Nepohodlný

• Velká Británie The Constant Gardener (více)

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit... Nepohodlný byl natočen podle románu bývalého příslušníka britské zpravodajské služby, nyní světoznámého autora špionážních bestsellerů, Johna le Carrého. Režisérem thrilleru je Fernando Meirelles, který má na svém kontě nominaci na Oscara (za režii filmu Město bohů). Hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes (nominovaný na Oscara za Anglického pacienta a Schindlerův seznam) a stále oblíbenější herečka Rachel Weisz. (oficiální text distributora)

Džejkop

Kdybych měl celý tento příběh shrnout do jediného slova, tak pak mne jako první napadá výraz bezmocnost. Politika vyspělých zemí je zvláštní, tváří se že zemím třetího světa pomáhají jak můžou, ale ono tomu tak úplně není. Peníze jsou vždycky na prvním místě, a tak jdou ostatní věci stranou. Přesně tak jako v tomto filmu. Mimo jiné jsem byl potěšen, že děj byl zasazen do prostředí Keni, což je země obrovských rozdílů i na africké poměry. Na jednu stranu jsou zde světově proslulé národní parky a cestovní ruch velmi prosperuje, ale na té druhé, se v hlavním městě Nairobi nachází největší obydlí chudých na světě, Kibera. Nedalo se nevšimnout v jakých podmínkách tamnější lidé žijí. Domy s hlíny nejsou ničím ojedinělým a všudypřítomné odpadky taktéž. Tudíž se ani není čemu divit, že se v tomhle příběhů obyvatelé Kibery stanou ideálním pokusným králíkem. A sám jediný člověk proti tomu nic nezmůže, ani kdyby se postavil na hlavu. ()

numi

Škoda té stopážě. Možná to chtělo lineární děj, který by film zkrátil alespoň o propojovací pasáže, nebo trošku zkrátit to zahradničení či vypustit některé scény, které ukazují africkou bídu... Ne snad proto, že by jich tam bylo mnoho - naopak - o tom by se dalo točit roky a roky, ale je zde patrná snaha narvat do filmu co nejvíce šokujících informací a tragických příběhů. Jenže ona spousta z nich je pak odbyta jen malou zmínkou - jen tak mimochodem - a přitom by si zasloužila řádné vyvrcholení (např. příběh klučiny s pohlednicí). V horším případě je dokonce ponechána bez ukončení. A to vše je důvod, proč nedám plné hodnocení, ale "jen" zasloužené čtyři hvězdy. Jinak je totiž snímek zvládnut s velkou bravurou, Ralph Fiennes a Rachel Weisz jsou fantastičtí a závěr se opravdu povedl. Tam kde všechny podobné snímky ztrácejí dech, Nepohodlný rozehrává to nejlepší divadlo. [květen 2006] ()

Lum3n

Slušný thriller o boji proti takovému vděčnému nepříteli - farmaceutickým firmám - trpí příliš roztřesenou kamerou, zbytečně přehnanou hrou s filtry a nepřehledným sřihem. Díky tomu se pak stává nepřehledné i celé konspirační spiknutí a film vyznívá lehce do ztracena. 70%. ()

kaylin

Je to takový trochu noir film moderní doby. Muž je postaven do role, kdy chce vyřešit smrt své ženy, chce vědět, co se stalo. Prvotní idylka se mění na honbu za pravdou, která nemusí být zrovna laskavá. Film má zajímavé momenty, politika je do něj zahrnuta celkem snesitelně, ale nemůžu si pomoct, mě ten film prostě nebavil. Dlouhé a bez napětí. ()

Maq

Jedna hvězdička za pár záběrů ze skutečné Afriky. K tomu nula hvězdiček za pitomoučkou a tisíckrát omletou fantazii na téma "odhalené hříchy bílého imperialisty". Nejsem papež abych věděl všechno, ale podle všeho co jsem zjistil, Afrika je úplně jiná a řeší docela jiné problémy. Pokud jde o nás, bílé zhoubce světa, i my máme dost svých reálných problémů, takže bychom se mohli věnovat jim a nevymejšlet si kraviny. Tenhle příběh je pitomý a jeho agitační záměr zněj čouhá jak z bolševické nástěnky. --- Už hezky dlouho marně hledám uspokojivou odpověď na otázku, proč my na Západě tak milujeme představu, že zbytku světa ubližujeme? Přitom léčba je nabíledni - stačí nasrat na "porozumění mezi národy" a místo toho porozumět několika příslušníkům oněch národů. ()

