Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince. (oficiální text distributora)

Falco.araea odpad!

Deset minut stačilo. Na Vánoce jsem si k žehlení chtěla pustit něco poněkud jiného, ale babička s nejmladší sestrou vytvořily koalici s názvem "Nech to prosimtě, dyť je to taková pěkná pohádka", takže jsem byla krutě přehlasována. A vzkaz pro ty dvě - když vy na mě takhle, tak si svoje svršky laskavě žehlete samy! ()

Kozy9 odpad!

Prvý raz v živote som nebol schopný dopozerať film. Legendárne hrozné. Odporúčam ale zhliadnuť akúkoľvek časť s počítačovými postavami... kto neuvidel neuverí... horšie ako CGI efekty v Herculesovi a to bolo dobrých 17 rokov dozadu ak nie viac... 0% ()

Marator odpad!

Absolutně nezajímavý příběh a hlavně strašně amatérsky zvládnuté.Nedůstojné pokračování, jestli se to tedy dá takhle nazvat! ()

Margerie odpad!

Horší celovečerní film jsem snad nikdy neviděla. Absolutně nechápu, co to pana Vorlíčka napadlo. Scénář je o ničem, dialogy naprosto příšerné, film je plný nelogičností (drak, který vypadá jako hroch, ředitelův druhý pár rukou, který se objeví pouze občas, hlášky typu "Podpálila jsem mu byt. Stavěl ho 6 let."). Animace je příšerná, nekoukatelná (hlavně ten čertík nebo co to bylo) a především úplně zbytečná. Hudba neposlouchatelná. Herecké výkony pod úrovní béčkových amerických krasotinek - když ve filmu podává nejlepší herecký výkon Uršula Kluková, není co dodat. Dětská herečka v hlavní roli (která sice hraje holku z 2. třídy, ale v době dokončení filmu jí bylo už 13 let!) neumí hrát ani mluvit, Bohdalová je trapná, až je vám za ní stydno, Černocká k pláči. Masky (např. Baba Jaga) nedůvěryhodné a odfláknuté. Morální poučení pro děti nulové - podle tvůrců filmu je v pořádku, když si teta Irma (analogie s IT Crowd byla asi tím nejsměšnějším na tomhle snímku) vyčaruje dvě dvojnice, aby si mohla vzít všechny nápadníky, jejichž lásku si přičarovala! Špatně vykradený Harry Potter už je jen smutnou třešničkou na pomyslném dortu - obrázky v knize, které žijí a mluví, létání na koštěti, teta Irma, kterou po kolejích veze skřítek... 0% a odpad dávám jen proto, že čsfd neumožňuje mínusové hodnocení. A pocit trapnosti, který na mě postupně dopadal už od prvních minut "filmu", mě asi jen tak neopustí. ()

winstonik odpad!

Z plejády neúspechov v tomto filme vyberám žalostný výber hlavnej detskej postavy, ktorá nehrá, iba recituje text. ()

IvonaK

Samozřejmě že se to zdaleka nevyrovná klasice ze 70. let na kterou se dá dívat opakovaně. Ale i když je to v moderní podobě, tak jsem se pro jedenkrát místy zasmála a Bohdalová tomu dávala šťávu. ()

Bendiys odpad!

Clovek by neveril, ze se da zvracet i ze spatnyho filmu. Protoze pokracovani Saxany je - pockat to bych jeste hanel slovo spatny - hroznej film. Veskere postavy jsou naprosto bezduche, nemaji na platne co delat diky uzasne stupidnimu scenari prakticky nemaji zadny prostor zaujmout ci predvest neco z hereckeho umu, ktery napriklad Petr Narozny urcite ma. Nechapu, proc tvurci dali takovy prostor postave Jiriny Bohdalove, ktera je na zabiti prakticky od prvni sceny - jeji pistorive ksichty mozna zabiraly drive ale ted byste ji nejradeji vrazili, jak je k placi. Jedinym osvezenim je mala Saxana, ktera vsak doplaci na vyse uvedene veci se scenarem. Konecne se dostavam k vizualizaci a animovanym postavam. To se proste do ceskych pohadek nehodi - postavy jako by tam byly nasilne vsroubovany, nektere tam jsou jen tak pro efekt, ktery je ve finale nulovy. Jedinou podarenou postavou je hostinsky kostlivec, ktery vypada jako z Burtonovy Mrtve nevesty. O stupidnosti postav, replik, parodii na dej a vizualizaci by se dalo napsat spousta radku, ale tohle staci. PS. Rikejte si co chcete, ale to byl proste hroch, a ten ohen rozhodne neplive. Ani v pohadkach... ()

