Lovec jelenů

• USA The Deer Hunter (více)

Michael, Steven a Nick jsou mladí tovární dělníci z Pensylvánie, kteří musí narukovat do Vietnamu. Před tím, než odejdou, Steven se žení s těhotnou Angelou a jejich svatba je zároveň slavností na rozloučenou. Po mnoha hrůzách, které tři přátelé prožijí, všichni upadnou do rukou Vietkongu a dostanou se do tábora rukojmích, kde jsou nuceni hrát sami se sebou ruskou ruletu. Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Genero

Lovce jelenů jsem viděl asi před pěti lety. Jestli bych dnes po další repríze hodnotil jinak nevím a ani se to nedozvím, protože Ciminovu monstrprodukci už nikdy nespatřím. Rozhodně musím zažehnout dvě hvězdičky za ruskou ruletu, která byla o několik tříd zábavnější než její konkurence s Oldřichem a Jiřím z Ypsilonky a zejména z toho důvodu, že mě film inspiroval a zásadním způsobem ovlivnil můj život. Od té doby v příšeří své pracovny zbudované ze sklepní kóje v babiččině paneláku, pod matným světlem blikající pětadvacetiwattové žárovky sepisuji za psychické podpory a cenných rad svého laskavého homosexuálního krysaříka Alvina ultimátní encyklopedii všem filmovým nadšencům 100+1 filmů, které musíte vidět, abyste se posrali nudou, než z toho zcepeníte. ()

Lacike

Jedna z klasik, ktora ma kurevsky nudi. Vdaka lahôdkovemu hereckemu obsadeniu som skusal najst cestu k tomuto filmu dvakrat. Ale bohuzial mam smolu a ide to uplne mimo mna. Pritom tema je uchvatna, ale spracovanie je neskutocne rozvlacne, presne v tom pomalom sedemdesiatkovom style, ktory neznasam. Vdaka bohu za Johna Woo a jeho Bullet In The Head, ktory temu o vietnamskej traume vojakov spracoval ovela sviznejsim spôsobom. ()

Listeroman

Těžko můžu Lovce jelenů porovnávat s jinými filmy s vietnamskou tématikou, protože mají pramálo společného. Řekl bych, že se naopak výrazně liší, a proto je nejspíš tak dobře hodnocen. Mně to ale prostě moc nesedlo. Mike (R. De Niro) a Linda (M. Streep) jsou asi jediné dvě zajímavé a dobře zahrané postavy. Stěžejní Nick (Ch. Walken) mi připadal jednoduše nudný a nezajímavý. Celá ta věc s "vietnamskou ruletou" není založená na žádných skutečnostech a především to mi na filmu vadilo. Stal se tak pro mě tří hodinovým psychologickým dramatem postavených na špatných základech. Kdybych nevěděl, že scénář je originální, tak bych tipoval, že režisér Cimino pouze špatně ztvárnil skvělou knížku. Bohužel tomu tak nebylo. Oceňuju režii a kameru za autentické okolí a pozadí scén. Ať už to bylo ocelářské městečko, nebo Saigonský klub hráčů se smrtí, vždycky vše bylo dotaženo do dokonalosti a často velký počet postav na scéně působil skutečně živě. Tři hvězdy dávám výhradně za De Nira. Míň si nezaslouží. ()

rawen

Překvapivě silný film, ve kterém vše ostatní zastiňuje postava Christophera Walkena - a kdo je k čertu ten Michael Cimino? :) ... PS: 6.8.2006 Vzhledem k tomu že mi film vrtá v hlavě ještě 3 dny po tom co jsem ho viděl, zvyšuju hodnocení na 9/10 PPS: druhé shlédnutí - ten film je téměř dokonalý, není třeba otálet - jasných 10/10 ()

PROROK14

Toto porovnávať s Apocalypsou tak to ako by som porovnával Škodu 120L s BMW X5. Samozrejme v prospech Lovca jeleňov. Pri Apocalypse som umieral nudou a skoro som nezvládol počúvať tie prázdne reči, kdežto tu som zažil veľké citové pohnútky. Záver je zdrvujúci a krásny. Samozrejme je pravda, že 183 minút je veľa a miestami som sa začínal nudiť, ale to vôbec neupiera filmu to, že je to jeden hodnotný snímok. Len ja by som tam nedával prvých 40 minút, ktoré zabila blbá svadba. 70% ()

BoPo

Zasa jeden prechválený film. Samozrejme sú tu scény, ktoré stoja za to, ale ako celok to nie je nič výnimočné. ()

bouncer

Lovci jelenů jsem se dlouho vyhýbal, ale nyní musím uznat, že to byla osudová chyba. Není to obyčejný válečný film, který dostal Oscara...pro mě je to především velice dobře psychologicky zvládnutý snímek. Každý si v něm najde něco jiného - ať už viditelný rozpor mezi americkým pohodlným životem, konzumem a hrůzami války či nesmyslnost boje ve Vietnamu. Nic nám není předváděno jako hotová věc, každý si musí udělat vlastní názor. Nejsou kladní hrdinové, ani záporní...nenajdete zde patos ani sentiment. Myslím, že právě v tom je největší kouzlo tohoto filmu a zároveň nedostatek mnoha filmů současných. Jinak samozřejmě kvalitní herecké obasazení - De Niro, Walken a nezapomenutelné scény s ruskou ruletou... ()

murakamigirl

Priateľstvo prinášané touto drámou zastavuje dych, to áno, výkony sú mimoriadne, to áno, ale takmer polovicu stopáže Lovca jeleňov mi pripadá oveľa pútavejší Kurosawov RAN, tak si vravím, tu niečo nehrá. Skúste hádať ČO? ()

Terva

Slavné válečné drama režiséra Michaela Cimina patří k uměleckým vrcholům vlny filmů o vitnamském traumatu. Ocenění : Oscar - vedlejší herec (Ch. Walken), režie, střih, film, zvuk; nominace: hlavní herec (R. De Niro), vedlejší herečka (M. Streep), kamera, původní scénář American Movie Awards - režie, vedlejší herečka (M. Streep) Awards of the Japanese Academy - zahraniční film BAFTA - kamera, střih Zlatý glóbus - režie Kinema Junpo Awards - režie zahraničního filmu Los Angeles Film Critics Association Awards - režie National Society of Film Critics Awards - vedlejší herečka (M. Streep) New York Film Critics Circle Awards - film, vedlejší herec (Ch. Walken) ......Scénář : Michael Cimino, Deric Washburn, Louis Garfinkle a Quinn K. Redeker. Kamera : Vilmos Zsigmond. Hudba : Stanley Myers. Hrají : Robert De Niro ( Michael Vronsky ), John Cazale ( Stanley ´Stosh´ ), John Savage ( Steven ), Christopher Walken ( Nikonar ´Nick´ Chevotarevich a Meryl Streep jako Linda. ()

JohnCZ

Vlastně docela civilní film o lidech a následcích válečného konfliktu, ale také film, kde viceméně chybí nějaký větší konflikt a díky tomu je tříhodinová délka naprosto neopodstatněná a každá scéna v prvních dvou hodinách trvá průměrně 3x déle, než by musela. Je to ale kvalitně natočený film komplexně mapující všechny 3 fáze - před válkou, ve válce a po válce, perfektně zahraný, ale svou délkou dost ubíjející. ()

svik

Napište mi někdo prosim vas co se vám na tomhle braku líbilo mě nic bylo to zbytečné promarnění nekolika hodin.NEDALO SE NA TO DÍVAT POMALU SEM U TOHO USÍNAL RÍKAL SEM SI KDYŽ TO BUDE MÍT TAK VELIKÉ HODNOCENÍ ,ŽE TO BUDE NĚJÁKÝ DOBRÝ FILM , ALE OPAK JE PRAVDOU. TOTO SE MI TAKHLE BRUTÁLNĚ STALO POPRVÉ ,ŽE SEM TAKTO VÝRAZNĚ NESLOUHLASIL S OSTATNÍMA .BYLA TO NUDA A PŘÍBĚH SAMOTNÝ SE MI TAKY NELÍBIL.........NIC MOC ...........SVIK ()

Marek1991

Toto je jeden z tých prvých filmov o Vietname, ktorý je zároveň nepochopiteľne dlhou propagandou, ktorá traumu Američanov z vojny líči, ako keby boli oni obeťami a nie imperialistickými dobyvateľmi, ktorými boli. Celá vojna začala klamstvom, následne sa nechala naverbovať v mene patriotizmu naivná robotnícka trieda, ktorá však nezvíťazila nad duchov domácich obyvateľov. Áno aj Vietkong nebol dobrý, možno preto tomu nechávam aspoň 1 hviezdu. Tá ruská ruleta je akoby doplnok toho všade prítomného boja proti komunizmu a ich praktík, navyše celý úvod je v spojení amerických Rusov. Neviem, čo všetci chľastáte, fetujete, či aké lieky beriete, no mám dojem, že mnohí ste ohlúpení vymývaním mozgov a bojíte sa vybočiť z davu. Sledovať takmer pól hodinu svadbu a veseliacich sa ľudí mi príde prehnané, navyše sa v špinavom meste, plnom fabrík obyvatelia vyjadrujú, že to mesto milujú, no myslím, že to bolo skôr ľuďmi a pospolitosťou, lebo oslavovať priemyselné mesto, ktoré znečisťuje prostredie, ľudia žijúci v otrasných príbytkoch, všade šedá a pochmúrna atmosféra, tak z toho mi do hopsania nebolo, navyše sa zabávali ako lovci, to už bolo na mňa príliš. Potom síce, keď akoby z vojny prišli už toho jeden nebol schopný, no vyznelo to skôr ako, že sú zničení a nedokážu robiť normálne veci a to považujem za zvrátené. Ak vojna vo Vietname, tak Stoneove filmy, taký režisér tohto filmu Cimino dodnes nepotvrdil svoje kvality, ba naopak, len proamerická verejnosť si vyzdvihla tento film, ktorý má akoby tri tretiny, kde z tej vojny nám ponúkajú iba akési utrpenie, ktoré tam museli zažívať od zlých domorodcov. Tretia tretina sú už samotné traumy, podľa mňa nezmyselné. Keď na chvíľu stratíte vnímanie a nebude sledovať film, aj tak je možné, že pointu pochopíte, že vám vlastne nič neujde a to ma privádza k otázke, tak na čo tam dali tie ostatné zábery? To tak veľmi záležalo na obale, že obsah v kľude odflákli? Mňa tu však sklamalo účinkovanie Roberta De Nira, škoda. Tento film je nepodarok, ktorý nemal byť nikdy tak precenený. ()

