Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Originalita je za sto bodov, o tom niet pochýb, bez debaty! Niet pochýb ani o tom ako už bolo spomínané, že 'Donnie Darko' určite nie je pre každého a som rád, že ja nepatrím k tým, pre koho nie je. K úplnému ošiaľu však z mojej strany nedošlo, dúfam, že to nie je tým, že som videl Director's Cut a pôvodný zostrih ma ešte len čaká. Omračujúcu atmosféru má na svedomí Richard Kelly. Ak vám film nezačne imponovať hneď od začiatku, je to zámer. Ale to postupné vcucávanie divákovej pozornosti a zvedavosti je parádne. Bojím sa však toho, aby nezostal režisérom len jedného kultu a na viac sa nezmohol ako podobní jeho druhu. Súrodenci Gyllenhaalovci však valcujú, pohoda na pľaci a hlavne medzi nimi je zjavná pri každom zábere, takže o nich sa nebojím. 100%.(21.3.2008)

Skvělý film s opravdu hutnou atmosférou. Jedno z nejlepších ztvárnění halucinací. Pozor na králiky.(4.3.2005)

„Děti, fikce je pravda uvnitř lži, a pravda o této fikci je jednoduchá: kouzla existují.“ Toť věnování z úvodu knihy Stephena Kinga, kterou v úvodu četla paní Darko a taky ten možná nejlépe pasující klíč ke Kellyho filmu. Taky se vám při závěrečných titulcích zdálo, že stojí pan režisér vedle vás a sází vám přes ucho do hlavy brouka? Davča Lynch z něj musí mít radost - jen snění nahradil paralelní vesmír a resetovaný život. Mimochodem, vždycky jsem si přál takovou učitelku literatury, jakou je tady Drew Barrymore..(18.12.2010)

Když vedle Donnieho postavím Southland Tales, nestačím se divit, do jakých sra_ek Kelly kvůli svému nabubřelému egu zabředl. Oproti té pseudofilozofické ptákovině o všem (a přitom o ničem) je tohle vážně geniální záležitost. Sama o sobě mě ale zase tolik nefascinuje. Gyllenhaal je jednička, scénář s přibývajícím časem příjemně překvapuje až šokuje a Kelly režíruje jako ostřílený mág, avšak ačkoliv jsem se tzv. nechal vtáhnout po nějakých deseti minutách, pomyslný "kultovní" háček do mě Donnie nezasekl, byť se snažil ze všech sil. Možná na druhý pokus... za den, měsíc, rok... kdo ví. Konec světa se přece neblíží. ;)(19.5.2009)

Probuď se. Sleduju tě. Pojď blíž. 28 dní/06 hodin/42 minut/12 vteřin. Pak přijde konec světa. PROČ??…. Příběh, na jehož konci mám pocit, že jsem vlastně nic nepochopil. Mladší ocení Donnieho upřímnost či zážitky ze školy, ti starší se zase můžou ponořit do rozboru jeho duševního stavu. Právě proto mne mrzí, že se mi do rukou nedostala Director's cut. Věřím, že ta by ještě více zdůraznila herecké výkony, zajímavý scénář a režii. Opravdu nevšední příběh! Který asi bude lepší vidět vícekrát :-). A tak dávám 4* něčemu, co jsem stejně nepochopil. Není to ta nejlepší pozvánka ke shlédnutí?(6.9.2008)

• - Režisér Richard Kelly přiznal, že film měl velké problémy s distribucí, protože distributoři nevěděli na co vlastně potencionální diváky nalákat. (Tygrys)

• - Kalendář visící na stěně v Donnieho pokoji je skutečně z roku 1988, ve kterém se děj filmu odehrává - 2. října byla opravdu neděle. (hippyman)

• - V scéne, keď má Donnie (Jake Gyllenhaal) nôž na krku, tesne predtým, čo Gretchen (Jena Malone) zrazí auto, sa ho Seth (Alex Greenwald) pýta, či zavolal policajtov. Na to precedí čosi, čomu nerozumie. Povie "Deus ex machina", čo doslova znamená "boh zo stroja". V prenesenom zmysle slova je to neočakávané, prudké rozriešenie zápletky. V modernej terminológii znamená aj bytosť, objekt alebo udalosť, ktorá sa zrazu objaví a vyrieši zdanlivo neriešiteľnú prekážku. Takže Donnie akoby predvídal zásah zhora. (spissky)