Panu učiteli s láskou

• Velká Británie To Sir, with Love (více)

Idealistický Mark Thackeray si nájde zamestnanie ako učiteľ a dostane triedu plnú nevychovaných a neovládateľných výrastkov. Hoci stále dúfa, že toto zamestnanie je len dočasné, začne pomaly meniť pomery v triede - ku svojim žiakom pristupuje ako k dospelým ľuďom a učí ich, aby sa k svojmu okoliu správali s rešpektom. Keď dostane lukratívnu pracovnú ponuku, bude musieť urobiť zásadné rozhodnutie. (STV)

klúčik

V prvom rade ma vždy zaujala pieseň. Kedysi keď som videl tento film v slovenskom znení , naspievala hlavnú pieseň Eva Kostolániová. Na tento film sa nedá zabudnúť, nemohli sme pochopiť, aké pomery to panujú v tej anglickej škole, a čo sa deje dnes v školách !!!!! Výborný Sidney Poitier... Film hodnotím 70%. ()

Zagros

Taková starší pěkná klasika ze školního prostředí s vynikajícím Sidney Poitierem. Pravda, dnes již trochu zastaralá a možná i lehce naivní a zidealizovaná, ale stále si ji pustím mnohem raději než například současnou verzi - Fakjů pane učiteli, která ji nesahá ani po kotníky. ()

Han22

Klasické schéma inteligentní učitel vs. nezvladatelná třída, možná poprvé použité v této podobě. Celkem se mi to líbilo, ale ne úplně bez výhrad. Sidney Poitier, i v roce 1967 stále v podstatě jediný obsazovaný černoch měl v témže roce tři veleslavné filmy má charisma na rozdávání a film táhne. Stejně tak na opačné straně jsou výrazní studenti, mezi nimiž se objeví i zpěvačka Lulu či menší roličce MacGyverova nemesis Michael Des Barres. Líbí se mi jak učitel rezignuje na látku a učí studenty o životě, co je správné a co je špatné. Ten přerod byl ale dost rychlý, občas se mohlo trošku přitlačit na pilu a hlavní hrdina je dost pokrytec. Tajně si hledá jinou práci a veškeré křivdy vůči studentům, kterých není málo omlouvá, zamlouvá a bagatelizuje. Na ty 4* to vytáhl závěr SPOILER dárek, písnička a roztrhání dopisu. PS: Pěkná titulní písnička zazněla ve filmu asi 4 krát, ve světě byla docela známá (i když ji neznám) a Oskarová nominace nikde. ()

Radim

Sentimentální? Možná. Přesklazené? Také možná. V každém případě to je typ filmu, na který se vždy rád podívám. ()

Rozjimatel

"It seems you know so little, and are so easily amused, I can look forward to a very happy time."     Dráma o jednom osvietenom učiteľovi prichádzajúcom učiť do mimoriadne problémovej triedy, ktorú dokáže za pomerne krátku dobu zázračne zmeniť k lepšiemu. Takáto dejová schéma je vo filmoch veľmi častá, ale to platí skôr z dnešného pohľadu, keďže drvivá väčšina podobných filmov vznikla v neskoršom období. Dalo by sa tak povedať, že tento film bol zrejme vzorom pre množstvo filmov tohto typu. Film je to určite kvalitný, len pôsobí po dejovej stránke trochu naivne a hlavne tie prerody drzých mladých rebelov pôsobia dosť nevierohodne. Výrazne nahor to ťahá výborný Sidney Poitier s ohromnou charizmou, na ktorom to v podstate aj celé stojí, keďže ostatné herecké výkony sú poväčšine dosť chabé, postavy sú so svojimi strojenými prejavmi ako také figuríny (napr. pôvabná, ale herecky slabučká Judy Geeson). Za zmienku ešte stojí dobový bigbít, ktorý sa výborne počúva (titulná pieseň).     "I believe one should fight for what one believes. Provided one is absolutely sure one is absolutely right." ()

Mikino00

Zajímavý film, sice je od začátku jasné o co půjde a jak to dopadne, a myšlenka je hodně naivní, ale to vůbec nevadí, Poitier je dobrý a Kendall je překrásná. Dám vyšší hodnocení, přece jenom to působí realisticky a ze života. ()

Marius_ss

Súhlasím, že tento film je trochu zjednodušený a miestami aj trochu, ako tu už bolo viackrát povedané, naivný. Ale nie je taký aj Shawshank, či Forrest Gump ? Podstatné je však posolstvo a pocit, ktorý v človeku zanechajú. A tento film je taký tiež. Je kvalitný, ani sekundu nenudí, a viackrát mi vyčaroval úsmev na tvári (čo u mňa nie je bežne). A to som ho prvýkrát videl až dnes, 55 rokov po premiére ! Všetko ešte umocnil vynikajúci slovenský dabing od ČST (vysiela ho RTVS). Ak sa niekto na tento filmový skvost chystáte, odporúčam tento pôvodný slovenský dabing. Je to zážitok. ()

ursinko

Bez Sidneyho Poitiera si tento film neviem predstaviť. Veľmi sympatický chlapík. Film pôsobí miestami naivne, ale svoje čaro mu ostalo aj napriek 40tke na krku. ()

HanaM.

Film jsem viděla asi před deseti lety. Nepamatuju si už moc scén. Ale to nemění nic na tom, že si přesně pamatuju tu lidskost, tu kásu a napětí i v úplně úplně obyčejných chvilkách. Pamatuju si geniálního Sideneyho Poitiera, pamatuju si svoje dojetí. Ne, lépe: Nezapomenu na Sidneyho Poitiera a nezapomenu na svoje slzy. ()

mirliflore

Jak donutit študenty, aby se chovali jako dospělí lidé? Chovat se k nim jako k dospělým lidem. Přesně o tomhle tenhle výborný film je.90% ()

Tumáš

Opravdu skvělý film, který by měl vidět každý. Právě jsem ho viděl podruhé a už se těším, až ho shlídnu zase. Perfektní výkon charismatického učitele a i když trochu zidealizovaná přeměna fracků v mladé dospělé lidi je zaručená kombinace, u které budete na konci filmu dost na měko, i když jedním z vašich oblíbených filmů je psycho...... 98% ()

Amper01

Za vlastní film hvězdičky ***, natočen takovým zvláštním až nudným způsobem... Ale za morální posleství přidávám *, takže celkem tedy **** ()

ondrin

Jako pro budoucího učitele to pro mě byl zvláštní zážitek, a film se mi tak nehodnotil snadno. Neortodoxní metody, kdy Sidney Poitier hovořil se studenty o důležitých životních tématech, byly sice zajímavé, ale ještě zajímavější by bylo sledovat, jak by dokázal zpopularizovat třeba takový zeměpis či dějepis. Přeci jen je důležité i naučit něco praktického, ne jen vychovávat. Občas mi některé scény přišly příliš vyumělkované, avšak film má i své pozitiva. Třeba to, jak se na učitelích podepisoval psychický tlak spojený s tímto často nevděčným povoláním a na druhé straně i vnitřní naplnění, když se povede zapůsobit tím správným směrem. To je realita pedagogické dráhy. ()

Narciska

Jedná se asi o čtvrtou verzi příběhu o učiteli, který se ocitne tváří v tvář nezvladatelné bandě žáků, kterou jsem shlédla, byť byl tento film natočen podstatně dříve. Jako první jsem sama tehdy na střední za skvělé hudební kulisy Coolia viděla verzi s Michelle Pfeiffer a film mě naprosto omráčil. Srovnání se samozřejmě přímo nabízí a musím říci, že tato stará verze má hodně do sebe - je nepodbízivá, nehlížíme do různých koutů školy, s odkrytím rodinných problémů ani zbytečným sentimentem a hraním na city se tu rozhodně nesetkáme. Jde tu o výraznou postavu učitele, reakce ostatních členů učitelského sboru, problémovou mládež, která je zjevně ve všech dobách stejná - drzá a bujná, má ráda hudbu a dopouští se výtržností, v tomto případě však umocněno tím, že žije v neutěšených poměrech, a tohle dohromady tvoří mozaiku a má kouzlo a moc milý (a spíše symbolický než filmový!) závěr. Tak jsem zvědavá, zda se jedná o první verzi nebo mě ještě překvapí nějaká předešlá. Každopádně takového učitele by chtěl snad každý mít! ()

Fifer

Tenhle film je fascinující. Základní schéma příběhu je dobře známé, Clavell jistě nebyl první, kdo sním přišel, ale po něm přišly stovky dalších. Tedy učitel přijde do problematické třídy a postupně si zjedná respekt. Dá se uznat i fakt, že cesta "zahoďme učebnice a pojďme se bavit o životě" na studenty funguje a takové učitele mají rádi. Co je ale úsměvné, je učitelova výchova puberťáků. Tam bych řekl, že to funguje přesně naopak a čím víc vás učitel kritizuje za to, že jste špinavý a otrhaný, tím víc jej provokujete. Zatímco tadyhle studenti  mávnutím kouzelného proutku zjistili, že vlastně chtějí být učesaní, voňaví a chovat s k sobě hezky. No, tak to opravdu funguje leda v pohádkách. V realitě nikoli. :-) ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier