Skafandr a motýl

• Francie Le Scaphandre et le papillon (více)

Film známého režiséra Juliana Schnabela (Než se setmí, Basquiat) se skvělým hereckým výkonem Mathieua Amalrica (Mnichov) a brilantní kamerou Janusze Kaminskeho, který je dvorním kameramanem Stevena Spielberga, byl uveden za velkého zájmu diváků i odborné kritiky. Film byl natočen podle skutečného příběhu na základě knižní předlohy Jean-Dominiqua Baubyho, který pracoval jako šéfeditor ve francouzském časopise Elle. Charismatický a úspěšný Jean-Dominique si užíval života až do tragického momentu, kdy po náhlé mozkové příhodě ochrne na celé tělo. "Znovuzrodí se jako oko", je totiž schopen komunikovat pouze mrkáním jednoho oka. Jeho vůle dál žít a pracovat je obdivuhodná, ve filmu je vykreslena jemně a s nadsázkou své vlastní tregédie. Hrdinovi skutečného příběhu se totiž podařilo doslova "namrkat" knihu. Bohužel v českém vydání zatím nevyšla. Mathieu Amalric, který ztvárnil Jean-Dominique Baubyho, převzal roli po původně obsazeném Johny Deppovi, který pro svoji vytíženost z filmu odstoupil, a vdechl do postavy silný náboj, který navíc podtrhuje subjektivní kamera. Právem si Julian Schnabel odvezl z Cannes cenu za nejlepší režii a je jasné, že o tomto filmu ještě uslyšíme. (oficiální text distributora)

fero_lašák

Film plný krásy, melancholie, naděje a beznaděje, sebeironie. Plný krásných žen, krásné hudby, světla, barev, vzdušnosti a živých krásných obrazů. A v kontrastu s tím paralizovaný a ochrnutý člověk na lůžku, kterému jediné co funguje je jedno oko a mozek. ()

ondrej.s

Opravdu briliantní práce s kamerou a na některých místech velice sugestivní střih. Bauby si nechává ironický odstup od reality avšak atmosféra snímku a použitá hudba diváka srážejí na kolena. Závěrečné titulky byly super. ()

catr

Skvěle zpracováno, bez zbytečných emocí a přitom už mě dlouho tak nic nedostalo.Kamera klobouk dolů,hudba jak by smet.A scény jako zašívání oka,nebo holení otce my uvíznou v paměti nadlouho.Opravdu citlivé a střízlivé zpracování vzhledem k ošemetnosti příběhu.95% ()

Esquirol

"Il se demande si dans le cosmos il y a une clé qui peut déverrouiller son scaphandre, une ligne de métro sans terminus, une monnaie assez forte pour racheter sa liberté ?" - osudy života jsou nevyspitatelné a velkými nás dělá to, jak se s nimi popereme! Jean-Dominique Bauby dostal od smrti nějaký čas navíc, aby mohl doslova "namrkat" knihu, jejíž každé slovo vámi otřese. Film byl tak reálný, netuctově dojemný a smutný, že slzám se dalo težko ubránit. Každý, kdo pochybuje o vlastní existenci, by ho měl vidět! ()

PavHer

Představte si, že byste z ničeho nic spadli na zem, a od té chvíle jediný orgán, který můžete ovládat bylo oko. Nedokážete si takový život představit? Tak tenhle film Vám ho ukáže! Skvělý výkon Mathieu Amalrica v hlavní roli filmu o mladém redaktorovi časopisu Elle, kterému se tato příhoda stane v době jeho největší slávy. Dojemný film doplněný vtipnými cynickými hláškami hlavního hrdiny mi nadlouho utkvěl v paměti.. 88% ()

WHMMD

Jeden z filmov, ktorý zmenil moj pohľad na život. Je to ešte život, dorozumievať sa okom, jedinou časťou tela, ktorú možete ovládať? Vynikajúca kamera a teraz už viem koho vykradla 19-sta časť (Locked in) 5-tej série Dr. Housa. ()

Auguri

Velice hořké a úzkostné drama. Představa uvěznění ve vlastním těle a moci pohybovat pouze levým okem – mrazí už jen osud hlavního představitele, co teprve až je nám to předloženo přímo ve filmu? Výborná práce kamery, prvních přibližně 20 minut vidíme jenom očima ochrnutého, tedy rozmazaně a nejistě. Pomalu přichází pohled na celého hrdiny. Velice hezká a povzbuzující je téměř až nadsázka s jakou hrdina bere svoje postižení. Konec filmu je téměř bez zvuku – nemocný umírá.. Trošku jsem byl zklamán, že film nešel do větší hloubky, že nebyla více rozpracována psychika ochrnutého, např jako v Uvnitř tančím. I přesto ale výjimečný film jak námětem, tak zpracováním. Filmu se nemusí bát ani slabší povahy, je podán velice laskavě, citlivě a proložen sarkasmem a náznakem černého humoru vlastního hlavního představitele. ()

JimJam

Jeden z nejlepších filmů dekády. Schnabela jsem předtím vůbec neznal, ale o to více na mě jeho styl zapůsobil. Kam se hrabou na Skafandr moderní komerční trháky. Film dokáže být veselý i nostalgický, snivý, vizuálně podmanivý a sděluje důležité věci nenásilnou cestou. Mathieu Amalric se 70% času na plátně nehýbe, ale dle mě by si zasloužil oscara. Vynikající byli i Emmanuelle Seigner, Marie Josée Croze a Max von Sydow. ()

juvelinokivi

OBSAHUJE SPOILERY. Ano, film je brilantně natočený. Ano, Jean-Dominique obdivuhodně bojuje se svým "uzavřením ve skafandru". Ale já jsem prostě toužila po nějakém vyšším poselství a ono se nedostavilo. Dle mého bylo poselství filmu takovéto: Veškerá vaše statečnost není k ničemu - stejně nakonec umřete - možná předtím stihnete napsat (= "namrkat") knihu, která vás proslaví, ale to už vám může být jedno. Předlohu jsem nečetla, takže nemohu soudit, nakolik je v ní zachycen Jean-Dominiqueův morální profil. Ve filmu si z útržků vzpomínek skládáme dohromady jeho prázdný a hektický život, v němž před milující manželkou dostává přednost vrtošivá milenka. Jenže Jean-Dominique se po svém ochrnutí vnitřně vůbec nemění. Přijímá jako samozřejmost oddanou péči manželky a netrpělivě očekává příjezd milenky, která se ho ovšem bojí spatřit v takovém stavu (jak pohodlné). A kdyby se stal zázrak, jenž by ochrnutého dostal z jeho "skafandru", pravděpodobně by žil stejně povrchně jako dřív - nanejvýš by čas od času přispěl větší částkou na charitu. Takže na otázku "Proč zrovna on?" se dalo odpovědět. A život i smrt by dostaly smysl. ()

J. K. Lister

Asi jeden z nejlepších biografických filmů, který se filmařům v poslední době opravdu povedl. O člověku, který může mrkat pouze jedním okem, poněvadž je jeho celé tělo ochrnuté. Velmi zajímavé soukromé myšlenky, který díky vytrvalosti sester a lidí, kterým na něho záleželo, se dostaly na papír a ke zpracování úspěšného psychologického filmu. ()

mnu

krása! Neuveřitelně opravdový film, citlivý, promyšlený, výborná kamera, skvěle uchopené téma... slza ukápla, a ne jedna ()

deac

K tomuhle filmu se musím vyjádřit z toho důvodu, že je určitou výjimkou. S několikaletým předstihem jsem četl knižní předlohu, která mě nikterak zvlášť neoslovila. Nevím, čím to je ale film mě zaujal podstatně víc. Většinou to mívám v podobných případech naopak. ()

Poga

Výborná knižka Baubyho. Následne skvelá adaptácia Harwooda, ktorý majstrovsky dostal knižku do filmového jazyka. Jemná, presná a citlivá réžia Schnabela. A krásna kamera od Kaminskeho. Herecké výkony, prvotriedne, tak ako casting. Tento film má všetko čo skvelý film má mať. 95% ()

Kinderr

Velice zajímavý film, hlavně z toho důvodu, že je podle skutečné události. Obdivuji trpělivost a píli ženy, která s ním psala tu knihu, klobouk dolu. Velice povedená práce kamery, kde většinu věcí vidíte z pohledu ležícího pacienta, který vidí pouze na jedno oko. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008

25.12.2008

Angelina špiónkou a Bondův protivník

Angelina špiónkou a Bondův protivník

08.12.2007

Zní to jak z dob otrokářské společnosti, když si přečtete, že nějaké filmové studio zakoupilo life rights, tedy práva na život nějaké skutečně žijící osoby. Samozřejmě to není důkaz o všemocnosti… (více)