Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Paldiny

Halloween je o strašení a Carpenter strašiť vie, ale nie tu. Skláňam poklonu nad jednoduchým, zato úderným hudobným motívom (teda dvomi), chladnou charizmou nebezpečného psychopata a sympaticky vystrašenou Jamie Lee Curtis. Režisér sa hrá s divákom od začiatku a to do takej miery až sa začínam obávať či to s tým sledovaním nepreháňa a celý film nezostane len pri náznakoch. Finále našťastie nelení a dopraje očakávanú konfrontáciu, kde sa rozbalia všetky darčeky, ale aj nejaké to uhlie. Minimálne prefackať Laurie za vedomé ohrozenie deťúreniec a opakované naivné ochromenia útočníka, ktorého to zakaždým ťahá späť na nohy. Už v detstve mi to pripadalo blbé. Prvý Halloween teda viac naznačil ako ukázal, no čo mu nik neuprie, roztrhal vrece so sériovými vrahmi čím nakopol novú éru anti-hrdinov. ()

Fryštok

Carpenterovský nářez, tak jak se sluší a patří. Žánr slasher by nikdy nedosáhl takové slávy, kdyby nebylo tohoto filmu. Soundrack filmu patří mezi ty nejikoničtější horrorové soudtracky všech dob, ne li není rovnou ten nejikoničtější. Přeci jen to ale podle mě na 5 hvězd není, už jen kvůli občasné stupiditě hlavních postav, či kvůli pár protahovaným scénám. Tak i tak se Předvečer svátku Všech svatých (českej název je v tomto případě o 1000% lepší jak původní) definitivně řadí mezi nejdůležitější horrory vůbec. Šetření s NEJ zde opravdu nepřipadá v úvahu. ()

Marius_ss

Dá sa povedať že sa stotožňujem s Tosimovim komentárom. Až na to že som sa trochu menej nudil. Na **** to dvíhla úvodná scéna, ktorá bola fakt niečo. ()

Danken

5/10 Věřím, že na sklonku 70. let si nejeden divák z kina odnesl noční můru a musel usínat s rozsvíceným světlem, ve 21. století však snímek hrůzu nevyvolává a člověk spíše přemýšlí nad groteskností scén a nelogickém chování postav (což je pro většinu hororů typické). Budování atmosféry strachu spíše nudí, je to zoufale utahané. Určitě by byl zajímavý psychologický rozbor vrahovi osobnosti. A je pravda, že hudební doprovod stál za to. Vidět to pár let zpátky, asi hodnotím jinak. ()

santiamén

6/10 Z dnešního pohledu jsou spíš než Michael v masce děsivější herecké výkony Lauriených kamarádek a úsměvně teatrální úmrtí. ()

Rozjimatel

3,5  Áno, je pravda, že od doby vzniku tá strašidelnosť mierne vyprchala (horor ako žáner je asi najviac postihnutý uplynutým časom od vzniku jednotlivých filmov), ale je to ozajstná klasika, zrod nového subžánru. Čo ma naopak príjemne prekvapilo je, že to postupné budovanie atmosféry strachu stále funguje aj po viac ako 40 rokoch, čo je nesporným znakom kvality a nadčasovosti. Je vskutku pozoruhodné, ako sa režisérovi podarilo za smiešne peniaze vytvoriť takéto umelecké dielo. Skvelým ťahom bolo zverenie hlavnej roli mladučkej Jamie Lee Curtis (vo svojom debute), neskoršej kráľovnej hororu. Za zmienku ešte určite stojí výborná kamera a výrazný hudobný motív, obe zložky neodmysliteľne sa podieľajúce na skvelej výslednej atmosfére. ()

derryl

Legendární snímek, který dokáže zaujmout a vtáhnout do hrůzné podívané. I po druhém shlédnutí jsem rád, že tento horor mohl vzniknout. ()

Zero_Signal

Dokonalý príklad toho, že keď sa chce, tak za málo peňazí sa vie urobiť ozaj veľa muziky. A že tá muzika je geniálna. Najlepší low budget horor, aký sa kedy natočil - bez debaty. ()

willis

Mike Mayers se společně s Jason Vorheesem stali postrachem amerických rodin a čistky v jejich řadách způsobují z železnou pravidelností už 25 let. Základní kámen vyvraždovaček a učebnice toho jak se nechovat při ohrožení maniakem (viz. Vřískot 1- nikdy se neutíkj schovat do prvního patra) ()

