• Gemini

Inu nic naplat, Václav Vorlíček bude muset ještě něco natočit. Nelze připustit, aby TOHLE byla poslední věc, pod kterou by bylo napsáno jméno tohoto otce mnoha a mnoha počinů zařazených do když ne zlatého fondu, tak minimálně rodinného stříbra české tvorby nejenom pro děti. Je celkem známo, v jakých bolestech a po jak dlouhou dobu pokračování Dívky Na Koštěti vznikalo. Bohužel díky rozhodnutí vytvořit "next-gen" pohádku, kterou by Mistr dokázal, že dokáže ve vizuálním stylu držet prst na tepu doby, se nám do rukou dostal filmový ekvivalent Daikatany nebo Duke Nukem Forever - obrovské množství CGI se muselo několikrát předělávat, aby dokázalo alespoň jakž takž důstojně obstát před divákem zmlsaným zahraniční velkoprodukcí. Celkem nepřekvapivě se to nepodařilo, a o to víc zamrzí, že drtivá většina počítačové animace je naprosto zbytečná (především renderovaná pozadí typu žalářní chodba), a sám pan Vorlíček mnohokrát dokázal, že dechberoucí podívanou lze vytvořit i bez ní, kvalitní prací s maskami a zvláštními efekty (ať už se bavíme o Arabele nebo Čestmírovi nebo i první Saxaně). To by se ovšem všechno dalo odpustit, zvlášť když to není ani zdaleka takové peklo jako příběhy s kozami a Kozami, a i když jsou trpasličí profesor nebo čertovský spoluhrdina evidentně zbytečně renderovaní, nemám problém se na ně dívat. To by ale Saxána nesměla být na úrovni Koz i co se týče logiky příběhu a nějakého morálního obsahu!!! Navíc když jsou ve filmu namnoze zastoupené i regulérní řemeslné kopance, jako třeba zcela náhodná dvoj nebo čtyřrukost ředitele čarodějné školy. Mimochodem by mne opravdu velmi zajímalo, proč je Jaromír Dulava ve většině záběrů naprosto k nerozeznání od Ctirada Götze (který tam nehraje), ale hlavně proč se tu objevuje arabelácký čaroděj Vigo (hraný Bronislavem Poloczkem A DABOVANÝ OLDŘICHEM VLACHEM?!?!) a mluví se o králi Hyacintovi ze světa kouzelného prstenu. Jediným vysvětlením kromě čirého zoufalství v oblasti lákání diváctva by bylo oddělení původní Saxany od té nové, což by se dalo akceptovat, když už tu máme draka vypadajícího jako hroch, který je "skutečně EfEf" (neřešte, že to nedává smysl, přesně tak to v tom filmu bohužel je:P)... Přidejte k tomu, že se nová Saxána opravdu odehrává v jiném vesmíru než ta původní - tam byl totiž náš reálný svět, kdežto tady se v úvodu u soudu dozvíte, že ten "reálný" je nějaký "comicsový" (což neznamená ten Crashmanův, ten je tam ještě taky, tak nějak navíc;)), protože trestní senát řeší, že oběť přejetí parním válcem už bohužel nešlo nafouknout:P A hlavně ve světě nové Saxány už není třeba řešit, jestli je někdo dobrý nebo zlý, a že zlo by mělo být potrestáno, protože nejpříšernější záporná postava je od začátku do konce Jiřina Bohdalová jako sobecká, oportunistická, nic a nikoho nerespektující vdavekchtivá slepice Irma (IT Crowďácké úsloví "Přijela teta Irma." dostává zcela nový horrorový rozměr:P), které v zásadě všechno vyjde k její naprosté spokojenosti. K tomu ještě přihoďte tragicky ochotnické herectví Petry Černocké (v původním filmu to bylo lepší, jakkoliv se to zdá nelogické) i malé Helenky Nováčkové (je to sice dítě, ale rozdíl oproti jiným českým dětským filmům je nehorázný), úplně zbytečně pronesenou "mrchu", a máte učebnicový příklad toho, jak by tvorba pro děti NEMĚLA vypadat. A je to tak odfláknuté, nesmyslné a údiv budící, že si to zaslouží epesních nula procent. Ale PROSÍM, Česká Televize, nevysílej to v hlavních ani jiných časech, když máš ve fondu taková kvanta i zahraničních neporovnatelně lepších filmů, včetně Dívky Na Koštěti!(15.12.2013)

