Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

unrocker

Joo tak to by slo, tohle se mi fakt líbilo. Děj je sice hodně zestručněn, ale má to grády. Dobré efekty žádné dlouhé kecající pasáže o lásce a podobně. Vkusně udělané efekty kouzel, jo pěkná pohádka. Akorát ten Harry už tam má 20 roků a nevypadá to moc věrohodně. Snad ho vymění... ()

Jaromír

Kamsi utekla veškerá legrace a naopak se vynořilo temno, děs a bezbřehé zbytečné filozofování. Jsem smutný a znuděný :(. ()

Fanak

Poněkud mdlé sousto, ale Cuarona už asi nikdo nedohoní. Ještě nevýraznější film než Ohnivý pohár, navíc děj je řídky jak polévka ze školní jídelny. Půl hodiny uplynulo a nic podstatného se nestalo. A obvyklé klišé o tom, jak je další díl "temnější než kdy dřív" mě může akorát tak rozesmát. Mozkomorů se děti od 4 let nahoru už bát nebudou a závěrečná bitva hodných a zlých čarodějů působí jako parodie na Hvězdné války. Pobavilo mě jen několik skvělých minivýstupů Alana Rickmana. ()

Bigfuckman

I když z toho srší stará dobrá anglie, už mi to celé kolem Harryho přijde moc moc natahované a ucourané. Myslím, že by v klidu stačili první 2-3 díly. Ale peníze se mušej točit. Akorát ty věrný zápasy s Voldemortem mi už lezou na nervy. A stejně ho zas nezabije a zas se nic nedoví. Trošku mi to připomíná seriál akta X. Čím více jich člověk viděl tím více prd věděl. ()

Joe16210

S rostoucí kvalitou HP filmů jsem hodně zvědavý na šestý a dvoudílný sedmý film. Fénixův řád opět ukázal, že udržet kvalitu na vysoké úrovni není vůbec těžké ani po několika letech. Tomu také napomáhá střídání režisérů a obměňování herecké party... ()

curfew77

Ne, ani pátý Potter opravdu není "jen" filmem pro děti, ale popravdě řečeno: to samo o sobě už dávno neznamená, že se z něho všichni posadí na zadnice. A ono je to spíš naopak, Fénixův řád mi připravil rozhodně víc zklamání, než radosti. Jednoznačnou výhrou je tedy fantastická Helena Bonham-Carter v roli smrtijedky Beatrix, protože pokud si i po letech z filmu něco vybavím, bude to její zlomyslně ječivé "Zabila jsem Siriuse Blacka!" Stejně tak trefou do černého je neskutečně esoterická Lenka Láskorádová v podání (víceméně naprosté novicky!) Evanny Lynch. Také závěrečná scéna souboje na ministerstvu kouzel má originální atmosféru a režijní nápady srovnatelné s fantazii multimilionářky Rowlingové, tím se ale výčet plusů zadrhává. U filmu, který stojí přeci jen víc peněz a času než slovenská televizní inscenace, by člověk skvělé triky tak nějak očekával, a taky je dostane. Jenže místy to stejně působí jako hodně infantilní Disneyovka (kupříkladu "rozlučkový" ohňostroj bří Weasleyů). Pokusy o vtip jsou tentokrát velmi křečovité a třeba postava ministerstvem dosazené ředitelky je charakterově tak plochá, že snad nemá ani dva základní rozměry :) Ústřední trio kdysi dětských hrdinů alespoň drží svůj standard a Hermiona je díl od dílu rajcovnější, naopak pranic se mi (herecky ani fyzicky :) nelíbí představitelka Harryho první lásky Cho. A pokud producentům skutečně dělá starosti stále mužnější Radcliff a prsatější Emma Watson, pak nevím, co říkají na Matthewa Lewise III., v jehož podání Neville Longbottom zcela v rozporu s literární předlohou přerostl udatného Harryho nejmíň o dvě hlavy :) Ale vážně: asi největší potíž Fénixova řádu pak je v tom, že chce být žánrově od každého trochu. Úvodní scéna trochu sci-fi, následuje temný thriller střídaný seriálem Bradavice 902 10, pro nejmenší je tu Hagrid (pro mě odjakživa nejzbytečnější postava celé potterovské ságy), něco zvířátek, obr Dráp a la Shrek... a v konečném důsledku je to tak trochu bezpohlavní slepenec rutinních hereckých kreací, do kterého si i legendy jako Rickman, Oldman či Thompsonová chodí odskočit od seriózních projektů. Rozumějte mi dobře, HPaFŘ není zas tak úplně špatný film, přinejmenším z toho hlediska, že knižně je právě pátý Potter jedním z nejslabších dílů. Ale literární ikona počátku jednadvacátého století by si prostě zasloužila o malinko víc. A možná dokonce o dost víc. Proto jen 70 % a nejslabší čtyři hvězdičky. ()

kabul

Na jednej strane strašne dlhé, na druhej v porovnaní s knihou moc orezané. Moc ma to ako film nezaujalo, na jeho základe by som knihu do ruky nedal, tak ako tomu bolo pri prvom dieli. ()

gudlak1

Docela to šlo, i přes dlouhých 154 minut jsem se u tohoto filmu nenudil. jako u jiných takto dlouhých filmů. Velice se mi líbili herecké výkony Ruperta Grinta jeho komediální vlastnosti dostaly konečně větší prostor. A hlavně pak Tom Felton, tuto roli zvládl bravůrně a v mnohém předčil i hlavního hrdinu Daniela Radcliffa. ()

Wolfenzi

Kdyby to nebylo tak pohádkový jako když Harry na konci přemůže Voldemorta tim že mu řekne že má narozdíl od něj kamarády, tak by to i na 5* mohlo být. ()

vitac.

Dobrý díl, po slabší čtyřce návrat k trendu nastolenému ve trojce. Hlavně kouzelnický souboj je opravdu lahůdka. ()

Mire

Uf, sorry ale musel som ísť na dva hviezdy. Tento diel bol veľmi krátky a hodnoteniu 78% vôbec nerozumiem. Toto som si síce pozrel so záujmom, ale nejak som z toho necítil nič... škoda lebo knižne to bol výborný diel :( EDIT 29.12.2012: včera som si to pozrel s takmer trojročným odstupom a mal som z tohto dielu lepšie pocity. Postava slizkej Dolores Umbridgeovej bola zahraná naozaj bravúrne. Záverečný súboj bola riadna pecka! Prihadzujem jednu hviezdičku, lebo predsa len, v mojom rebríčku tejto série sa bude Fénixov rád naďalej pohybovať niekde v strede. ()

MeatFly_cz

Tento díl, považuji prozatím za asi nejlepší z celé série, velkolepé scény, akce, jako vždy nejen skvěle nadabovaný Alan Rickman a také Gary Oldman. Závěrečný souboj taky super, zkrátka naprostá spokojenost. Dávám 100% neboli 5* ()

Borecz

Po opětovném zhlédnutí po delší době přidávám i komentář. Hodnocení neměním, protože je podle mne odpovídající. Také předesílám, že jsem velkým fanouškem knižní podoby Harryho Pottera. "Knižní" zdůrazňuji záměrně, protože tenhle je důkazem toho, jak se může lišit fanouškovství knižní a filmové. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četl dlouho před vznikem filmu, jsem jí samozřejmě ovlivněn. Proto nemohu dát tomuto filmu větší než průměrné hodnocení. Celý film je prakticky jen prostřihem z původního děje knihy, kde chybí nejen širší, ale i naprostá většina užších souvislostí. Jedná se prakticky o jednu (pokud možno akční) scénu střídající druhou téměř bez jakékoli návaznosti a mám pocit, že nebýt znalý děje, naprosto bych netušil co se zrovna odehrává a proč. Jako obvykle také nevěřím hereckému projevu Daniela Radcliffa a nenadchlo mne ani zpracování, které si hraje více na akční film než na kvalitní fantasy. Celkově jsem byl tedy tímto dílem poměrně zklamán, jelikož jeho knižní předloha je perfektní. Pokud se budou i další díly ubírat podobným směrem (a já jsem ke svému zklamání přesvědčen, že ano), pak je toto poslední Harry Potter, kterého jsem viděl zfilmovaného. Nenechám si zkazit vynikající dojem z propracovaného příběhu rádoby akčním zpracováním, které jen vysaje z mas peníze. ()

inmax

Je skvělé, jak úroveň jednotlivých Potterovských filmů neustále stoupá. Závěrečný souboj je vynikající (barevnost kouzel mi dost připomněla souboje na světelné meče ze Star Wars.. ale pořád je víc cool, když se dva řežou meči než když jen na sebe mávají hůlkami :) Bohužel, jak to bylo i v předešlých filmech, aby se něco začalo dít, divák musí přetrpět hodinu a půl nudy, keců o něčem, co není pro děj důležité a ani ho nikam neposouvá. Ten, jehož jméno nesmím napsat, je ten nejmíň hrůzostrašný záporák, co jsem kdy viděl. To už z řadového Nazghúla šel větší děs než z tohoto pána zla. Čtenářem knížek nejsem, takže nevím, co bude dál. Nicméně tento díl mě tak navnadil, že ještě zkouknu Prince dvojí krve (doufám, že je minimálně stejně kvalitní) a Relikvii smrti dám (u sebe poprvé) šanci v kině. ()

Akvarista

Zatím nejlepší filmovej potter, ikdyž hrozně osekaný a při neznalosti předlohy absolutně nepochopitelný. Souboj Voldemorta s Brumbálem předčil všechny moje očekávání, akorát mohl být tak o 2minuty delší :) ... ()

Hermione02

Poté, co sérii začal režírovat D. Yates, šla kvalita filmů velmi dolů. Tento film není žádnou výjimkou, nudný scénář, nezajímavá hudba, z knihy vybrané nezajímavé odkazy a ty zajímavé bohužel vynechané...1 * za to, že je to "Harry". ()

nula87

Vězeň z Azkabanu pro mě zůstává stále nejlepším dílem série, ale Fénixův řád se řadí na 2. místo. Úchvatný úvod bez kudrlinek, který nás hodí přímo do děje a i navazující děj celou dobu baví, nenudí a drží nás v pozornosti. Yates rozhodně obstál. 75% ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou