Pád do ticha

• Velká Británie Touching the Void (více)

Film je natočený na motívy rovnomennej knihy Joe Simpsona. Rozpráva skutočný príbeh dvoch britských horolezcov Joe Simpsona a Simon Yatesa, ktorí prežili v roku 1985 tragickú nehodu vysoko v peruánskych Andách. Pri zliezaní západnej steny oboch spájalo jediné lano. Simpson sa však nešťastne zranil a oboch dostal do život ohrozujúcej situácie. Jediné, čo mohol Yates pre oboch spraviť, bolo prerezanie lana, ktoré ich spájalo. Simpson spadol do ľadovej trhliny, odkiaľ sa plazením a v bolestiach bez akéhokoľvek jedla a vody po temer štyroch dňoch dostal späť do základného tábora. Dorazil iba hodinu pred Yatesovým odchodom späť do Británie.

Tento epický príbeh nie je len o horolezectve a horách. Je hlavne o ľudskej duši a sile.Ich návrat sprevádzali zmiešané reakcie. Spoločnosť bola šokovaná. Yates sa nevyhol silnej kritike zo strany horolezeckej komunity za prelomenie a porušenie nepísaného pravidla a tabu - za prerezanie spoločného lana. Nevyhol sa ani pokusu o vylúčenie z Alpine Club. Na základe silného psychického tlaku, ktorý bol vyvíjaný na Yatesa sa Simpson rozhodol publikovať ich spoločný príbeh ako vysvetlenie rozhodnutia priateľa, a aby vyvrátil jednostranný pohľad na jeho počínanie. Simpson veril, že Yatesovo rozhodnutie zachránilo životy obom. (oficiální text distributora)

brutale

V napätí od začiatku do konca, neuveritelné čo dokáže ľudská vôľa a naopak ako zbabelo vie človek reagovať, keď sa ocitá v úzkych. ()

Cubinho

Jsou to blázni ti horolezci. Když jsem viděl, jak se bez jištění jen s pomocí maček a cepínů drápali po kolmých stěnách na vrchol zasněžené hory, dostával jsem závratě, nekecám... Samotná cesta zpátky za přežitím je potom "bez komentáře". Možná by se mi místo dokumentární rekonstrukce více zamlouvalo hrané drama. Ale kdo ví, výsledek by byl nejspíš stejný. 8,5/10 ()

Ajinka126

Tady nemá cenu nic hodnotit. Každý komentář bude jen plytkou myšlenkou autora, oproti té neuvěřitelné síle a odvaze muže, který se "doplazil zpět do života". Klobouk dolů před takovou chutí žít! :) ()

PauloZ

Nečekal jsem, že to bude až tak vyloženě dokumentární, ale vůbec mi to nevadilo. Myslím, že právě díky tomu vyprávění to dostalo mnohem víc na autentičnosti a emocionálním dovětku. Joeho i Simona obdivuju, protože jsou to velcí šílenci a to, že se zachránili, teda hlavně Joe, je opravdu velká věc a asi i obrovské štěstí. Navíc okouzlující obrázky peruánských And. Velmi povedená filmová rekonstrukce, ale nějak mi tam na těch 5* něco chybí. ()

Džany

Úžasná dechberoucí podívaná. Skvělá kamera a neskutečný příběh, kterému pořád nemůžu uvěřit, že je podle skutečné události. ()

ledzepfan

Něják moc mě to emočně nestrhlo ale jinak jako ukázka síly vůle je to prvotřídní...Si říkám, jestli to nakonec není scifíčko o porouchaném terminátorovi na dně ledové díry..... ()

LINKIN

Když se na u konce filmu objevilo "Day seven" napadla mě parafráze z jednoho amerického hororu jméneme The ring, kde malá strašidlácká holčička říká na jakési videokazetě You die in seven days. Rozdíl je jen v tom, že ona holčička měla téměř vždy pravdu, což v tomto případě díky bohu neplatilo. Ale dost černého humoru, zde není na místě. Jak tady psal Isherwood, kdyby mi tohle někdo vyprávěl nebo to byl opravdu popkornový celovečerňák s nálepkou "The true story", kterou tam šikovně už léta lepí ctižádostiví scénaristé, vysmál bych se mu s radostí do ksichtu a mávl rukou. Ale to co dokázal Joe Simpson, to sahá až za hranice lidských možností. Všechna čest a sláva jemu a jeho vůli. Ode dneška začínám věřit přísloví, že všechno jde, když se chce. Jeho nadlidský výkon by si zasloužil hvězdiček nespočet, třeba tisíc, kolik by si jen Joe přál, ale hodnotíme film. Zvláštně natočené a mám z toho rozporuplné pocity. Napůl vyprávěné drama a napůl dokument. Kdyby to bylo vzato pouze jako dokument, zřejmě by tonemělo tak silně emotivní dopad na diváka, jak se nakonec povedlo, ale na druhou stranu přítomnost obou horolezců v průběhu celého snímku (myslím v té vzpomínkové části ) mě osobně přišlo spíše jako element, jenž tak nějak pohřbívá napětí z dosažení inkriminovaného cíle. Už sem několikrát psal, že předloha filmu může být sebelepší, ale film by z ní měl pouze vytěžit maximum pro svůj celkový efekt. A tak poprvé a myslím si, že na dlouhou dobu i naposled udělám vyjjímku a budu brát ohled na skutečnou událost, jenž se stala předlohou pro film, který nám snad ze všech nejvíc ukazuje, že vůle je nejdůležitější věc, která je v životě potřeba pro dosažení námi vytyčeného cíle a někdy (zde) i pro zachování života jako takového. ()