• Jezinka.Jezinka

Už dlouho pozoruji tvé smyslné vnady, pravil hoch (třetí třída) své kamarádce Saxaně z 2.B. Králíček Hopsálek velký trhák ve světě dětské literatury v současnosti nebude (proč vlastně ne?) a rozlícená spisovatelka lezoucí hystericky do jednací síně, odkud ji její bratr soudce nechá vyhodit. Kladívka se v českých soudních síních nepoužívají už hezkou řádku let, ale ono to nemá být z minulosti. Malá Saxi objeví, jak si všichni pamatujeme, na mini upravené šaty své matky. I když zohledníme, že Saxaně bylo tehdy nějakých 18 a malé Saxi je asi o deset míň, jen těžko můžeme věřit, že by tu mini měla až na paty. Ale ono tohle je jedno v kontextu toho, že při dlouhém pádu studnou by dopadla mrtvá na dno a tam by se rozflákala do dost najemno podrceného karbanátku. Nebudu rozmazávat to, že draci tady vypadají jako hroši, kteří jsou součástí pouťové atrakce, je to jedna z těch povedenějších animací. Docela vtipné hlášky dávají tušit, že na scénáři se podíleli minimálně dva lidi a to jeden křečovitý osel, co chtěl být strašně cool a vtipný, jeho části tak jsou pro diváka něco jako studená sprcha, a pak někdo, kdo si z toho celkově dělal srandu a navzdory všemu do výsledného filmu nějaký humor i propašoval. Škoda, že se k tomu nenašel ještě někdo třetí, kdo by tam vpašoval aspoň zrnko logiky a divák by se tak něco dověděl třeba o pohádkové knížce, která byla hybatelem děje a byla mezi starými Saxaninými věcmi schovanými na půdě, kterou ale Saxana nikdy neměla. Byl by takový problém udělat to tak, že by kouzelné postavy jen za starou čarodějnicí chodily na kafe a malá je jednou stopovala? Nebo že by kouzlo bylo náhodou v normální knížce a ona si někoho přivolala jen tak?(27.12.2012)

• Payushka

Spolu s hlavní hrdinkou charakterizuje novou podobu Saxány i nespočet infantilních vtipů. Sice oceňuji, že se tvůrci snažili srazit na minimum fekálnosti a prdíky, ale pořád tu chybí nadčasový humor. Před čtyřiceti lety nás bavila Helena Růžičková se svým Kolumbem ve vodovodu, teď to je už jen Naďa Konvalinková a její opakující se halucinace. Toho trpaslíka uvidí asi pětkrát, pokaždé omdlí a pokaždé bychom se ASI měli smát.(11.11.2011)

• May

Cire zlo. Plytvat slovy by bylo rouhani.(21.9.2011)

• MikeCool

TAK URČITĚ...se to nedá srovnávat s Československou klasikou (Dívka na koštěti). Nicméně musím uznat, že začátek filmu se mi docela líbil. Dá se říct, že mi ani nevadili trikové efekty, které nebyli zrovna vzorovou stránkou, ale na české poměry je to velice slušné. Příběh stál za starou belu a z toho důvodu hodnotím jednou hvězdou. Vadili mi také chabé herecké výkony českých profesionálních herců (např. Černocká, Bohdalová, Nárožný, atd.), naopak nejvíce se mi líbil výkon Saxany mladší (Heleny Nováčkové).(30.10.2012)