corpsy

Neopakovateľný filmový zážitok, dokonalo napísaný a zahraný s takou extravaganciou, až sa zdá akoby herci ani nehrali, ale žili životy svojich postáv. Michael Cimino si týmto snímkom vydobil svetové uznanie, ale zároveň ušil na seba bič, pretože žiadny iný z jeho filmov už takejto energie nedosiahol. Silných filmových momentov je tu spústa ( pre niekoho až príliš dlhá sekvencia svadby, zajatecká scéna vo Vietname alebo celkom posledná scéna pred titulkami ) a je to len dobre, pretože na komornejší druh filmu je dĺžka troch hodín zabiják. Je na čo spomínať, len mi je ľúto, že si Robert De Niro toho oscarového večera, podobne ako Christopher Walken, cenu neodniesol. ()

Pishin

Premyslel jsem co napsat, protoze spousta lidi tu jiz asi vsechno rekla, opravdu hodne se zde pretrasa kultovni scena s ruletou, ale ta tento film nedela. Ta scena je jedine silna v celku s vykreslenou psychikou postav v tom ze si clovek uvedomi dopady valecneho besneni a toho ze clovek kdyz se vrati z valky, tak uz neni nic, jak drive. Kazdy si sebou donese zpet par sramu na tele(v lepsim pripade) ale i na dusi. Film o pratelstvi a ikdyz v nem hraje valka velkou roli nepocital bych ho mezi valecne. Dobre se zaradi za Apokalipsu a mezi dalsi protivalecne snimky, ktere se odehravaji za valky ale hlavni myslenky jsou zamereny jinam. Masterpiece 5+ ()

Ten Druhy

Film Michaela Cimina neprináša výpravné obrazy vojnového ničenia, naopak vojnu vo Vietname necháva znovu prebiehať v psychike filmových protagonistov, ktorí sa k nej neustále vracajú v spomienkach a nedokážu sa zaradiť do priateľskej malomestskej spoločnosti, v ktorej vyrastali. Lovec jeleňov patrí skôr do skupiny rekapitulujúcich vojnových filmov, ktorý kladie viac otázok než odpovedí a viac ako spoločenské príčiny a politické dôvody vojny si všíma následky, ktoré nesie zanecháva na bežnom človeku. Vo filme sa síce zvýrazňuje etnický pôvod mladých vojakov, ale zaujímavý kontrast: potomkovia ruských emigrantov bojujúci proti komunistickému Vietnamu, ostáva nevyužitý. Lovec jeleňov je miestami veľmi uťahaný a rozvláčny... Mierne skrátenie aspoň o takých 15 - 20 minút by mu zrejme nezaškodilo, ba naopak, ešte by vylepšilo celkový dojem. ()

Angerr

Více než o válce vypráví toto mistrovské dílo o obtížnosti, ba nemožnosti návratu z ní a zařazení se zpět do života před válkou, mezi své přátele. Z "velké čtyřky" filmů o Vietnamské zkušenosti (Lovec Jelenů, Apokalypsa, Četa, Olověná vesta) také obsahuje nejméně bojových scén. To je trochu kompenzováno scénou z válečného zajetí, v němž Vietnamští věznitelé nutí zajatce hrát proti sobě ruskou ruletu. Děsivě nadlidská odvaha, kterou v této scéně Robert de Niro ve své postavě ukázal, zůstává pro mě jedním z nejúžasnějších filmových okamžiků. Několikrát také překvapí náhlý střih, který vynechává mnoho vysvětlování, až si říkáte, jestli nevlastníte vadnou kopii. Můj nejoblíbenější válečný film. 10/10 ()

De Niro a válka s vnukem

De Niro a válka s vnukem

05.10.2016

Robert De Niro a Christopher Walken se v roce 1978 sešli ve válečném filmu Lovec jelenů. Výsledkem byl pětioscarový hit, který patří mezi největší americké klasiky a dal kariéru Meryl Streep. Tihle… (více)

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

Zemřel Michael Cimino, režisér Lovce jelenů

03.07.2016

V 77 letech nás v sobotu opustil Michael Cimino, jeden z nejnadějnějších režisérů 70. let. Cimino pomáhal v roce 1973 napsat druhý film s drsným Harrym (Magnum Force) a Clintu Eastwoodovi se zalíbil… (více)

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz