Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Nemik96

Můj nejoblíbenější film z horolezeckého prostředí.Záběry kamer jsou velmi povedené, skvělé herecké výkony které jsou opravdu přesvětšivé a hlavně strhující příběh který Vás vtáhne natolik, že si položíte otázku co všechno je člověk schopný přetrpět pro to aby přežil.(Tento film patří do mé TOP10) ()

Ragdoll

Napůl hrané a napůl dokumentární drama o síle lidské vůle, odhodlání a pudu sebezáchovy. Bez takového rizika a tlaku by nikdo nedokázal to, co nám ve snímku bylo odhaleno a ve stejné či podobné situaci opravdu jen málokdo. Musím říct, že miluji horolezectví, avšak nikdy bych se neodvážil vydat na nejnebezpečnější horu Jižní Ameriky, obzvláště sám či pouze ve dvou. Dalo se o tom jakž takž uvažovat, ale po této ukázce, kde vidíme, jak zrádné a nepřátelské hory mohou být a jak málo stačí k tomu, aby se člověk už nikdy nevrátil, se mi ta myšlenka důrazně vymazala z paměti. S největší pravděpodobností to neplatí jen na Siulu Grande, ale i na tisíce dalších hor po světě, možná tak s výjimkou Sněžky. Nevidí se často, aby byl v dokumentu šťastný konec, ale když ano, tak je alespoň vidět, že člověk nemusí mít vždy jen smůlu (viz. Nordwand). 95%. ()

Kuny27

Velice silný a úchvatný příběh plný lidské síly, odhodlání a sebezáchovy, Filmové zpracování lehce nadprůměrné. Smekám klobouk před oběma horolezci. ČELIT SMRTI TVÁŘÍ V TVÁŘ A PŘECE SE NEVZDÁVAT! ()

nameadel

Fakt se mi to líbilo, celkem do toho (tahle tématika) začínám pronikat (čti, baví mě to). Tenhle styl hranýho dokumentu je super. Jediný ALE je to, že mi ta část škrabání se ven a do bezpečí přišla fakt dlouhá a pořád stejná. Myslím, že knížka by mě asi bavila víc, takhle to pro mě občas bylo jen z různých úhlů zabírané plazení se. ()

wosho

Velmi silně sugestivní zážitek,jenž balancuje na hraně filmu a dokumentu a z obojího si bere to nejlepší co nabízí. ()

cab

Krasne exteriery jihoamerickych And a dva muzi, kteri se je pokouseji zdolat. Jako dokument dobre, jako pres sto minut trvajici film nedostacujici a co do verohodnosti urcitych momentu a faktu diskutabilni. 60% ()

Hanys_

Ikdyž jsem od začátku věděl jak to dopadne, tak to napětí, které ve mě film způsoboval, bylo neskutečné. Tohle se prostě musí vidět. Pokud možno pod dekou a s pitím po ruce, protože ta šílená zima a žízeň padne i na vás.8/10 ()

Milan25

Boj o záchranu vlastního života to byl opravdu ukrutný a vůbec panu Simpsonovi nezávidím, ale celkové zpracování filmu se mi nelíbí. Vůbec jsem s hlavním hrdinou necítil a ani žádné napětí se ve mě neprobudilo. Věřím, že to mohlo být způsobeno českým dabingem (na hlas Libora Terše už mám alergii). 127 Hodin mě vzalo daleko víc u srdce. 60 %. ()

Ondis

Skvělěj dokument, u kterýho jsem hltal každou minutu, každý krok a posun ke světlejšímu zítřku velkého trápení jednoho z horolezců. Opravdu zamrazí, když víte, že je tento příběh podle skutečné události. ()

luczi

Upřímně natočený příběh dvou mladých ambiciózních horolezců. Touha zdolat nepřekonatelný přírodní živel a neskutečná vůle přežít v podmínkách, které si nediktuje člověk a kde malá chyba znamená smrt. Proč podstupují horolezci takové riziko? To se snaží osvětlit Joe Simpson v dalším filmu: http://www.csfd.cz/film/239220-vzyvajici-ticho/ ()

Angelino

Výborné, výborné, výborné. Nielen obdiv k tomu čo dokázali Joe a Simon, ale hlavne k tomu, ako to dokázal Kevin Macdonald spracovať. Veľmi pútavé a realistické. Výborná kamera, mňam, ďakujem. ()

