Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, The

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

Dětský pán prstenů? Snad ano. Opravdu ale jen dětský. Země Narnie je totiž pohádková. Nic na tom nemění fakt, že bílá čarodějnice nastolila totalitní režim, ve kterém je kde kdo členem ,,STB“ nebo zmrzlej a i stromy mají uši. Příběh udrží vaše děti v napětí, jejich hrdinové k nim promlouvají ,,dětsky“ srozumitelnou řečí a bobříci je určitě pobaví (mě zase dostali hlášky ,,STB“ vlků). Oproti LOTR zpočátku Narnie vypadá ,,chudě“, ale různorodost obyvatel i fantasie tvůrců se naplno ukáže při závěrečné bitvě. A samozřejmě se najde i ponaučení. Rozhodně ale nezavírejte děti do skříně! I když?(18.5.2006)

• Skejpr

Jako...klasika z toho nebude... na Harryho Pottera to není dostatečně "kouzelný", na Pána Prstenů to není dostatečně monumentální, pouze to na něj odkazuje všemi možnými způsoby (nejhorší bylo, když bíle oděná a nalíčená Tilda Swinton prohlásila "We have a work to do."), s velice nevyváženým hereckým obsazením a naivním příběhem, někoika špatnými zadními projekcemi a spoustou opravdu kvalitních triků. Možná... za pár dílů, až k tomu pustěj nějakýho mexičana... výsledkem by mohla být monumentální akční fantasy pro mladší (nějak mi přesto tento film přišel místy na Disneyovské poměry krapet.."nekorektní" Zatím se nám dostalo veskrze průměrného filmu, který rozhodně neurazí, ale, vyjma závěrečné bitvy, která je doplněna fantastickou, poloelektronickou hudbou Harryho Gregson-Williamse, a kdy alespoň na chvíli dosahuje kvalit Pána Prstenů (a zatím si stojím)....tedy vyjma této pasáže nijak nenadchne, a nad průměr ho vyzdvihají především výborně vytrikovaný Aslan a skvostná Tilda Swinton... Letopisy narnie jsou lehkým zklamáním pro řadové diváky, otázka je jak ji přijmou fanoušci knižní série... Nevylučuji fakt, že je zde zaděláno na slušný fenomén, ale první díl... je taková pohádka která opravu dobře dopadne(22.12.2005)

• Nathalie

Cesta do nebe je strastiplná s nejistým výsledkem. Cesta po pekel byla dlážděna dobrým úmyslem vzít do kina mladšího sourozence a trvala 125 minut,při nichž se mozek přehříval,vnitřnosti protestovaly a končetiny samovolně cukaly. Na otravné dětičky si člověk vytvoří protilátky, ale na mluvící bobry, pana Tumnuse a lva Aslana na jedné ploše zatím žádné antibiotikum nevynalezli...A to miluji pohádky a Lewise jsem jako malá hltala. Ta druhá hvězdička je paradoxně za první část filmu, než se sourozenci dostanou do země Narnie. Adamsone, Adamsone, tys to tedy vymňoukl!(26.4.2007)

• Cival

Docela slabota. Děj rozředěný z hodiny na 130 minut, špunti strašně protivní, Adamson tápající mezi slabou vykrádačkou LOTRa a Princem a Večernicí a triky mimo záběry z traileru mnohokrát i prachbídné. Od nižšího hodnocení zachraňuje pouze evidentní zacílení na děti do deseti let a chrabrý bobr-lučištník v drátěné košili... i když po půl roce už ani to nestačí. :-)(12.12.2005)

Po niekoľkých rokoch som si dala reprízu mojej obľúbenej fantasy, aby som zistila, či bude niečo pravdy na tom, že je to dospelákmi nestráviteľné. Som dospelá a musím zvrátiť mylné predstavy, pretože nemám pocit, že by Narnia zrážala moje dojmy len preto, že mám o pár rokov viac či preto, že je tu dokonalý Pán prsteňov. Nenávidieť Narniu len preto, že je to detské fantasy, je ako nenávidieť romantický film za to, že sa v ňom riešia partnerské vzťahy. Preto si myslím, že by sa tento film nemal hodnotiť v porovnaní s Pánom prsteňov, ale s knižnou adaptáciou, či by film vôbec splnil predstavy autora knižiek, Lewisa. V mojich očiach je Narnia skvelou fantasy rozprávkou, ktorá ma vtiahla do svojho sveta a bolo cítiť, ako si tvorcovia na konečnom vyznení dali záležať. Nádherné prostredie, detsky nevinná atmosféra, podmanivá výprava či triky, nenápadné vsunutie kresťanských symbolov, pekelne úžasná Tilda Swinton, ktorá je tou najlepšou ľadovou kráľovnou na svete... a najmä nebesky povznášajúca hudba Gregsona-Williamsa, ktorá ani len nebola nominovaná na Oscara! Nechápem tú trápnu davovú nespokojnosť. Keby natočili Nekonečný príbeh namiesto Narnie v súčasnosti, rovnako by bol nenávidený len preto, že je detský a že tu bol už predtým Pán prsteňov.(18.7.2011)