Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

Skejpr

Naprostou většinu stopáže je pátý Harry Potter naprosto fenomenální. Yates má hroznou spoustu nápadů a velkou vizuální představivost (velmi často jsem si říkal, že PŘESNĚ TAKHLE jsem si to představoval). Bohužel, poslední třetina je až příliš zmatkovitá a oproti knižní předloze značně zkratkovitá a v akčním finále je vidět, že zde ještě nemá Yates pevnou půdu od nohama, což se projevuje na značné nepřehlednosti (kontinuální i prostorové) a ani 3D tentokrát nepomáhá, spíše naopak. K tomu spousta nevyužitých postav a téměř totální absence Hedwig's Theme (hudba je ale sama o sobě velmi fajn) nakonec sráží "JEN" na velmi soldní 4 hvězdičky. ()

EdaS

Yates byl rozhodně dobrá volba - pětka je skutečně temná, skoro depresivní, režisér výborně zvládá akční scény i herecké emoce. Slabinou všech potterovských filmů je logicky scénář - 800 stránek do dvou hodin nenacpete, zejména první polovina si žádala delší stopáž, víc "filmových" scén, na diváka se valí moc informací. Taky se mi zdála trochu dramaticky nevyužitá smrt jedné důležité postavy. Naopak potěšila Lenka Láskorádová, i na minimálním prostoru báječně úchylná Helen Bonham Carter jako Bellatrix Lestrangeová (jsem jediný, kdo si vzpomněl na Fight Club při její kreaci?) a především překvapil sám Daniel Radcliffe, který Harrymu konečně dal vše, co potřeboval - bolest, zoufalství i odvahu. Těším se na šestku a doufám, že Yates už u série zůstane. A že další díly budou mít po 180 minutách. ()

Aluska88

Kult Harryho Pottera mě vždy zcela míjel, nezajímal mě, protože jsem měla pocit, že se jedná jen o další velkolepou Hollywoodskou ságu, která je cíleně vytvořena pro mladé, řadové publikum. Vizuálně ohromující, ale jinak však jen další komerční sága, u níž se vždy zapáleně mluví o tom, kolik jednotlivý díl vydělal. Takže, když pak jednou na Nově měli odvysílat téměř všechny díly, rozhodla jsem se na ně, čistě z povinnosti, "že už bych toho Pottera měla vidět," podívat. Až do Fénixova řádu šlo vše podle plánu, podívala jsem se a hotovo. Jenže pak jsem tento díl zhlédla a zjistila jsem, že mě to začíná jaksi hodně zajímat. Již ve Vězni z Azkabanu mě v jedné scéně pohled na Daniela Radcliffa skoro dojal (jedná se o moment, kdy mu Remus Lupin vypráví o jeho matce) a jeho výkon ve scéně v tomto díle, kdy Helena Bonham Carter alias Bellatrix zabije Vy-víte-koho mě zkrátka dostal. Úplně jsem cítila tu bolest a beznaděj, která s ním v tu chvíli zmítala, kdy se snažil Remusovi vytrhnout ze sevření. Ten moment, kdy jsem Harrymu Potterovi zcela propadla, začal nejspíš ve chvíli, kdy mě upoutalo jeho silné pouto se Siriusem Blackem a parádní chemie mezi Danielem a Garym. Jejich druhé společné objetí mě vždy dojme k slzám a považuji jej za jeden z nejkrásnějších filmových momentů vůbec. Zvláště, když víte, co je čeká a jak silný vztah je spojuje. Tím se dostávám ke Garymu Oldmanovi. Když jsem s ním viděla nějaký film, vždy jsem věděla, že je to skvělý herec, ale až touto postavou si mě totálně získal a má obliba k němu prorostla až do citových sfér:) Začala jsem si zjišťovat vše o celém příběhu, postavách, vztazích, kouzlech a nakonec jsem celý týden strávila naprosto "Potterována." Zjistila jsem, že Harry je úplně jiný, než jsem si myslela. Fenomenální, zcela kompletní britské herecké obsazení, s geniálním castingem, díky němuž jsem měla pocit, že sleduji čistě anglický film, který nemá s Hollywoodem nic společného. Postavy skvělé, od těch hlavních, až po ty vedlejší. Ústřední trojka, Severus Snape se svým úchvatným "slowly... speaking... voice," Sirius Black, Voldemort, Remus Lupin, Rubeus Hagrid, Draco Malfoy, Neville, Lenka Láskorádová, úžasná "The Weasley Twins," šílená čůza Bellatrix Lestrange (zřejmě jediný film, kde jsem Helenu Bonham skutečně nesnášela:) a spousta dalších. Skvělý scénář, inteligentní humor a luxusní hlášky. Věci, které jsem až v takové míře (jestli vůbec) v Harrym rozhodně nečekala. Očekávala jsem, že se jedná o hloupou a jednoduchou zábavu pro mladé, kde se nějaká větší míra chytrého humoru očekávat nedá. Také musím vyzdvihnout skvělý český dabing. A Danielu Radcliffovi tleskám, jeho vývoj od toho malého, herecky nezkušeného klučíka, až po dospělého "čaroděje," kde jeho postupné dospívání a nabyté herecké zkušenosti skvěle kompenzují s rostoucí důležitostí, nebezpečím a temnotou každého dílu. Zkrátka, Harry mě kompletně dostal. Vůbec první, čemu jsem takto propadla, byl Sherlock BBC. A v tomto ohledu rozhodně nepomáhá Youtube a třeba Tumblr. Když Vás něco začne silně "dostávat," tak to nejhorší, co můžete udělat, je dívat se na videa a zcela propadnout "Fandomu." Nemáte šanci, abyste několik následujících dnů/týdnů/měsíců měli prostor na myšlení o něčem jiném:) () (méně) (více)

Lateef

Páté dobrodružství z Bradavic je za mnou, zkusím do něj teď proniknout a zhodnotit ho. Připraveni?? Legilimens! Takže režisér to měl jistě velmi přetěžké nacpat šestikilovou bichli do 130 minut stopáže, což se podepsalo na spoustě pro nezasvěcence slepých odboček. Herecky velice přesvědčivé (Radcliffe, Staunton, Rickman). Celkem třikrát na mě David Yates uvalil kletbu Petrifucus totalus, po které jsem opravdu zkameněl, zejména závěrečná dvacetiminutovka je přehlídkou kouzel největšího kalibru a duel Voldemort vs Brumbál působí vizuálně tak impozantně, že mě zvednul ze židle jako zaklínadlo Impedimenta. Ale ty dialogy, občas neposlouchatelné. Celkově povedené, v rámci série standartní, ale stále nic se nezměnilo na tom, že mě tato série přilíš nepřitahuje. Nicméně jedná se o dobrý film... a kdo si myslí, že ne??... Avada Kedavra na něj! 150 miliónů dolarů(rozpočet)/937 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Gimli

V podstatě zábavný film, který jakoby se celou dobu snažil dosáhnout dokonalosti, jenže mu to nejde. A díky té úporné snaze neustále téměř neviditelně klopítá. To vše je korunováno velice mdlým finálem. Bohužel tohle asi bude hlavně režisérova chyba. Jenže film má zřejmě kvalitní předlohu (nečetl jsem), podle níž vznikl dobrý scénář. Vtipné situace v kombinaci s všudypřítomnou temnotou, výbornými výkony mladých herců a skvělými triky dělají z pátého Pottra stále nadprůměrnou záležitost. Jako film na mě Fénixův řád působil podobně jako šestá kniha Kingovy ságy Temná věž s názvem Zpěv Susannah, která se dala plně docenit až ve spojení se sedmým dílem, protože člověk pochopil, že to bylo nutné ticho před bouří. Snad to bude platit i zde. ()

• Ve chvíli, kdy Neville (Matthew Lewis) najde věštbu, hledí na ni vysoko nad sebe. Harry (Daniel Radcliffe) nejdříve také, ale když ji bere z regálu, je přímo ve výšce jeho očí. Neville je přitom ještě o hlavu vyšší než Harry. (Sokka_)

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou