Nepohodlný

• Velká Británie The Constant Gardener (více)

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit... Nepohodlný byl natočen podle románu bývalého příslušníka britské zpravodajské služby, nyní světoznámého autora špionážních bestsellerů, Johna le Carrého. Režisérem thrilleru je Fernando Meirelles, který má na svém kontě nominaci na Oscara (za režii filmu Město bohů). Hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes (nominovaný na Oscara za Anglického pacienta a Schindlerův seznam) a stále oblíbenější herečka Rachel Weisz. (oficiální text distributora)

adam9

Bohužel, v takovém "sviňském" světě dnes žijeme. Film krásně ukazuje, jak farmaceutické společnosti nakládají s lidským životem a kam až jsou schopny zajít, když jim jde někdo po krku. Neskutečně mě dojal konec, a to nejen kvůli toho SPOILER, že musel zemřít jeden láskyplný pár, ale také ta hudba k tomu byla povedená. Rachel byla zde opět skvělá a po zásluze získala Oscara. ()

dopita

Podle mě zbytečně přeceňovaný film. Ne že by byl špatnej, ale všechny ty ceny který posbíral mě připadaj neadekvátní. ()

Ashar

Velmi aktuální snímek o chování farmaceutických společnostech, které nás stále krmí takovým svinstvem, abychom byli stále nemocní a ony na našem zdraví jen parazitují. Mají moc a stále ovlivňují myšlení lidí různými mýty o jakoby lécích, které nás neléčí, jen udržují nemocnými, nebo odstraní jeden problém na úkor způsobení jiného, byť méně závažného. Jak se bránit? Jíst zdravě, dodržovat půsty a léčit se pouze bylinami. Řiďme se pravidlem, že co vyrobil člověk, je nezdravé, co příroda je zdravé. ()

F.W.Colqhoun

We're not killing people who wouldn't be dead otherwise. Britský kariérní diplomat Ralph Fiennes nechce být pacientem v Africe a má pro to dobré důvody. Když v roce 2005 postavili v adaptaci le Carrého předlohy do role hlavního záporáka farmaceutické firmy a jejich propojení s post-koloniální správou, nebyl důvod zásadně polemizovat. Dnes nestojí ve frontě na zbrusu novou vakcínu proti respiračnímu onemocnění afričtí figuranti, u kterých je to západní divák ochoten akceptovat, ale rodinní příslušníci. Nezbývá než doufat, že se škarohlídi mýlili :-) Meirellesova režie kombinuje romantické drama a thriller s čitelným záměrem objasňovat motivace hlavní postavy a nezplošťovat ji na úroveň bondovského démona pomsty. Špionážní rovina tím téměř netrpí. Film povznáší zasazení do autentického prostředí Keni, kvalita, kvůli níž byl pravděpodobně k realizaci přizván autor Města bohů. We can't involve in their lifes. ()

Drc

Neuvěřitelně syrové a otřesné memento, které se dotýká problémů černého kontinentu. Po vizuální stránce skvělé, záběry z Afriky i z Evropy, hra se světlem, dynamikou pohybu a především zobrazení do očí bijících kontrastů chudoby a přepychu. Jedinou výtku bych měl k trochu více rozvláčné první polovině filmu, který sám o sobě určitě není prototypem dynamické strhující podívané. Díky tomu se také nestane kasovním trhákem, ke kterému by se člověk mockrát vracel, ale podívanou pro opravdu náročného diváka, který dokáže ocenit jeho hloubku a propracovanost v detailech. ()

abysser

Příliš táhlé a ta režie byla taková... televizní. Rachel na mě působila nepříjemně, flashbacky byly dlouhé a Ralph byl na "zahradníka" až příliš velký dobrodruh. ()

Itar

Nebýt prostřední, až příliš natahované části, bylo by to na čistých pět. Takhle hodně silné čtyři s tím, že obsahově jde o důležitý film s vynikajícím Fiennesem a stále stejně okouzlující Rachel Weisz. Být to lépe prostříhané a načasované, nemám výtek. ()

bloodcountes

Kvalitní film - jen si říkám, jestli vůbec něco změnil v našem zavírání očí a tupém podřízenectví farmaceutickým firmám i v našich zeměpisných šířkách a právě teď..... ()

Klay

Zklamání. Žádné Město bohů 2 se nekoná. Nepohodlný je prvních 40 minut podprůměrnou romancí o nic kvalitnější než běžná televizní produkce. Následující thrillerová část není taky nijak objevná, ale aspoň už nenudí a film nabídne i pár napínavých situací. Závěr mohl být určitě silnější, ten proslov na pohřbu vypadal jak špatný scénáristický vtip a úplné zakončení jsem vcelku předpokládal. Ralph Fiennes rozhodně potěšil, Rachel Weisz už méně, oscara bych jí určitě nedal. Fernando Meirelles vytěžil z průměrného scénáře maximum a nejvíce se vytáhl kameraman. Snad poprvé mi roztřesená kamera nepřekážela, protože byla použita jen tehdy, kdy zvyšovala dramatičnost situace a neznepřehledňovala ji a k tomu pár s citem vybraných barevným filtrů a efektních kamerových exhibicí...tomu zkrátka není co vytknout. Sečteno podtrženo standardní podívaná, která na dvd rozhodně neuráží, žádný velký zážitek vám ale nepřipraví. ()

conery1

Pomoc Afrike je hlavne pomoc sebe. A kto chce naozaj pomôcť, musí s cesty. Dvojica hl. predstaviteľov citlivo vybraná, odvedúc poctivo svoje úlohy. Poslednú scénu B. Nighyho by lepšie nik nezahral. ()

fastum

Pomalu si začínám uvědomovat, že tomuto filmu od dokonalosti chybí opravdu jen málo. Herci byli skvělí, kamera a celé vizuální pojetí excelentní. Příběh o Africe, která volá S.O.S. a farmacii, která na ní vydělává (svět je vážně jenom o penězích). Zatím to nechám na čtyrech a uvidíme, co s tím nadělá druhé zhlédnutí. ()

Mikino00

Čekal jsem trošku více, nemám moc rád takové akvitistické prostředí a téma Afriky, ale i děj mohl být dramatičtější a tajemnější. Nicméně finální rozřešení filmu hodně pomáhá a zvedá ho do mírného nadprůměru. ()

Marina111

Čo sa nedá povedať, dá sa naznačiť. A hoci tento film povedal viac než mnoho, predsa len ho stále považujem len za náznak... Čo však nie je chybou tvorcov. Žiaľ, povedať CELÚ pravdu o nás by znamenalo rovno ten film zavrieť do archívu... Pretože hoci tu sú tí "zlí" prevažne veľké zvery z farmaceutických kruhov, celé to pramení hlbšie... Priamo v nás. V každom jednom. V každom, kto užíva tabletky, kupuje lacné poľské mäso, potraviny z dovozu, kožuchy, hodinky; čo sa každý deň sprchuje a pozerá na TV a sedí pri nete, komentuje filmy na ČSFD, a... A tak, chtiac nechtiac, podporuje komercionalizmus, túto novodobú Sodomu-Gomoru, vďaka ktorej sa 1/4 ľudstva môže rozohňovať nad filmom Nepohodlný a 3/4 populácie žijú tak alebo podobne nepohodlne, ako sme to videli v radoch "vedľajších" postáv. Neumývam si ruky. A som rada, že niekto túto "nepohodlnú" tému prepašoval aj do príbehového filmu. Onen film však mohol mať viac uveriteľných hlavných hrdinov, ktorí by miestami nepôsobili, že sa sem zatúlali z červenej knižnice, iba čo si narýchlo stihli preobliecť kostýmy. Justin a Tessa sú totiž mimoriadne sympatickí, no zato aj mimoriadne neuveriteľní. Škoda. ()

peto580

Úvod skončil presne na hranici kedy si k postavám vytvorím ozaj silný vzťah, alebo ma skutočne začnú otravovať. A za pridanú morálnu hodnotu filmu (solídny záver) ja pridávam zaslúženú hviezdu navrch ()

Garch

Fernando Meirelles natočil silný film o hodnotě života a smrti v Africe. Ale ta občas šlompácky rozkývaná kamera i u statických záběrů (jak z Prolomit vlny) to nemusel. ()

ac3r

Jak strašně mi to neustále připomínalo Pfizer :-) Chtělo to jiného režiséra a mohlo to být za plných 5*, škoda. ()

alenka

to je po dlouhy dobe supr prekvapeni! sice s trochu plochymi souvislostmi, ale zase s mnoha zajimavymi prvky. pomo to za me dobre vystihl. kontrast zive barvene afriky a chladneho londyna byl znatelny, a dobe navozoval odtazitost a sobeckost zapadu. ()

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

24.09.2010

Někteří z nás nepotřebují vědět víc, aby se začali těšit do kina. Jsou tu ale i další zajímavá fakta: scénář pod názvem 360 píše oscarový Peter Morgan (zřejmě nejvytíženější scénárista současnosti) a… (více)

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)