Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Narnia: Lev, šatník a čarodejnica

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2005, 143 min (Director's cut: 150 min)

Rozpočet: 180 000 000 $ Otvárací Víkend: 65 556 312 $ (v 3 616 Kinách) Tržby USA: 291 710 957 $ Tržby ČR: 1 650 565 $ Tržby Celosvetovo: 745 013 115 $ Pre mňa veľmi uspokojivé,je to síce detské ale keď som to videl prvý krát,bol som decko ešte aj ja.Keby si aspoň z časti udržal kvalitu Kaspián,možno by ma to donútilo aj pozrieť si tretí diel. 3***1/2(7.6.2012)

• CheGuevara

Rozpohybované Letopisy působí až příliš umělohmotně, aby pohádkový svět Narnie aspoň trochu ožil na filmovém plátně. Na to by Adamsovi nestačila ani živá voda.(28.2.2011)

• Marigold

Nevědět, že Andrew Adamson má za sebou oba Shreky, považoval bych ho za řadového disnyovského rutinéra, který seká na běžícím páse filmy o zvířatech, mluvících autech a snících dětech. Jeho režie je rutina největší, v první části letopisů dokonce rutina ledově chladná, odtažitá, kulisovitá, bez špetky mystiky, tajemna, atmosféry. Narnie je prostě zasněženým prostorem za magickou skříní, prostorem, kde žijí bez ladu a skladu naskládané pohádkové bytosti, prostorem, který je řízen bez jakékoli motivace a vnitřní logiky. Nic z toho se do filmu nevešlo. Vlastně... bylo by to v pořádku, kdyby bylo z filmu úplně zřejmé, že se jedná o pohádkový špektákl, ale pokusy o bitevní epiku ala Pán prstenů (a neustálé doslovné citace některých záběrů) mě vedou k závěru, že Narnie je jakýsi prasopes. Jako pohádka nemá kouzlo a šarm, jako fantasy epos je zase strašlivě naivní, prvoplánová a prostá mytologie. V porovnání s Jacksonovou středozemí je interpretace fantaskní země C. S. Lewise krotká, plochá, dvojrozměrná. Dětští herci zbytečně přehrávají, jejich postavy nijak nezaujmou a celý příběh paradoxně táhnou počítačové potvůrky v čele s opravdu parádním lvem Aslanem. Tilda Swinton coby ztělesnění ledového zla připomíná spíše pofidérní klon upířích bratrů z Matrix Reloaded a ani její přisluhovači nemají patřičnou šťávu, která by do triviálního schématu příběhu vnesla jiskru dramatu. I tak se na Letopisy dá díky sušným digitálním efektům dívat, nicméně je to dívání prosté divení a to mi u fantasy žánru vadí velmi. [50%](30.10.2006)

• Enšpígl

Tak já nevím,ale mít doma skřín která mě přenese do takovýhle sračky, tak ji rozmlatím na cimpr campr.Co se dá hodnit pozitivně je hudba a bobr. Cílova skupina tohoto filmu , zřejmě fakt nejsem, když jsem fandil čarodejnici.Kdo chce vidět Mirka Dušína ve lví podobě, tak zkuste tenhle film.(14.8.2006)

Po niekoľkých rokoch som si dala reprízu mojej obľúbenej fantasy, aby som zistila, či bude niečo pravdy na tom, že je to dospelákmi nestráviteľné. Som dospelá a musím zvrátiť mylné predstavy, pretože nemám pocit, že by Narnia zrážala moje dojmy len preto, že mám o pár rokov viac či preto, že je tu dokonalý Pán prsteňov. Nenávidieť Narniu len preto, že je to detské fantasy, je ako nenávidieť romantický film za to, že sa v ňom riešia partnerské vzťahy. Preto si myslím, že by sa tento film nemal hodnotiť v porovnaní s Pánom prsteňov, ale s knižnou adaptáciou, či by film vôbec splnil predstavy autora knižiek, Lewisa. V mojich očiach je Narnia skvelou fantasy rozprávkou, ktorá ma vtiahla do svojho sveta a bolo cítiť, ako si tvorcovia na konečnom vyznení dali záležať. Nádherné prostredie, detsky nevinná atmosféra, podmanivá výprava či triky, nenápadné vsunutie kresťanských symbolov, pekelne úžasná Tilda Swinton, ktorá je tou najlepšou ľadovou kráľovnou na svete... a najmä nebesky povznášajúca hudba Gregsona-Williamsa, ktorá ani len nebola nominovaná na Oscara! Nechápem tú trápnu davovú nespokojnosť. Keby natočili Nekonečný príbeh namiesto Narnie v súčasnosti, rovnako by bol nenávidený len preto, že je detský a že tu bol už predtým Pán prsteňov.(18.7.2011)

• - Scéna, ve které Lucy (Georgie Henley) vstoupí do zasněženého lesa, byla natočena hned napoprvé. Herečka před scénou kulisy neviděla a na scénu byla přivedena se zavázanýma očima, aby byl její úžas a pocit překvapení autentičtější. (Listeroman)

• - Téměř většina filmu se točila chronologicky, jelikož režisér chtěl, aby děti mohly lépe prožívat vývoj svých postav. Třeba na natáčení scény, kdy Lucinka poprvé vkročí do Narnie a spatří zasněžený les, byla Georgie dovedena s šátkem přes oči. (duklak2)

• - Jméno Aslan znamená v turečtině "lev". (Lokitre)