Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Slarque

Čtveřice hlavních hrdinů se do Narnie dostane asi po 40 minutách, což je docela dlouhý úvod. Pak film vypadá jako česká televizní pohádka (čtyři děti bloudí zasněženým lesem) a ač končí monumentální (ha, ha, ha) bitvou, nehrozí tu žádné napětí, tvůrci nás chtějí jen občas dojmout. Pohádka pro malé děti je natočena bez jediné kapky krve a křesťanské motivy (pokuď na ně nemáte alergii) při jejím sledování nijak neruší. Trikaři měli hodně práce, ale režisér není Peter Jackson a nedokázal ji prodat – nedivil bych se, kdyby si toho spousta lidí vůbec nevšimla. Celkově dost nuda. ()

SeBig

Všem těm spratkum bych dal přes držku. Efekty žádná slavá a celý je to slabý jak čajiček o páté. Pro dětska ve věku 0-1 let. ()

LaciLC

Je to síce film pre deti, no hrajú v tom pre mňa hrozne nesympatický detskí hlavní herci. Deťom je určené praktický všetko: dialógy aj humor. Ale kupodivu film nenudí(aspoň mňa). A jediným svetlým hereckým článkom je pre mňa chladná čarodejnica v podaní Tildy Swinton. ()

KrestanFilms odpad!

Tato verze ač tam nějaké, zvláštně pokroucené podobenství je, je silně podmáznutá okultismem a proto zvláště dětem SILNĚ NEDOPORUČUJI !!! A ostatním taky ne... Podlehl jsem nátlaku, abych nesoudil co jsem neviděl a udělal jsem chybu - mé předsudky byly o dost lepší, než jaká byla realita... Jak tohle může někdo pustit dětem? ()

sharky

Dětský film, který bude většinu dospělých asi dost nudit. filmový přepis Lewisovy knížky je až příliš věrný, na film má dost nevyrovnané tempo. Především ale filmu chybí ta správná fantasy atmosféra. Za Pánem prstenů zaostávají Letopisy o 1000% ()

Dr.film

Po rozlousknutí tohoto oříšku se dočkáte pouze vyhnilého jádra. Nenechte se zmást kvalitně udělaným trailerem, který svou slupkou, ono jádro, na první pohled velmi dobře pokrývá. 50% ()

Natascha

Pohádkové filmy miluju, takže je zvláštní, že o shlédnutí Narnie jsem nijak moc nestála (asi intuice – pravdivá:-) Když se mi pak Narnie dostala do rukou, tak mé relativně nízké očekávání splnila. Kdyby se ve filmu neobjevil sympatický faun Pan Tumnus a povedená „záporačka“ Tilda Swinton, tak by to byla celkem nuda. Ty děcka sice nejsou tak nesympatické, jak se všude píše, ale že bych z nich skákala radostí, to ne. Děj byl až moc přímočarý a ničím výjimečný, navíc kdyby zkrátili film o půl hodiny mohlo to být o fous lepší, a jak se říká, mohlo to mít větší spád. Navíc to bylo celé tak nějak sterilní, ale to asi proto, aby to dětičky v kině moc nevzalo. A závěrečná „velká bitva“ mi přišla divná, jako by se do boje pustila celá ZOO, od každého zvířete maximálně dva kusy. Takže ve výsledku bylo bitevní pole podivně poloprázdné. Snad bude pokračování lepší, do kina se na něj ale určitě po téhle zkušenosti nepohrnu. ()

Jinny

Nekonečný příběh pro další generaci? Těžko, Narnie totiž nenabízí podobně pohádkově jednoduchý a působivý příběh, ale rozpadá se na několik témat. Výsledek ovšem dopadl lépe než soubor částí. Z herců kupodivu nezazáří Swintonová, ale faun James McAvoy (i jeho dabingové alter ego Jan Dolanský) z Dětí Duny. Čtyři hvězdy? Ale notak, jsou přece Vánoce! ()

anais

Narnie vypadá lacině. Podivné kostýmy (královna vypadá jak kuželka), dialogy děsné (povstaň sire vlkobijče!), herecké výkony diskutabilní (hlavně ten dušínovský blonďák v hlavní roli). Triky jsou tu nevýrazné, ve větším měřítku až na samém konci. A je to neuvěřitelně zdlouhavé. Přesto se to celé snaží tvářit jako nějaká dětská verze Pána prstenů. Předlohu jsem nečetl, ale z filmu to na mě působí jako nezdařená mixáž Pána prstenů, Řady nešťastných příhod a Sněhové královny od Andersona. Paskvil. I přes to všechno si myslím, že se to dětem bude docela líbit. Já bych si to znovu ale nedal. ()

Janek

Knížku jsem nečetl, ale připadalo mi to nedotáhlé. Film je příliš krátký na to, aby vás nějak emocionálně zasáhl. Některé postavy nejsou vůbec rozvedeny, nejvíc prostoru sežrali bobři a děti. Lev je sice charismatický, ale má příliš málo prostoru (tak je to i s ostatními postavami, Jim Broadbent je tam se vším všudy tak půl minuty). Závěrečný souboj vás nechává docela chladným, umírajících postav vám není líto, protože vás s nimi scénárista ani pořádně neseznámil. Děti se až zázračně rychle naučily s mečem a ta dívka s lukem si tam vystřelila jen jednou (a to doslova...vlastně dvakrát - jednou na terč). 50% ()

Sofia

Jako pohádka pro menší děti dobrý, žádný zázrak. Ale štve mě to soustavné srovnávání s LOTR, protože to je fakt jako míchat jabka a hrušky :-) jde hlavně o předlohy. Zatímco v Pánovi prstenů se něco pořádně začne dít až ve druhém dílu, u Lewise už na třetí stránce Lucy objeví Narnii a celá knížečka má něco kolem 120 stránek. Podle mě tento příběh zkrátka nemá na velké plátno, měli to natočit v televizní produkci a pro vánoční období na Nově by to bylo jako dělané. ()

Jenda

Po vizuální stránce je film velmi pěkný. Zvláštěpak bitevní scény. Rozhodně bych neřekl, že je film nějaká vymývárna mozků od Disneye, spíš bych ho přirovnal k prvnímu Harrymu Potterovi. I když je to něco jako slabý Pán Prstenů rád dám filmu 3 hvězdy, protože jsem se bavil. ()

Exkvizitor

Čekal jsem mnohé. Ale takhle trapně okatou a ještě špatně technicky zvládnutou křesťanskou agitku tedy ne. Přiznávám , že jsem nečetl předlohu, ale pokud je adaptace věrná, pak jsem tomu rád. Smutné je, že v našich končinách je poměrně neznámo, že C. S. Lewis byl bigotní katolík (údajně přivedený na víru svým přítelem Tolkienem) a že výrobu tohoto filmu masivně sponzorovaly různé americké církve. Přestože já jsem toto věděl, stejně mě překvapilo, jak děsivě moc film hýří "nenápadnými" narážkami na Bibli, konkrétně na Nový zákon. A já zkrátka bytostně nesnáším křesťanské pokrytectví, alibismus a citové vydírání - které se bohužel promítly i do tohoto dětem určeného díla. Křesťané, zamyslete se nad sebou, proboha! ()

ARI50

Je to nový svět který bohužel nabídne hodně málo akce a podívané, zvířata se měli sakramentsky využít mnohem víc. Ano herci jsou akorát a příběh zaujme ale zbytek už vázne. ()

MáŠa

Celkem ztráta času, protože to je v principu blbost. Zaprvé: Není to nic ve stylu Pána prstenů ani H. Pottera, ale jde vyloženě o pohádku. Navíc ne dobrou pohádku, ale špatnou pohádku s většími financemi na efekty. Myslím, že knížka nemohla být tak stupidní, jak to z tohohle příběhu působí. Věcem typu, že bez čtyř neohrabaných dětí, z nichž nejmladší holčička působí aspoň roztomile, když už ostatní ani to ne, a že tyto děti jsou jedinou spásou a že i udatní bojovníci jsou vedle nich nic, prostě nevěřím. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)