Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

tom88

Piaty diel je podľa mňa celkom vydarený. Prijateľná stopáž, zaujímavé bočné postavičky, napätie aj akcia, ktorá prichádza hlavne až s záverom. Herci zahrali veľmi dobre ako mladí, tak aj starší. Rupert Grint je mi stále najmenej sympatický. Dejovo je päťka fajn, aj keď sa nedá povedať, že by film bavil tak dokonale počas celej stopáže, ako predošlé diely. Nájdu sa aj slabšie momenty, ktoré mi ale tentokrát príliš neprekážali vďaka výbornému vizuálu, kamere či strihu. David Yates bol dobrá voľba na post režiséra. Natočené je to skutočne s prehľadom a peniazmi sa tiež nešetrilo. Je to vidno na efektoch a digitálnych postavách, ktoré sú na veľmi vysokej úrovni. Záverečný súboj je skvelý až mrazí. Zvukové efekty aj iné technické parametre sú výborné. Ak niekto nie je fanúšik série o Harry Potterovi, mal by aspoň doceniť tú kvalitnú filmárčinu. Myslím, že Fénixov rád je dosť dobrým článkom série. 85% ()

vesper001

Smutné. Nejspíš mi dojdou hvězdičky ještě před koncem série. Romance kouzelných teenagerů mě nebraly, Harryho hormonální výkyvy nebavily a strašidelné scény jsem od těch vtipných nějak nedokázala odlišit. Pátá knížka ještě jde, ale pátý film je na pěst. ()

Sabrewulf

Tak tenhle díl byl fakt špatný. Triky nestály za nic, děj byla splácanina od ničeho k ničemu (zatím, co se toho v předešlých dílech během půl hodiny událo strašně moc, tady se během 138 minut neudálo vůbec nic). Ze série HP jsem sice nikdy nebyl odvařený, ale bez problémů se na ostatní díly podívám znovu, jsou vcelku zábavné. Myslím, že když divák vynechá tenhle díl, nepřijde vůbec o nic. A nepřiměřeně vysoké hodnocení jenom dokazuje, že HP už je zajetá značka, která bude dostávat 4 hvězdy, i když bude mít sebešpatnější díly. ()

Nivenx

K sérii Potterů byl poslán z mého pohledu nejlepší režisér. David Yates to vzal svým stylem a Harryho a celé Bradavice zvládl režijně naprosto bravůrně. Fénixův řád je zajímavější, herci hrají o moc lépe jak v předešlých dílech, je temnější, atmosféra o hodně brutálnější a provedení vizuální stránky bezchybné. Za mě 90%. Nejlepší díl Pottera! ()

URBAN

Možná že o něco lepší než minulý díl a to jenom díky rozvedení postav a trochu většímu dění , ale nedokážu přijít na kloub tomu že to bylo rozvedeno pouze do 2 hodin tady ta kniha je přeci ze všech nejtlustší ( 12.6.13/MAC ) ( 20.3.18/TV ) ()

SeanLSD

Vo FÉNIXOVOM RÁDE sa z Pottera predsa len napokon stala sága v plnom slova zmysle, Je zaujímavé, že sa to stalo práve takýmto pochmúrnym, televíznym a civilným spracovaním - za zmienku rozhodne stojí zmena nielen režiséra, ale aj scenáristu prvých 4 filmov. Piate pokračovanie je v podstate tvrdá, dospelá fantasy dráma, ktorá nevyužíva skoro žiadne atrakcie, ktoré jej ponúka knižná predloha. Na rozdiel od predchodcov je to skutočne kolektívny film, kde prvýkrát nejde už len o Harryho a záverečná konfrontácia nie je iba o ňom. Je to definitívny koniec detstva v podaní prekvapivo vyrovnaných hereckých výkonov. Žiadne farbičky, žiadne detinskosti, žiadna zábava. ()

Triple H

Ako dospievajú hlavní hrdinovia, dospieva aj filmová séria. Postupne sa atmosféra stále viac zhusťuje a potemnieva. Už minulý diel v tomto trošku pridal, ale Fénixov rád neobsahuje už skutočne nič pre najmenšieho diváka. Vtipy sú dospelejšie, takže na najmenších nezapôsobia. Pre mňa osobne to je druhý najlepší diel série (po Väzňovi z Azkabanu). Lepší ako minulý diel, ktorý sa snažil napratať 700 strán do 150 minút a vyznel neskutočne trhano a skratkovito. Päťka sa o niečo podobné ani len nepokúša a celý dej sa sústreďuje v podstate len na Harryho. Dokonca aj Ron a Hermiona už len tak pozorujú z pozadia. Postavy ako Luna, Ginny, Čcho, Snape, Malfoy a iné sú tu už len ako figúrky do počtu - a priznám sa, že v drvivej väčšine prípadov je to lepší prístup ako keby ich tvorcovia silou mocou chceli prezentovať ako dôležité postavy, ale čas by na to nebol. Prvý krát v sérii je aj podtitul názvu poukazujúci na zápletku tohto dielu pomerne nefunkčný, pretože celý Fénixov rád sa na plátne mihne doslova v cameo vystúpení. Ale ako som spomenul - film sa sústredil len na Harryho a v tom funguje. David Yates režíruje celkom sebavedomo a vie navodiť hutnú atmosféru (úvod) ako aj urobiť dej pôsobivý a dramatický (záver- a konečne, pretože pôsobivosť potterovkám zatiaľ chýbala). Herci sú s postavami už doslova zžití a Daniel Radcliffe je na hony vzdialený svojej počiatočnej drevenosti. Na film by som po pravde neodporúčal ísť ľuďom, ktorí nemajú k sérii žiaden vzťah. Pokiaľ vám nezáleží na deji a postavách (a je jedno či poznáte len filmy, alebo aj knihy) a chodíte hlavne na pekný fantasy svet, efektné scény, drakov, atď., tak tentoraz je veľmi možné, že sa budete pekelne nudiť. Rozhodne podarený film, ale naozaj by som chcel vedieť ako naň zareagujú rodičia s deťmi. ()

Wallas

Chybí tomu hravost a fantazie trojky a příběh a atmosféra čtyřky, závěrečné potyčky se smrtijedy to zachraňují jen tak napolo. ()

Cedr

Další změna režiséra tentokrát opět prospěla, těžko sice někdo překoná třetí film od Alfonso Cuaróna, ale Harry Potter and the Order of the Phoenix je velmi povedeným, vážnějším a více "psychologicky" zaměřeným počinem. Tato série už dávno není jen ubohým komerčním lízátkem (ano lízátkem, nevím proč mě to napadlo) jako první dva díly, ale už jde o filmy na které se dá dívat a přesto (předpokládám) zaujmou i nejširší publikum v podobě dětí a příležitostních filmových diváků. Při stopáži 138 minut to bude znít asi trochu ujetě, ale je vážně škoda, že film není delší... spousta nových postav a tak málo prostoru... za všechny aspoň vypíchnu Helenu Bonham Carter - no nebyla skvělá? ()

COF_666

Po herecké stránce pro sebe pátý díl "ukradla" roztimilá Evanna Lynch. Pořád je tak krásně mimo realitu že si jí snad nejde neoblíbit. Tradičně skvělý je Rickman ale také Oldman,Fiennes,Gambon,H.B. Carterová a další. Mladší osazenstvo je na tom daleko hůř. Radclife má rozhodně talent, ale je spolu s Lynchovou snad jediný. Emma Watson je naprosto příšerná představitelka své role (nazývat jí herečkou opravdu nejde). Efekty jsou samozřejmě povedené, i když někde ty pixely také ujíždějí. Přesto i přes všechny ty chyby které si ve filmu každý najde své vlastní je nutno přiznat že potterovské filmy jsou stále zábava která se jen tak lehce neokouká. Pátý díl je rozhodně dalším poctivým dobrodružstvím ale na Vězně z Azkabanu nemá, ten totiž stále vévodí všem potterovským filmům. ()

chelseaman22

Jen nelitujte smrti toho azkabanského vězně prosím! Black neblack, Harry ho v podstatě neznal, a přesto na něj bude myslet dvakráte denně po dobu následujících padesáti let (pokud neschrastí flamelův šutr) ! Elegantní Dolores se vydává na misi s operačním názvem "ozdravení dumbledorské zhouby", což většina profesorského sboru nese nelibě. Co je ale špatného na eliminaci lektorů, jež jsou nezodpovědnými hlupáky či jejich erudovanost ve věci samé je nedostatečná?! Všechny koleje vyjma té zmijozelské trpí představou útlaku ergo se dožadují pouze svých práv, ale své povinnosti nereflektují. Lumpové Weasleyovi naruší NKÚ, což je ze strany studentů kvitováno a doprovázeno hesly typu "Weasley na hrad!" či "Kdo neskáče, kope za Zmijozel". 87% Celosvětový výdělek k 4. 3. 2014: $939,885,929, což je 6,27 násobek budgetu..........24. nejvýdělečnější snímek historie a mimo jiné 5. nejvýdělečnější snímek se ságy HP ()

filmmovier

Z nejdelší knihy nejkratší film. Z nejlepší knihy nejhorší film. Škoda, ve filmu toho přece jen mohlo být víc. Ale aspoň ta bitva na Odboru záhad je efektní a napínavá, jinak jako celek to není nic moc. Po opakovném shlédnutí jednoznačně plný počet a 100%. ()

Motinski

Tento diel až tak moc nemusím. Prišiel mi pomalý a vlečúci sa hlavne v strednej časti. Yates radikálne zmenil žáner a už pôjde stále viac o drámu pre dospelejších ako dobrodrúžstvo pre všetkých. Máme tu ale konečne cíteľný strach s prítomnosti Voldemorta, pri charakterových črtoch a konaniach postáv sa ide viac do hĺbky a je tu aj viac Garyho Oldmana. No a Dolores je tak dokonale nesympatická že aj kvôli nej si Fenixov rád púšťam asi najmenej. ()

DragonnCZ

9/10. - Jednoznačně jeden z nejvýtečnějších dílů Harry Potter ságy. Díl, který představil nové postavy a skvělé záporáky, který je radost nenávidět a o to lépe jsou ještě sehrány skvělými herci. Výborný scénář a hlavně Yatesova režie, která dere za emoce a dokáže dojmout. Skvěle natočené scény a Radcliffe opravdu se řadí mezi nejlepší mladé herce své doby. Do nebes tu musím povznést hlavně tu hudbu, která tu je opravdu vynikající. To jaký plot twisty a jaké solidní drámo si Rowlingová připravila je něco enormního a já to miluju! Už jako dítě jsem věděl, že je na tomto díle něco zvláštního a proč si ho řadím mezi nejoblíbenější díly série! ()

Honzíno

Dle mého soudu se jedná o dosavaď nejzdařilejší fim série. Má spád, tempo, vystihuje atmosféru knihy, která je temnější a horrorvější než v předešlých dílech. Ústřední trio se celkem vyhrává. Myslím si, že Daniel to zvládá nejlépe, něšvar tam však opět je - Ema Watson sem tam není úplně nejpřesvědčivější. Jsem fanda knižní předlohy a tudíž mě občas mrzí vidět výjevy z knihy jinak, než jsem si je představoval, nebo občasné zbytečné přestavění dějové linky v místech, kde už filmová úprava nemusí být zcela namístě, přesto se mi tento díl líbil nejvíc ze všech. Ubírám na hodnocení kvůli občasné uždibovačnosti (která se koná v podobě několika kostrbatých filmařských oslích můstků, jež čtenářovi místy působí jak pěst na oko a divákovi musí připadat jako velice zvláštní momenty). Nebál bych se přidat 20 minut na stopáži. Bylo by možno vykreslit více detailů, které by se lépe shodovali s knihou a i do mozku diváka by vnesli více klidu a více porozumění ději a filmu. Zařadil bych do promítání přestávku, jež už sice je v repertoárech některých kin - zatím však zbytečně. Avšak z 90 % je film natočen tím způsobem, že funguje jako samostaný celek. Nechybí nám díky spádu a dějově obsáhlosti famfrpál ( mně jako čtenářovi ano, jelikož se zde odehrává přírůstek Rona do týmu, což v knižní předloze má určitě význam), Dobby, víc prostoru Potterovským Jediům ani Siriusovi, jehož nejdůležitější moment ve filmu je paradoxně bohužel odbyt, tak jako souboj těch nejlepších kouzelníků na konci - zbytečně předělán a překopán, myslím si, že držení se knižní osy souboje by pomohlo i lepší choreorafii souboje, kde Brumbál kvůli tomu všemu působí ve filmu neobratně. Přesto všechno to je zatím asi jediný film ságy, na který se podívám s chutí znovu, tudíž je pro mě i nejlepší (a to i samozřejmě z více důvodů). 85% ()

Ivush

Teda já jsem myslela, že když se točí film podle knížky, tak by si tu knížku měl nejdřív režisér přečíst....ale to se asi už nedělá...že ! Dost mě ten film naštval, ale i přesto tomu dám 4 hvězdičky za výkon Emmy nebo Evanny, Ruperta, ale bohužel ne Daniela, ten mi po herecké stránce přijde horší než ostatní hlavní postavy... Lepší by bylo dávat do filmu věci, co se v knížce staly...než si vymýšlet nové. Přijde mi taky, že z Harryho ve filmu dělaj vždycky úplnýho troubu. ()

LordSnape

Asi nejslabší díl celé série. Zfilmovat totiž takhle brutálně tlustou knihu je obtíž. Celkově je celý děj hrozně mdlý a navíc s naprosto nepříjemnou postavou nové profesorky obrany proti černé magii. Navíc mi přišlo, že se filmaři snaží trochu ušetřit na exteriérech, takže místo fantazy prostředí se ve filmu objevují bitvy v kanálu, houpačky s prolézačkama, obyčejná louka, rádoby tajemné moře, prachobyčejné bradavické haly atd. ()

pytlák

Harry Potter nám vyrostl a s ním i jeho problémy. Fénixův Řád je rozhodně nejosobnějším dílem z celé série, ale dojde i na akční scény ve kterých se překvapivě David Yates neztrácí. 80% + úchvatné finále. Po dalším shlédnutí nemůžu jinak než 90%. Jeden z nejlepších dílů. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou