Panu učiteli s láskou

• Velká Británie To Sir, with Love (více)

Idealistický Mark Thackeray si nájde zamestnanie ako učiteľ a dostane triedu plnú nevychovaných a neovládateľných výrastkov. Hoci stále dúfa, že toto zamestnanie je len dočasné, začne pomaly meniť pomery v triede - ku svojim žiakom pristupuje ako k dospelým ľuďom a učí ich, aby sa k svojmu okoliu správali s rešpektom. Keď dostane lukratívnu pracovnú ponuku, bude musieť urobiť zásadné rozhodnutie. (STV)

viax

Je to jen fantasmagorie vstoupit do třídy adolescentních rozjívenců a svým chováním v nich vzbudit touhu být lepší? Nikolivěk! Obrňte se trpělivostí, dobrými způsoby a ke studentům se chovejte jako k budoucím dospělým. Zaslouží si to. A zasloužíte si to i vy. A jste-li osvícení, zkusíte tuhle fintu i na mladších, nevadí, že jsou to jen děti, co vy víte, kým byli v minulém životě, třeba vaší skvělou babičkou, nebo vaší životní láskou, nebo vaším šéfem... A kým budou v životě přítomném? Podrazákem, co vás kdykoliv okrade, politikem, který zaprodá svůj mandát, nebo čestným člověkem, vynálezcem, montérem, spisovatelem. Máte to ve svých rukou. Máme to ve svých rukou. ()

Jirkacek

Snímek Panu učiteli s láskou byl natočen již roku 1967 a když vezmu tento fakt do úvahy, jedná se o naprosto geniální film, v němž exceloval Sidney Poitier. Navíc tento herec natočil v tento rok tři vynikající filmy - jeden lepší než druhý a druhý než třetí - a byl zřejmě na vrcholu své kariéry. Možná i proto byl natočen skvělý snímek, v němž bylo perfektně zobrazeno věčné a nadčasové téma - já jsem mladý rebelující student, kdo je víc a předělám svět k lepšímu. Já jsem nebyl jiný a měl jsem naprosto stejné pohrdavé myšlenky ke všemu okolo mne a říkal jsem si, že se to musí zlepšit a já budu ten co to změní. A když se podívám okolo sebe, je to stejné i dnes a v dalších generacích žáci či studenti nebudou jiní, zkrátka nic jim nebude dost dobré a budou si myslet, že sežrali všechnu moudrost světa právě oni. A právě to je podstata filmu Panu učiteli s láskou, v němž skvělý Sidney Poitier jako mladý učitel přišel na obyčejnou střední školu v Londýně, na které se ujal třídy plné maturantů, ale také nevychovaných děvčat a drzých kluků. A ti samozřejmě nezkušenému učiteli udělali z vyučovacích hodin peklo, dokud s nimi nenašel společnou řeč. Od jistého okamžiku většina žáků začala učiteli věřit, že to s nimi myslí dobře, nicméně zbývalo ještě pár kluků, aby bylo vše ideální. Jestli se mu to podařilo, uvidíte sami, my jsme mu doma u TV drželi palce. Celý ten příběh byl tak neobyčejně lidský, až možná naivní, ale také uvěřitelný. Nebojím se přiznat, že na konci při loučení se s třídou jsem měl co dělat, abych udržel slzy dojetí. Silné, opravdu silné a i když staré téma, pořád aktuální i dnes. Rozhodně doporučuji shlédnout a kantorům bych jej určil jako povinný školní film. Každopádně na mne udělal silný dojem a tak si u mne snímek Panu učiteli s láskou vysloužil čtyři učitelské hvězdičky ****. ()

r6AndrEw

Je úplně jedno, jestli si tady místní odborníci myslí, že film je naivní, kvůli čemuž dávají nižší hodnocení. Určitě nikdy neučili. Já učil. Trochu. A mohu říci - ano, je naivní. No a co? To víte, že jsem skřípal zuby při některých scénách, jak stačilo zatleskat a žáci se zklidnili (CHACHA). Ovšem je potřeba přihlédnout k poselství filmu, vlastně je to to jediné, kvůli čemu film vznikl. Poselství. Že všichni můžeme být lepší. Že se lze zlepšit. Že stačí jen chtít. Ne, není to klišé, je to realita. Já tímto směrem jdu, snažím se zlepšovat své okolí a jít příkladem. Co vy? ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier