Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

Shakers

Pútavo natočené a až neuveriteľne pravdivé. Krásne vidno nie len nádherne prostredie, ale aj aká je tenká hranica medzi dobrodružstvom a smrťou. 80% - 4* ()

lamps

Horolezce nechápu, podle mě to při vší úctě nemůžou mít v hlavě úplně v pořádku, když se na dvou železných skobách šplhají po kolmém srázu 6000 metrů nad mořem. Ale ruku v ruce s tím jde i nesmírný obdiv, protože třeba já bych si něco takového nikdy ani za mák netroufl. A to, s čím se musel vypořádat Joe Simpson, je z mého pohledu jeden z nejsilnějších důkazů odvahy a touhy po životě, o jakém jsem se kdy doslechl. Všechno utrpení jsem snášel skoro i na sobě a v závěru jsem měl co dělat, abych se vůbec ovládl. Joe, jsi borec! 4 a 1/2* ()

Pepinec

Na státnicích jsem zaslechl rozhovor dvou hošanů, kteří Pád do ticha trhali jako lovecký ovčák trhá křepelku. Pak u zkoušek pohořeli a když s brekem odcházeli, vypadalo to, že jdou natáčet druhý díl. Tak hodně zdaru, třeba přijdete na to, v čem spočívá pravé kouzlo této podívané. ()

Jhershaw

S minimem velkolepých efektů zato s dokumentárním laděním, film mnohem lépe přenese atmosféru boje o přežití v horách než nový Everest. ()

Boogeyman

Horolezci jsou magoři! Ale myslím to v dobrém slova smyslu, ale jak nazvat lidi, kteří se dobrovolně podrobují neuvěřitelně těžkým zkouškám fyzické i psychické odolnosti! A to i pokud jde všechno podle jejich plánu, bez komplikací, je to nadno sil! A pokud se něco posere, tak to většinou končí tragicky - jinak teda samozřejmě nic nevím o horolezectví, ale tohle si myslím!...Samotnej film je vlastně branej jako hraný dokument (něco na způsob Přežít, co běží teď na čt1, ale velmi profesionální) o tom, když se něco posralo a jak člověk dokáže čelit smrti! Vždycky jsem bral jako nejlepší a nejrealističtější horolezecký film K2, ale tohle předčilo všechna moje očekávání! Rozjezd je pomalej a nudnej a díky formě dokumentu to vypadá, že to až do konce bude pěkná otrava, ale pak je to najednou uplně strhující! Perfektní "film" a devět z deseti! ()

petaspur

Mám rád horolezecké filmy, i když nabízejí v podstatě pořád to samé, ale Pád do ticha je pro mne velkým zklamáním. Nepopírám zajímavý příběh ani obdivuhodnou vůli k přežití (to jsou ty dvě hvězdy), ale způsob zpracování byl tragický. Dokumentární forma vytvořená dokola opakovaným stylem (týpek ve studiu řekne: "Pak mi to podklouzlo" a následně je zobrazen, jak mu to podklouzlo) mě do příběhu nedostala a skutečnost, že jsou od začátku snímku všichni spokojeně živí ve studiu, dávala i retardovanému divákovi nenápadné znamení, jak to asi tenkrát dopadlo. Pro mne je to tedy pouze nuda o dvou naivních manících, kteří nebyli připraveni na to, že by mohli mít problémy při výstupu, který se ještě nikomu nepovedl. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 9/10/// +chválím filmové zpracování, přírodní scenérie, herci, bonus u dvd "po návratu" -mohla být klidně výraznější hudba/// Drsné! hlavně ze začátku (zlomená noha). Zajmavě zpracovaný příběh o silné vůli člověka. Tento film dokazuje, že lidské tělo při velkém odhodlání dokáže nemožné. Přesto si myslí, že ten borec měl hodně velkou dávu štěstí./// Celkem 71%/// ()

666teen

Vertical limit? K2? Clifhanger? Kdepak, jedině Pád do ticha. Je to geniálně prosté. Pokud vás nezabije pád do propasti, vyčerpání, dehydratace nebo šílenství, pořád jsou tu Boney M, proti nimž neexistuje účiná vakcína. Ebola hadr. ()

S.Quentin QUALE

Sakra, po půlhodině už jsem brousil nože, jak si teďka zanadávám, ale ve druhé polovině si mě film získal. Jedná se o hraný dokument, který je komentovaný samotnými hrdiny filmu. Na toto uspořádání jsem si musel chvíli zvykat, takže v závěru už mi nevadilo, ale i tak ho nepovažuju jako nejlepší formu. Daleko silnější stránkou filmu je samotná ilustrace popisovaných událostí v kombinaci s audiovizuálem peruánských And. Příběh psal život v plné síle ve stylu "neuvěřitelné se stalo skutečností", ale film má tu slabinu, že s komentářem obou mužů je vám prozrazeno to, že oba přežili, což odebírá skoro všechnu kontinualitu napětí. V tomto ohledu musí být kniha super... 80% ()

misterz

Neobyčajný príbeh dvoch horolezcov v Andách. Aj keď ide vlastne o dokumentárne spracovanie, mne to tak nepripadalo. Vôbec mi na posudzovanie formy nezostal čas, dejová linka ma absolútne pohltila. Pekné zábery prírody sa striedajú s napínavým bojom o prežitie. Totiž zlomiť si nohu na vrchole nie práve najmenšej hory sa obyčajne rovná rozsudku smrti. Treba mať však na pamäti, že vôľa prežiť niekedy dokáže aj nemožné. Možno na to myslel aj ten horolezec. Ide o niečo fascinujúce, napínavé a krásne, to všetko v jednom balíčku. ()