Neotom

Úchvatně zpracovaný příběh o nezdolné lidské vůli. Předpokládám, že v rámci dobrodružně-dokumentárního žánru absolutní vrchol, kterému nemám co vytknout. Boney M rulezzz! 100% ()

Prochy38

Uff! Tak tomu říkám příběh lidské touhy po životě! Sice mě mrzelo, že veškeré napětí vymazal dokumentární charakter, ale nadšení bylo! Ono, když to asi oba ti horolezci vypráví, museli taky oba přežít. Na druhou stranu to prostě nemělo chybu. Moc dobře zpracovaný příběh! Většinu času mráz na zádech a pomalý dech. Co dokáže člověk, je někdy až zarážející. A sami nevíme, čeho jsme schopni, když se dostaneme do podobné situace. Nikdy bych nezazlíval Simonovi, že lano přeřízl!! Ať se někdo z oněch odborníků ozve a řekne, co měl dělat! Udělal by to každý a byla to asi jediná možnost, jak zachránit alespo'ň jeden lidský život. Ještě jednou: nádherné hory, silný příběh, dobře zpracováno a hlavně tedy klobouk dolů před oběma Muži! ()

Abiosis

*ANDY VS. SIMPSON* Mne v zime z nosa tečie; a rovnako aj kvôli možnej čiernej farbe postupujúcej od končekov prstov na celé chodidlá, by som už radšej chytal nenávidený bronz. Horolezectvo je extrémny šport a takýto a jemu podobný risk oceniť nedokážem. Je to o prekonávaní vlastných hraníc, o obetách, o absolútnej koncentrácii na každý vykonaný pohyb a o rozhodnutiach, ktoré z tepla izby s ľahkosťou odsúdime, ale s ťažkosťou si uvedomíme, že toho istého by sme sa v Yatesovej situácii mohli "dopustiť" aj my. Jeseň je krajšia a farebnejšia ako zima a aj v tomto počasí som ochotný vystúpiť maximálne na Urpín. Verdikt v 1 vete: Zlý čas a miesto na zlomeninu. 30.11.11 ()

Hanes88

Filmy, které jsou natočené podle skutečné události, jsou vždycky drsné v tom, že si člověk uvědomuje, co si museli daní protagonisté prožít. V tomhle případě dva horolezci, no a to co se jim stalo, musel být opravdu hrozný zážitek. Každopádně film ukazuje přesně ty hrůzy, co prožili, ale i emoce, navíc to bylo namixováno do dokumentárního pojetí. Nemůžu jinak než dát plné hodnocení. ()

santiamén

Patřím k těm, kteří k podobným snímkům přistupují skepticky. S předpokladem, že (ač dramatický) dokument o horolezcích je jen pro vybranou skupinku nadšenců. Že ho nepochopím, nevcítím se, bude mě nudit. Pád do ticha vyvolal pravý opak - nával emocí a úžasu, hrůzy a překvapení, jak napínavý je do poslední minuty, přestože od počátku víte, co se stane. V mnoha ohledech hororový, o lidském odhodlání a odvaze, pocitu viny, pochybnostech, strachu a hlavně o tom, jak silná je touha za žádnou cenu nebýt sám, až přijde konec. ()

Wiluna

Kevin Macdonald odviedol perfektnú prácu vytvorením výnimočného dokumentu z prostredia peruánskych Ánd, ktorý pútavo vyrozprávali horolezci Joe Simpson a Simon Yates a ponúkli divákovi zažiť s nimi opätovný, dramatický pád do ticha.  A nezveličujem ak poviem, že ma to zanechalo fyzicky aj psychicky vysilenú. Nazriete do kompletnej, emočnej stupnice človeka, jeho extrémneho nadľudského úsilia prežiť a ohromnú vôľu žiť, príbeh o bolestivej dileme, ktorá zničila most priateľstva.  Je to skutočne silný príbeh o ľudskej vytrvalosti, vyvolávajúci podnety na hlboké zamyslenie. Zábery na horu Siula Grande vyrážajú dych. ()

system

Husty narez, asi takhle by se dal strucne charakterizovat tento film, tady jsou slova zbytecna, to se proste musi videt. ()

rybitvi

Nesmírně sugestivní snímek. Sice od počátku filmu víte,jak to dopadne,ale přesto jste každým okamžikem napjati,co si všechno Joe ještě bude muset vytrpět a prožít na své cestě dolů. Komentáře skutečných aktérů této doslova "trestné" výpravy dodávají snímku naprostou autentičnost. Nejlepší film z hor, ve kterém budete žasnout nad tím,co člověk dokáže. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)