Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min (Director's cut: 133 min)

Kellyho film je takové nezlevněné balení 2 v 1. Director’s cut v tomto případě nerozšiřuje půdorys původního dílka, ale přináší úplně nový počin, který se soustředí na zcela jinou rovinu příběhu. Ve středu dění prvního střihu je především samotná postava Donnieho hledajícího sama sebe a potýkajícího s nutností se vyrovnat s omezeností lidí, kteří ho obklopují. Mystika a filozofie cestování časem představují jen prvotní impuls, který teprve umožňuje rozehrát drama jednoho rozháraného života. Jiné je to ovšem v režisérském střihu. Významová bohatost „Donnieho“ se scvrkává na jeden pouhý motiv nadpřirozeného dění, které nadpřirozené vlastně ani není, protože něco tak brilantně zdůvodněného se dá nadpřirozeným nazvat jen těžko. Pro druhou verzi je charakteristická její absolutní promyšlenost, veškeré motivy jsou vysvětleny a svým ukotvením v teorii časového paradoxu dostávají jediný možný význam. Na jednu stranu je sice hezké vědět, že mládenec mnoucí si oko to nedělá jen tak pro svůj vlastní plezír, ale má to odůvodnění v procesu funkčnosti celého vesmíru, na tu druhou se ale podobnou doslovností ztratila veškerá tajuplnost a křehkost původního „Donnieho“ spočívající v tom, že drtivou většina toho, co nám tu Kelly pečlivě předžvýkal, dříve ponechal našemu vlastnímu úsudku…a ano, zavdal tak příčinu k vytváření teorií, jež nesouhlasily s jeho představou kanonické verze filmu. Touze po „správném pochopení“ vpravdě fascinující teorie o zvráceném běhu času se sice dá porozumět, ale v mém případě se mi závěrečný Mad world se svým Hide my head I wanna drown my sorrow , které se vztahuje pouze a jedině na nyní v pozadí stojícího Donnieho, zdá v kontrastu s do očí bijící odosobněnosti snímku přímo rouháním.(5.3.2007)

Zvláštní sci-fi, které se odebírá trochu jiným směrem než bývá zvykem. Po prvním zkouknutí jsem film úplně nepochopil, ale když si tu čtu reakce jiných, tak rozhodně nejsem první :). Ovšem musím pochválit atmosféru a pěknou hudbu. Richard Kelly si napsal scénář, ale hlavně se podepsal vynikající režií, díky níž snímek ve výsledku řadím o stupínek výš. Moc se těším co nám v budoucnosti přichystá R. Kelly, protože talentu má rozhodně dost. Jake Gyllenhaal předvedl úchvatný výkon a také bych se nebál, že by jsme o něm už nikdy neslyšeli :). Určitě zajímavý film (umístění v TOP250 na imdb), který rozhodně doporučuji, ale jestli bych se na to kouknul znovu, tím si jistý nejsem i když u filmů tohohle typu je to lepší na pochopení......(2.5.2008)

Probuď se. Sleduju tě. Pojď blíž. 28 dní/06 hodin/42 minut/12 vteřin. Pak přijde konec světa. PROČ??…. Příběh, na jehož konci mám pocit, že jsem vlastně nic nepochopil. Mladší ocení Donnieho upřímnost či zážitky ze školy, ti starší se zase můžou ponořit do rozboru jeho duševního stavu. Právě proto mne mrzí, že se mi do rukou nedostala Director's cut. Věřím, že ta by ještě více zdůraznila herecké výkony, zajímavý scénář a režii. Opravdu nevšední příběh! Který asi bude lepší vidět vícekrát :-). A tak dávám 4* něčemu, co jsem stejně nepochopil. Není to ta nejlepší pozvánka ke shlédnutí?(6.9.2008)

Tohle si snad člověk musí sám osobně prožít, aby to dokázal takhle napsat a natočit. Richard Kelly excellent! Jake Gyllenhaal taky skvělý! Vystává pouze jedna otázka - co ještě je šílenství a co už ne?? Asi se půjdu zeptat svýho kámoše Franka...(5.2.2015)

Už dávno som tak spokojne nedával plný počet. Donnie Darko je lynchovsky divným filmom pripomínajúcim Americkú krásu kríženú s 12 opicami. Neviem či Richard Kelly niečo pred týmto filmom natočil, ale je to určite talentovaný režisér. Ani jeden záber v tomto filme nebol zbytočný alebo nudný, herci hrali presne to čo sa po nich chcelo a hudba bola použitá jednoducho božsky. Dialógy stále o niečom, perlou je skoro tarantinovský rozhovor o Šmouloch . Atmosféra tajomna je hustá, že by sa dala krájať, do posledných pár minút neviete kde je sever a koniec ma sundal ako máloktorý. Mimochodom, ak to takto vyzerá na U.S. školách tak potom vďakabohu za naše školstvo. 10/10(28.1.2005)

• - Na profesorově (Noah Wyle) stole je možné zahlédnout knihu astrofyzika Stephena Hawkinga „A Brief History of Time“. Ta byla publikována ve stejném roce, kdy se děj snímku odehrává, a rovněž zmiňuje teorii o cestování časem. (Driss)

• - Ve scéně odehrávající se ve třídě, kdy učitelka vyzve žáky k posouzení kartiček a jejich přiřazování k "fear" či "love", jedna ze studentek udělá na tabuli křížek u pojmu "fear". Hned v dalším záběru, kdy jde k tabuli Donnie (Jake Gyllenhaal), ale už křížek na tabuli není. (Iks)

• - Spoiler: Jedna z teorií, co způsobuje schizofrenii, je odlišné vnímání času a světa kolem. (pneumotorax)