Omnibus

Strohý, drsný a ledově mrazivý. A přestože plný ledu a sněhu, tak i úplně vysušený příběh. Lidi, co potkávám na horách, ať už s lanem nebo bez, tenhle špičkový film z velehor už znají. A pro vás ostatní - diváky horami nepolíbené, jedno zásadní doporučení pro zhlédnutí snímku: zabalte se do deky a mějte po ruce něco k pití ! Já jsem tenkrát po závěrečných titulcích vylezl ze sálu po čtyřech, naprosto dehydrovanej. Ovšem při mém vlastním pádu do ledovcové trhliny (po proboření sněhového mostíku při sestupu z Weissmiesu v Alpách ) jsem se zachytil a zašprajcoval hned nahoře, v té naštěstí úzké trhlině, a vylezl jsem ven dřív, než by mi v hlavě začaly cinkat ty Brown girl in the ring od Boney M. A mí kamarádi ani nemuseli použít nůž... ()

Šakal

Toto je moje srdeční záležitost! Hory miluju. Sice „pouze“ jako vysokohorský turista (byť pár lezeckých pokusů již proběhlo), ale i tak dokážu plně (d)ocenit krásu (vele)hor a vžít se (alespoň částečně) do pocitů obou zůčastněných a představit si, co museli oba hlavní aktéři prožívat (viz dilema při odříznutí lana). „Tam nahoře“ jste (když dojde na lámání chleba) sami za sebe a stačí i mnohem méně (než prožívali oba hlavní aktéři), aby to bylo neřešitelné! Snímek je natočen na motivy knihy stejného názvu od samotného zůčastněného J. Simpsona (btw, ještě působivější) a je důkazem (ne)skutečné, (nezdolné) síly lidské vůle přežít. Kevinu MacDonaldovi se podařilo natočit téměř dokumentární formou (kdy hlavní hrdinové vypráví v prostřizích svůj příběh) nesmírně emotivní živočišnou podívanou, které se nevyrovná žádný hollywoodský celovečerák typu Vertical limit apod. slátaniny. Touching the void je působivě zpracovaná rekonstrukce příběhu dvou chlapů (horolezců), kteří se rozhodli v roce1985 zdolat vrchol 6365m vysoké Siula Grande (do té doby neslezené), kdy se při sestupu dostali do pořádné sloty, Joe spadnul, zlomil si nohu v koleni a kdy se (po nekonečném slaňování) dostal Simon Yates před nejsložitější rozhodnutí svého dosavadního života. To vše navíc prokládáno přesně načasovanými nádhernými scenériemi peruánských And, jenž nemůžou ponechat chladným ani člověka, co „vylezl“ max do 1patra rodinného domku. ()

IQ Tiqe

Zkraje jsem měl strach z komentovaného dokumentárního stylu, ale pak jsem za něj byl rád, hodně filmu pomáhal. Ukázka toho, co člověk vydrží, fakt paráda. # příběh ***** | hudba *** | humor – | akce – | napětí ** | pustil bych si znovu *** ()

dzej dzej

Jedna hora, dva horolezci a jedna zlomená noha v takřka metafyzickém dramatu o vytrvalosti, vůli k životu a podstatě lidské existence. Příběh horolezeckého mučedníka a jeho přítele je jedním z nejsilněnji působících filmů co měl kdy celuloid čest nosit. Věta "Kruci, já snad nakonec umřu na Boney M." se nedá zapomenout... ()

Vodnářka

Wow, co na to říct... Nádherný sport, kde jde taky o důvěru, boj člověka sama se sebou, s přírodou, s nepříznivými situacemi. Sport, ve kterém nezáleží jen na nás, a který má i své horší stránky. S tím ale každý musí počítat. ()

Anderton

Pamätám si, že som bol na filme v bývalom Charlies klube v BA a nepríjemne mi za chrbtom vrčala premietačka, navyše bolo plátno v strede poškodené. Predvianočný zážitok z atypického filmu (v rámci kino distribúcie) mi to našťastie nepokazilo. Ešte že v tom čase nebolo v kinách nič zaujímavé, inak by som asi o tento malý adrenalínový skvost prišiel. Po druhom pozretí doplním, čo ešte na tomto filme oceňujem. Nie je oslavou iba ľudského ducha, prekvapilo ma, čo dokáže vydržať aj ľudské telo. Odvahu tvorcov vydať sa do tak náročného terénu natočiť hraný dokument. Kameraman a zvukár sa snažili v poslednej fáze filmu priblížiť hrdinov duševný stav divákovi. ()

Frajer42

Bystřejší jedinci jistě brzy pochopí, že to náš hrdina přežije a všechno dobře skončí, neboť o svém dobrodružství zpětně vypráví. A nevypráví sám. Kluci britští poněkud přecenili své schopnosti. Naštěstí s nimi stanovalo štěstíčko a odnesli si pouze prochcané oblečení, což se mi ani nechce věřit. Jestli bylo v dané situaci nejlepší volbou přeříznout lano či nikoli si rozhodnout netroufám. K horolezectví jsem měl nejblíž v jedné misi v Call of Duty, panečku to byl adrenalin. Jsem však rád, že nepřeřízli sebe navzájem. Začátek mě vcucl do děje a nějakou dobu mě tam držel. Bohužel je děj naprosto nerovnoměrně rozvržen a většinu stopáže tvoří stále to stejné dokolečka kolem, což je unavující zhruba stejnou měrou, jako to bylo pro samotného aktéra. Což považuji vzhledem k předem odhaleném rozuzlení přeživších za obrovský nedostatek. Takže to v hodnocení určitě nezapomenu zohlednit. Přes všechen respekt k zúčastněným, přičemž neodsuzuji ani rozhodnutí ,,řezat" prostě nemohu jít přes 2*. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)