Damiel

Brilantní ukázka, kterak je jednotlivec v dnešní době velkých peněz pouhým mravenečkem, který sám nemá šanci na odpor. Smutná, ale realistická ukázka toho, že i vlády demokratických zemí jsou koupené průmyslovými mafiemi a spravedlnosti se nelze dovolat. V Syrianě to byla ropa, v Nepohodlném jsou to farmaceutika. Meirelles přenesl na plátno velmi působivě román bývalého příslušníka britské zpravodaj-ské služby Johna le Carrého. Propletení milostného vztahu dvou lidí se špionážním thrillerem funguje velmi dobře, přestože zpočátku se obě roviny zdají být nekompatibilní. Nevýhodou filmu je jeho značná délka; být spád událostí více strhující, nebylo by Nepohodlnému prakticky co vytknout. Alespoň z mého pohledu :) ()

Aiax

Další kvalitní přírůstek k modernímu trendu vážných, náročných a politicky angažovaných dramat. Kromě výborných herců zaujme především skvělá kamera a nádherná hudba. Největším mínusem filmu je přetaženost, dvě a čtvrt hodiny může být pro leckoho docela vyčerpávající zážitek. Každopádně je to doporučeníhodné, upřímnější než Crash a přístupnější než Syriana. ()

salalala

Typická adaptace románu Johna le Carrého, který ve svých knihách spoléhá na realističnost, složitost a čtenářskou náročnost. Asi ani sám Fernando Meirelles netušil, že po sedmnácti letech od vzniku bude jeho film aktuálnější než kdy dřív a byznys farmaceutických firem bude probírán celosvětově, ne jen v Africe. Od počátku je jasné, že půjde o civilní a apelativní drama, které bude klást důraz na charaktery, propracovaný děj a atmosféru. Všechno tu funguje vesměs výborně, protože tematika je dost atraktivní, africké lokace malebné a nádherné, titulní postavy zajímavé a polodokumentární styl poměrně vtahující. Je ale škoda, že Meirelles nevypráví chronologicky, protože flashbacky zbytečně matou, rozptylují pozornost a chvilku trvá, než si je divák správně časově zařadí. Lehkým problémem pak je délka, protože tempo je hodně pomalé, rozjezd dost rozvláčný a někomu se může jevit až nudný. Postupem času se ale komplikovaný příběh rozjede a je relativně napínavý, protože nebezpečí číhá na každém rohu, v závěru ale opět nepochopitelně zvolní a ten není tak strhující, jak by asi zasloužil. Tím pádem film nepůsobí celistvě a naopak dost chladně a odtažitě, což je škoda. Ralph Fiennes a Rachel Weisz jsou naprosto vynikající a jejich minimalismus je úchvatný, nikdo jiný, snad jen s výjimkou Dannyho Hustona, už moc prostoru nemá, na druhou stranu nikdo nijak nezklame. The Constant Gardener je velmi dobrý počin, který má co říct i dnes, jen by asi potřeboval být trochu komplexnější, přímočařejší a svižnější. 75 % ()

Aleee89

Tak po zhlédnutí tohoto filmu musím říct, že začínám přicházet na chuť Rachel Weisz. Předtím mi nevadila, nemilovala jsem ji, ale teď mě přesvědčila, že fakt umí hrát. Herecké výkony se mi líbily. Ale to není ten hlavní důvod, proč bych dávala Nepohodlnému tak vysokou známku. Ten důvod je v tom příběhu. Mám ráda dramata, můžou být i politická, tohle se mi líbilo. Ten děj měl jiskru, náboj, nenechá vás klidnými a musíte přemýšlet. Pěkně se sune dál a dál a vy se nenudíte. Fakt něco, co byste měli vidět. Stojí to za to. A všechno ještě dovršuje ta krásná Afrika, která teď sice není líčená jenom romanticky, ale i tak je krásná. Prostě skvělý příběh, který zaujme. Je tam napětí, drama, akce, i příběh lásky. Super! A ještě ta skvělá hudba! ()

Skip

Dobře natočené a zahrané drama o tom, jak nic není takové, jak se zdálo být. Cesta do minulosti mrtvé manželky odhaluje nečekané a závěr je hodně fatalistický. Až tak, že mé hodnocení o něco snížil. ()

wipeout

Veľmi dobrý výber nie až tak veľmi medializovanej témy, ktorá sa odohráva na pozadí komerčného úspechu a čo najefektívnejšieho vynakaldania penazí, ktorá nás často doháňa až k možno samotným základom západnej civilizácie narúšajúcim činom. Hudba síce už nie až taká podmanivá kedže len zapadá do súčastného trendu, ale hodí sa sem viac ako k ostatným tuctovým srdcervúcim sccénam v iných snímkoch. Čo mi ale na tomto filme vadilo bolo až príliš veľké preexponovanie romantickej dejovej línie, bez ktorej by film podľa mňa neutrpel a práveže jej absencia by umožnila hlbšie zahryznutie sa do tejto témy. 3,5* ()

Lennnnna

Mám s tímhle žánrem zkrátka opravdu velký problém, jednak mě každý takovýhle snímek emočně vyčerpavá, jednak mi filmy, které jen trochu zavání politikou ani trochu nevoní. Politickým trhillerům se zkrátka vyhýbám obloukem, jen občas se nechám zblbnout, jako třeba v případě Nepohodlného dobrými kritikami. A jen těžko říct, zda je to dobře nebo špatně, mé pocity jsou totiž natolik rozporuplné, že se budu držet standartních třech hvězdiček, film za shlédnutí totiž jistě stojí, ale zároveň ho mám v hlavě nepříjemně zakousnutý a budu doufat, že ho co nejdříve z mé paměti vymaže třeba nějaká komedie, aby tam tolik nenahlodával. Jinak Ralph Fiennes skvostný a Rachel Weisz je sice krásná baba a jedna z mých oblíbených hereček, ale Oscara za těch pár úsměvů? ()

kinderman

Nad dynamickou formou společensko angažovaného thrilleru u mě vítězí příběh muže (R.Fiennes), který svou ženu (R.Weiszová) doopravdy poznává až tehdy, kdy pátrá po příčině její smrti. A přitom poznává i sám sebe, když se z klidného diplomata, jehož zájmem je především zahrada, mění v někoho, kdo je ochoten dojít až na konec. ()

Fanucci

Celé to na mne působilo afektovaně a nevěrohodně...Postavy spolu žijí v manželství, bezmezně se milují, ale totálně nevědí co ten druhý dělá. Z toho se odvíjí celá zápletka:-) Fiennes ve filmu nepůsobí jako diplomat ale jako zahradník na plný úvazek, který se občas zúčastní nějakého rautu a tváří se jakoby měl neustále zácpu. Pardon ale nemůžu si pomoct:-) Citově vyděračské vyznění filmu odsuzující západní svět za nečinnost a zneužívání situace v Africe mne jaksi minulo. Tvůrci splácali dohromady romantiku, krimi-zápletku a do toho hodili pár záběrů nebohých afrických dětí a řekli si "máme hluboký film". Ne ne:-) ()

GILLWANDER

Komplikované na porozumenie, miestami drsné, herecky veľmi vážne, režijné výborne. Dosť zložitý film z veľkým rozuzlením na konci, scenár veľmi dobrý a dramatický - je potrebným korením, kamera svojská až autorská, Ralph spolu s Rachel famózni. Na plný počet to nie je, nestíhal som každý jeden moment do seba vstrebať. 80% ()

maverick10

Uzasny film. Film jenz narazi na bezohlednost ruznych velkych korporaci pro ktere je dulezitejsi velky zisk nez lidsky zivot. Dojemny film ktery by si zaslouzil pozornost. Co se tyce obsazeni tak si myslim ze vskutku funguje dvojice Ralph Finnes a Rachel Weisz. ()

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

24.09.2010

Někteří z nás nepotřebují vědět víc, aby se začali těšit do kina. Jsou tu ale i další zajímavá fakta: scénář pod názvem 360 píše oscarový Peter Morgan (zřejmě nejvytíženější scénárista současnosti) a… (více)

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)