Nepohodlný

• Velká Británie The Constant Gardener (více)

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit... Nepohodlný byl natočen podle románu bývalého příslušníka britské zpravodajské služby, nyní světoznámého autora špionážních bestsellerů, Johna le Carrého. Režisérem thrilleru je Fernando Meirelles, který má na svém kontě nominaci na Oscara (za režii filmu Město bohů). Hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes (nominovaný na Oscara za Anglického pacienta a Schindlerův seznam) a stále oblíbenější herečka Rachel Weisz. (oficiální text distributora)

sWONDER

Dosť zaujímavý scenár, ktorý je však podľa mňa príliš rozsiahly a film nemá dostatočnú dĺžku, aby som bol úplne spokojný. Silu to ma obrovskú, herci sú výborný a technické aspekty super, hlavne teda kamera. K úplnej dokonalosti my naozaj chýbala iba dlhšia stopáž , aby sa dal daný problém, aj vzťahy ešte lepšie rozobrať. ()

mravec

Obvykle mi mísení žánrů nevadí, ale u tohohle filmu to bylo jinak. Nepravidelné střídání akčně, romanticky, thrillerově a dokonce snad i cestopisně pojatých scén mě mátlo a neviděl jsem tento film jako kompaktní dílo. A akčně pojatému kráčení po hotelové chodbě či otevírání dveří taky nerozumím. Ale Ralph a Rachel bez debaty super. ()

fantomas19

* Afrika, diplomacia * aktivisti, doktori, choroby, lieky, farmaceutické giganty * láska, tajnosti, vzťahy a konexie, vraždy nepododlných * hudba ()

Zombiepod

Takmer dokonalý politicky orientovaný triler. Pomerne zdĺhavý flashbackový úvod síce prinesie trochu mätúce pocity, no to, ako sa vyvrbí a kam až siaha samotný scenár spolu s výborne a napínavo vygradovaným dejom, už stojí za reč. Režijne perfektne zvládnutý film, ktorý divákovi neustále zamotáva hlavu, no zároveň mu postupne krásne odkrýva obrovské spiknutie. Fiennes bezchybný. ()

HarqAlAda

Prosím si viac takýchto filmov. Skutočné nastavovanie zrkadla, čistého a priezračného natoľko, že vidíte aj to čo ste nechceli. A preto by sa tento snímok a jemu podobné mohli premietať a hovoriť o nich trošku viac. Rovnako by sa mohlo hovoriť omnoho viac o špinavostiach ktoré máme všetci pred nosom a väčšina z nás sa ich rozhodla ignorovať. Pretože sme to kúpili tak lacno... Lenže nikto na svete nie je tak bohatý aby kupoval lacné veci, najmä ak sú vykúpené životmi iných. Ralph Fiennes preukazuje svoje kvality a Rachel Weisz mu so cťou sekunduje. "Vedľajšie" role tiež vynikajúco obsadené. Tento snímok priam pulzuje naliehavosťou témy a navyše výborne spracovanej. 100%, 5 hviezd a ďakujem. ()

Shitonit

Jo. Tak to bylo docela dobrý, je to něco ve smyslu kdo chce kam, ať si tam táhne sám. Prostě ta kráva neměla furt vysírat, a mohlo bejt vše v cajku, že jo. Ale ne, ne a ne, nic jí nebylo dobrý, nechápala zákonitosti našeho vylízaně zkorumpovanýho světa, tak to trochu vodsrala, a ten magor manžel, nejenže si tu krávu vzal, navíc do toho ďoubal taky, sral a sral ten podělanej svět kolem...no mezi náma sem se divil jak jsou v Najrobi rozvinutý, jako ty chajdy atd... fakt se těším až se nám sem najrobáci nakvartýrujou, pozval bych je všechny, .... no prostě si to ten manžel posral taky a nakonec se s milou krávou potkali v nadrženým najrobským nebi. ()

