Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Rozpočet $4,5miliónaTržby USA $1,270,522Tržby Celosvetovo $4,116,307║ ?takmer prázdna hra na umenie, nič viac, v tomto som fakt toho moc nenašiel /20%/(1.3.2009)

Haluz s FAKT VEĽKÝM zajacom (hlásajúcim o konci sveta), veciach padajúcich z neba a nafetovaných jakeochgyllenhaaloch. Šuká Šmoulinka? Čo SMRTEĽNÉ ZLO, doktor z Pohotovosti a Patrick Swayze? A čo sa Jakea týka, má fešnú sestru. Podobne, ako OSUDOVÝ DOTYK, ani DONNIE DARKO nie je v konečnom efekte ani tak sci-fi, ako skôr príbeh lásky, ktorá paradoxne prežije len vďaka obete... možno. Na rozdiel od OSUDOVÉHO DOTYKU je ale DONNIE DARKO naozaj originálny film. práve za čertovskú originalnosť dávam IOO%, ale radšej by som dal "len" 8O.(1.12.2006)

Donnie Darko se mi hodnotí hodně špatně. Trvalo mi hodně dlouhou dobu, než jsem dokázal do snímku proniknout a naplno si jej uživat. Jakožto kultovní snímek samozřejmě netrpí absencí geniálních scén, ale na druhou stranu se rozjíždí velmi pozvolna. Jake Gyllenhaal hlavního hrdinu zahrál naprosto dokonale, ve filmu se mu nikdo nevyrovná. Cením si dokonce i Frankova kostýmu, který vypadá jakoby jej tvůrci ukradli z nějakého nízkorozpočtového béčkového hororu, což mu dodává na hrůzné autenticitě a dotváří tak atmosféru a celkové vyznění snímku. Hodnotil bych jako slabší průměr, ale kvůli jedné velmi povedené scéně si Donnie zaslouží plnohodnotné průměrné ocenění. Pokud někoho zajímá, kterou scénu mám na mysli, tak vězte, že je to ta s Patrickem Swayzem, ve které přednáší ve škole a Donnie tam všem do obličejů vykřičí pravdu. To je jedna z nejskvostějších scén, jakou jsem měl kdy možnost vidět. Z celkového pohledu mám z Richarda Kellyho nepříjemný pocit jakéhosi pseudorežiséra, který sahá mnohem výše, než by měl. [TOP 19/11 86%](30.9.2006)

Konečne som sa aj ja po dlhej dobe dostal k tomuto filmu a musím povedať, že sám neviem čo si mám o tom myslieť. Dávam 5* za scenár, dej, réžiu a soundtrack, ale zas len 2* za vizuálne efekty. Tiež sa mi veľmi páčila atmosféra filmu, ktorá v tomto prípade vie človeka pekne vtiahnuť do deja.(12.9.2011)

...prostě případ filmu, u kterého nemusíme pochopit všechno a přesto nás fascinuje. Je to špatně? No samozřejmě, že ne! Aspoň se dá o takových snímcích hodiny debatovat, že... ;-)(12.6.2006)

• - V Austrálii byl snímek zvolen mezi deset nejoblíbenějších filmů. Konkrétně skončil na pátém místě. (duklak2)

• - Natáčelo se od 24. července do 30. srpna 2000 v Kalifornii ve městech Burbank, Calabalas, Long Beach, Los Angeles a Santa Monica, a také v lese Angeles National Forest. (Tygrys)

• - Původně se předpokládalo, že hlavní roli ztvární Jason Schwartzman, ale kvůli konfliktům s produkcí nakonec odstoupil. (duklak2)