Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Salvator

Podivný slepenec nesmyslů se sotva průměrnými herci. Námětem sice je legenda, ale i tak by měl scénář dodržet určitá pravidla. Takhle se chvílemi vypadá, že se v Čachticích objeví i Leonardo da Vinci. ()

Franki69

I kdybych nevěděl, že epopej o nejznámější šlechtičtně, žijící na sklonku středověku východně od Karpat točil Juraj Jakubisko, tipl bych si ho po prvních 10 minutách. Svoje fanoušky v době svého uvedení vlastně nepotěšil jen peripetiemi, spojenými s dokončením filmu a jeho uváděním do kin s různými dabingy a ublíženými rozhovory jak všichni jeho geniálnímu dílu nepřejí úspěch. Bylo to dost trapné, co si pamatuji. Fandové pak ale na plátně dostali jakubiskovu rozmáchlou historickou epopej, vypracovanou s pro něho typickou obrazotvornou hravostí a ojedinělým vypravěčským stylem, kompozičně odkazujícím na pouťově stylizovaná vyprávění ukrutných historek o strašlivých mordech. A v hlavích rolích s opravdu vynikající Annou Friel a místy démonickým Karlem Rodenem. Ale také bohužel s Deanou Horváthovou-Jakubiskovou, Lucií Vondráčkovou, místy dost odbytou kostýmní výpravu pro početný kompars (asi z fundusu národopisného muzea a z okresního divadla z Prievidzi) nebo mimo záběr zabitého (opět) Marka Vašuta (maďarsky oknírovaného). A hlavně zhmotnělé vypravěče, personalizované v podobě mnichů (Polívka/Mádl), kteří převáděli dost WTF momenty s různými „vynálezy“. V příběhu o Čachtické paní byste totiž určitě nečekali mnichy, jezdící po Sedmihradsku na kolečkových bruslích, skákající padákem nebo s fotografickým aparátem – všechny propriety sice měli patřičně dobové, ale to Jakubiska neomlouvá…Asi jako kdyby klaun z TO najednou přibrzdil a začal před kamerou mejt auto. No, tak jak s tím hodnocením teda…dávám 60%, body dolů za ty mnichy, rozplizlou dějovou linku s italským malířem a za Vondáčkovou, která si neotevřela žíly hned na začátku. ()

Winster

Pokus o jmeno ruze s tema dvouma šaškama? Obcas to pusobi dosti komicky...+ Je zobrazeni toho jak se uhrove mlatili s turkama... ()

Igy007

Vůbec mi nevadí jiný náhled na historii, protože - ruku na srdce - víme velký hovno, jak to tenkrát bylo. Nízké hodnocení je důsledkem pitomosti celého dílka. Bylo by mnohem líp, kdyby film nevznikl a bosorka horvátka kdyby bývala celou tu obří částku raději utratila za vytažení kilometrů kůže na obličeji a krku. Nejvíc mě tam sral Lojza Dřevěný Roden. Bylo utrpení tu hovadinu vůbec dokoukat. ()

St0ne

Pro mě český propadák roku… Friel, Roden a Matheson výborní, ostatní herci, respektive i dabéři nic moc až bída. Vše je příliš černobílé, naivně rozdělené na hodné oběti a pokrytecké padouchy. Vývoj, stejně jako celý děj, nulový, jen sled scén a podivných dialogů bez ladu a skladu a co hůř – bez logiky! Jako by Jakubisko rozpačitě přešlapoval na místě a nevěděl, jak film uchopit. Pokud chtěl vytvořit syrové historické drama, měl se vyvarovat všech trapností okolo. Ke dvojici františkánů se snad ani nemá cenu vyjadřovat, ty kolečkové brusle na klíček a Mádlovo neustálé vytí na měsíc mi dokázaly znechutit i těch pár minut, kdy jsem se znuděně nedívala na hodinky. Jakubiska bych za to 140minutové utrpení snad podrobila právu útrpnému :-/ Jednu věc ale musím Bathory přiznat – JE to velkolepý film – tedy alespoň co se týče VÝPRAVY. Právě kostýmy a natáčení na tolika lokacích zřejmě byly jediným důvodem tak astronomického rozpočtu (nebo že by si Franco Nero za ten štěk řekl taky trošku vyšší kapesné?). Nic jiného totiž na skutečnou cenu neodkazuje, naopak to spadá do šedi průměrnosti a vyvolává dojem pouhé dražší televizní adaptace… Takže by mě zajímalo, kam těch 380 „mega“ zmizelo?! Aby nakonec Jakubisko nemusel splácet dluhy větší než Pomeje za Andělskou tvář… 41 % ()

JankaPP

Anna Friel to zahrala úžasne. Čo už ale nebolo tak skvelé bol fakt, že mi to v niektorých scénach mi to prišlo ako prehané a nemôžem si pomôcť ale tí dvaja mnísi minimálne u mňa osobne absolútne ale absolútne ničili atmosféru. Inak je film vcelku pôsobivý, niektoré momenty sú veľmi silné. A čo je hlavbé, ponúka nám iný uhol pohľadu, ktorý nám ukázal, že minimálne v teoretickej rovine by veci nemuseli byť také ako sa na prvý pohľad javia. ()

drozd

Na Jakubiska jsem se opravdu těšil. Skvělé herecké obsazení, výborný režisér, zajímavý příběh, ale ... Po hodině jsem začínal mít pocit, že jsem na jiném filmu. Trošku mi to připadalo jako špatná parodie na Jméno růže (dva komičtí mniši s jejich absurdními vynálezy a "erotickým" dobrodružstvím toho mladšího). Z kina jsem odcházel spíš otřesený než jen zklamaný. Podle mého názoru se Jakubiskovi film vůbec nepovedl i když moc chtěl. ()

vranekt

Bathory ve mě zanechaly rozporuplné pocity. Na jednu stranu to byl velice silný příběh, vedený skvělým výkonem Anny Friel. Na druhou stranu neuvěřitelná splácanice, která na mě působila dojmem, že Juraj chtěl dohromady smíchat filmy Statečné srdce a Snowboarďáci. Bohužel negativní dojem z filmu na plné čáře vítězí. ()

mess

Úprimne som čakal film na ktorý bude plno rozporuplných hodnotení,nad ktorým sa bude dať zamyslieť. Opak bol však pravdou. Tak deravý scenár som nečakal ani od slovenskej produkcie, miestami to vyzeralo ako inscenácia STV. Toto by však dokázal zachrániť príbeh, ten bol ale podaný tak neskutočne nezáživne až som tomu nechcel veriť. Keby aspoň ta kamera bola dobá... ale kdeže, kvalitných záberov je v celom vyše dvojhodinovom filme asi 5 aj to preháňam... za 400 miliónov ento film rozhodne nestojí a ani za tých 120 korún čo som dal za lístok... Jakubiska mám rád, ale mal by sa asi zamyslieť či už nie je za zenitom alebo aspoň nespolupracovať s neschopnými scenáristami. keby osekali minutáž na polovicu možno by som tomu dal dve hviezdičky takto len jednu aj to len preto že sa to priateľke páčilo. Náročnejší divák nech sa tomuto sklamaniu račej veľkým oblúkom vyhne. 1* ()

Petkon

Po všech stránkách vynikající, zejména režie a kamera, skvělé obrazové ztvárnění. Jeden z filmů, který mě nalákal přečíst si i literární zpracování, v tomto případě Čachtickou paní od J.Nižnanského. Hodnocení mnoha škarohlídů zde i jinde na celé věci nic změnit nemůže. Mnohý divák dnes není schopen strávit větší román natož téměř dvou a půl hodinový film. Pokud někdo tvrdí, že na filmu není co vidět a obdivovat, měl by navštívit očního lékaře případně jiného specialistu. Smekám před výkonem pana Jakubiska. Jasná pětka. ()

Jeer

Z tohoto filmu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbila jeho mystičnost, snovost, výpravnost a hustá středověká atmosféra, na druhou stranu, jakoby mu něco chybělo a něco naopak přebývalo. Divný mi připadal hlavně děj, který na mě působil dost nesourodě a překombinovaně. Na můj vkus tu bylo příliš mnoho počítačových triků, samoúčelného násilí, nahoty a různých klišé, jakými je bylo např. romantické love story s malířem nebo "komické" vložky dvou mnichů, které působily spíše trapně a rušivě. Spousta herců mi sem vůbec nesedla, např. bodrý vypravěč Polívka, nadržený mnich Mádl nebo chichotající se služka Lucka Vondráčková. Díky nim jsem měla chvílemi pocit, že se dívám na jednu z těch nových televizních pohádek. Jinak, Roden, Friel a Matheson byli výborní. ()

Sinclair

Budu navzdory kritikům hodnotit tento film velmi kladně. Když se nebudu ohlížet na knižní předlohu, která byla překopaným dějem rozcupována na kusy, a budu hodnotit celkové provedení filmu, tak musím říct, že se mi tento snímek docela líbil. Když zamlčím nepřehledné scény fantazií hlavní představitelky a dvě postavy ne nepodobné Járo-Cimrmanových futuristických špiónů Vatikánu, tak celkové provedení a výprava zaslouží minimálně uznání. Zda celkové provedení snímku stálo či nestálo za ty nekřesťanské peníze, hodnotit nehodlám, ale ruku na srdce... kdy jsme na naposledy po revoluci viděli "historický" velkofilm z dílen Česko-Slovenské koprodukce. ()

ste

Myslím, že kdyby to byl příběh nějaké anonymní šlechtičny, bylo by to lepší. Takhle se Jakubisko neustále snaží ji obhajovat, konfrontuje příběh s legendou, podsouvá názory a vysvětlení, jak to tehdy vlastně bylo. A to je příběhu často na škodu. Chápu, že takhle film přitáhne do kin víc lidí, ale často je ta snaha násilná. Jinak krásná výprava, pár dobrých nápadů a herců. Ps. V poslední době když se ve filmu objeví Marek Vašut, mám chuť se smát. ()

jjituska

Možná proto, že jsem od toho čekala daleko méně, mě teto film nesmírně překvapil. Určitě musím pochválit kameru, hudbu a kostýmy - to bez debat. Ale to, co tento film činí tím, co je, je skvostný výkon Anny Friel. Ještě štěstí, že Famke se hlavní role vzdala. V podání Anny Friel jako by hraběnka skutečně ožila, jako by se Friel pro tuto dobu narodila. Jednoznačně táhne celý film. Karel Roden mi ve všech svých rolích přijde už trapně stejný, jako by celý život hrál pořád jen jednu postavu. Musím se trochu zastat Bolka Polívky - jako vypravěč fungoval výborně. A jakkoliv duo Polívka-Mádl působilo směšně a místy i rušivě (nehledě na to, že se mi okamžitě vybaví Jméno růže, a také na to, že při Polívkově seskoku s padákem jsem se smála stejným nevěřícím smíchem, jako při vzletu Jacka a Elizabeth ve třetích Pirátech), asi jim to dokážu odpustit :) Přítomnost ostatních českých "herců" (cha cha) radši komentovat nebudu. Naopak ten, kdo si zaslouží chvalozpěv, je Hans Matheson, který mne už od Doktora Živaga přesvědčuje, jak moc dobrý je. Těžko říct, jestli se Caravaggio na svých toulkách po Evropě opravdu dostal až do postele hraběnce Bathoryové, ale mezi ním a Annou Friel to jiskřilo tak, že si skoro člověk přeje, aby to tak bylo:) Prvních deset minut jsem se spíš smála - Jakubiskův pokus o bitevní scény ve velkofilmovém stylu je opravdu spíš vtipný - o to víc, že se do nich čeští komparzisté asi nehrnou tolik po hlavě:) Ale jakmile si přestane hrát na velkofilm a začně pracovat s charaktery postav a s příběhem, začíná být teprve film zajímavý. Long story short - čekala jsem méně - o to více se mi výsledek líbil. Gratulace. ()

Esquirol

Film mne nadchl, jako žádný jiný. Historická polemika o kontroverzní postavě asi spoustě lidí leží v žaludku, ale mě se velmi líbila. A názory většiny lidí mi přišly spíše jako hnidopišské narážky než objektivní názory. Například kritizované válečné scény - film má být a je zaměřený na Bathory jako postavu, bitvy jsou jen doplňujícím obrazem doby. Či zmatenost děje - nevím jak ostatní, ale já mám asi rozšířené vědomí, neboť jsem dokonale rozeznala snové sekvence (které mi přisly vhod a ne vůbec zbytečné, jak si myslí většina lidí), halucinace (kdo pořádně koukal, pochopil že hraběnce někdo do lektvaru od bylinkářky přidávál lysohlávky!) a přímou dějouvou linii, které má hlavu a patu. Také kritika kamery mi přide trochu mimo mísu, neboť F. A. Brabec je mistr svého oboru a moc dobře ví, co dělá! ()

MyFairLady

jakubisko je jeden z mojich oblubenych reziserov a po precitani niekolkych kritik som si vravela, ze kriticu to prehanaju a take zle to byt nemoze.ale je. divne prestrihy, ktorym som miestami vobec nerozumela (sluzky nahanajuce sa v kuchyni so sekacikom - nieco mi uslo?), scenar, ktory za vela nestoji a prilis vela postav, ktorych uloha vo filme mi tiez nebola jasna (aj postava merisiho sa mi zdala zbytocna a vztah bathorycky a darvulie mi prisiel akysi zmateny). navyse, pocas celeho filmu mi nieco prekazalo a potom som aj prisla na to, co to bolo. kostymy ako vybrate z cistiarne, ktore ani nevyzerali, ze ich niekto niekedy nosil. najprv som myslela, ze si to navravam, ale vidim, ze si to vsimli viaceri. prilis ma nezaujalo ani jakubiskove ponatie pribehu, brala som to ako nazor, ale vobec ma neprinutil nad tym premyslat a uz vobec nie uverit. aby toho nebolo malo, poslednu hodinu som si vravela, nech uz sa to skonci, pretoze som sa nudila. ()

mikul

Bathory- nejdražší filmový projekt střední evropy. Waw to zní lákavě. Ale po zhlédnutí filmu, u kterého jsem se aspoň já nemohl dočkat konce zjistíte, že jste viděli milion levnějších, lepších, napínavějších a zábavnějších filmů. Polívka s Mádlem mně do filmu vůbec nezapadali a myslím si, že kdyby film byl o polovičku kratší, tak by mně to vůbec nevadilo. Jinak co se týká zpracování, kostýmů, hudby a sem tam i herců(hlavně Anna Friel), za to dávám ty dvě hvězdičky. Chvíle, které měly být dramatické a velkolepé, těch jsem se často jenom smál. Historické filmy mě nikdy moc nebraly, ale tento film jsem chtěl za každou cenu vidět, ale bohužel to asi byla chyba. Ale tento film mě zase na druhou stranu nezklamal, protože jsem od něho nic moc nečekal. ()

Le6n

Na film Bathory som šiel do kina s očakávaním kvalitného filmového zážitku a rozhodne som sa v ňom nesklamal. Už prvé minúty ma vtiahli do deja a Jakubisko ma z neho nepustil do posledného filmového okienka. Fantasticka vizuálna štylizácia (nie nepodobná Coppolovmu Draculovi), vlastná umelecká intepretácia legendy (s tými legendami je to všeobecne zaujímavé - Jánošík a Robin Hood boli zbojníkmi, vyvrheľmi a vrahmi - a čuduj sa svete, nikomu to nevadí, ale Báthoryčka musí za každú cenu byť krvilačná potvora - tu je namieste opaäť porovnanie s Coppolovým Draculom - mne najsymtatickejšia verzia slávneho upíra vôbec nie je mašinou na smrť bez svedomia, minulosti a spomienok, ale osudom poznamenaný nešťastník hľadajúci svoju lásku...), ktorá filmu neskutočne sluší. Hudobný doprovod je bombastický a dotváral mi celkovú atmosféru filmu tak, že nepotrebujem mať v podvedomí jednu odrhovaciu melódiu, ktorej sa pár týždňov nezbavím. Historickú hodnotu neriešim, Jakubisko ani nikdy netvrdil, že ide točiť presnú rekonštrukciu udalostí, ale bavím sa na tom, koľko sa dnes nájde filmových a historických rádoby-odborníkov a hned kritizujú historickú vernosť, či kvalitu filmových efektov a nákladnosť výpravy. Podarilo sa mu natočiť filmový kúsok, ktorý na mňa urobil obrovský dojem ako celok, donútil ma ísť sa do kina pozrieť ešte raz a pokiaľ výjde aj na DVD, rád si zážitok zopakujem doma. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko