Nepohodlný

• Velká Británie The Constant Gardener (více)

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit... Nepohodlný byl natočen podle románu bývalého příslušníka britské zpravodajské služby, nyní světoznámého autora špionážních bestsellerů, Johna le Carrého. Režisérem thrilleru je Fernando Meirelles, který má na svém kontě nominaci na Oscara (za režii filmu Město bohů). Hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes (nominovaný na Oscara za Anglického pacienta a Schindlerův seznam) a stále oblíbenější herečka Rachel Weisz. (oficiální text distributora)

zed.

Je zlé, že veľa ľudí si stále myslí, aký je tento problém vzdialený a stále sa s ním nič nerobí. OSN zlyháva aj tam, kde má veľké zázemie, nieto ešte v Afrike. A tak sa vymyslí nová epidémia a....a tak ďalej. Ja viem, sentimentálny začiatok komentáru, ale čo narobím. V tomto filme sa naozaj podarilo zachytiť celý tento problém a ešte aj veľmi dojímavo. Správni herci a taktiež správy typ deju. A hudby.....Veru, krásny film. ()

princesofpersia

Perfektní Rachel Weisz i Ralph Fiennes, zajímavá kamera a výborná atmosféra. Constant gardener je vážně drsný a krásný film, který utvrzuje mojí nedůvěřivost a paranoiu, protože si nedělám iluze, že se takovéhle věci dějí jenom v bezbranné Africe. ()

nula87

Velmi silné drama s naléhavým poselstvím/zamyšlením nad hodnotou lidského života v Africe, ale i všude jinde. Navíc podpořeno výkony Fiennese a Weisz, kteří jsou v rolích "rebelů" proti systému a zároveň nerozlučného páru skvělí. Možná že u mě v hodnocení trochu převážilo to téma nad vlastním zpracováním, ale takové filmy, které se snaží něco říct, mám moc rád. 80% ()

gicous

Na jedné straně svět, kde si většina lidí užívá relativního luxusu v podobě samozřejmostí jako jsou základní potraviny, léky, pitná voda, vzdělání, bezpečí. Věci, které se berou jako každodenní nezpochybnitelné součásti naších životů. Na straně druhé svět, který se topí v násilí, chudobě, nemocech, nedostatku elementárních potravin a vody. Navrch je ještě súžovaný korupcí a korupčníky, ve srovnání s kterými i naši bezpateřní politici vypadají jako usmrkanci. Je otázka, na kolik je námět filmu reálný. Pokud se svezu na vlně, která je aspoň z části pravdivá, tak tam musí docházet k nepředstavitelnému bezpráví a nespravedlnosti. Nepohodlný je nepříjemný v myšlence, že jednotlivec se může tomuto bezpráví postavit, ale proti mocným nemá šanci a jeho snažení vyjde do prázdna. Nejspíš skončí umučený a zastřelený někde v poušti. Ruční kamera a střihové sekvence dávají záběrům velmi tiživou atmosféru, zvláště pokud zachycují africké slumy a vzpomínky Justina na Tes. Oba dva herci jsou výborní. Rachel Weisz hraje Tessu tak líbivým způsobem, že jí prostě musíte mít rádi. Nepohodlný je dobrý film. Záběry z Afriky neukazují nic z toho, co bysme neviděli v dokumentech nebo zprávách. Dokáže ale tyto smutné obrázky našroubovat na zajimavý emocionální děj, který ukazuje odvrácenou tvář světa, řízenou nadnárodními firmami a politiky, kteří vše poměřují mírou úspěchů a zisku.8/10 ()

Sharleen

Užasný, silný príbeh so skvelou ústrednou dvojicou v podaní Rachel Weisz a Ralpha Fiennesa...po dopozeraní ostala už len absolútna citová katarzia.. ()

subic

Kdo se tu nezamiluje do Rachel Weisz, tak je telpej. Ralph Fiennes není pro nic za nic nový M. Velmi velmi působivé. Farmaceutický průmysl je záchranou a zároveň zhoubou naší civilizace. Od dokonalosti tento snímek dělí jen spousta zdlouhavých scén a tak trochu nevyladěný konec. ()

darthvader77

Výborný politický thriller, který je hodně drsný. Poukazuje na jedno z ožehavých témat současné doby, má výbornou atmosféru ze které běhá mráz po zádech, velmi slušnou výpravu, kvalitní scénář a hlavně úžasného Ralpha Fiennese v hlavní roli, který je prostě výborný a nádherně hraje postavu stíhanou démony no a ten závěr, kdy se tvůrci neobtěžují šťastným koncem je brilantní. Další hezká a drsná ukázka jak ono to s těmi farmaceutickými korporacemi může být. ()

helrohir

Citlivo nakrútený príbeh s celkom schopným scenárom. Začiatok filmu je pomerne strnulý, a hoci sa postupne vlákna príbehu zaujímavo zamotávajú a príbeh tak dostáva sugestívny náboj, nikdy sa z neho nestane vyslovene emocionálne zdrvujúca dráma s nečakanými dejovými zvratmi, čo je vzhľadom k hlavnej téme filmu trošku aj škoda. Herci sú samozrejme výborní a pochvalu si spomedzi ostatných prvkov filmu osobitne zaslúži kamera. Avšak už len kvôli svojmu posolstvu, odsudzujúcemu bezcharakterné praktiky farmaceutických spoločností, si určite zaslúži zvýšenú pozornosť. 60%. ()

Kimkong

Nejzajímavější típek co dělá diplomata a pěstuje rostliny se o svou ženu moc nestará. Ta se zase až moc stará o africké obyvatelstvo. Ale lékarnické lobby postará o to, aby ji to dlouho netrápilo. Její muž pak zjišťuje kdo co a/proč a nakonec dopadne stejně. ()

DJ Kritik

Rok 2005 je dva roky po skúške prejsť na vakcíny proti Sars o 15 rokov neskôr tu máme COVID-19. Toto téma sa netýka len Afriky, toto je tu celosvetovo a bohužiaľ je tu príliš veľa úplatných a bojazlivých politikov, ktorí sú zaplatení do neskutočných machinácií. V tejto dráme je len popísané, ako sa to deje a čo sa dá proti tomu robiť. Ale nebudme naivní, peniaze mocných majú veľkú moc. ()

MaxPower

Neco mezi thrillerem a detektovkou, na pomerne zavazne tema. Zakladni zaplatku sem sice spravne odhadl po pul hodine, ale to nevadi. ()

pOne

Výborná kamera a střih. Zajímavý důkaz toho, jak někdy lepší atmosféru, než sebevíc pasující hudba, udělá ticho. Celkově se mi líbila atmosféra filmu. Herci taktéž na jedničku. Zejména britský přízvuk se mi líbil. ()

Humprt Pum

Fernando Meirelles je snad jediným současným režisérem, o kterém vůbec nepochybuju, že každý jeho další film bude špička, dokud nebude senilní, jako jednou my všichni. Po Městě Bohů další lahůdka. Už to není tak surové drama, ale přesto absolutní špička v žánru. Ničeho není přemíru. Vše je v rovnováze. Námět, scénář, režie, hudba, herci...obrazy se vpíjí do očí a mozek se může soustředit naplno, protože se nemusí v podvědomí strachovat o to, že by Meirelles snad něco v závěru posral. Uf. Jediné co samozřejmě autentickému prožitku nesvědčí jsou provaření američtí herci...jasně, hrají skvěle, špičkově...ale hrají. Je strašná škoda, že masy chodí na herce a ne na režiséry. ()

Weirdman

7/10... Ťažko sa mi hodnotí tento film... Na jednej strane je intenzívne, ale nenásilne a nevtieravé upozornenie na naliehavú tému, ktoré ide ruka v ruke s predcíznym filmárskym remeslom, a na druhej strane je ozaj silný chlad, ktorý z celého filmu veľmi cítiť takmer celý čas... Nepohodný je až nepohodlne chladnokrvný film... Ale tak to asi malo byť... ()

yatan

dalsi film ktory by som nazval "needed" a "wake up." Okamzite som videl ze film ide byt vacsi ako som si myslel..Scenar velmi prepracovany a vierohodny, fantasticka Rachel si ma okamzite ziskala a aj ked ho nemam moc rad a trvalo mu to dlhsie, aj Ralph si ma ziskal a uveril som mu..pacili sa mi kontrasty medzi afrikou a ostatnymi castami zeme. aj ked mi par detajlov nesedi nehavam to vo vetre lebo sa mi film velmi pacil..soundtrack bol velmi dobry aj rezia..az na par medzier jeden z najlepsich filmov roku 2005. 8.5/10 ()

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

24.09.2010

Někteří z nás nepotřebují vědět víc, aby se začali těšit do kina. Jsou tu ale i další zajímavá fakta: scénář pod názvem 360 píše oscarový Peter Morgan (zřejmě nejvytíženější scénárista současnosti) a… (více)

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)