Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

UhLee

(8/10). Silný filmový zážitek u jehož sledování jsem děkoval Bohu, že jsem v teple, doma a mám do pít. Hned jsem si pak dal sklenici vody. Zpověď, která musela být hrozně náročná a jde to na těch skutečných horolezcích vidět. Nikdo z nás si nedokáže představit, čím si museli projít. Já osobně zůstanu u starých, zlatých Beskyd. 🏔️ ()

senor

Velmi pěkně natočený hraný dokument o jednom neobyčejném horolezeckém nebo vlastně lidském výkonu. Záběry And jsou dechberoucí. ()

Sfinkter

Tento film vám ukáže, co to znamená na někoho spoléhat. Svůj život do rukou někoho jiného sám od sebe asi svěří jen málokdo. A málokdo také odpovědnost za někoho jiného přijme. ()

baruss

Hm... vynikajúca drama o horlezcoch, ale keď sa na na to pozriem z opačnej stránky skôr mi to pripadalo ako rozhlasová hra. Namiesto toho čo som si mal predstavovať som dostal ako na podnose na plátne. Spectacular ()

Karush

Nadmieru strhujúca dráma, ktorá vtiahne diváka a už tak ľahko ho nepustí, odpúta vás to od okolitého prostredia, prežívate to s hlavným hrdinom. Obrovský obdiv, čo dokázal Joe, že to nevzdal a bojoval úplne zo všetkých síl a je priam neuveriteľné kam až môže siahať ľudská vôľa. Kamera, herecké výkony, maskéri, nádherné zábery z prírody, popis udalostí a myšlienok Joea a Simona...jednoducho zo všetkých strán bravúrne. Počas filmu som mala záporný postoj k Simonovi, jak dokázal byť natoľko sebecký, po filme však musím uznať, že v takej situácii by nik nekonal inak a nemožno ho zato odsudzovať. Podobný štýl májú aj nasledujúce tiež strhujúce príbehy na základe skutočných udalostí zo seriálu:Prežiť!. ()

Honzíno

Pád do ticha patří do oněch novodobých, extrémně nátlakových, polohraných dokumentů. To je snad jeho jediná slabina. Jinak skutečnost, o které vypráví, patří někam do úplně jiné sféry. Nářez. 90% ()

ecceHOMMO

Veľmi emotívne natočený hraný dokument o odhodlaní a sile nevzdať to ( v čase absolútne zúfalej situácie) a bojovať o vlastnú existenciu. ***/**** ()

viperDavid

Myslím, že mu ani tak nešlo o to přežít, jako spíš neumřít sám. Ono je to ve finále jedno, ale přesně temto lidem se říká machři. Jenže když to shrnu, fakt bych si to s ním nevyměnil ani za nic. Dokument, který je natočen podle knihy by se měl povinně pouštět ve všech školách, ne kvuli lezení, ale kvuli přežití 5* ()

uhlajz

Dokonalá ukázka kamarádství a lidské vůle. Sledoval jsem to téměř se zatajeným dechem. Jako příležitostný "horolezec" jsem dlouhou dobu čekal na podobný film, který by se nesnažil pouze o efekty, ale ktrerý hory ukazuje v tom pravém světle. Konečně jsem uspokojen, jen doufám, že kvalitních filmů z horolezeckého prostředí bude časem více. ()

Tereszka33

Příběh o tom, jak si sáhnout na své největší dno, vykopat se ze svého hrobu a nevzdat to. A já si stěžuji, že mi je v -2 zima na ruce a nohy, budu na tom muset zapracovat. ()

anglanek

Jestli je to opravdu pravda co ten druhej typek prozil a z ceho se dostal,tak je to u me vetsi frajer jak Chuck Noris...ale moc tomu neverim. Ja nedojel z narazenou kostrci autem ani z Florence do Hloubetina....drockou ()

Master19

Dokument s neuvěřitelnou gradací, která divákovi umožňuje vychutnat si každou minutu filmu. Když Joe se Simonem zdolají vrchol hory, může se zdát, že jde pouze o hezky natočený dokument od fandy horolezectví. Co se ale odehrává potom, je něco bezpochyby úchvatného a beznaděj i naděje jsou téměř hmatatelné. Nádhera. ()

dANo

Nadľudský výkon Joea Simpsona, ktorý dokázal prekonať sám seba, bolesť a prírodu... Unikátny film o lezení a o ľudských vzťahoch. Mal som z toho zimomriavky a vôbec nie len z tej zimy ;o). ()

Brandon

Velmi sugestivní dokument (drama) podle skutečné události, ze kterého mně šel mráz po zádech. Fascinující sebepřekonání a obrovská vůle zůstat naživu. ()

Natabar

Sorry, Tomeshi, ale tohle mě fakt nijak nebralo. Asi mě míjejí všechny ty polorekonstrukční dokumenty (či rádobydokumenty). :-( ()

Tomesh

Horolezce nepovažuji za šílence. Dávno předtím, než jsem viděl film, jsem četl knihu, která mě nadchla. Když jsem se dozvěděl o existenci filmu neváhal jsem. Simon říká: “Při lezení jsme blíže smrti, proto tak svým způsobem více pociťujeme život a touhu po něm." Pod toto bych se podepsal. Říkal jsem si sám často, že už nemůže být hůř a věřte tomu, že může. Joe Simpson by Vám o tom mohl povyprávět. Všechno je to o vůli nevzdát se a pokračovat navzdory ne zrovna růžovým okolnostem. Silná vůle po životě. Tento film je tak neuvěřitelný, až na jednu maličkost, že je skutečný. Říkám, vykašlete se na sračky typu Vertical Limit a jim podobné a zhledněte Dotek prázdnoty. Bloody hell... I'm gonna die to Boney M. ()

zdenny

Film o neuvěřitelné síle člověka přežít vrcholně zoufalou situaci v extrémních, takřka nelidských podmínkách. O pudu sebezáchovy, vůli žít a odhodlání udělat téměř nemožné pro svou záchranu. Vše je ještě umocněno faktem, že jde o příběh, který se skutečně stal. Myslím si, že film by byl velice dobrý i kdyby byl natočen klasicky jako příběh. Zde jsme se setkali s polodokumentem doplněným samotným vyprávěním příběhu. Ikdyž se v hrané části prakticky nemluvilo, i tak toho bylo hodně řečeno. Já si nemumím představit, že by se mi něco podobného stalo a pakliže ano, nevím, zda bych celou situaci nevzdal již v úvodu. Možná ne. Ale pravdou zůstává, že jen vlastní vůlí prostě člověk jen tak nepřežije. Domnívám se, že velkou roli musí hrát i živočišný pud sebezáchovy, který má každý z nás. Samozřejmě opomínám fyzickou sílu, kondici a celkovou trénovanost. Film byl velice dobrý a inspirující. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)