V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

joehot

Parádní natlakovačka mozku.. Z filmařského hlediska originální skvost, Forster si bere část Lynche, část Aronofskeho (toho jsem tam viděl častěji), ale nejvíc od sebe. Na vynikající hudbě a hereckých výkonech se všichni zajisté shodneme a tak to poslední, v co doufám, je, že nám nabízená explicitní pointa je mylná, poněvadž její jednoduchost a primitivnost uráží předchozích 85 minut. Takže bych byl radši, kdybych film vlastně nepochopil... ()

Skrk

Depresivní psycho vynikajícího Marca Forstera, u kterého jsem ke konci ani já nevěděl, co už je skutečné. Mimochodem - Ryan Golsing tu byl vynikající. 90% ()

Padme_Anakin

Bylo, nebylo, mnoho alternativního, pravda. Mám pro divnověci slabost, takže hodnotím kladně. Hrátky na téma, jak se zprvu zdálo, kdo je větší poděs, jestli cvokař nebo cvok, mě stále baví. Pak se to stočilo jiným směrem, ale bavilo mě to pořád (výjimka točité schodiště a kamera zblízka, ble). Trojlístek Naomi Watts- Gosling- McGregor velmi dobře koukatelný, jinak teda haluška jak řemen. ()

Crazer

Tak tohle je opravdu psychofilm .. sice Ewan McGregor táhne celej děj a postupně se dozvídá více a více informací. Avšak na konci jsem pochopil, že tenhle film byl skoro o ničem .. film co neurazí, nenadchne 50 %. ()

prsvl

Odstranil bych úplnej konec, aby interpretace příběhu nebyla tak jednoznačná (přečtení zajímavostí mi tu nejjednodušší intepretaci potvrdilo - neměl jsem to dělat). Co se mi líbilo hodně byly střihy (některý prostřihy spojující jednotlivý scény mi malinko připomněly Absolventa) a práce s filmovým časem (časový paradoxy a s tim související opakování scén je něco, co mě dostane skoro vždycky) . Váhal jsem nad timhle maximálnim hodnocením právě kvůli úplnýmu konci, ale nakonec to díky těm střihům, působivosti, hercům, kameře, nápadům a atmosféře atd. atd. na pěti nechám. ()

Ajinka126

Skvěle jste to tu napsali, že "forma vítězí nad obsahem". Vizuálně je to skvost, nemohla jsem se kamery a iluzí nabažit. K tomu to bylo tak zamotané klubko příběhu, že jsem hltala každou informaci, abych to pak mohla dát dohromady. Jenže někdo to tady i skvěle napsal, že ani sami autoři neměli pořádnou představu o tom, jak to vlastně má skončit, protože ten prostor pro smysl celého příběhu a pointa konce je velmi roztříštěná. Já jsem celou dobu modlila za to, aby byl konec filmu krásný vyvrcholeném toho vizuálního skvostu, ale nedočkala jsem se. Pokud máte nějaký názor na konec filmu, dejte mi vědět! Já taky jeden mám, ale není to s kým prodebatovat :D ! ()

PauloZ

Všecko dobře. McGregor, Gosling a Watts = parádní trio. Forsterova režije a Benioffův scénář (který je totální imaginace!) dělá na diváka takový tlak, hlavně v poslední 30ti minutovce, že mi chvílema snad pukala lebka a nefungoval mozek. Forster je navíc neuvěřitelná hračička, protože ty jeho přechody mezi každým záběrem jsou GENIÁLNÍ! Nějaké nedostatky to má, ale to vem čert. Konec je nečekaný, velmi dobrý, ale udělá takový převrat v dosavadním dění, že v podstatě z toho filmu vím absolutní...lejno! A jak napsal golfista, zde by mě "forma" byla schopna uspokojit i bez "obsahu". ()

Marsik

Já tyhle psycho-mysteriózno thrillery moc nemusím. Nicméně dal jsem tomu šanci a na podruhé to úspěšně dokoukal. Ryan už v té době ukazoval, že hrát rozhodně umí, ale na osobní kouzlo Ewana jsem nyní neslyšel a nikdy neuslyším. Podle mě je to divný herec. Samotný námět hry s identitou a alternativním světem mě neoslovil. Takže to nebudu dál rozebírat, abych nehanil a nezkazil dojem ostatním. Nechť si každý udělá obrázek sám. Nicméně mi nejspíš hodně lidí dá za pravdu, že hodně film získá na atraktivitě až v samotném závěru. Nebýt jeho, tak by to u mě bylo za pade. Takto to ten průměr lehce přesáhne. 60% ()

ladko

Uff tak toto točil dakto na LSD:)Na formálnu stránku si treba zvyknúť, je naozaj veľmi štýlová, ale kupodivu zaujímavý príbeh neabsentuje. Tento film nepochopí asi každý(tiež som si musel preliezať IMDB fórum, aby som ho plne pochopil), ale práve preto pôsobí osviežujúco. ()

baribal

Velké vítězství formy nad obsahem, je to dost škoda, protože film vypadá úžasně. Problém tkví v příběhu, jeho vyprávění je zmatečné a nikam se neodvíjí, takže film přešlapuje na místě, i když má jenom hodinu a půl. Naštěstí je tu obrazová stránka a ta Vám nedovoluje se nudit, takže stránku horšího příběhu přejdete a budete se celkem bavit. ()

Krissty

Moc často se mi to nestává, vlastně skoro vůbec, ale tenhle příběh jsem vůbec nepobrala. Nechápu spojitosti, nechápu, co tím chtěl autor říct a jsem totálně zmatená. Možná, když se budu ještě chvilku snažit, přijdu na nějaké smysluplné vysvětlení, ale moc bych tomu nevěřila. Buď je ten film fakt hodně složitý nebo nic z toho smysl nedává. Ale i přesto, že jsem po většinu filmu nechápala, oč jde, mě příběh pohltil a bavil. Forma je vynikající, jak už tu zmínili mnozí. Ta kamera a střih jsou perfektní. Ústřední trojici její role skvěle seděly. Tu jednu hvězdičku možná přidám, až budu osvícena a pochopím. ()

kobejn

hlavně, že se na to dobře dívá, a že se tvůrci speciálních efektů vyřádili, čímž se dává najevo, že je to vlastně celý jen takovej trik, naštěstí to ještě jakžtakž drží pohromadě, ale nic hlubokého v tom není, je to jen takové pěkně vypadající kouzelnický číslo, který si na něco hraje...ale určitě si hraje s divákem. ()

Lamiczka

Vizuální klenot s vynikajícími hlavními hereckými rolemi. Tento příběh se nedá vysvětlit, popsat, to se musí vidět. Možná na konci zůstane v hlavě hodně otázek, ale vysvětlení přichází a je jen na nás, jak si ho přebereme. Spokojenost, hodně zvláštní a působivé drama! ()

ivishka

Nádherná herecká souhra hlavních postav - Ewan McGregor, Ryan Gosling a půvabná Naomi Watts.Prapodivná depresivní postava jménem Henry Lethem je více než jen psycho-šílenec,který neví co dělat je to prapodivná existence,která má jakousi schopnost dostat do podobného stavu i lidi kolem sebe.Líbí se mi pojetí příběhu jakéhosi novodobého šílenství,které zvolil Marc Forster.Moderním šílenstvím shledávám hlavně to již výše zmíněné vnímání sebe samého a vlastní identity,kterou má každý člověk jinou.Málokdo za celý život pochopí svou povahu nebo snad přijde na to,zda "splnili svůj úděl na zemi". ()

javak810i

Takový mindfuck, že po celou dobu filmu (a i dlouho po něm) budete přemýšlet nad tím, jestli je ta mysticita směšně přehnaná a nebo geniální. Každopádně hutná atmosféra, napětí a zajímavé režisérské vychytávky se filmu neupřou. 4* ()

Davson

Vizuální orgasmus - perfektní dynamická kamera, drastický střih, psychadelická atmosféra. Byl jsem uchvácen. Ovšem pak přišlo rozuzlení, které sic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, ale přesto jsem se nemohl (a stále nemůžu) ubránit dojmu prázdnoty a ošizení, že Forster v podstatě použil tu nejstarší a nejbanálší cestu, jak vybruslit z tajemného, fantaskního děje. ()

aluna

Natočíme haluz film, při kterým z toho bude divák paf a bude si říkat, co z toho asi vyleze. Natočíme ho vizuelně přitažlivej, aby ten pocit přebil obsah. Pak už bude jedno, že po 2 hodinovým sledování ztripovanejch haluzí "vysvětlíme" celý dění, včetně "vedlejší" dějový linky, který byl věnován větší čas než tý hlavní a efektní "vaty", kterou se objasnit nikdo ani nesnažil, něčím, co se sice nedá napadnout, ale co je strašně jednoduchý a laciný. Cesta někdy může být cíl, ale ne v případě, že si celou tu cestu představujete, jak uvidíte Grand Canyon a nakonec vás vezmou jen na zahrádku k díře v písku, jíž za myšičkou vyhrabal váš vlastní kříženec. S podobnou cestovkou už nepojedu. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007