Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

Gilmour93

Spíš Občan B. Dlouhou dobu je totiž ústřední postavou zabejčený vyšetřovatel Viktor Burakov, který s hromadou rudých klacků pod nohama a jako jediný pečlivý člen CSI (Celková Sabotáž Investigace): Rostov má jen pramalou šanci polapit „symbol východního úpadku“ - Rostovského řezníka, kterého vzrušuje píchání jedině nožem. Vzhledem k „osobnosti“ devianta Čikatila možná diskutabilní poměr prostoru, ale díky podařeným hereckým výkonům (především sarkastická ochranná ruka Sutherland) to divák nemusí příliš řešit a možná pak mávne rukou i nad tím, že režisér Gerolmo zrovna nehýří invencí.. Docela nadstandardně se autorům podařilo zachytit sovětské reálie i jejich postupné změny (ubývání šedi, plakátů Lenina, či stranických sraček a přibývání slunečních brýlí a Mercedesů), k čemuž samozřejmě přispěla lokace natáčení (Maďarsko) i relativní čerstvost pádu komunismu v době vzniku.. ()

sportovec

Výborný americký film, který komunistické období i všednodennost té doby nelíčí černobíle, ale naopak zasvěceně a zřejmě minimálně upravuje skutečnost. Jsou velmi vzácné okamžiky, kdy i trest smrti má své oprávnění. Je zajímavé, že nejúspěšnější se americká kinematografie zdá být právě tehdy, když důsledně vychází ze skutečnosti. ()

TheRaven

Pohled na Čikatilův případ především z pohledu vyšetřovatelů, soustředící se více na faktickou věrnost, než na budování výraznější atmosféry. Komplexnější film, než napřiklad snímek Evilenko, zabývající se taktéž tímto případem, ale výrazně utahanější. Lepší tři hvězdy. ()

Tyler

"Občan X" je kvalitní thriller podle skutečných událostí...Pátrání po Andreji Čikatilovi bylo dlouhé, namáhavé a vlastně se ani nechtělo věřit, že všechna ta zvěrstva spáchal jeden člověk...Film se zabývá především poměry v sovětské policii a klade důraz na byrokracii, jež vyšetřování znesnadňovala. Tím ale hodně trpí...Přílišná snaha o politizaci podle mého názoru tomuto snímku výrazně uškodila, neboť jinak je atmosféra velice stísňující a vrahovo chování podáno nadmíru přesvědčivě - vůbec celý film ve vás vyvolává vskutku nepříjemné pocity (bez nutnosti drastických záběrů)...Herecké výkony jsou dalším kladem snímku, ale ani tak nemohou přebít pocit, že celý film mohl dopadnout lépe, kdyby se scénárista rozhodl napsat "obyčejný" thriller... ()

D.Moore

Brrr, hnusně mrazivá rekonstrukce řádění rostovského vraha se podařila. A přitom se film soustředil hlavně na fakta a věrohodnost a nesnažil se navozovat temnou thrillerovou atmosféru.... Nebo že by na mě nakonec tak zapůsobil právě díky tomuto téměř dokumentaristicky chladnému pojetí? Stephen Rea i Jeffrey DeMunn výborní, Donald Sutherland a Max von Sydow neméně obdivuhodní, spousta scén, na které nezapomenu... Pro mě je Občan X srovnatelný dejme tomu s Bostonským případem nebo Zodiacem. Takže pět. ()

troufalka

"Doktorky, kteří jsou členy strany zavírám na nejkratší dobu, co jde. Sexuální devianty, kteří jsou členové strany držíme trochu déle!" "Taková arogance!!!" ()

PinokKio

Skvěle obsazený televizní film o nejznámějším ruském masovém vrahovi a kanibalovi. Oproti snímku Evilenko na to šli tvůrci z druhé strany a spíše nám poodhalují nelehký průběh vyšetřování v tehdejším Sovětském svazu, kde bylo nemyslitelné přiznat si, že by za železnou oponou žila takováhle lidská zrůda. Více se o reálném Andreji Romanoviči Čikatilovi dočtete u mě v deníčku . ()

Wacoslav1

Po shlédnutí filmu Evilenko jsem se dostal i k tomuto druhému zpracování Čikatilova příběhu a musím říct, že ho hodnotím jako povedenější. Ano pravda škodí tomu trochu to laciné televizní zpracování, ale naproti tomu film přináší kvalitní dokumentaristický pohled který v mnoha ohledech odpovídá realitě. Abych vzpomněl ještě jeden případ z nedávné doby tak např Dítě číslo 44 které je rovněž tímto příběhem volně inspirováno se až moc na moje gusto zaměřovalo na politiku, udavačství a věci okolo a málo se vyšetřovalo. Občan X je rozumný kompromis nabízí náhled na vyšetřování, ale zároveň i odkazuje na byrokratickou mašinérii která ho úspěšně brzdila. Ono asi nebude náhodou, že jak zkostnatělý systém padl, tak to měl Čikatilo brzo spočítaný. Každopádně solidní kousek a pohled do historie. U mě celkem spokojenost.70% ()

sepp

Prilis rozvlekle s prehrslem vyplnovych dialogu a s minimem opravdu zajimavych scen. Navic predstava americanu o tom, jak to ve vychodnim bloku a hlavne tedy v sovetskem svazu chodilo, je prinejmensim usmevna. Nedokazi proste pochopit, ze lidi z druheho konce planety mysli a chovaji s jinak a domnivaji se, ze vse chodi nejak tak podobne jako u nich... I proto jen 3*. ()