greymon

Václav Vorlíček mě velmi zklamal, co se týče tohoto filmu. Podle trailerů jsem si myslel, že film bude mýt alespoň 50%. Je těžké vymyslet film, který by navazoval na předchozí, ale tohle bylo na mě moc. Tento film neměli natáčet. Efekty nejsou špatné, ale nemohou se rovnat například filmu Alenka v říši divů (2010). Ztráta peněz, materiálů, času a mnoho dalšího. Ani 3D postavy nemohu pochválit sice nemám představu, co to obnáší udělat 3D postavy a prostředí, ale tohle se moc nepovedlo. Snaha napodobit Hollywood s továrnou na efekty se moc nepovedla. Alespoň za snahu dávám 1 hvězdičku. Jednu pozitivní věc na filmu vidím a tu, že i Češi ovládají 3D techniku a doufejme, že brzy někdo natočí něco s 3D animací na co se dá dívat. Musím říct, že i George Lucas ve filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje měl daleko lepší efekty než tady. Na původní film Saxána moc přeplácané efekty a jak jsem napsal ne moc pěkné. ()

brzozin odpad!

Saxána je špatný film. Troufnu si dokonce říci, že nejhorší, jaký jsem za poslední dobu viděl. Všichni kritici se obouvají zejména do zoufalé grafiky a renderovaných animací, ale v tom bych hlavní problém neviděl. Na české poměry a rozpočet je, myslím si, ještě celkem ucházející. Navíc je to jediné, na co budou děti vzpomínat. Problém je totiž v tom, že zde prakticky nic jiného nefunguje. Nefunguje dokonce ani název, který s obsahem filmu příliš nekoresponduje. O Saxanu a o lexikon kouzel tu totiž prakticky vůbec nejde. Saxana v podání Heleny Nováčkové se zde sice vyskytuje, ale její postava se zmohla v zásadě jen na několik replik, které představitelka vzorně deklamuje v příšerně domršených postsynchronech. Stejně tak lexikon kouzel se tu objevuje pouze jako doplňková rekvizita, která nemá na běh událostí žádný zásadní vliv, neboť se po většinu času nachází v tetině tašce. Saxana pak lexikon dostane do rukou asi pět minut před koncem filmu. Nefunguje ani zápletka, protože film jakoukoliv smysluplnou zápletku postrádá. Chybí zde jak kladní, tak záporní hrdinové a charaktery postav pro mě byly do konce filmu záhadou. Naopak je zde hromada vaty, kdy postavy cosi dělají, cosi říkají, ale divák nemá tušení, jak to souvisí s dějem. Velice často pak prostě jen pasivně sedí, což ale paradoxně není filmu na škodu. Vedle toho je tu řada zcela nelogických a zbytečných dějových linií, které konči velmi rozpačitě a jejich jediným smyslem je patrně natáhnout stopáž (například záchrana dědečka - netopýra). To nemluvím o šílené roli antihrdinky Irmy - nesnesitelná Bohdalka, na kterou jsem alergický. Irma by měla sloužit spíše jako odstrašující příklad všech negativních lidských vlastností. V téhle scénáristické poušti se ale stává hlavní hrdinkou celého filmu. Ve filmařském štábu evidentně nefungoval skript, dramaturgie ani režie. Vysvětlit se to dá patrně tak, že Vorličkovi je již prostě přes osmdesát a ve vší úctě takto náročný projekt nezvládl. Nakonec i Helenka Nováčková v jednom rozhovoru řekla: "Pan režisér je dobrý režisér, akorát už je trochu starší, tak se občas hodně rozčílí. Někdy se i trošku splete." Scénáristické barbarství připisuji tomu, že za ta léta, kdy se film točil, došlo k tolika škrtům a přepisům ve scénáři, že nakonec vznikl tento nesourodý nesmysl. Vůbec nezávidím hercům ten moment, kdy tuhle katastrofu poprvé shlédli v celku a pochopili, v jakém průšvihu lítají. ()

plo koon

Čekání na závěreční titulky je takřka nekonečné. A "odměnou" během nich je nová verze hudebního hitu Černocké, tentokrát s rapujícími dětmi. Ten výstižně završuje celý Vorlíčkův slepenec zdánlivě lákavých ingrediencí, které ale dohromady nudí jak ratolesti, tak jejich rodiče. ()

pery352

Na film sem šel bez jakéholiv ovlivnění veřejností (bude to špatné, bude to dobré). Nakonec to bylo špatné půlka filmu je nesmyslně digitální i když by mohla být zpracována reálně. Cožpak nemáme dost pěkné hrady a zámky na to aby jsme natočili pohádkovou říši? Nebo herce na to aby zahrál čerte nebo co to bylo. Jediné co se mi líbilo bylo zpracování kostlivce barmana a chlupáče jak strašil u popelnic to jsem se rozesmál z kamarádem na celé kino a nikdo to nechápal. Za to ta jedna * ()

Jarduk03

Že se na to tenkrát nevykašlali. Ušetřili by spoustu peněz a času jak sobě, tak lidem v kinech. Animace je opravdu otřesná... ()

AnnaMae

Děj docela ujde, když to budu brát jako vyloženě dětský film. Žádné napětí, nikdo neumře, divák se nebojí, je jasné, že všechno dobře dopadne. Ale chybí takové to pohádkové ponaučení, morálka. (Nebo je na tom dnešní doba tak špatně, že už ani tvůrce pohádek nenapadne vkládat do nich něco takového?) Polovina herců nehraje, jen odříkávají svoje věty. Prostě jim to nevěřím. (Nejlepší je Bohdalová, ta aspoň hraje – no, prostě jako Bohdalová.) Tvůrci se chtěli pochlubit, jak už zvládají animaci, takže ji nacpali i tam, kde rozhodně není potřeba. S cizí produkcí se to ale vůbec nedá srovnávat – nalepení na reálné záběry bije do očí. Chlubit by se mělo takovou animací, kde divák žasne, jak se jim to podařilo udělat, a marně hledá hranici mezi ní a realitou. Když takhle dobrá není, radši si s ní vypomoct jen tam, kde to nejde jinak. Třeba Krakavous (mrňous, co malou Saxánu stáhne do říše pohádek) mohl být přece normálně hraný! A morkolabové (šedivý obludy se zobákem) taky. Závěr: Koukat se na to docela dalo, takže podle svých kritérií dávám **. Hodnocení „odpad“ a patřit mezi nejhorší filmy si to fakt nezaslouží. Narozdíl od spousty českých adeptů se stejnými nedostatky, kterým by to patřilo mnohem víc, totiž Saxána není trapná ani vulgární. ()

pekas

Dávám jednu hvězdu proto, že dětem se to bohužel líbí i když nechápu proč. Jinak bych se nebál slov jako škvára a parazitování na úspěšné Dívce na koštěti. I přes účast známých herců mi to připadá jako amatérská sešlost vedená senilním rejžou, jehož hlavní starostí při filmování bylo pravidelné jídlo a výměna inkontinenčních pomůcek. Úcta neúcta, tenhle film já chápu jako neúctu k divákovi, pane Vorlíčku. ()

petrik11 odpad!

Strach a hrôza. Doslova by som povedal totálna dehonestácia pôvodnej Saxany. Herecké výkony ako z pomocnej školy, tupé dialógy, animácia strach a hrôza, nápad, myšlienka totálny odpad. To by som neveril, že sa dá klesnúť tak hlboko. ()

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (více)