Nepohodlný

• Velká Británie The Constant Gardener (více)

V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit... Nepohodlný byl natočen podle románu bývalého příslušníka britské zpravodajské služby, nyní světoznámého autora špionážních bestsellerů, Johna le Carrého. Režisérem thrilleru je Fernando Meirelles, který má na svém kontě nominaci na Oscara (za režii filmu Město bohů). Hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes (nominovaný na Oscara za Anglického pacienta a Schindlerův seznam) a stále oblíbenější herečka Rachel Weisz. (oficiální text distributora)

SonG

Téma zajímavé, bylo to ovšem tak zdlouhavé, že jsem první polovinu filmu téměř prozíval a ani lepší druhá polovina to nezachránila. Ralph Fiennes hraje výborně, ale jeho postava se proplétá tak neuvěřitelně zamotaným propletencem vztahů, intrik a teorií, že i já jsem se po chvilce v ději hodně ztrácel. ()

berusche

Tohle je globální problém, u kterého mě filmové zpracování zajímá mnohonásobně více než např. u obchodu s bílým masem (ano, ještě pořád ve mně doznívá Whistleblower). Je totiž pravdou, že o tomhle se nejen příliš nemluví, tohle se ani nikomu neukazuje a dokonce si přiznejte, že někoho z vás možná ani nenapadlo, že je to možné. Tak to je co do myšlenky, která mě tedy každopádně oslovila hodně. Výkony hlavních hrdinů jsou pod režií Fernanda Meirellesa dobré, což není překvapením, stejně jako práce pana režiséra. Ten má totiž cit pro multikulturní stránky věci, prokázal to již ve Městě bohů. ()

balba

Skvěle promyšlený scénář a vynikající herecký výkon všech herců.Nepohodlný je skvělý film.Čím víc se film blíží ke konci , tím je pochmurnější a cyničtější.Ostatně jako opravdový život.Mohu jenom doporučit , opravdu je to podívaná se vším všudy. ()

Morloth

Silný, smutný a přes veškeré neuvěřitelnosti uvěřitelný snímek o lidské lásce i krutosti. Plusy jsou atmosféra, herecké obsazení, kamera i režie. Mínusy naopak zbytečné citové ždímačky a přehnaná efektnost. ()

Martin741

Scenar je sice fajn, aj slnkom oziarena Kena s farebne pestro oblecenymi obyvatelmi. Ale film je nehorazne nudny, a Meirelles je tu len za rutinera. 60 % ()

kaposlav

Film je kruto zaujímavý, ale pre človeka, čo sa nechce rozčuľovať nad realitou je ťažko stráviteľný. Možno si zaslúži viac ako 3*, ale po 20-30 minútach som to ani nechcel ďalej pozerať. ()

M.i.k.e

další letitý rest smazán a i když nejsem s le Carreovkami nejlepší kamarád,převládá v tomhle případě spokojenost.Konstantní zahradník je hned po seriálové Little Drummer Girl nejlepším zpracováním jeho díla.Fiennes je tradičně přesný,stejně jako Rachel Weisz a i přes opětovně pomalé tempo film velmi dobře funguje v obou hlavních rovinách příběhu.Ke konci sice lehce převáží ta kritická k farmaceutickým firmám - což zase není žádné novum,ale dojem to nijak nekazí a to hlavní poselství bude aktuální pořád...80% ()

bogomira

Nemůžu si pomoct, musím sundat hvězdu, protože ta ženská je mi tak z duše protivná, že pohled na ni mi zkazil celej film, kterej se mi jinak líbil. Až to uvidím příště, asi přidám, protože už budu připravenej na slečnu Weisz. ()

Petoss1

Nepohodlný je dobrý film, ale nie výborný. Je pekne natočený a aj herci majú svoju kvalitu (no výkon Rachel nebol podľa mňa na Oscara), ale očakával som rýchlejší dej. Pre mňa veľmi nezaujímavá téma, ktorá ale bola celkom dobre spracovaná. Trošku pomalé a bez dychberúceho rozuzlenia. Asi som čakal viac ale nemôžem povedať žeby film nemal svoju kvalitu, on ju má len ju treba dlhšie hľadať. 80% ()

Crawler-D

Je mnoho dramat pojednávajících o problémech v Africe. Žádné to ale nedělá s takovou nezištností jako "romantický" Nepohodlný, v němž vskutku exceluje Ralph Fiennes, který svou bezprostředností a zklamáním okouzlí každého, a Rachel Weisz, u níž tak trochu nechápu toho Oscara, ale budiž, výkon to není špatný. Vše podtrhuje magická kamera César Charlone i režisérská ruka Fernanda Meirelles. Opojení a euforie, které mě zaplavily z počátku filmu, se ale postupem děje začaly opadávat z důvodů zbytečně komplikovaného scénáře. Podívám se ještě jednou a třeba to bude i těch 5*. ()

vykur!