Phobia

Kdysi dávno na HBO jsem z tohohle filmu byla nadšená, včera večer jsem si ho po letech zopakovala a pozitivní dojmy přetrvaly. Teda tak pozitivní dojmy, jaké může vyvolat film o skutečné postavě ruské historie, která má na svědomí desítky brutálně zavražděných dětí. Televizní zpracování "Občanu X" nijak neuškodilo - prostředí působilo autenticky jako "blahobytný Sovětský svaz", hudba příliš nezaujala ani nerušila a podařilo se získat do rolí dobré herce... pokud teda pominu, že většina z nich nevypadala vůbec rusky: Sutherland v uniformě působil jako přiteplený esesák, Stephen Rea zas připomínal polského žida a Jeffrey DeMunn nevyhlížel tak maniakálně jako skutečný Čikatilo. Film byl hodně krotký co se násilí týká, což úplně nevadilo - jen chorý mozek by toužil vidět detailně zpracované scény toho, co Andrej svým obětem dělal. Ale jedna věc mě v konečném účtování kopla tak silně mezi nohy, až to rozhodlo o sundání hvězdičky: záběr na vraha bezprostředně po činu. Tak on rozbodá, vyloženě bestiálně roztrhá člověka na cucky a když ho pak zabere kamera zblízka, má kabát jako z čistírny a ručky jak od manikérky, nikde ani flíček krve?! Vážně byl takový problém pocákat DeMunna kečupem? S takovou mírou věrohodnosti mi teda vysrkněte morek z prostředníčku, páni (a dámy) filmaři. Pár procent dolů šlo i za ten pateticky tleskavý závěr a zbylo mi krásných 85%. ()

-bad-mad-wolf-

Ohromně charismatické herecké obsazení - v počtu působivých tvářích na metr čtvereční se tu trhají rekordy (občasné přehrávání člověk rád odpustí). Zbytek jinak solidní kriminálky poněkud ubíjí televiznost, která se projevuje zejména v nicotné výpravě a statické ošuntělosti audiovizuálu. Celková umírněnost je poplatná výše popsanému; člověk má pocit, že Čikatilův hrůzný příběh vlastně jen tak plyne v pozadí a není třeba se kolem něj vzrušovat - což je sice signifikantní při vykreslování komoušského byrokratického aparátu, ale taky neadekvátně unylým zážitkem pro diváka. Škoda... ()

darkrobyk

,,V Sovětském svazu žádní masoví vrazi neexistují, to je dekadentní západní přežitek...!" Jelikož divák dopředu ví, kdo je vrah, tak pro něj dopadení není žádným překvapením. Film se logicky zaměřuje na vyšetřování, a my sledujeme drama z prostředí, kde rozhodovaly vyšší síly. Snímek je v první řadě obžalobou režimu, který více dbal na svoji pověst, než na bezpečnost svých občanů. Vynikající D.Sutherland logicky vysvětluje svému výbornému podřízenému (S.Rea), proč nedostane více mužů na vyšetřování, proč nelze případ medializovat a proč je naprosto nemyslitelné požádat o pomoc FBI... Na námitku, že kvůli tomu zemře zbytečně spousta dalších lidí, Sutherland odpoví, že a no, ale to je vpořádku... Z bezohlednosti režimu a pohlavárů mrazí víc, než ze samotných vražd. Musím polemizovat se Shadwellem, který je přesvědčen, že motivací tvůrců mělo být Mlčení jehňátek a spol. Osobně jsem přesvědčen, že hlavním cílem bylo ukázat zvrhlost sovětského režimu a Čikatilo je zde jen jakousi zástěrkou v odhalování zločinné komunistické společnosti (jak se dalo tušit, jeden z největších pohlavárů a strážce morálky je sám namočen do toho, co nejvíce odsuzuje). K tomu byly adekvátně zvoleny televizní prostředky, jelikož vynalézavá kamera a vizuální orgie by zbytečně odváděly pozornost. Rovněž kvituji, ano, jako milovník horrorů, že vraždění je více v náznacích a že se tvůrci vyhnuli naturalistické brutalitě, která snímkům od 80.let dominuje (tedy snímkům pro většinového diváka) a která by zde rovněž působila rušivě. Tenhle film je o systému, který jde proti svým lidem... ()