NinonL

Více méně dokumentární film o málem tragickém výstupu na jeden vrchol v peruánských Andách. Dva přátelé horolezci a jeden muž, co jim hlídal základní tábor. Málem se vrátil jen on sám. ()

pools

Když to člověk jen poslouchá s vyplým obrazem, tak je to solidní (gay) porno. Spoiler: Dostal se ven z díry! ()

Džejkop

Je pozdní odpoledne a já se rozhodl stát horolezcem. Ale, co to říkám, já? Ne, že bych se bál výšek, sněhu nebo zimy, ale tenhle sport mi přijde přespříliš hazardní. Ano, ten pocit, když zdoláte nějakou velehoru, musí být velmi příjemný a uspokojující. Přesto se najdou jiné, taky příjemné věci, které neohrožují život. Myslím, že se budu držet právě těch bezpečných. Jistě, je to tak, svého života si vážím a nedobrovolně ho vystavovat riziku nehodlám. Horolezectví nechám jiným, více odvážným jedincům...Když tu náhle jsem začal pochybovat. Co když zaujímám špatný postoj, nestojí za to trochu riskovat? Vždyť, kdo neriskuje, nic nezíská... Svítí slunce, nebe je modré, nikde ani mráčku. Ocitl jsem se v Andách, v těch ojedinělých koutech světa, kam lidská noha často nevkročí. Cítil jsem se volný, nespoutaný, odhodlaný. Dýchal jsem čerstvý horský vzduch, bylo mi nádherně....Když tu náhle jsem procitl. To, co následovalo, mě vrátilo zpět na zem. Byl jsem rád, že sedím na prohřátém gauči a piju horkou čekuládu....Bál jsem se o ně, povzbuzoval jsem je. Oba dva. Chtěl jsem aby se znovu setkali... Je možné, aby člověk se zlomenou nohou, ještě k tomu v koleni, dokázal slézt horu, kterou téměř nikdo neslezl? Navíc sám, v obrovské zimě, téměř bez vody, bez jídla? Věřil jsem, ne byl jsem přesvědčený že ano. Je přeci dokázáno, že ve vypjatých situacích, kdy je ohrožen život, dokážeme neskutečné věci... ()

GodComplex

Jsem ted zmlsany Himalajema, takze me Andy jen tak nepolozi, navic si nejsem jisty tim formatem hybridu dokumentu a filmu, ale jako horsky survival a flashback realne udalosti je to vyborny. 7/10 ()

jondzavid

Skvele spracovaný polodokument, ktorý je najmä o túžbe človeka o prekonávanie nedosiahnuteľného či už je to dobytie nedobytného vrchu alebo strastiplná odyssea zraneného Joea. Hrané zložky sú hodne pôsobivé a poučením pre mňa je, že nelezem na vysoké hory, lebo ma bude strašiť Boney M :-))) ()

speedy3

Ačkoliv nemám rád filmy tohoto směru a ražení, byl jsem nadšený, jak bylo vše reálně a zároveň nenuceně naservírováno. 4* ()

milicjant

When no one answered the call...It was... I lost something. I lost me. Nejen tenhle film ale i jemu podobný dostaly trochu jinej rozměr dne 16.2.2007, kdy v Roháčích tragicky zahynul můj velkej kamarád. Čest jeho památce. ()

contrastic

Filmy o horolezcích jsou super /tím nemyslím Vertical Limit :) / , ale v tomto případě jsem si zase potvrdil, že film ve stylu dokumentu mě prostě nesedí. Takže trošku zklamání a příště budu volit raději hůře hodnocený K2. ()

Alementina

Neuveritelna vule prezit. Myslim si, ze kazdy, kdo by se kdy dostal do podobne situace, tak to "vzdani se" hodne oddali od momentu, kdyby to jinak udelal, kdyz si vzpomene na Joeovu vuli prezit a nevzdat to. ()

RAiken

Přenádherná kombinace obsahu a formy. Strhující příběh o sestupu až na dno lidských sil je doplněn o přesně dávkované záběry na překrásné scenérie Andských hor, které nás neskutečně lákají, ale děsivě se jich bojíme. Dokument, který je výpovědí o tom, kam daleko sahá lidská vůle a touha po přežití. Kde je vůle, tam je cesta. ()

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

Nelezte na skálu, co je hodně špičatá

22.06.2006

...zpívá Ivan Mládek a vlastně tím popírá prvotní ideu horolezectví, tedy překonávání hranic (svých i přírody) a snaha o dosažení nedosažitelného. Filmy o horolezcích a jejich hrdinských výstupech… (více)