Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

• Morien

Výborná Tilda Swinton ani sympatický James McAvoy nemohou sami zastřít, že film je jenom výpravná slátanina pro malé děti, jež většině ostatních současných spektáklů nesahá ani po kopyta.(9.4.2008)

• Isherwood

Pověst mixu Harryho Pottera a Pána prstenů je absolutně nesmyslná. Cílová trefa do dětského diváka v kombinaci s řádně fungujícím světem fantasy funguje leda tak v hodně širokých motivech. Andrew Adamson možná umí sedět u počítače a společně se svým týmem tvořit animovaná dobrodružství jednoho zlobra, jenomže základ nové fantasy ságy se mu nepodařilo položit ani omylem. Adamson se opírá pouze o výpravu (v mnoha případech dosti lacinou) a absolutně kašle na nějaké budování životnosti celé Narnie jakožto světa, který by si měl diváka připoutat. Maximálně zdlouhavá první půle se snaží být vykompenzována akčněji vygradovanější druhou, jenomže jakýkoliv drajv vychází vniveč díky nulově nabývanému hrdinství dětských postav, ze kterých se stávají zachránci Narnie víceméně díky pár střihům mezi několika odfláknutými dialogy. Navíc Adamsonovi chybí cit pro detaily – jak moc jsem si přál, aby kamera při prvním Petrově vytasení meče pomalu zabrala lesknoucí se kov v celé jeho kráse. Kameraman se naprosto nepochopitelně krotil, čímž se velkolepost závěrečné bitvy vytrácí úplně do ztracena a celek je tak neúměrně dlouhou pohádkou, kterou bych si vychutnal leda tak poté, co bych na dortu sfouknul maximálně osmou svíčku(3.4.2006)

• Mr.Apache

Kdyby byl ten film natočen tak v 50. nejpozději v 60.letech, byl by dodnes určitě uznáván jako velice povedená fantasy-pohádka pro děti. Ale dnes už máme trochu jiná léta a tohle absolutně neobstojí. A přitom jde o materiál, do kterého kdyby se někdo nebál pořádně zasáhnout, dalo by se z něj vytěžit myslím opravdu hodně. Kdyby se tvůrci nechali trochu poučit od Jacksona. Ale oni ne (i když třeba já jsem to hodně očekával). Tohle všechno se přece dalo zpracovat v daleko svižnějším stylu. Ale někdo se tu řídil podle hesla co se vleče neuteče. A nic neuteklo. Ani těm co si tenhle snímek nechali ujít... O tom že zde neukápne ani kapka krve už se napovídalo dost, a neomlouvá to ani známý argument "je to přece film pro děti". Neříkám, že se tu nenajdou silné scény, a že jsem se v průběhu jenom nudil. Pokud si ale myslím, že je na tom filmu něco špatně, určitě se mnou nesdílí názor ty spokojené davy diváků po celém světě. A tady se dostáváme k hlavnímu problému. Úspěch Narnie totiž vůbec není dobrým znamením pro budoucnost fantasy filmů. Je to znamení, že se vyplatí investovat do neškodné, na děti orientované fantasy produkce, a tím pádem (pokud někdo rychle nenatočí úspěšný fantasy krvák) to půjde s tímhle žánrem zase pěkně z kopce. A to už tu jednou bylo. Po úspěchu kvalitních filmů, jako Excalibur nebo Barbar Conan na začátku 80.let paradoxně nastal úpadek žánru, způsobený záplavou laciných napodobenin. Teď, po zázračném oživení způsobeným Jacksonovou trilogií, hrozí opětovné vyšumnění v podobě hezkých, nudných a skrz naskrz politicky korektních pohádek pro spokojené masy... Po tak velkém úspěchu první zfilmované knihy o Narnii, budou asi natáčet i ty další. Na ty už ale do kina nepůjdu.(17.1.2006)

Jako pohádka pro děti první Narnie funguje docela dobře. Zpětně po letech ji v záplavě dospěle se tvářících pokusů o krev, sex a drsnosti i docela doceňuju.(21.11.2006)

William Moseley - (Peter Pevensie) +++ Anna Popplewell - (Susan Pevensie) +++ Skandar Keynes - (Edmund Pevensie) +++ Georgie Henley - (Lucy Pevensie) +++ Tilda Swinton - (Bílá čarodějnice) +++ James McAvoy - (Pan Tumnus - Faun) +++ Jim Broadbent - (Profesor Kirke) +++ Liam Neeson - (hlas Aslana) +++ Ray Winstone - (Beaver) +++ Rupert Everett - (hlas lišky) +++ Michael Madsen - (Maugrim) +++ Hudba: (Harry Gregson-Williams)(20.7.2007)

• - Tvůrci požádali Ministerstvo zemedělství a lesů na Novém Zélandu o povolení dovozu dvanácti sobů kvůli natočení zápřahu Sněhové královny. Pro nebezpečnou horečku, kterou tehdy trpěla populace sobů v Severní Americe, jim to ale zakázali. Mohli si ale dovézt dovést osm vlků, kteří neohrožovali tamější ekosystém. (imro)

• - Film se částečně natáčel v Česku. Režisér Adamson brouzdal na internetu a hledal vhodné lokality pro film, když narazil na České Švýcarsko a byl jím naprosto okouzlen. Když zjistil, že se zde točilo jen pár německých pohádek, nemohl uvěřit, že tohle místo ještě nikdo pořádně nevyužil. Jednou z výhod natáčení u nás byl pravý sníh, ve všech ostatních scénách je sníh umělý. (HappySmile)

• - Převážná část obyvatel Narnie, například Kentauři, Fauni a Minotauři, je původem z řecké mytologie. (Lokitre)