Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

#47

Velmi brutální, zvrácený a zároveň výborně propracovaný horror (krimi). Boj o přežití je natolik nápaditý a nakonec i šokující, že mě při prvním shlédnutí nadchl natolik, že pevně věřím že nikdy neupadne v zapomění. Originalita a síla scénáře tentokrát zvítězila nad jakýmikoli nedostatky. ()

FilmWave

"Jak si uříznout vlastní nohu a dopadnout vraha hračičku" - Takhle nějak by vypadal film "Sedm", kdyby se scénář nesoustředil na ohledávání hrůzně znetvořených mrtvol, ale na proces jejich "výroby". Nadprůměrně drsný thriller s tajemným vrahem sice na mnoha místech postrádá logiku, ale rozhodně je velmi originální a napínavý. Je také příjemné po letech vidět Caryho Elwese (naposled si jej snad pamatuji z parodie na "Robina Hooda" či "Žhavých výstřělů") a Dannyho Glovera v roli poldy. ()

Puol

Za málo peňazí hodne drsnej muziky. Keď je dobrý, zaujímavý scenar a odvaha šokovať, úspech je zaručený. ()

Prolog

Srovnání filmu se Se7en v popisu filmu??? Tak to ani náhodou. Občas zajímavý dějový zvrat. Jinak mi film moc neříkal... ()

Toka

Dřív jsem se bál koukat na horory, ale řekl jsem si dost. První horor byl Záhada Blair Witch 2 ale ten mne nějak nenadchl. Diky bohu, že nemůžu to samé říct o tom druhém, Saw: Hra o přežití. Příběh mne uchvátil hned od začátku, protože mam rád "skládačky". Co mne ovšem mile překvapilo, bylo, že film časem neztratil na tempu. Ba dokonce naopak! Několik zápornějších věcí by tu bylo určite, ale ja žadnou nenašel. Ale co je na filmu nejlepší? Konec! Takové nádherné zakončení, že sem po skončení filmu čumel do monitoru dalších 5 minut naprazdno s otevřenou hubou. Sice dost podobný jako u filmu Sedm, ale vůbec to neva! ()

Domo

Průměrný horor s napínavým dějem a překvapujícím koncem, který přímo láká ná další díl. Ten si dám zanedlouho a doufám, že už to bude slabší, protože další otevřený konec bych nesnesl. ()

jab

Thriller jak má být. Geniální nápad pro děj a zakončením "hry" tomu tvůrci dali třešničku na dort. 90% ()

agassi68

Vždy som si predstavoval, že raz natočím horor, ktorý sám nebudem môcť pozerať. Samozrejme k tomu nikdy nedošlo, no Saw sa k mojej predstave priblížil asi najviac. ()

Vakomlok

Byl jsem na tom onehdá v kině a je pravda, že v žánru thrilleru/horroru patří k tomu lepšímu, co kdy bylo natočeno, a v rámci série Saw se jedná zcela určitě o nejlepší díl. Slušná porce napětí a střídmě dávkované brutality si zaslouží čtyři hvězdičky. ()

DHDV

Přiznám se, že tenhle film se mi těžce komentuje. Je pravdou, že je to velmi originální film, který se jen tak nevidí. A občas si jej pustím (1/2 do roka) z toho důvodu aby sem si osvěžil svůj nadhled na morální pravidla. Po velkém boomu, který ten to film přinesl, se všichni rozrušovali nad brutalitou filmu. Ale film se snažil o jinou věc než jen šokovat. Bohužel série, která vznikla se už jen snaží šokovat. Série už měla dávno skončit, po 3 díle už bylo pozdě. Není to film do TOP 200 ale myslím si, že časem se tam dostane, jelikož se stane jednou tou slavnou klasikou, klasikou která naše komerční společnost totálně vypumpovala(bohužel) …. Komentuji jen tento díl, jelikož ostatní si to ani nezaslouží a hodnotím je podle zábavnosti nastražených pastí. Saw je originální film, který nestojí na slavných hercích (ale herci ve filmu jsou přesvědčivý) nestojí na vysokém rozpočtu (ale to nevadí) a nemá trapný scénář (scénář je naprosto geniální/originální). Režisér dokázal ze scénáře dostat všechno napětí a myšlenku…. Další věc, kterou musím pochválit je soundtrack. Škoda, že tak to ne/komerčních filmů prorazí velmi málo.. ()

Quipido

Před časem jsem viděl film Hostel. Byl jsem naprosto znechucen, protože v něm nešlo o nic než o brutalitu. Filmová série Saw má obdobnou pověst. Dnes jsem se z jakéhosi důvodu rozhodl, že přece jen shlédnu tento první díl, abych zjistil, co se skrývá za zdejším vysokým hodnocením. Dokonce jsem si předem dovolil zavírat oči, pokud bude brutalita neúnosná. Ale Saw mě naprosto zaskočil něčím jiným: svou chytrostí, atmosférou a díky opačným očekáváním i "střídmostí brutality". Snímek nijak zvlášť nepřekračuje hranice koukatelnosti (samozřejmě záleží na povaze diváka) a surovost hraje velmi důležitou roli v příběhu. Tento snímek je naprostým opakem filmu Hostel a já ho ode dneška považuji za velmi kvalitní. ()

IvcaG

První a podle mého jediný povedený díl, něco nového a neokoukaného, napínavého a neprohlednutelného. Skvlěle vypracovaný scénář do detailu a hlavně skvěle natočeno. ()

Ukubumbahoo

SAW byl rozhodně zajímavým námětem avšak si již nemyslím, že je to ideálním námětem pro vytvoření "ságy" o (zatím) 6-ti dílech? Shlédnout to jednou ještě ujde a myslím, že první díl zaujme relativně novým tématem, nicméně sledovat jedno a to samé 6x za sebou už zapotřebí nemám. Viděl jsem pouze první dva díly a zbytek znám pouze z vyprávění, ale i tak si nedokážu představit, kdo se dokáže těšit na další díl. ()

johnywalker

Originální horor (i když já ,,krváky´´ jako horory moc neberu), který všechny překvapí naprosto úžasným vyvrcholením... Opravdu hodně dobře dokončený první díl... ()

Hapretor

Jeden z nejlepších a také nejkrvavějších thrillerů, co jsem kdy viděl. Jako horor toto neberu. Závěr jsem si radši pustil ještě dvakrát. Hned mi to nesecvaklo. A stojí to za to. Mělo to zůstat u této originální jednotky. Tady má Tobin Bell ještě co hrát. Další připitomělá pokračování stojí za starou "belu". ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)