Kriminál

• slovenský

Kriminál

Thriller / Drama / Krimi

USA, 1989, 115 min

Dokonalý film, který dobře funguje i jako drama. Přesně se člověk doví jak to chodí v ostrých kriminálech. Stallone zde hraje velmi dobře, příběh je zajímavý, film někdy drsný. Něco mi ve filmu chybělo, mohla být tak o 15 minut kratší stopáž a víc akčních scén, ale nevadí, přesto hodnotím slušných 80% = ****(12.10.2012)

Brilantná väzenská dráma v hlavnej role so Slyom Stalloneom. Tento film má drsnú underground atmosféra z Rockyho a životnú drámu outsidera z Ramba. Hlavne je to silná a drsná dráma, s minimom akcie, ale ani chvíľu nie nudná. Všetko to vrcholí v záverečnej pasáži, keď sú sympatie k Leonemu na úplnom vrchole. Lock Up je geniálna podceňovaná dráma s neopakovateľnou zasvinenou drsnou atmosférou. Nie je to vyleštené a oscarovo namazané ako Shawshank, je to viac o realite a drsnosti života.(8.10.2006)

Nečekal jsem, že by Kriminál mohl být kdejaký zázrak, ale Sylvester Stallone ačkoliv má svých pár srdcových rolí, dokáže zahrát i řadu jiných, které se ve světě prosadit tolik nedokázaly, ale dobrými rozhodně jsou. Kriminál jej jedním z těch povedených, překvapivě povedených. Dalo by se čekat, že příběh nebude nic extra originálního. Vždyť život ve vězení už byl tolikrát ztvárněn, ale málokdy povedeně. Tento je jiný. Od těch průměrných, příběhově i atmosférou. Tento je naopak vcelku přijatelný, i když bez špetky debilů se taky neobejde a hlavně dokáže diváka pohltit svojí vytříbenou atmosférou. Dalo by se říci, že Sly ačkoliv ho stíní jeho přednější role, dokáže i tak hrát v řadě jiných, také víceméně povedených filmů, jen je třeba mu dát tu potřebnou jistotu.(25.12.2007)

„This is hell, and I'm going to give you the guided tour.“ Frank Leone není žádný Frajer Luke, chce si jen dokroutit trest v zařízení, jenž není Věznicí s maximální ostrahou. Žádný Motýlek v zádech, žádný Obojek, sadismu tam nesvítí Zelená, míle daleko na něj čeká milá a ve sprše za ním při zvedání mýdla nestojí Ptáčník z Alcatrazu. Jenže je tu nečekané přemístění, za kterým stojí pomstychtivý ředitel Drumgoole a ten není, řekněme si na rovinu, žádný Brubaker. Vykoupení z věznice Gateway začíná... Standardně složená skládačka drsného života za mřížemi, v niž se pravidelně střídají násilí, citové výlevy, šikana, přátelství, snaha o útěk a akce - ta závěrečná, mírně přitažená za vlasy, by jistě potěšila jak Michaela Scofielda, tak Thomase A.Edisona..(6.9.2013)

Stallone ve své ranější tvorbě představuje spíše ustrašeného Mickey Mause, než obrněný transportér na pochodu severním Vietnamem nebo Afghánistánem. Zkrátka hodný, i když vzpurný, chlapík v nejlepších letech, který křesťansky nastavuje druhou tvář a chce sekat latinu, aby si spravedlivě odkroutil, co má. Jenže, život je pes, a tak i jeho Frank Leone, dostane řádně přes prdel. Ve své době lepší akční film s přidanou hodnotou lehkého moralizovaní a vězeňského drama. Vlastně, co si víc přát? Dnes už takový film málokdo ocení, či dovede sledovat se stejným zanícením, jako tehdy my, když jsme byli kluky.(21.1.2015)

• - Vo filme si zahrali i skutoční väzni zo štátnej väznice Rahway, v priestoroch ktorej sa v priebehu októbra až decembra 1988 nakrúcalo. Podľa Sylvestra Stalloneho (Frank Leone) si ju vybrali kvôli tomu, že sa radí k najtvrdším v USA. (Chatterer)

• - Ve fotbalové scéně, kde dávali vězni Leonemu (Sylvester Stallone) pořádně do těla, se jednalo o skutečné karamboly v plné síle. Samotný Stallone si právě takto natáčení přál a sám přiznal, že si při jednom z nárazů téměř skoro zlomil nohu. (tnp101)

• - Vo filme pridelili Frankovi (Sylvester Stallone) väzenské číslo 5-1-0. Vždy keď sa ho naň spýtajú, hlási sa ako väzeň Five-Ten, čiže 5-10. Výška herca je 5 stôp a 10 palcov, v skratke po anglicky five-ten. (martincba)