Do you no good to go poking around under rocks, Justin. Some very nasty things live under rocks, especially in foreign gardens. ()

TomikZlesa

Tak, jednu skupinu nepřizpůsobivých (ono jich je ve skutečnosti víc) sme velmi rádi přijali mezi sebe a staráme se o ne jako o vlastní...a ted hurá na tuhle, ostatní státy by jim velmi radi pomohly, jenže je potřeba cpát prachy do armády a nebo sponzorovat zaostalé země jako např, Řecko. Spíš než proč jim tak málo pomáháme, bych se ptal proč jim vlastně pomáhat, návratnost nulová. Opravdu rád pošlu prachy někomu kdo se ani neumí jít vysrat dál než před vlastní plechovou vilu ! Na druhou stranu jsem rád že konečně vím jak to bylo s tou "funkční" vakcínou na ptačí chřipku, neb čeho to byl tifus, ale to sem dobře věděl i bez filmu.... ()

starbrejkr

Když jsem si na konci uvědomil, že je mi osud postavy Ralpha Fiennese naprosto ukradený, došlo mi, že je něco špatně. Je hezké, že se tvůrci rozhodli upozornit na nepříliš známý a přitom tak aktuální problém jako moc farmaceutických firem, ale pak už byla většina věcí špatně. Rozvláčnost, zbytečně dlouhá stopáž a především lokace. Je to sice můj osobní problém, ale zkrátka už mi filmů z "problematikou" Afriky přijde trochu moc. Jestli bych nějaký film o Africe přívítal, tak by to byla nějaká sarkastická tragédie, ze které by jasně vyšlo najevo, že Západ nemá do Afriky co strkat nos a pochopil, že Afrike je zkrátká jiná, svá....Takže sice Ralph Fiennes jako vždy perfektní, Rachel Weisz jako vždy okouzlující, pár silných momentů, ale jinak mě to zkrátka nebavilo. Bohužel. Slabší tři hvězdy... ()

laik_60

Ale áno. Obľúbená téma – záujmy nadnárodných spoločností a všakovakých korporácií, a ochrancovia –- to všetko zakomponované do Afriky .. a niekoľko nevinných mŕtvych (vrátane hlavných hrdinov na začiatku i na samom závere – mimochodom záver bol krásny .. efektný). To všetko bolo podopreté celkom pekne zahratými hereckými výkonmi Rachel Weisz a Ralph Fiennes (neviem či si tie mena zapamätám). Neviem pochopiť, prečo v horúcej Afrike kde všade v divočine sú búdy so slamenými strechami ale v slumoch majú plechové strechy. Kto sedel v obyčajnej plechovej autobusovej zastávke za horúceho letného dňa kdesi na juhu Slovenska, vie o čom hovorím.  Zaslúžené štyri b aj kúštik. ()

C0r0ner

Nepohodlný u mě nejspíš dojel na očekáváních, protože nechtít od Meirellese něco víc po Městu bohů... Což o to, technicky a vlastně i scénářem to bylo na velké výši, ale vůbec mě to nechytlo a přišlo mi to hodně natahané s celkem jasným finále, které se dalo odtušit dlouho dopředu. 60% ()

Wormboy

Dalsi z "africkych" filmov,ktory nie je mozne prehliadnut. Spociatku som mal velmi rozpacite pocity, milostny pribeh sa mi zdal byt uplne zbytocnym,ale napokon vysvetlil takmer vsetko potrebne. Zabery z Afriky su uplne neuveritelne, raz clovek otvara usta nad krasami prirody, inokedy mu behaju zimomriavky nad obludnostami reality. Constant Gardener je viac nez dobry film, v ziadnom pripade nie je plytky,dialogy su inteligentne,vsetko dava zmysel,ale napriek tomu je tu obrovsky nevyuzity potencial,tazko vsak povedat,kde by to chcelo dotiahnut. Lahko kritizovat,tazsie natacat.Jednu vaznu vyhradu mam vsak k R.Weisz - Oscara teda urcite nezasluzila,predviedla len svoj klasicky a standardne dobry vykon. Sice je to uplne iny film ako Lord of War,ale v mnohom mi ho pripominal. Len zbrane vymenene za lieky. Svet je skutocne Afrike otoceny chrbtom. ()

danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Rachel Weisz + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Fernando Meirelles ()

Pajky3

Opět jeden z těch politických dramat, avšak tenhle má oproti ostatním velkou výhodu v hercích. I díky jejich výkonům se v mých očích řadí o něco výš než ostatní. Přesto byl zbytečně dlouhej ()

zette

Velmi dobry a aktualni namet o tom, ze farmaceutickym spolecnostem jde predevsim o zisk, pak snad o zdravi svych zakazniku. Rachel Weisz skutecne po herecke strance predcila sve kolegy, nejsem si vsak jisty tim, zda tento vykon si Oscara zaslouzil. Kamera a prostredi Keni take divaka zaujme. Pro me osobne ale spise zklamani, stejne jako u Meirellesova trhaku "Mesto bohu" me nedokaze udrzet v napeti a neumim se ztotoznit s hlavnimi hrdiny. Mirny nadprumer. ()

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

Rachel Weisz v „sexuálním dramatu“

24.09.2010

Někteří z nás nepotřebují vědět víc, aby se začali těšit do kina. Jsou tu ale i další zajímavá fakta: scénář pod názvem 360 píše oscarový Peter Morgan (zřejmě nejvytíženější scénárista současnosti) a… (více)

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Poslední podfu(c)k

Poslední podfu(c)k

12.10.2006

Nováčik Rian Johnson, autor nízkorozpočtového high school noiru Brick, vymetače nejrůznějších filmových festivalů, se opět chystá vkročit do nezávislých vod, tentokrát však s oscarovým záchranným… (více)