cheyene

Působivý, napínavý a velmi drsný film, když se zamyslíme nad tím, že jde více či méně o rekonstrukci pravdivého případu! Méně známých tváří v tomto snímku dodává na autenticitě a výpovědní hodnotě, chválím také výběr prostředí, v němž se snímek odehrává. Skvělé herecké výkony podávají jak Stephen Rea s Donaldem Sutherlandem, tak Max von Sydow a Jeffrey DeMunn. Místy má snímek tendenci být dojemný a až na šíleně americký závěr (tleskání davu) nemám výtek. Silný film a hrůzný svoji podstatou. 5*. ()

Hrabka

Vcelku povedený film o ruském sériovém vrahovi Čikatilovi, který vraždil ještě v dobách SSSR, tedy v období, kdy vyšetřování případu nemohlo být kvůli politickému systému takové, jaké by bylo v demokratické společnosti. Víckrát se na to člověk asi nepodívá, ale za jedno zhlédnutí to stojí. 75% ()

lamps

Film plný rozporů. Na jednu stranu poměrně vtahující, myšlenkově bohatý a skvěle obsazený i zahraný, ale současně nedotažený a rozkouskovaný mezi potenciálně silné motivy, z nichž každý by však zasloužil větší pozornost. Film táhne zejména jeho samotný námět a k dobru mu lze přičíst i kritiku sovětských státních orgánů, ale v závěru přesto zůstane pachuť nad nenaplněným potenciálem příběhu o nejhorším masovém vrahovi ruské historie, jehož běsnění a osobnost televizní Občan X bohužel dostatečně neznázorňuje. 70% ()

Big Bear

Občan X - masový vrah a kanibal Andrej Čikatilo. Zajímavý film o deviantovi a neúnavném detektivovi, jehož posláním je Čikatila dopadnout. Aby se to povedlo, musí nejdříve zvítězit na nefunkčním aparátem. Ačkoliv je to TV film - budete tajit dech. Herci odvedli naprosto skvělé výkony. Všichni. Oproti Evilenkovi je to spíše o způsobu vyšetřování než o nějakých výraznějších emocích. Přesto se mi toto líbilo více než Evilenko. U mne je to na 4 rudé hvězdy. * * * * ()

Cappuccino

Príbeh o masovom vrahovi s najväčším počtom zabitých obetí by sa hádam dal natočiť aj menej nudnejším spôsobom. Ale ako dobová prehliadka komunistického režimu a pomäteného, pomerne dobre zahraného vraha to vcelku ušlo. ()

S.Quentin QUALE

Chris Gerolmo did it again! Po Hořící Mississippi mě nakopnul prdel i Čikatilem. Jedná se rozhodně o TV film s atributama TV filmu, takže je třeba ze začátku překousnout takový ošuntělý look, kdy je teda i s podivem, že se jedná o americkou produkci. Na druhou stranu když vezmu v potaz, že jsme na Ukrajině/v SSSR roku 1983-1991, tak on vlastně ten look i krásně k době a lokalitě pásne. K obsahu, kterej by se mohl zdát docela jasnej. Na rozdíl od pouze průměrného Evilenka, který se zaměřuje výhradně na Čikatila, Citizen X je pojat mnohem chytřeji a chytlavěji. V hlavní roli totiž sledujeme soudního znalce Fetisova, který jako pionýr investigativních technik v SSSR a jeho vykurveným komančským šistému tvrdej chleba má. Je otázkou, jak hluboce si Američani přihřívají FBI polívečku na hutném poukazování na totální neschopnost sovětských vyšetřovacích technik, ale když se podíváte fakta k případu Čikatilo, není vůbec problém jim to plně sežrat. Víc neprozradím, mrkněte na Občana X, budete příjemně překvapeni v duchu serial killer. Následně je na netu dost matrošu ke studiu. Doporučuju! ()

misterz

Výborná krimi jednohubka na jedno použitie o vraždiacom maniakovi, ktorý mal to šťastie, že žil v krajine zázrakov a v rajskej záhrade pre masových vrahov... Tak to dopadá, keď si niekto myslí, že u nás niečo také nie je možné a keď sa vyšetrovateľom kladú polená pod nohy. K tomu ešte ak sa pridá ego tak je pohroma na svete. Krásny príklad toho, ako moc dokáže osprostieť človeka. Čo sa týka dejovej linky, ide o silný krimi príbeh, ktorý sa rozlúskne úplnou náhodou. Inak aj ja by som tiež rád poznal to vysvetlenie, že ako je možné, že sa tie krvné skupiny nezhodovali. Páčilo sa mi aj herecké obsadenie a dobová atmosféra. Slušný nadpriemer. 80/100 ()