Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

gizi

Nepatří mezi filmy, které rád sleduji, ale nelituji shlédnutí, je to pěkný obrázek jedné reality (nejen) Ameriky. 75%. ()

kodwin

Tak určitě to není Rváčův deník, ale Feťákův deník. Toho basketbalu tam taky moc nebylo, zkrátka člověk je připravený na něco trochu jiného. Standardní příběh feťáka, který díky DiCapriovi získává trochu jiný rozměr. Moc mě to tedy nechytlo, slabší tři. ()

Bogrant

Zahrať v mladom veku takú úlohu len potvrdilo, že DiCaprio je dnes najlepším hercom svojej doby. Nie vždy tomu tak však bolo. Musel sa k tomu dopracovať a cesta viedla cez drogy a fetovanie (aspoň to filmové). ()

Janoss98

Super výkon Lea. Na film jsem narazil, když jsem projížděl filmy od Lea a našel tohle. Skvělý příběh i herecké výkony. Na téma drogy se určitě ještě natočí pěkná řádka filmů a já už se těším. 85% ()

motyka52

Výborný Leo a příběh od někoho, kdo si ho odžil. To samo o sobě k úspěchu filmu stačí. Rváčův deník má několik vrstev a dá se vnímat různě. Mě podstatnou část z něj vadilo zdání, že vlastně nikam nevede, míří do ztracena a točí se v kruhu. Pak mi došlo, že to je možná přesně to, co se snaží sdělit. Takové asi drogy jsou. ()

pz314

Tyhle growing-up filmy mě prostě baví, krom hlavní dějový linky je zajímavý taky ošklivý prostředí new yorku. Trochu mi tam chyběl nějaký background, proč byli takový jaký jsou, bylo to jen naznačený. Herecký výkon hlavního hrdiny takový průměrný, občas to nebylo moc uvěřitelný, ale hezká tvářička to zachraňuje, takže mu to člověk zcela rád odpustil. ()

Truevole

Krásnej příběh o tom, kam Vás může dostat to, když to máte pod kontrolou. A ještě s HappyEndem pro Lea. Každopádně Mark Wahlberg má sice jen jeden výraz, kterej umí zahrát, ale tělo řeckého poloboha i přes to, že jen smaží a kalí, což je krásně vidět oproti Leovi, kterej vypadá chudý, jak Ti co běhají maraton. Skoro bych to viděl, jako povinný film do všech středních škol, aby si děti uvědomili, kam je můžou dostat návykové látky. ()

miccio

DiCaprio je skutečně jeden z nejlepších herců v poslední době. I když, zpětně, dívám-li se na Co žere Gilberta Grapea, Dospívání po americku nebo jako právě teď Rváčův deník musím uznat, že už jím je asi delší dobu. Možná máte feťáky v lásce asi tak jako já, ale věřte že tenhle film za shlédnutí stojí. Moc zajímavý film o cestě až na samé dno lidské duše a důstojnosti. Pro mě za čtyři *. ()

jardel24

Filmů, kde se hned z kraje kvůli působivosti dovídáme, že je inspirován skutečným příběhem, je už krapánek mnoho. Basketbalové deníky popisují příběh talentovaného teenagera (tak zvané dítě ulice), který více méně z nudy a pro svou bohorovnost zkouší drogy. A nezůstane jen u zkoušení. Zpracované je hodně silné téma, ale jaksi sterilně, že příběh nedokáže diváka zaujmout. A to si vzal scénárista naprosto samoúčelně na pomoc mladíka umírajícího na leukémii. Mladičký DiCaprio ukazuje naplno svůj talent ale současně i pochopitelnou nevyzrálost - přílišné tlačení na pilu po celý film. I moment, kdy prochází hlavní postava nucenou abstinencí, postrádá zosobnění a nechává diváka naprosto chladným. Obrovský kus pravdy vidím ve scéně, kdy ztroskotaní feťáci vidí v televizi bývalého spoluhráče, který se poctivou dřinou stává sportovní hvězdou nebo ve scéně, kdy hlavní postava žebrá na matce deset dolarů. Ale není to na film nakusující tolik citlivých témat nějak málo? ()

Marcey199

I když si myslím, že je Rváčův deník pěkně natočený a že vypovídá o drogách stejně, jako filmy jiné, neubráním se srovnání třeba s Requiem za sen - a tady najednou hubeňoučký Leonardo hodně ztrácí. Pro mě trochu moc americké, od basketbalu až po homosexuálního profesora a kamaráda s leukémií. Prostě málo uvěřitelné, ač dobře vymyšlené. A ten dobrý konec mi přišel jako pěst na oko, nemůžu si pomoct. ()

Vita26

Výborný výkon DiCapria, výborný soundtrack (P.J.Harvey, Doors, Soundgarden i samotný Jim Carroll, podle jehož autobiografické knihy byl film natočen). Ale v porovnání s již tolikrát zmiňovaným Requiem pro sen, je to podstatně méně působivé. Možná by pomohlo, kdybych měl možnost vidět to v původním znění... ()

Mate0

Filmů s drogovou tématikou je dost,ale tenhle řadím mezi ty povedenější!DiCaprio ve 20letech hraje docela obstojně "feťáka"...jedine co bych filmu vytknul je že tam není tolik "rvaček" - dle knižní předlohy.... ()

ouf

Dicaprio je kapitánem party ,která se nerve a nepopíjí nýbrž začíná zlehoučka posmahávat . Velmi věrohodně odpozorované feťáctví , postupnost myšlení v čím dál propadlejších tvářích. Postup děje , matka co evidentně neví co se děje , neznalá , bez kousku snahy , protkaná leností odkázaná na slaboduché gesto - vyhození syna v momentě kdy potřebuje nejvíc pomoct , přesměrovat. Film pravdivě poukázal na chabé znalosti rodičů a vetchých-neheterosexuálních-zvrácených ,,učitelů" ()

momii

Drogy - největší zlo světa.Škoda, že tvůrci zapomněli na individualitu člověka a schopnost rozhodnout se (nejsem si zrovna jistá tim,že človek co nevyzkoušel ani čáru 'methu' si hned střelí herák, protože mu to řeknou postarší špíny na schodech rádoby squattu), a nebo neexistuje? ()