Americký televizní snímek Občan X vznikl podle skutečných událostí zpracovaných v knize Roberta Cullena Oddělení vražd. Jeho tvůrci líčí osmileté pátrání po masovém vrahovi, který během osmdesátých let v tehdejším Sovětském svazu brutálně zabil neuvěřitelných dvaapadesát lidí, z nichž většinu tvořily děti. Páteř vyprávění ovšem nespočívá jen v odhalování vrahovy identity a jeho dopadení podle obvyklých thrillerových schémat. Tvůrci zdůrazňují jiný děsivý aspekt celého případu, totiž obludný byrokratický a ideologický ruský aparát, který z různých důvodů do poslední chvíle znemožňoval šéfovi vyšetřujícího týmu Viktoru Burakovovi dopadnout pachatele. Psychicky vyčerpaný detektiv, obávající se jak neúspěchu a zodpovědnosti za další mrtvé, tak tvrdých represí vůči vlastní osobě, dopadne zločince až po změně režimu... Masový vrah Andrej Čikatylo (v ruštině psán Čekotylo) je tvůrci představen jako oběť psychické poruchy a v pozoruhodném podání Jeffreyho DeMunna vzbuzuje spíše lítost a soucit než nenávist. V kriminálním dramatu, které režisér Chris Gerolmo natáčel v Maďarsku, dále hrají Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow. Snímek oceněný Zlatým glóbem je po právu považován za jedno z nejlepších děl z produkce HBO. (HBO GO)

Jinny

70 % Občan X je překvapivě věrná rekonstrukce případu ukrajinského kanibala s několika desítkami obětí, kterého sovětský aparát dlouhá léta není schopný ani ochotný usvědčit. Film je - bohužel - natočený ještě částečně jakoby ve stylu osmdesátých let. To samozřejmě neznamená, že by HBO nešlo do grafického zobrazení některých scén, byť toho nejhoršího diváka ušetří. Atmosférou film kupodivu dost připomíná seriál Dobrodružství kriminalistiky. Zkrátka mám dojem, že dnes by z tohohle tématu vznikl lepší film - s lepší kamerou, větším hloubkou postav a nejspíš i emotivním soudním procesem, který v tomhle filmu neuvidíte. Případně by vůbec nejlepší byla forma minisérie. Na druhou stranu - herci jsou skvělí a mými favority jsou šarmantní protřelý generál Donald Sutherland, psychiatr Max von Sydow a samozřejmě Jeffrey DeMunn jako samotný nesmělý pervert Čikatilo. ()

Necrotongue

Tak tohle je opravdu lahůdka!Film jsem si doslova zamiloval hned po prvním shlédnutí,od té doby jsem ho viděl už mnohokrát a pořád si drží svoje kouzlo.Nejen,že jde o výborný thriller,ale zároveň ukazuje životní podmínky v Sovětském svazu,což bylo místo,které bych opravdu nerad navštívil,ale mám rád filmy z tohoto prostředí(Unaveni sluncem,Východ-západ).Stephen Rea zahrál totálně přepracovaného šéfa vyšetřovatelů skvěle,ale všechny zastínil Donald Sutherland,na kterém bylo vidět,že ho role fakticky baví.Jeffrey DeMunn se ovšem také nedal zahanbit a v roli Čikatyla byl až odporně přesvědčivý.Za tuhle parádu bych nemohl hodnotit jinak než 5*. ()

ARI50

Takový film by měl zajit hlouběji a do většiho detailu, slova jsou někdy super ale někdy je to dost málo což je škoda. ()

JASON_X

Citizen X má jednu pro někoho možná nepodstatnou, ale pro mě zásadní vadu - že ho točili Američani a ne Rusové nebo Ukrajinci. Protože on se strašně moc snažil být věrně ruský, respektive ukrajinský... vlastně sovětský, ale jaksi se mu to moc nepovedlo. K věrohodnému vykreslení sovětské reality nestačí totiž jen omšelé maďarské kulisy a toporný přízvuk amerických (a pochopitelně i maďarských) herců. A právě ona do očí bijící nevěrohodnost v chování většiny postav na mě působila hodně rušivě. K tomu nenápaditý, jednotvárný až nudný scénář, banální dialogy, vydatná porce nízkého pathosu, několik otravných klišé (třeba hloupí nadřízení kontra chytří podřízení), hnusná podbízivá hudba, nepohledné televizní zpracování, no a výsledkem je zcela průměrný a tuctový kriminální film, jehož jedinou polehčující okolností je fakt, že je pětadevadesátý ročník. Jak si vzpomínám, článek o sériovém vrahovi a kanibalovi Čikatilovi, který jsem před dávnými věky četl myslím že ve 100+1, ve mně zanechal mnohem silnější vzpomínku, než ve mně zanechá tenhle sterilní pokus o jeho filmové zpracování. Oproti Evilenkovi nuda k uzoufání, sice žádný velký průser, ale ani žádná velká sláva. Slabé tři. ()

Morholt

Další televizní záležitost, která by zasloužila kino. Poměrně věrný obraz o honu na "rostovského rozparovače", ve kterém vyšetřovateli Burakovovi házela klacky pod nohy komunistická mašinérie a její zkostnatělé myšlení o vlastní dokonalosti. Jediné, co bych scénáristům vytkl, bylo samotné zatčení Čikatila, které proběhlo úplně jiným způsobem a také jméno poslední oběti nebylo přesné. Ale jinak z toho mám velmi dobrý dojem, který umocnili i výkony, jež podali Stephen Rea a Donald Sutherland. Potěšila i malá, leč významná rolička pro Maxe von Sydowa. 85% ()

Genero

Cože, slyšel jsem dobře? Říkal jsi sériový vrah v Sovětském Svazu? Nedělej si prdel, soudruhu, takhle náš socialistický systém přece nefunguje! Zatímco soudruzi nasupeně poulí oči nad jalovými výroky soudruha vyšetřovatele, významný člen Komunistické strany soudruh X už na peróně vyhlíží další oběť a nebere nikoho nad metr třicet. Soudruzi ale mají za ušima a když jim tady bují takový buržoazní nešvar jako je sériová vražda, mazaně pozatýkají všechny homosexuály. Na první pohled zase jedno naivní americké vyobrazení komunistického establišmentu, v němž je jednooký mezi slepými králem a přes přerostlého byrokratického molocha ani nedohlédnete na čepici soudruha generála. Bohužel ale děsivá rekonstrukce tehdejší reality, z které zamrazí mě i každému jinému demokraticky smýšlejícímu občanovi, kterému se začínají líbit chlapci a dívky až po sfouknutí patnácti svíček na narozeninovém dortu a k ukojení sexuálního chtíče stačí klasická levačka přes ponožku v koupelně. ()

Tommassi3

"Člověk je tím, za co bojuje !!" - "Já za nic bojovat nechci !!" - "Já vím.." Citizen X bezesporu platí za velmi povedený film z produkce HBO o jednom z nejhrůznějších zločinců, masovém vrahovi Čikatilovi, který však možná paradoxně ve své podstatě není až tak úplně o něm !! Film, který se vlastně vyhýbá přímému zobrazení násilí a brutalitě, jichž se Čikatilo při svých zvěrstvech dopouštěl na těch nejzranitelnějších, totiž na dětech, a svým způsobem spíše vzdává hold detektivu Burakovovi, soudnímu lékaři a posléze policistovi tělem i duší, bez jehož přispění by možná Čikatilo nebyl dopaden.. Burakov je zde vykreslen jako člověk naprosto oddaný spravedlnosti, který však komplikace při vedení vyšetřování zapříčiněné byrokratickými soudruhy, jimž šlo především o zachování jistých propagandistických dogmat na úkor bezpečí obyvatel Rostovské oblasti, nese velmi těžce.. A tak ve chvílích psychického vysílení neustále pláče a pláče, přestává věřit, až končí na čas v nemocnici.. Tato část filmu, kdy je vykreslování Burakovova hnutí mysli, potažmo zdánlivé hloubení jeho charakteru, vedeno až příliš zjednodušeně a přepjatě až kýčovitě, jinak se Stephen Rea své role zhostil velmi věrohodně, mi přišla nedůstojná jinak velmi podařeného snímku, kde prostě Chris Gerolmo ke konci nepochopitelně tlačí na tu melodramatickou pilu až příliš.. Dále může divák sledovat rodící se přátelství vycházející ze vzájemné úcty mezi Burakovem a plukovníkem Fetisovem v podání skvělého Donalda Sutherlanda, jehož postava a zejména její rozhovory s Burakovem celý film odlehčují.. Po uvolnění situace a pádu SSSR je Čikatilo konečně dopaden, vyslýchán, když se na scénu dostává i mistr Max von Sydow, a souzen v dnes již legendární kleci.. O další zajímavé okolnosti ze soudní síně, kdy se Čikatilo snaží všechny přesvědčit, že je blázen, jsem však už bohužel ošizeni.. O jeho popravu, poté co jej Boris Jelcin odmítl omilostnit, ranou za pravé ucho však už nikoliv !! Ve výsledku se jedná, přes všechny nedostatky pramenící především z typické amerikánské nedokonalé znalosti prostředí, o velice ojedinělý snímek, jež nabízí tak trochu jiný úhel pohledu na Čikatilův příběh a dává divákovi na vybranou, kdo je větší zrůda.. Sériový zabiják nebo umanutý nechutný byrokratický moloch ?? ()

JohnCZ

Místy trochu staromódně působící film, což považuji jak za klad, tak někdy i za zápor. Záporem může být jistá přehnaná teatrálnost některých scén (vraždění) a ne zcela přesvědčivé herecké výkony v první půli, ale to se postupně vytrácí. Klad vidím především v parádních a velmi reálně působících dobových kulisách a hutné atmosféře. Mnohými vytýkána statičnost režie tam skutečně přítomna je, ale na to jsem u televizních filmů, obzvláště z 90. let zvyklý. Napsané je to velmi dobře a asi možná právě proto je Citizen X film velmi vtahující. ()

Nick Tow

So slovíčkom "thriller" by som v prípade tohto filmu zaobchádzal opatrne. Ak ale bolo cieľom tvorcov vypustiť do sveta nejaké morálne posolstvá - napríklad o tom, že v totalitnom režime je "obyčajný" človek iba štatistickou jednotkou s krylovským "číslem na zápěstí" a zároveň bezcennou nálepkou na tank ideologiockej mašinérie - potom im tliesam a gratulujem. Ruské, resp. sovietske reálie, boli pre mňa vždy väčším horrorom, než celý zástup smädných upírov, slizkých zombíkov, kvíliacich vlkodlakov a Leatherfaceov, vychádzajúcich z obchodu s drevorubačskými potrebami... ()

curunir

,,ČO SA TO SO MNOU ROBÍ? SRDCE MI BÚŠI, GOLIER MA ŠKRTÍ. ČO TO DOPEKLA JE?" ,,VZRUŠENIE." __ Až doteraz som sa nezaujímal o obsah filmu, ktorého názov poznám už taký dlhý čas. Práve príťažlivosť témy, avšak nie jej spracovanie zvyšuje percentá tomuto až priveľmi televízne vyznievajúcemu filmu z - neskôr omnoho pôsobivejšej - produkcie HBO. Paradoxne nižší rozpočet dokáže miestami zvýšiť realistickosť prostredia, vierohodnosť udalostí bez prílišného zveličenia, čím celok získava takmer (polo)dokumentárny charakter. Slabšie znázornenie Čikatilovho vyčíňania (až na pôsobivý moment s krvavými ústami) dokážem v tomto prípade ospravedlniť, viacej ma iritovali správy písané v angličtine, pričom inde vo filme sa objavovali nápisy v azbuke. V dobrom hereckom obsadení zmieňujem ešte typologicky dobre vybratú predstaviteľku Burakovej manželky. Ak by sa niekedy látky chytili Cronenberg alebo Fincher a zobrazili by ju so všetkou surovosťou a explicitnosťou, pri ktorej sa bude divákom dvíhať žalúdok, verím, že by vznikol kult obdobný ,,Mlčaniu jahniat". (3454. hodnotenie, 223. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Je tam pár jakýchsi pocitových chybiček ale ty jsou spíše důsledkem televizní produkce a nutnosti navodit jakous takous sovětskou atmosféru-což je dost těžké s televizním rozpočtem a Sutherlandem v jedné z hlavních rolí........Když ale pominu všechny ty křečovité reálie,semo tamo nějáký ten neherecký projev a pár lehkých škobrtnutí v tempu děje-jde o docela solidní kriminálku-občas silnou,občas flustrující,bez zbytečných hrátek jen tak na divákovo oko......Pro lecjakého žrouta sériovražedných příběhů to bude hezky strávený čas. ()

NinonL

Film je natočen podle skutečné události. Rostov na Donu, 80. léta 20. století. V blízkosti městského lesa je objevena mrtvola mladé dívky. Soudní patolog Buranov, který ji přijímá, vybízí policisty k rychlejší práci, mrtvol může být více. Ví, že nejsou první, které se v oblasti za podobných okolností našly. Vzápětí mu kolegové dopravují na pracoviště dalších 7 těl nalezených na témže místě. Všechny oběti byly usmrceny a zohaveny podobným způsobem. Případ je Buranovovi přidělen s upozorněním na nutnost dodržovat při vyšetřování všechny předpisy strany i KGB (žádnou zbytečnou publicitou počínaje). Mladý Buranov používá, na konzervativní Rusko, dosti netradiční postupy, ale jeho práce začíná přinášet první výsledky. Jeho metody jsou však mnohými představiteli „nahoře“ kritizovány a práce je často narušována byrokratickými rozhodnutími. Zadrží mnoho podezřelých, ale musí je vzápětí propouštět. Znovu začíná od nuly a přitom si je jistý, že na stopu vraha narazil. A mrtvých stále přibývá. ()

Krt.Ek

Zdání klame, film nevypráví o Čikatilavi, vypravuje o zpráchnivělém vyšetřovacím aparátu sovětského Ruska, jenž je zcela viditelně ovlivněn aparátem stranickým - stejně tak hrozným, ne-li horším. Také nám představuje vyšetřovatele Burakova, který je hlavním hrdinou příběhu, čili z toho vyplývá, že Andrej Čikatilo hraje druhé housle. Právě Burakov je nejzajímavější postavou děje, je to až nadlidský hrdina, jeho vlastností jsou skutečně impozantní, třeba jeho vydrž bojovat, jak s nelidský krutým Čikatilem (nechtěl bych vidět TO, co Burakov a jeho tým vidět MUSELI), tak s větrnými mlýny (komise pro vyšetřování), tato vlastnost je skutečně hodna obdivu. Docela by mě zajímalo, zda i Burakov našel svůj předobraz u reálné osoby. __ Teď ale k samotnému Čikatilovi, vykreslení jeho vražd, jeho psychologie, je ve filmu zachycena tak stroze, že nemohu hodnotit nadprůměrně. Tohle, že je děsivý rostovský řezník? - necítil jsem z někoho a k němu nic, ani strach, ani odpor nebo lítost (lítost, že sešel z cesty, že začal vraždit), takže je jasné, že se někde stála chyba, jelikož hlavní záporná postava musí mít nějaké, říkejme tomu třeba, charisma. 65% P.S. Doporučuji knihu s názvem Dítě číslo 44 od T. R. Smithe, sice je to spíše kritika SSSR za Stalina, ale Čikatilo, zde také hraje svou roli. Dějinně velmi pozměněnou roli, někdo by dokonce řekl, že byl historický znásilněn, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo. Kniha je totiž velmi čtivá a působivá. ()

MartinezZ

Na to, že jde o TV produkci na motivy skutečné události, více než vydařený snímek s výbornými herci. Jediné, co mi trochu vadilo, byla neuvěřitelnost některých částí děje a postav (osvícený plukovník, po mnoho let stále otevřený a pod koberec nezametený případ, příliš americký potlesk např. Navíc mě nenapadá žádný jiný americký film, natočený celý jakoby v SSSR a o SSSR. ()

kareen

Velmi vydařený tv snímek, na který se však příliš nevztahuje charakteristika mysteriozní / thriller, protože i když se příběh soustředí na dopadení jednoho z nejznámějších vrahů moderní historie, děje se tak spíše v rovině faktického vyšetřování se zaměřením na motivaci a osobní pohnutky vyšetřovatelů, nemá nějaké velké ambice nás nějak děsit či napínat. To mu však ani v nejmenším neubírá na poutavosti, naopak, scény kdy se Burakov snaží v zájmu případu bojovat s větrnými mlýny sovětské byrokracie, nebo se pouští do pátrání na vlastní pěst jsou přinejmenším zajímavé. Zvláštní pozornost si zaslouží také sympatický a svým způsobem i zábavný, pozvolna se rozvíjející vztah mezi Burakovem a jeho nadřízeným Fetisovem. Jistě by se našlo pár výtek, film například nepůsobí až tak ruským dojmem, ta americká produkce je zkrátka znát, ale zase to vyvažují velmi dobré herecké výkony tria Stephen Rea, Donald Sutherland a Max von Sydow a to, že jsem se ani minutu nenudila. Silné čtyři hvězdy. ()

TomX2

V niektorých pasážach trošku slabšie, no zväčša smutné, mrazivé a skutočné. Páčilo sa mi, ako tvorcovia pred samotným vraždením a sledovaním Čikatila poukázali skôr na apatiu a ignoráciu vtedajších veľmocí - alebo keď strojcom všetkých tých svinstiev je v skutočnosti naša skazená spoločnosť. Len škoda, že si to stále, aj po toľkých prípadoch ľudia neuvedomujú a teda budú stále vytvárať sériových vrahov. Jedna veta použitá vo filme sa mi dosť dostala pod kožu, a teda: My sa musíme trápiť. A ak by sme sa nad tými zverstvami netrápili, taktiež by sme boli monštrami. ()

agentmiky

Fakt nechápu, že jsem na tento snímek z dílny HBO natrefil až nyní! Šestadvacet let po svém zfilmování! Občan X totiž rozebírá do morku kostí jedno ožehavé téma, které sužovalo tehdejší Sovětský svaz v 80. a 90. letech: totiž řádění sériového vraha zvaného "Rostovský řezník", civilním jménem Andrej Čikatilo. Moc kvalitních snímků o něm dosud nevzniklo, já sám jsem znal v zásadě jen jméno, tudíž jsem film přivítal s otevřenou náručí. Technicky nemám sebemenší výtku, HBO dokázalo vždy odvést pořádný kus poctivé práce a na Občanovi X to je znát na každém záběru. Herecky úchvatná podívaná, DeMunn je svými kolegy postaven tak trochu na vedlejší kolej, neboť jak Stephen Rea, tak i Donald Sutherland herecky zazářili. V druhé půlce film nabere slušné grády, nabídne jak chvíle plné napětí, tak i momentky ždímající emoce. K plnému hodnocení mi holt vadil ten fakt, že i tak to leckdy působilo moc neautenticky americky, ale to se bohužel nedá nic dělat. I tak jsem si to nadmíru užil. 8/10 ()

Luke7

Pro TV film by kvalita stačila. Filmům v režii David Finchera nesahá kvalitou ani po kotníky. Vykreslení povahy pachatele pouze ze čtené zprávy psychologa. Žádané velké pátrání na místě činu. Spíše se jedná o politický boj dvou lidí proti systému. ()

edy66

Po shlédnutí filmu na nádražní lavičce hledávám Čikatila.To,že v sovětském svazu "nejsou" masoví vrazi mě nepřekvapuje.Filmu není co vytknout. ()