Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

DJ Obelix

No vidíte. Asi budu znít jako negramot (speciálně pro fandy zmiňovaného díla), ale já knihu od Zdeňka Šmída vůbec neznal. Nicméně už po pár replikách mi bylo jasné, že to musí vycházet z knižní předlohy. Ono totiž věty, které pronášejí herci na obrazovce, nejsou vůbec špatné ... ale na papíře. Zde se jednoduše vůbec nepovedl převod literatury "na plátno" a nepomáhá tomu ani obsazení, které je posbíráno z reklam a přištěkávačů v jiných sériích. A vévodí tomu ve své roli úžasně nesympatická Kostková, která mi od začátku pila krev. Nicméně to byl možná účel... Za pár dobrých hlášek dávám hvězdičku, ale asi už to ani nedokoukám... ()

Joll

Tak původně jsem dával za 3 hvězdy kvůli prvním 4 dílům, které ušly a seriál byl po delší době ze zábavnějšího prostředí než jen z nemocnic či bytů. Potom, ale škaredě zabředl a vytratilo se z něj i to málo co mi u televize drželo, nastalo děsivé opakování některých hlášek a chování většiny protagonistů, bylo do očí i otrlého diváka novodobých čekých seriálů. Takže 2 hvězdy a to ještě z lítosti. Když si člověk pomyslí jaké pěkné seriály jsme i za dob totality dokázali vyprodukovat a jaké hrůzy se na nás z obrazovek valí teď je člověku ouzsko. ()

pakobylka

26. 1. 2009: Snaha by i byla, ale nějak to nemá tu správnou šťávu - dialogy i samotný děj působí strašně křečovitě a nepřirozeně. Bohužel se mi zdá, že v současných českých seriálech se tyhle nešvary pěkně zabydlely a pomalu se stávají normou. Prozatím za 2* a dál se uvidí. ----- 2. 2. 2009: Druhý díl vypadá NEPATRNĚ nadějněji v tom smyslu, že nedošlo k žádnému zhoršení a dokonce se objevilo - možná nějakým nedopatřením - pár světlých chvilek, kterým by se při troše dobré vůle dalo i uvěřit. Ráda bych věděla, co na to říká Zdeněk Šmíd jako spoluautor scénáře ... poetika a jemný humor jeho knížky jsou v háji zeleném. Na druhou stranu to nehodlám vzdát a podívám se i na další díl, takže to zatím není až tak strašné. ----- 9. 2. 2009: Za prvé: Kvalita se plácala někde mezi prvním a druhým dílem, párkrát si lokla, ale ještě se neutopila - takže plujem dál. Za druhé: Zvykla jsem si na Křižáka v podání Lukáše Vaculíka. A do třetice: Už nemyslím na vodácké písničky Jardy Samsona Lenka, který před lety zhudebnil texty právě z knižní předlohy Zdeňka Šmída. Richard Krajčo je taky fajn. ----- 16. 2. 2009: Nic nového, opět tak trochu sci-fi z českých vod. ----- 23. 2. 2009: Nejspíš to měl být nejvtipnější díl ... Nebyl. ----- 2. 3. 2009: Ach jo, lodě i s vodáky klesají čím dál rychleji ke dnu - paradoxně ve chvíli, kdy je chlapci a děvčata opustí a vystoupí na pevninu. Dialogům se už nedá věřit ani jediná hláska a o tom ostatním raději nemluvím. Přitom mám pořád pocit, že by stačilo jenom strašně málo, aby ten seriál za něco stál ... Snižuju hodnocení, 1* na pokračování v započaté cestě stačí. ----- 9. 3. 2009: Co to proboha mělo být? Zdálo se mi, že se udál pozoruhodný přemet v čase a naši milí vodáci zestárli daleko méně, než by měli - alespoň pokud mohu soudit podle použitých rekvizit, které najednou odpovídají žhavé současnosti. A horské túry jim jednoznačně nesvědčí. No nic, jen mi je docela líto Lukáše Vaculíka - je sympatické, že se nepropůjčil k účinkování v rádoby zábavných nekonečných seriálech komerčních televizí a přála bych si, aby to tak zůstalo ... Bohužel si po "Strážci duší" vybral další projekt ČT, který měl všechny předpoklady, aby byl zajímavý a úspěšný - a díky režii je z něho opět těžký podprůměr. Jak to ČT dělá, že dokáže své vlastní nadějné plány tak dokonale zbabrat, to opravdu nechápu, na to musí být nějaký zvláštní talent. ----- 16. 3. 2009: Nejzábavnější a zároveň nejromantičtější byly letecké záběry klikatící se řeky. Jinak žádný posun kamkoliv - ostatně už dávno nic takového nečekám. ----- 23. 3. 2009: Utopit režiséra !!! ----- 30. 3. 2009: Dramatický závěr seriál ani v nejmenším nespasil, to tedy ani náhodou. Asi bych měla celý komentář přepsat a vytvořit z něj něco rozumnějšího, ucelenějšího a hlavně kratšího, jenomže u desátého dílu jsem vydržela do konce už jen s velkým přemáháním a prozatím se mi nechce s vodáky trávit ani o minutu déle, než je nezbytně nutné. Takže možná za čas, jestli budu mít náladu. A ještě si hodně rozmyslím, jestli jim alespoň tu 1* nechám. () (méně) (více)

mira007

Voda, Sluníčko, hezký holky v bikinách, Vaculík - člověk by řekl, že na tom se nedá nic zkazit a hle - absolutně impotentní nefungující seriál. Hlášky a vodácké rady možná na papíře se čtou hezky, ale zfilmované to je stupidně až rušivě. Už po dvou dílech mne iritovalo co vodák říká, co má dělat a jak se chovat. Nějaká sexy chemie mezi klukama a holkama ( mimochodem měla dle mého názoru být vybrána mladší parta s ohledem na rádobyvtipné vylomeniny - mimochodem některé kousky jsou spíš idiotské ) vypadá okatě uměle a celkový dojem je rozpačitý. fandil jsem tomu a přál si aby se to každým dalším dílem nějak vylepšilo, ale je mi líto. Dvě hvězdy dávám za vodu, hezký holky v bikinách a někdy i bez nich - famózní Markéta Štechová ( ač teda toho mohlo být víc, když už dějově to je nic moc) a za velký návrat Vaculíka ve své době ( teda ten je namakanej, až o něm psali v Blesku ). ()

keoma26 odpad!

1. díl: sterilní, destilovaný roztok, který potírá všechno živé a lidské, hlavním pramenem zábavy je padání do vody a jediným zdrojem poetiky didaktický komentář. Křečovitě rozjásané nadšení a smích doprovází vše, od utopení foťáku po rituální vodácké úkony, to aby divák pochopil, jaká pohoda voda je ... po 6. ultralaciném díle bez poetiky a logiky měním z jedné hvězdičky na odpad. ()

• Vodácké muzikanty si v 7. a 9. díle zahrála frýdecko-místecká kapela Kajkery. [Zdroj: kajkery.cz] (M-arta)
  • Seriál se natáčel od 29. dubna 2006 do 4. září 2007 v Ostravě, na Lužnici, ve Vysokých Tatrách a na Jindřichohradecku. Seriál se také točil na Nežárce, konkrétně u obce Hamr, kde vznikla i závěrečná scéna. Dále se štáb pohyboval v obci Drahov, Malenovice nebo městě Veselí nad Lužnicí. (Sony1994)
  • O postavu vodáckého vůdce Křižáka stála řada herců. Rozsáhlým castingem nakonec prošel Lukáš Vaculík. Pomohlo mu k tomu také to, že hodně trénoval v posilovně. (cariada)