si plukovník neprozřetelně vzal s sebou - jen brutální sady bojů, útoků a dobývání, jen občas narušované nočním vydechnutím a výlety zpět k truchlícím ženám, které dopisy plné odosobnělých slov lítosti mění rázem ve vdovy. A právě tento neohraný rytmus, plný pečlivě nasnímaných, ozvučených a choreografovaných výjevů války a jejich dopadů na lidi vzdálených od sebe pár metrů i stovky mil, je typickým a mnou kvitovaným rysem Údolí stínů. Je chvílemi těžkopádný, ale to je zřejmě daň za opravdově působící dojem z moderního přístupu k masakru, který jako by nebral konce. Možností, jak pojmout válečné vřavy minulosti, je celá řada a tomuhle filmu se k tématu podařil zajímavý příspěvek. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?