Blazin

Strašidelný a docela děsivý horor, ale ten konec nic moc, poměrně dost nevychytávek, konec to trochu zkazil, ale nakonec jsem stejně 4 hvězdičky nechal :-) ()

gumolit

Ešte dodnes ma mrazí z toho filmu som ho videl v podstate ešte ako malý chlapec a tak to na mna zaposobilo veľmi.Dlho som sa bál ho pozrieť,a teraz s odstupom času sa nič nemení na tom že je to klasika z horrorov.Malo krvi,menej vrážd vraha skoro nevidno a predsa napinavá hudba a rýchle momenty.John Carpenter zabodoval! ()

LBsmoke

to je mezi tím nejlepším co v hororovém filmu vzniklo a vznikne.. tak působivé scény jako projížďka autem ze zadního sedadla(s tou hudbou!) které se řadí hned vedle večeři s kýblem a palicí v klasice texaského masakru.. to je naprosté filmové(hororové krásy) umění.. btw zrovna si tu sedím a mám hlavní motiv plakátu originál tričko na sobě ()

MkSallam

Scénář na 30 minut roztáhl Carpenter pomocí dlouhých záběrů, hudby a dechu Michaela Myersa na hodinu a půl čistého napětí. A vznikla legenda. Jeho skutečnému mistrovskému dílu, Věci, se sice Halloween nemá šanci vyrovnat, ale rozhodné stojí za vidění. Minimálně kvůli ušitrhajícímu křiku J.L. Curtis. ()

Martin_W

Bohužel jsem čekal od filmu mnohem více.. Ale na to, že to je už zhruba 40 let starý horor dalo se na něj dívat.. Thumbs up hlavně za tu tajemnou atmosféru a hudbu. 72% ()

amokey

Za to, že jsem se pekelně bála, i když to zas tak strašidelné nebylo a za to, že ta hudba je prostě dokonalá. ()

gocatgo

Ano, základní pilíř každé hororové sbírky. Od začátku nás dusí atmosféra která by se dala krájet, navíc podpořena geniálně jednoduchou a účelnou hudbou. Michael Myers se totiž vrací domů. Veliké plus filmu je to, že jako u málokteré vyvražďovačky nám Carpenter nabízí aspoň nějakou psychologii postav. Bohužel se mu ale nedaří udržet po celou stopáž filmu to tempo kterým začal, a Myers je na můj vkus už trošku moc nezničitelný. Na to že je to jen psychopat, tak by asi útok pletací jehlou do krku, ramínkem do oka, nožem do břicha a šest kulek do srdce + pád z balkonu, přežít neměl. Do pěti hvězd a pomyslnému stupni vítězů ale chybí jen málo. ()

geimz

V dobe vzniku by ma asi film uchvátil, ale dnes sa len pozastavujem nad scenárom. Začiatok nadmieru podarený, takisto prenasledovanie mladej Jamie Lee Curtis dostatočne napínavé, potom sa ale z filmu akoby vytratí náboj a dej sa začne zbytočne naťahovať a keď prišlo na vraždy, už ma ani bohvieako nezaujímali. Chovanie hlavnej postavy v záverečnej časti filmu je skutočne podivné. Hudba úžasne hrozivá, len keby sa neopakuje každých 10 minút... ()

aLPaC

Nejlepší vyvražďovačka všech dob. Na začátku výborný nástin minulosti a povahy Michaela, poté den D. To, co dělá Halloween tak skvělým je neustálé napětí, divák si nemůže odpočitnou ani vteřinku a to díky výborným detailům, podsouvaným neustále na pozadí kamery. Takže i normálně chůze dívek domů ze školy, která by v jakémkoliv jiném filmu byla nudná se zde mění v napínavou podívanou. Vražd zde, narozdíl od pokračování moc není, ale to vůbec nevadí, skvělě to totiž vynahrazuje neustálé napětí a mrazivá atmosféra, zvlášť když Jamie jde k Doylovým domů. No a scéna, kdy Michael rukou rozbijí skříň, na to nikdy nezapomenu. Michael Myers je nejlepší filmový killer. 100% ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)