Donnie Darko

Donnie Darko

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Myslela jsem, že to bude nějaká trendová psychedelická záležitost a nevylučuju, že se mi to tak s odstupem času bude zdát, ale je to ten druh filmu, který se musí vidět ještě jednou, aby ho člověk lépe strávil, protože nejde ani tak o jeho pochopení jako o různé druhy pohledu, různé interpretace a různé nálady, které divák může mít v momentě jeho sledování. Co mi je ale už teď jasné, že rozhodující ingrediencí byla účast Jakea Gyllenhaala a když říkám účast, myslím tím fantastický herecký výkon.(7.4.2005)

Why do you wearing that stupid man-suit? Filmy o dospievaní adolescentov sú buď zlé alebo príšerné. Buď je všetka pozornosť venovaná strkaniu penisu do jablkového koláča, neschopnosti zbaliť dievča svojich snov, márnemu pokusu hľadia si prácu alebo podobné no-brain hlúposti. Povedať však o Donnie Darkovi, že ide len o film, ktorý zobrazuje adolescenta, ktorý si hľadá cestu v spoločnosti, by bola nesmierna urážka. Bližšie k jednotlivým okruhom:____1. Originalita Kelly musel asi vážne nájsť Boží zámer a cestu, keď napísal a zrežíroval Donnieho. Aj keď obraz vzájomne sa odohrávajúcimi dejmi a ich vzájomné prestrihávanie nie je nič nové (aj keď symbolizmus tu útočí silou všetkých Napoleonových kavalérií), rozvíja film do nadštandardnej hĺbky. Tiež hlavne v halucinogénnych scénach badať akúsi progresivitu v zobrazovaní myšlienok + vnímaním nepoznaného samotným divákom. Hlavne obraz rozširujúcej sa zreničky pracujúceho ako počítač je u mňa dlho vrytý do šedej kôry mozgovej. Každopádne výsledok takéhoto spracovania len prehlbuje mystiku a vytvára skvelé podmienky na "filozofovanie o cestovaní v čase". 2. Mystika Aj keď by S. Hawkingovi, nebola filozofia cestovania časom po vôli, pointa tu neni v exaktnosti tvrdení. Práve to, že divák dostáva iba indície a musí si sám postaviť svoj portál (v jeho prípad eportál chápania), film dostáva mystiku, ktorá ostáva aj po treťom videní filmu. Strach a neistota tu však nie sú skúšané primárne, ale sú latentné. Všetko je skryté vo vetách, ktoré akoby chápal iba Donnie a diváka nechcel pustiť do vnútra. Charakter Donnieho treba preto spoznávať v životných situáciách, kde nielen Donnie zistí, že je komplikovaný jedinec. 3. Komplexnosť: V máloktorom filme je takou ľahkosťou zobrazená viac-témová pestrosť. Hlavné však je, že je tu všetko ukončené s presnosťou chirurgického laseru. {inakosť Donnieho a otcové "Fuck them!", vyhadzov inovácie v spoločnosti zo zvrátenými ideálmi a la Drew Barrymore a jej "cellar door" + krásne otrieskanie Americkej zástavy o dvere}. Preto aj v Director´s cut verzií nie je ani jedna minúta na vystrihnutie a dlhé scény ranného brieždenia sú naozaj mimoriadné.____ Suma sumárum v obrovskom dvojmetrovom králikovi sa skrýva oveľa viac ako ukazuje plagát. Ide tu o obrovský komplex faktorov, prečo tento film milovať. Ja osobne stále potrebujem malého Donnieho rebela v hlave, ktorý mi pomáha zachovať "normálnosť" v situáciach "FEAR---------------LOVE" a tiež potrebujem Franka, ktorý mi dáva odhodlanie škrtnúť zápalkou pri fucking antichristoch ako Patrick Swayze. Veru veru, v tomto Mad Worlde je to nezbytné...(13.8.2006)

Probuď se. Sleduju tě. Pojď blíž. 28 dní/06 hodin/42 minut/12 vteřin. Pak přijde konec světa. PROČ??…. Příběh, na jehož konci mám pocit, že jsem vlastně nic nepochopil. Mladší ocení Donnieho upřímnost či zážitky ze školy, ti starší se zase můžou ponořit do rozboru jeho duševního stavu. Právě proto mne mrzí, že se mi do rukou nedostala Director's cut. Věřím, že ta by ještě více zdůraznila herecké výkony, zajímavý scénář a režii. Opravdu nevšední příběh! Který asi bude lepší vidět vícekrát :-). A tak dávám 4* něčemu, co jsem stejně nepochopil. Není to ta nejlepší pozvánka ke shlédnutí?(6.9.2008)

Niť života je tenučká. Vízia straty osoby, o ktorú je táto niť najviac okrútená, môže znamenať pre mnohých koniec sveta. Tento film bol pre mňa práve o tejto nadčasovej téme, zabalená do nežne hororovo-psychotickej netradičnej formy. Okúzlujúco jedinečné, trochu samoúčelne prepletené.(24.2.2008)

Když jsem Donnieho viděl poprvé, na chvíli jsem podlehl dojmu, že ten film se v osmdesátých letech nejen odehrává, ale že byl tehdy i natočen! Dokonce jsem to musel pauznout, a podívat se na csfd, abych zjistil pravdu... Pak už jsem mohl zas dělat chytrého. :-) (Popravdě, tipoval jsem to tak na začátek 90.let.) V každém případě jde o perfektní, emocemi nabitý snímek, na kterém se mi líbí spousta věcí: Pasáže natočené jako videoklipy, skvěle vybraná dobová muzika (Tears For Fears, Echo and the Bunnymen, Duran Duran a další), skryté či naprosto otevřené odkazy na tehdejší literární a filmové horrory (Kingovo To, Raimiho Evil Dead), mysteriozní i romantická linie příběhu, Donnieho rodina, kterou si člověk prostě zamiluje (oblíbil jsem si zejména otce a sestru), sympatická Drew Barrymore (jedna z těch, díky nimž film vůbec vznikl), nezvyklá, ale parádní role Patricka Swayzeho, tancující třpytivá děvčátka, Halloween, politické debaty u rodinné večeře (Dukakis nebo Bush?), vtip i sentiment... Je toho opravdu hodně. Jen se stále držím původní verze, a té novější se vyhýbám. Bojím se, aby v ní Donnie Darko nebyl moc doslovný, a neztratil tak na své nevšední tajemnosti.(20.9.2007)