hazdrova

Pekelne dobrý soundtrack k veľmi emotívnemu filmu vždy urobí veľa. Tu sa to podarilo. Láska je tu neskutočne krásne zobrazená. Takisto oceňujem skvelý výber názvu filmu. Mám rada, keď názvy filmu dávajú význam, až keď si samotný film pozriete. "You'll learn me." Čo sa týka tematiky, vôbec by som sa nečudovala, keby to s tými liekmi v Afrike bola pravda. 4* ()

papadoce

Nesmierne ťažké drama so zrejme skutočným pohľadom na Afriku v hlavnej úlohe s Ralphom Fiennesom a Rachel Weisz. Popravde, Rachel v úlohe Tess mi išla tak neskutočne na nervy, že až. Chápem, že bojovala za správnu vec a v podstate sama alebo teda len s hŕstkou dobrovoľníkov proti medzinárodným organizáciám a korporátom, ale to čo dorábala a ako sa niekedy správala bolo podľa mňa cez čiaru. Možno je to tým, že vo všeobecnosti pohŕdam aktivistami a možno tým, že si myslím, že v každej situácii je treba brať ohľad na partnera, ktorý mi pomáha, ale za takéto správanie by som ju odviezol späť na ostrovy a už nikdy by sa do Afriky nevrátila. Asi to už bude tak, že Afrika je v podstate bezodná jama, do ktorej sa nalievajú peniaze z celého sveta, ale len priehrštie sa ujde na reálnu pomoc v boji proti chudobe, AIDS, TBC a iným svinstvám, či na budovanie škôl a podobne. Takže teraz sa trochu vrátim, lebo máme tu dve roviny filmu. Prvou, ako ste už pravdepodobne pochopili, je Afrika. Túto časť by som označil výlučne ako drámu. Okrem toho, že ma srala Tess, šlo o veľmi smutný pohľad na chudobu bez riešenia. Druhou rovinou filmu bolo Justinove vyšetrovanie toho, čo sa vlastne stalo, s následným krutým návratom do Afriky. Toto už bola dráma kombinovaná s thrillerom. Táto časť priniesla väčšiu dynamiku a pre diváka aj pochopenie mnohých udalostí, či vysvetlenie konania postáv. Podľa mňa to bolo trochu riskantné, že to divák vzdá a nedostane sa do pokročilej fázy filmu, ale kto vydržal zvýšil hodnotenie. Tak napríklad ja dávam za prvú polovicu len tri hviezdy, ale za druhú idem úplne nahor. Silná scéna s Abuk ma dojala a zabolela, ale koniec celkovo je naozaj smutný. Ak je z toho čo i len polovica pravda aj v reálnom svete, potom je svet horšie miesto než za aké som ho mal doposiaľ. Vynikajuci veľmi veľmi smutný film. A ešte jedna vec trochu z iného súdka. Milostná scéna, kedy Ralph vyzliekal Rachel z punčošiek bola tým najerotickejším momentom na svete. Život je fakt kurevsky smutný. A je jedno čo preto urobíte aby nebol, ak ste na to sám. ()

pikacu

Nebyt pomerne nezazivneho zaciatku, mohlo to byt s prehladom 5 hviezdiciek. Film je to pravdivo znepokojivy, smutny, "civilizovany". ()

unrocker

Titulky ješte neskončili a já už začínám psát recenzi... Velice dobře udělaný snímek který každého aspoň trochu chytí za srdíčko... Tento sociálně politický thriller je opravdu hodně dobrý snímek při kterém člověk neví co dřív, jestli má brečet nad osudem afrických obyvatel nebo vzít své konto a poslat na účet afrika... Prostě musíte vidět a pochopíte... :) skvělé , ale 5* nemůžu dát protože to vracení do vzpomínek se mi zdálo někdy až nepřehledné... , ale zbytek super... :) ()

walecz

Scénář od někoho kdo se zamiloval do M. Moorea, na střední byl outsider a na vysoký hulil o 106 a asi zároveň s láskou k Mooreovi se zabouch do velryb a hubených černoušků s AIDS. I když kdo ví, člověk který pracoval na vyslanectvích v Bonnu a Hamburku, musí něco o Africe vědět. Totální imbecilní ptákovina, co na tom že dobře natočená a zahraná. ()

Mat32

Hlavní nosným prvkem filmu je milostný příběh okouzlující dvojice a to ne jen tak obyčejně podaný. Překrásný vývoj úhlu pohledu na postavy je dech beroucí a emočně velmi vypjatý. Vyprávění není klasicky z objektivního pohledu a tak předkládané informace křiví realitu do pro jednoho z páru nepříznivých barev. Z postupem času a odkrývání detailů se však misky vah milostné,partnerské či etické viny převažují na opačnou stranu a zas zpět. Až příběh vrcholí tragedií průzračně čisté lásky sevřené ve spárech prospěchářsky sobeckých přátel, politiků, úředníků, prostě bělochů. Tato romantika však ještě jako bonus rozehrává politické drama celo civilizační hloubky, jež má ve filmu neméně prostoru. To se již bohužel nepodařilo tak výborně zpracovat a trpí řadou chybiček. Jednaní části postav v této dějové lince je často nevěrohodné a jejich charaktery překvapivě se měnící. Nakonec všichni jakoby zpytovali svědomí a zkalené vody se tak pročistí až k jedinému bobku. Opravdu krásné záběry africké přírody se většinou líbezně prolínají s poetikou filmu.Však někdy se to vymklo z ruky a vloudily se do scén kdy působí zbytečně okázale a samoúčelně. ()

hackstolle

Naprosto precizně natočený film, skvěle obsazený (Rachel je fakt dost sexy), s přenádhernými africkými exteriéry a dokonalou nejenom kenžskou gospel-maasaiskou hudbou. Ukazuje, jak to na černém kontinentě chodí a jak si ze života tamních lidí, jenž si bohužel nemohli vybrat, kde se narodí, dokážou někteří lidé a firmy udělat "slušný" business. Keňané a jim podobní o svůj život bojují každodenně a jen těžko mění jeho podmínky. Osobně bych dal ještě k těm pěti hvězdičkám ++, kdyby to šlo. ()

RobbieM@N

Mnohý divák se podiví nad nepříjemnou představou jak to vše ve skutečnosti funguje, novela významného zástupce spy-fiction Johna Le Carré je totiž odporně pravdivá. Souboj jedince proti farmaceutickým společnostem je ve skutečnosti akorát příklad pro souboj člověka proti všemocné peněžní mašinérii, nemůže vyhrát. A pokud ano tak jeho místo nahradí deset jiných. Ústřední herecká dvojice patří k tomu nejlepšímu, stejně tak jako režisér, který zachytil všechny emoce a hlavně nepříjemnou realitu velice dobře. Hodnota lidského života je vyjádřena naprosto krásným způsobem v poslední séně. ()

Elegnor

Ralph Fiennes tady předvedl nepředstavitelně dobrej výkon, od začátku do konce jsem si ani neuvědomoval, že je to vážně film.. Uvěřitelný, hluboký, smutný.. ()

Ferenzo

Velice napínavý, dramatický a vážný příběh a téma. Nevím na kolik se děj blíží skutečnosti, ale doufám, že co nejméně. Absolutní nelidskost farmaceutických firem i lidí, pracujících pro ně, či jinak s nimi spojených. Doporučuji všem, kteří mají rádi napětí, drama a nějakou tu slzičku. 80%. ()

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

24.09.2010

Někteří z nás nepotřebují vědět víc, aby se začali těšit do kina. Jsou tu ale i další zajímavá fakta: scénář pod názvem 360 píše oscarový Peter Morgan (zřejmě nejvytíženější scénárista současnosti) a… (více)

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)