Bathory

• Maďarsko Báthory - A legenda másik arca (více)
Slovensko / Česko / Maďarsko / Velká Británie, 2008, 138 min (Alternativní 135 min)

Režie:

Juraj Jakubisko

Scénář:

Juraj Jakubisko

Anna Friel, Karel Roden, Vincent Regan, Hans Matheson, Deana Horváthová-Jakubisková, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Anthony Byrne, Lucie Vondráčková (více)

Nový pohled na největší vražedkyni v dějinách lidstva Alžbětu Báthoryovou očima režiséra Juraje Jakubiska. František Nádašdy (Vincent Regan) bojuje ve válkách s Turky. Jeho žena, krásná Alžběta Báthoryová (Anna Friel), dohlíží na správu majetku a na výchovu svých dětí. Její manžel jí jednoho dne posílá dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia (Hans Matheson), který zůstane na dvoře Bathoryů několik let. Mezi ním a osamělou ženou vzniká zvláštní pouto. Tou dobou se nad hlavou Alžběty začnou stahovat zlověstná mračna, která ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Mocná a bohatá žena musí čelit nepřátelům, kteří jsou schopní čehokoliv, i vlastním vnitřním běsům. Zvěsti o šílené vládkyni, která se ve snaze zastavit stárnutí koupe v krvi nevinných panen, začínají sílit… (Bontonfilm)

Ludva

[2010-10-01] * Jakubisko vykresluje životní příběh čachtické paní (Frielová) jako silné vládkyně, ze které legendární sériovou vražedkyni udělaly jen pomluvy a intriky soupeřící šlechty. * Scény spolu souvisejí jen občas, spousta postav je zbytečných. Roden hraje jako v Shakespearovi, Polívka jako ve své Manéži, takže výsledný slepenec je zajímavý toliko vynikajícím obrazem. ()

ala777 odpad!

Film sám o sobě nestál za moc a jeho vyšperkování 2 potulnými mnichy/detektivy/vynálezci Polívkou a Mádlem nebylo podle mého skromného mínění tím nejvhodnějším, ba naopak:). Škoda, že před uvedením do kin byla ukradena pouze kopie a ne veškeré materiály. ()

KalimeroI odpad!

Původně jsem myslel, že dám alespoň jednu star za Rodena, ale..............ne. Hnus je hnus, i kdyby v něm plavala růže. Nepromyšlený scénář, šílené exteriéry, Jakubisková k tomu (no comment) a to co prováděl Bolek.......asi mu unesli dítě a drželi ho pod kudlou, než dotočili, jináč to není možný. Za ty brusle...........tohle Vám neprominu, tohle tedy ne, takový krásný román, skvělý námět a takhle to pohnojit. ()

Axlle

Takového povyku pro nic..to je hodnocení které mě napadá k tomuto snímku. Veliká propagace, plno reklamy ale skutek nějak utekl.. Pokud se mi něco líbilo tak zajímavě sestříhaný trailer. A ano možná i herecký výkon v hlavní roli, ale řekněme si upřímně nic převratného v kinematografii se natočením tohoto snímku neudálo. ()

Koleen odpad!

Bohužel jsem byl nucen toto "veledílo" shlédnout v kině. Film rozdělený na tři části, kdy v první jsem se snažil ještě dávat pozor a pochopit o co jde. V druhé "schizofrenní" části se mi z toho udělalo špatně a ve třetí části jsem se modlil aby To už skončilo. Suma sumárum dvě hodiny ztraceného života ()

JARDAHONDA

Anna Freil, zahrála historické drama vzkutku výborně... Podivuhodné události kolem hlavní hrdinky nenechají v klidu žádného diváka.. Někteří čeští herci ovšem nebyli na svých místech, občas to vypadalo i komicky.. Závěr = 50% ()

BellaRagazza

9 písmen: S-L-Á-T-A-N-I-N-A a to těžkého kalibru. Pan Jakubisko se snažil dělat velkofilm (do kterého kromě Čechů a Slováků také Maďary) , ale vytvořil směšné rádoby kostýmní drama. Když z historického hlediska pominu to, že Čachtická paní je zde vykreslena jako ,,z gruntu dobrá ženská", kterou nejvíc bavilo malování kytiček a léčení somráků, děj byl táhlý, přetáhlý. Řemen tomu drželi Anna Friel spolu s Rodenem - vyšli z té frašky se ctí. Pozitivně bych hodnotila kostýmy, ve kterých bohužel zejména Jirka Mádl působil jako člen ochotnického spolku, který jen tak ,, z hecu" vzal roli... eh... ani nevím, co jeho role měla zosobňovat. ()

lev86

Jeden z mála slovenských filmov (aj keď koprodukčný), natočených od 89-ho, ktorý stál za tie prachy. Mne sa najviac páčilo na tomto filme fakt, že Jakubisko sa rozhodol podať Alžbetu Bátoryovú ako normálnu osobu, ktorá sa stala obeťou ohovárania, na rozdiel od mnohých zahraničných filmov, ktoré zobrazujú Bátoryovú ako krvilačnú beštiu. Skôr v týchto filmov vidím snahu o komerciu a čistý zisk než snahu o reálne zobrazenie histórie. Historici sa totiž dodnes rozchádzajú v názoroch na Alžbetu Bátoryovú. Mne v tomto filme vôbec neprekážali moderné vynálezy, ktoré do filmu priniesli mnísi, myslím, že každému rozumnému divákovi bolo jasné, že také veci nemohli existovať na konci 16. Storočia, a že režisérovi išlo trochu aj o odľahčenie filmu. Navyše scény s modernými vynálezmi vôbec neovplyvnili hlavnú dejovú líniu filmu. Oceňujem predovšetkým snahu natočiť historický film zo slovenských dejín, pretože tých sa točí v súčasnosti veľmi málo, a filmy z obdobia socializmu sú ovplyvnené komunistickou ideológiou. Chýbajú mi predovšetkým filmy o našich významných historických osobnostiach ako napr. Štúr, Štefánik či Dubček. Ale to je len asi moje zbožné prianie. Od súkromných televízií produkujúcich „bezduché paneláky“, ktoré idú iba po zisku, to ťažko očakávať, a v amatérsku STV už nedúfam vôbec. ()

MrOgilwy

Velkoprojekt na mě nepůsobil dobře. Chvílemi mi nebylo volno. Byl jsem rozpolcen mezi dojmy a pojmy. Mezi dobrými hereckými výkony hlavních tahounů a zcela tragickými vsuvkami k nim neadekvátního obsahu a formy prostřednictvím komicky laděných postav, které mi znemožňovaly vnímat film nějakým pro mě rozumným způsobem. Dobrá, pak bych potřeboval placatku a nešel na historický velkofilm. Ale na druhou stranu jako v komedii jsem si ale také nepřipadal... Pak už by mně mohl stačit pop corn a cola, ale kam by to vedlo? ()

MR.Lolofon

Byť z USA produkcie, hodnotím ďaleko slabšie, ale na naše pomery veľmi slušivé, príjemné. Páči sa mi ako zaujímavý počin. Historické filmy mám ináč celkovo rád.A hlavné plus na tomto filme je pre mňa konečne lepšia dĺžka. Celkovo som bol veľmi milo prekvapený, čakal som ďaleko menej. ()

Stephenz

Na tento film som šiel do kina vďaka masívnej reklame a zaujímavemu námetu. Jakubiskovú tvorbu naozaj nemusím (Perinbaba potvrdzuje pravidlo), a tento film ma v tomto nesklamal. Pre mňa nudná haluzinoidná sprostosť, s ktorej tvorcovia urobili pri premiére takmer štátny sviatok. Každá druhá televízna rozprávka sa tomuto filmu vyrovná a nepotrebuje taký rozpočet pán Jakubisko... ()

kanidj

Priznám sa, že patrím k tým skeptikom, ktorý neverili, že aj na Slovensku sa dá natočiť naozaj kvalitný film. Ale klobúk dole toto sa podarilo. Možno scenár, ktorý Bathory vykreslil v inej podobe ako sme boli zvyknutý nesadne každému, ale je treba poukázať na to, že v istých rovinách je táto verzia, čiže verzia, kde je Bathory chorá a preto vlastne potrebuje krv omnoho logicky prijateľnejšia ako povesti o grófke čo chcela byť večne mladá a krásna. U mňa je to za štyri hviezdičky. Najmä pre dobré herecké obsadenie, Anna Friel bola neskutočná, Karel Roden sa do roli Thurza úplne vžil. Príbeh mal spád a bol dynamický. Darvulia splnila svoj účel vysvetlenia záhady s krvou. Trochu rušivými elementmi boli Bolívka a Mládl. Pár scén ako holé slúžky s Bathoryčkou alebo pusa medzi Vondráčkovou a Annou Friel boli oživením, škoda len, že s takýmito scénami Jakubisko pracovať nevie. Ale nakoniec to celé stálo za to. A posledné slová Thurza, kde hovorí, že Bathory bude riadne pochovaná len potvrdzujú, že ide o naozaj dobre premyslený príbeh, ktorý nám chcel Jakubisko dať ako alternatívu ako to celé mohlo aj nemuselo byť. ()

dadoush

Zmatené scény, rádoby vyspělé přístroje působili docela komicky, nudné, velice zdlouhavé....bohužel mě nic nepřinutilo to dokoukat...30% ()

Chobotano odpad!

Otřesný zážitek! A chudák Jakubisko. Buď už je senilní a měl by toho nechat, nebo už ho jeho žena-vamp ovládla docela. Tolik diskusí, peněz, očekávání, mediálních tanečků - a teď tohle? Hraje tam snad každý, kdo šel kolem, od hvězd po pseudoherce, ale jediný dobrý výkon podala paradoxně Deana Horváthová-Jakubisková. Mám rád Rodena, Polívku, Mádla, ale tohle snad neměli zapotřebí. A za ty prachy snad šly natočit skutečné scény, a ne ty šaškárny jako úvodní "velkolepá bitva", která působí dojmem dětského představení na vánoční besídce, nebo ten na kilometr rozeznatelný vatelín místo sněhu atd. atd. atd. ()

DDavidson

Herecké obsazení hodnotím celkově velice kladně. Jen mě tam jaksi vadili ti dva mniši, Anna Friel jako hraběnka Bathory neměla chybu, nejen, že ji byla moc podobná, jelikož je to podle mě jedna z nejkrásnějších hereček, ale také kdo jiný by mohl zahrát lépe hraběnku Bathory, jak ona sama řekla, ta role se k ní naprosto hodí. A navíc tento film ukazuje hraběnku Bathory z jiného úhlu pohledu? Koupala se skutečně hraběnka v krvi, anebo to na ni ušil Thurzo? ()

bratr_jezek

Velké zklamání. Dala se natočit úchvatná podívaná okořeněná syrovým hororem o krvavé zrůdě. Režisér Jakubisko však sklouzl k potřebě "očistit" hraběnku a za vším hledal pletichy mocných. Trochu nadbytečně pak vyplňoval hluchá místa dvojicí mnichů v podání Polívky s Mádlem, snad jako český pokus o "Jméno růže", vyznívající však velmi nepovedeně a trapně. ()

Profík

Jedna hvězda za režiséra a jedna za herce. Víc z toho nedostanu. Nevypadá to na česko - slovenský film špatně, ale někde se ztratila dramaturgie a scénář a to je bohužel zákad. 45%. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko