Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

hujerita

Tak toto Jakubisko vôbec nezvládol. Bože môj tí mnísi a vlastne celý film bola čistá hrôza. 2 hodiny utrpenia, kamže sa podel starý dobrý Jakubisko? ()

Alien2007

Moc pěkně natočený historický velkofilm se skvělými hereckými výkony. Plus pro zážitek asi hraje to, že jsem ho viděl na KVIFF. ()

marcelita

Jsem tak staršně naštvaná,že Jakubisko natočil takový film,který vydával za popis života Čachtické paní inspirované stejnojmeným románem.Vždyt to byla nudná,předražená slátanina,která uspala snad i zfrčeného diváka na piku. Knihu jsem četla několikrát a snila otom,že bude někdy zfilmovaná a pak ejhle ono se to mělo stát a já čekala,nadšeně čekala,po premiéře pomalu utíkala do kina a zpátky měla chut kde co rozmlátit,protože to nebylo vůbec dobré.Že nejdrahší film v našich luzích a hájích??? Nešlo to popznat..................zbytečně se zaměřil na to co neměl.Jediné za co dám hvězdu je Hlavní role představitelky,kterou jsem si tak nějak představovala(noo mohla mět ješt trošku špičatější nos),ale to už jen rýpu po čem nic. ()

PinkieCat

Dodnes si pamatuji, jak jsem se tenkrát na Bathory těšila a s jak velkým očekáváním jsem do kina šla. A jak strašně moc zklamaná jsem z něj odcházela a se mnou i nespokojeně bručící dav mých spoludiváků. Očekávaná historická scenérie se jedním rázem stala komedií. No pardón, ale křeče pana Srstky, da Vinciovské vynálezy Mádla a Polívky - to by rozchechtalo i mrtvýho. Režisér se při tvorbě filmu potýkal s různými nepřízněmi, finančními problémy, věnoval Bathory tolik času a úsilí, tak jsem si myslela, že když je to vydřené doslova jeho potem a krví, bude film podle toho vypadat. Sakra práce. Jakubisko, Jakubisko.... Když jsme u toho, té krve tam mohlo být víc... Víc napětí, akce! Celý film mě slušně deptala úplně zbytečná postava Lucie Vondráčkové, která tam pořád jen zbůhdarma čochtala a neustále pištěla. Když jí odkráglovali (až na konci filmu!!!!!!!!) strašmě jsem se zaradovala. Scény málo propracované, úplně bez významu, absolutně neovlivňující pocity diváka - žádný strach, napětí, očekávání, zvědavost...nic z toho jsem nepocítila. Co se osoby Alžběty Báthoryové týče, těžko říci, kde je pravda. Oběť či vychytralá vražedkyně? Ono jak se říká - na každém šprochu, pravdy trochu, takže na její zálibě v krvi určitě něco bude. Ale lehko se dělá z viníka oběť, což mi připomíná Pád Třetí říše. Hvězdičku dávám za nahatého Hanse Mathesona (je to fakt fešnej chlap), dále za tu chvilinku během které se filmem mihl Franco Nero (má stále stejně uhrančivé oči) a samozřejmě za Annu Friel, na kterou se v jiné roli ráda podívám. ()

Alpha69

Poetické, strašidelné a vůbec! Líbí se mi zpracování, hlavní herečka i pokus o natočení historického filmu. Asi to neuvidím znovu (protože po pravdě, některé výjevy mě ještě straší) ale rozhodně stojí za to to vidět. ()

Bránolog

Jakubiska mám celkem rád, i když některé jeho excesy mě ruší. Ale jak jsem překousnul vrtulníky v Nejasné zprávě...tak tady mě ty kolečkový brusle a další vynálezy těch dvou otravnejch mnichů šly vyloženě na nervy. A jinak mě ten film vůbec nebavil - ani horor, ani historický film, ani...nic. Pár odhalených poprsí by mne uchvátilo tak před 30 - 35 lety. ()

Denn.

Chvilkami jsem si myslela, že film snad nikdy neskončí, děj se nehorázně táhl. Pár okamžiků za to stálo, ale nemůžu říct, že by mě děj nějak extra vtáhl do sebe, nakonec mi bylo úplně jedno jak to skončí, hlavně už aby ten konec byl. Ale Polívka s Mádlem a jejich špionážní mise děj celkem oživují. Na knihu to ale nemá, rozhodně doporučuji přečíst si prvně knihu než se vrhnete na film. ()

michael.film

Friel bola v úlohe Bathory úžasná, prirodzená a pôsobila na mňa zvláštnym dojmom, keď som s ňou súcitil, plakal, smial sa, bál som sa o ňu a prial som si aby vyviazla zo všetkého čistá. Jakubisko spravil z Bathory úplne nový príbeh, o tom, ako ju nepriatelia dohnali až k prosbe o smrť, ktorá sa jej vyplnila. Hollywoodsky natočení veľkofilm na slovensku, nie je nič zvyklé. Práve preto ma prekvapilo, že jeden z mála dopadol tak skvelo. Keď som čítal recenzie, nečakal som nič moc, a možno práve preto som toho dostal až až, a po dopozeraní filmu som nenašiel iné hodnotenie ako 5 hviezdičiek. Skutočne luxusný snímok, a skutočne luxusný herci. Scénar bol skvelý, a až na to že niekde v strede filmu som sa trocha strácal. Ale to nevadilo, lebo po niekoľkých minútach som sa znova dostal do deja. Bolo to čosi úžasné, a ja nechápem nikoho kto dá menej ako 3 hviezdičky, pretože tak skvelý film sme na slovensku už dlho nemali, a dlho určite mať nebudeme. Juraj Jakubisko stvoril legendu, o už tak prepchanej legendami žene, ale tentokrát s nadhľadom, a istotou svojej cesty. Rovnako aj dĺžka bola akurátna, a masky boli skvelé. Ale Bathory nie je film, ktorý si pozriete s chuťou viac krát po sebe, ako napríklad Hviezdny Prach, práve to je jej problém. Preto neodporúčam takzvané SecondLooky, pre vaše recenzie, len to zhorší váš pohľad na vec. A začiatok bol nádherný, to ako sa ruiny menili na hrad z pred niekoľkých storočí, pri doprovode mnícha rozprávajúceho o depresívnych nočných nárekoch Alžbety, ktorá bola zaživa "pochovaná" vo vlastnom hrade, kde nakoniec uhorela. Ale nechcem prezrádzať dej, pre tých čo film ešte nevideli. Určite je tento film jeden z najpodarenejších snímkov slovenska, ak nie najpodarenejší a najlepší. Bathory, je skvelý film, a nie je mu čo vytknúť. A zakončím to kamerou a soundtrackom, oboje perfektné, až na to že kamera občas zaberala príliš čisté a priblížené detajly, čo pôsobilo zle najme vo vojnových scénách. ()

palailogos odpad!

Zoufalství a neumětelství, křečovitá snaha po světovosti - tohle dýchne z toho filmu. Juraj Jakubisko ani neměl tolik odvahy, aby si přiznal, že umí komorní filmy, ale jak sáhne do davu, je rozpačitý a nanicovatý. Mizerné výkony, Deana hraje jako zasloužilá umělkyně za komunistů, scénář je trapným galimatyášem ochotnických scének na téma - my, slovenští uhři, jsme byli první ....trochu to připomíná knihu Ruská prvenství. Bohužel, pan Jakubisko měl skončit tisícročnou včelou .....Prostě odpad ()

Evziiik

Mrzí mě, že tak dobrý film má tak špatné hodnocení. Kvalitní herci, kvalitní kulisy, kvalitní děj, gradace. Nic není odfláknuté. Jistě se nejedná o veledílo, ale mě to bavilo a s chabými dvěma hvězdami se jděte vycpat. Chvilkami mám opravdu pocit, že všichni okolo komentují něco zcela jiného než já. Asi jsem na ty filmaře moc měkká. ()

Lucisek

Knížku mám ráda, tak jsem se těšila na film, ale hodně mě zklamal. Naprosto zmatené, některé scény mi přišly zbytečně přehnané. Těšila jsem se na jiný pohled na Čachtickou paní, protože mě její příběh zajímá. Ale čekala jsem od toho trošku víc. ()

skream odpad!

Chápu že Jakubisko je Slovák a tímpádem chtěl odlehčit krutou realitu slovenské hraběnky kterou tam měli... Ale jak mohl takhle zkloubit ZPRASENÍ historie a natočení filmu nepochopím. bathory je v Guinesově knize rekordů za největší počet zabití jednou osobou, ale podle pana Jakubiska se jen koupala ve vaně s červeným šampónem. BTW na čem režisér jel během natáčení?? Polívka s Mádlem na bruslích jedou do kopce? Polívka skáče padákem z hradu? Četl Jakubisko vůbec knihu podle Jižňanského nebo to byl časopis Čtyřlístek? Takhle to dopadá, když do rukou nadějný projekt dostane DEBIL. ()

UnCool

Proboha, co to Jakubisko vyplodil za pitomost? Vše působí velmi uměle, kamera je otřesná, mnich 007 křížený MacGyverem a Leonardem Da Vincim ten film jen doráží, nemohu jinak než 35%, totálně zabitý potenciál. ()

indy_2010

Film umí vtáhnout do děje, tajemství legendy a náhled na rozjasnění intrik politicko-mocenské společnosti, nikterak mi výše nevadí, že se najdou okamžiky, kde režisér rozvijí svoji fantazii, film není dokumentem ani historickým zobrazením. Ale je to příběh z danné doby, velice dobře ztvárnění což podtrhuje i hereckým výkonem. ()

forLeni

Dle mého názoru komerční slátanina, sice působivá vzhledem, ale méně již svým obsahem. Vidět jednou a dost. ()

Udet

..skouknuto a pozapomenuto.. ..když opomenu fakta převrácená naruby, pár pitomostí jako např. jakési lyže jezdící do kopce, rozvláčnost a místy dost nevhodné dialogy nedávající smysl- tak se to skouknout sice dá, ale pouze jednou.. ..a hodnocení- vcelku mnoho povyku pro nic.. ..když to srovnám s takovým ,,Sedím na konári'' - prostě už pan Jakubisko asi svůj prach vystřílel.. ()

JaninaM

Nedávno jsem poprvé zhlédla film Bathory od Juraje Jakubiska a směšnější pokus o historický film jsem ještě neviděla. 440 stránek Čachtické paní od Joža Nižnánského jsem přečetla (zhltla) několikrát, ale toto je hotová fraška. Film je rozdělený do nevysvětlitelných tří kapitol, které se od sebe nijak neliší, takže po chvíli ztratíte orientaci. Herecké obsazení v podání B.Polívky, Z.Podhůrský, V.Upír Krejčí, J.Mádl.........působí velmi směšně a ani historické kostýmy jim nepomohly vážně a důstojně zahrát. Opravdu nechápu dva mnichy, kteří si tam hrají na druhého Da Vinciho a vůbec do děje nepasují. Střih , nenávaznost scén, trhání, usekávání......... snad jen hudba byla dobrá......škoda, očekávání byla veliká... ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko