Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Bohdy67

Nikdy sem tenhle film nemusel, ale s tím co příchází v dalších letech a s odstupem se dá dnes mluvit o české "klasice"... Mádla nemám rád, ale učitelský sbor je složen z výborných herců a jejich toporné role krásně reflektují realitu některých kantorů.  Prostě průměr 45% ()

MoziMedve

Děj OK, hlášky taky dobrý. Je to víceméně důvod proč na film koukat ale ta práce s kamerou a zvuk je hrůza. Jednak 90% filmu vypadá jakoby to točili na selfie kameru. Extrémní blízké záběry na obličeje a ke všemu většina filmu působí né zcela dobře nadabovaně. Shrnuto, kvalita provedení je docela bída, ale ty hlášky si myslím stojí minimálně za jedno shlédnutí... ()

Matteo_

Na Gympl se dá pohlížet dvěma směry. Ten první, mnohem užívanější směr, kterým lze Gympl vnímat, je komediální a pubertální pseudokomedie. Film vycházel, když jsem byl zhruba v 8. ročníku a základní škole. Pamatuju si, jak byl film v kinech a totálně ovládl naší školu. Při hodině se napodoboval hrdelním zpěvem transformátor, vznikly party, které po škole chodily sprejovat, při hodinách se glosovaly kanonické hlášky z filmu apod. Zkrátka ideální film pro mladé.  Dnes jsem si film pustil snad po x letech, mimo hlášek na YouTube, na které člověk naráží pravidelně.  Nestačil jsem se divit, jak pro mě postupem času film uzrál do jiných rozměrů a působí na mě v jistých směrech daleko lépe jak před lety. To už se tedy dostávám ke zmiňovanému ''druhému směru'' jakým se lzee ubírat při koukání na Gympl. Ten film vlastně zdaleka není tak veselý, jak se prvoplánově může tvářit. Už tenkrát očividně dost věně reflektoval problémy tehdejší doby, které bohužel panují dodnes.  Děti, studující obory, které je nebaví, špatně nastavené studijní plány, nevyvíjení disciplín, kterými mladý člověk vyniká nebo vyčnívá, špatně placení učitelé s nulovou motivací a lásce ke své práci nebo např.   Herecké obsazení se sestává z herců i neherců. Najdeme tu tedy, i mimo herecké nováčky, legendy jako paní Holubová, Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, tehdy mladičký Jirka Mádl a samozřejmě Tomáš Matonoha. Právě role Tomáše Matonohy, coby učitele výtvarky je vlastně nejzajímavější postava celého filmu. Učitel, který má ke svým žákům opravdový vztah, zajímá se o jejich koníčky, nepohlíží na vzdělávací systém tím klasický dogmatickým pohledem, ba naopak se snaží o jisté inovace a změny. Jedna z mála věcí, která se za ty roky nezměnila v mém vnímání je role Lenky Juroškové (krásná Klára) tehdy po ní slintala celá škola kluků. Hele fakt je to pěkná ženská a určité scény vypovídají o její odvaze a sebevědomí...proč vlastně ne. Nádherná ženská.    Shrnutí: Kozy, puberta, policajti, hlášky, rebelie, škola a samozřejmě taggovaní a spreje. Kdo bude film vnímat maličko citlivěji a bude číst mezi řádky, tak jako přídavek dostane poměrně tuhé poukazování na reálné životní problémy a problémy dospívání spojeného s ''hledáním sebe sama''. ()

Gareth_Jones

Viem, že toto nie je nejaké veľké filmové umenie. Ale je to príjemná oddychovka, ktorú si vždycky rád pozriem. Obaja hlavní aktéri sympatický, je tam humor, je tam pravda doby, kde na jednej strane je talentovaný chlapec z chudobnejšej neúplnej rodiny a na druhej bohatý chlapec z úplnej rodiny, ktorá má všetko. Napriek tomu sa z nich stanú dobrí parťáci. Jeden má talent, druhý zdravú drzosť a prostriedky. Veľmi dobre zahraná alkoholička matka, empatický a mládež chápajúci triedny učiteľ, ktorý sa stále radšej pozrie za krásnou mladou žiačkou, ako za starou riaditeľkou. Dobre je vykreslená skutočnosť, že mládež nezaujíma ani Božena Němcová, ani výpočet tlaku v priehrade a podobné kraviny. A to pritom svet internetu, tak prepotrebný pre dnešnú mládež, bol iba v plienkach...... Jediné mínus za vyslovene šerednú priateľku sprejera Petra. ()

Nataniel73

Tak pokiaľ som dnes už kultovému študentskému filmu "Cesta do hlubin študákovi duše" udelil štyri hviezdy tak tomuto Gymplu viac ako dve dať nemôžem. A tých dôvodov je hneď niekoľko. Na komédiu je Gympl málo komický a na drámu zase málo dramatický. Škoda, že sa režisér neinšpiroval napríklad seriálom "Dobrá čtvrť", ktorý sa odohráva zhruba v rovnakom období a ťaží z problematiky stredoškolákov ďaleko viac čím sa mu darí diváka vtiahnuť do deja. To sa Gymplu nedarí a je to celé také nemastné neslané. Holubová a Mádl sú vynikajúci herci, ale slabý scenár im zrovna nepomáha. Problematika sprejerov je mi cudzia a vadí mi aj prílišné odtrhnutie od reality. Na žiadnom Gympli sa totiž také pomery neodohrávajú ako sa nám snaží režisér naznačiť. Gympl prehráva aj v porovnaní s priamou konkurenciou. Takí Snowboarďáci, Rafťáci či Špindl sú skrátka o úroveň vyššie najmä vďaka skvelým humorným scénkam. Gympl je tak pre mňa film na jedno pozretie, prípadne na dve pokiaľ sa chcem znova potešiť pohľadom na nahé študentky. A to je dosť málo. 50% ()

Llou

"Neváží si svobody - nezajímá je literatura, nezajímá je historie, nezajímá je nic. Válku na ně! Nejdřív totalitu a pak válku!" zcela upřímně shrnuje, jak se dívám na svou generaci ()

Miroslav.Zac

Tématika sprejerství mi byla v mládí blízká a tak jsem tehdy po Gymplu skočil jako slepice po flusu. Dodnes mě baví a patří mezi moje oblíbené porevoluční filmy. Asi se nebudeme přít, že největší zásluhu na úspěchu filmu měla hudba a mladej Mádl (plus pár herců v roli učitelů). ()

haruna

Perfektní hudba, skvělé výkony Mádl, Kraus, Bydžovská a Holubová, dobrý námět, prostě za mě jeden z filmů, na které se můžu dívat každý půlrok a přesto mě budou bavit. A to nejsem mladá osoba. Jediná věc, kterou bych mohla vytknout je výkon herečky Procházkové, který se mi nelíbil. ()

nitrak

Hodnotím 5*, protože tohle je opravdu jediný český film, který se dá shlédnout víckrát než jednou. Viděl jsem několikrát a pokaždý jsem se válel smíchy! Opravdu žádný jiný film jsem si podruhý nepustil (pokud jsem nebyl přinucen jako např. účastníci zájezdu v každém autobuse na cestách). Hlavně mi tu nemluvte o pelíškách prosim.. ()

davidh76

Můj nejoblíbenější film od Vorla je i po shlédnutí Gymplu Cesta z města. Ale z Gymplu kouká dobrý český film. Některé postavy jsou opravdu zkarikované až moc - češtinář Jiřího Shcmitzera, Krausův podnikatel, i když u obou je vidět, že to byl záměr, ale fyzikářovo (v podání Milana Šteindlera) prohlášení, že se na gymnáziu musí studenty učit, to... co je nebaví - to je tak trochu přitažené za vlasy. Takové okamžiky mi trošku pokazily příjemné podívání. Tomáš Hanák je ztělsnění psychického domácího násilí, Tomáš Matonoha je téměř učitel snů, pro mě snad jediná veskrze kladná postava - oběma jsem to věřil. Tomáš Vorel ml. i Jiří Mádl jsou správně na rozhraní hajzlíků a kluků, kteří se snaží najít "to své". Scéna z elektrickým proudem je naprosto geniální. 70%. ()

D_Cooper

Dobré, ale nedokončené. Některé scény vyloženě uměle zahrané až trapné. Ale přesto se dá říct, že kvalitní český kousek, který zase bude trhat rekordy v návštěvnosti. Tedy alespoň u teenagerů. ()

Bobeš14

Pro mně po dlouhé době dobrý český snímek.Mádl exceluje herecky(všichni vědí a s Vorlem juniorem tvoří lepší dvojku než s Kotkem což se samozřejmě dalo očekávat) a Dj Wich hudebně(podle zdejších komentářů sem asi jeden zmála komu se hudba opravdu zamlouvala).Vtipných scén je tam dostatek a také absence happy endu mě potěšila,takže sem byl spokojen. ()

Gagin

Klasické tři hvězdy, komedie, hlavní role samozjřemě Mádl, kde jeho humor dává tomuto filmu právě 3 hvězdy, nebýt jeho film by stál za prd. ()

nobullets

Az ted po vice nez roku sem si uvedomil jak sou zde perfektne zvladnuty charaktery tech postav. Hlavne Madl perfektne zahral zbohatlickyho spratka! (nechci ovsem aby to vypadalo ze Gympl beru jako nejakou umeleckou zalezitost. ()

tekedozai

Prijemna podivana, ktora ma vratila do dob ked som este studoval na gympli a daval moje prve ilegaly na steny, adrenalin rush pure. Vdaka tomuto filmu som pochopil, ze vela veci, ktore sme robili vtedy, bolo pre nasich rodicov nepochopitelnych, tak ako budu pre mna nepochopitelne ciny mojich harantikov. ()

Igwar

Davam plny pocet uz len za excelentnu Holubovu a Bydzovsku a genialneho Madla. Aj Schmitzer, ktory vacsinou hrava typovo trosku ine postavy, zvladol figuru starsieho cestinara po "expiracii" genialne. Taktiez vecny kladas Hanak prijemne prekvapil v ulohe tyranskeho otca. Co mi vsak vadilo, bol ten velmi otvoreny koniec. A rozhodne nemam ma mysli iba zmrznutu zaverecnu "akcnu" scenu. Vo chvili, ked film divakovi dokonale vykresli kompletnu psychologiu postav, ked uz ma divak pocit ze vsetky dolezite figury filmu dobre osobne pozna a o to viac ocakava ako sa ich osudy vyvrbia pridu zaverecne titulky... Az sa mi chcelo hladat na nete ci sa nechysta dvojka... Na druhej strane mozno prave nebolo zamerom autorov ponukut uceleny pribeh s nejakym, aj napr. tragickym koncom (okolo toho skocenia z okna sa mrazivo motalo niekolko scen), ale urobit iba sondu do zivota pubetakov, nad ktorou sa treba zamysliet a domylsiet si koniec vo vlastnej rezii. A ono to vlastne ani nie je problem odhadnut akob osudy postav hypoteticky pokracovali. Varinat je hned niekolko, ale ani jedna nie je z tych prijemnejsich. Preto mozno autori zvolili radsej koniec iba s tusenim, ze to s postavami nemusi dopadnut dobre, ako strelit ku komedii tazky depresivny koniec. Co sa komedialnej stranky tyka, pobavil som sa, aj ked niektore hlasky boli skoro trapne. Tych naozaj komickych momentov bolo nastastie o cosi viac. Napriek tomu som vsak nesiel s kina vyskereny od ucha k uchu so super naladou a dobrym pocitom pobavenia, ale skor presne naopak. Aj to je dokazom toho, ze Gymlu ide aj o nieco ine len ako o variantu Kamenaku v prostredi strednej skoly. P.S. Citali ste tu uverejneny "oficialny text distributora"? Bud som ja v kine nieco zaspal, alebo distributor sa uplne zblaznil. A ledze som Gympel sledoval s odst velkym zaujmo, moznost cislo jedna vylucujem. V texte sa pise toto: "Hlavními hrdiny je dvojice gymnazistů Petr a Pavla, jejich učitele Tomáše a jeho ženy Aleny." Kde sa mi vo filme stratila podla distributora dolezita postava, manzelka ucitela Tomasa, Alena, ktoru sa mihla mozno v jednom zabere a aj to na fotografii. Vidiet ako si davaju distributori zalezat pri popise dvdciek. ()

TheFoxXRX

Rozhodně na dnešní dobu (a hlavně teenagerskou komedii) to nebylo špatný, a dokonce bych řek i dost realistický až na pár výjimek jako varovné výstřeli apod. Musím říct že mě tento snímek nezklamal ba dokonce potěšil i navzdory tomu, že jednu z hlavních rolí tvořil J.Mádl ()

Shtinky

Miestami mi to úplne prekážalo - hlavne keď sa chlapci pustili do sprejovania a hádzali husté gestá doprevádzané hudbou ktorá mi nič nehovorí. Učitelia boli vykreslení teda fakt hlúpo. Neviem si teda dosť dobre predstaviť že by si u nás v škole nejaký učiteľ vybral na stôl šunku a začal mlsať. Taktiež si neviem predstaviť že by sa takto podpriemerní ludia vôbec dostali na gympel. :) Radšej sa to mohlo volať Stredné odborné učilište. Na druhú stranu to bolo miestami dosť zábavné (už pri pohlade na samicu-riaditeľku alebo ryšavého feťáka) a celkom rýchlo to ubehlo. Ale raz stačilo. 5/10 ()

romannet

na gympl jsem se tesil pomerne dlouhou dobu a urcite pro me neni zklamanim.Nevim mozna si ty 4 hvezdicky nezaslouzi, protoze nektere herecke vykony jsou vice nez sporne stejne jak nektere dialogy na me zanechaly dosti ironicky usmev, nicmene jako celek na me film pusobi velmi dobre a z kina jsem odchazel spokojeny. ()