• Faustka

Jediné plus... 3x nedostižná femme fatale.(2.1.2013)

• M.a.t.t.

Nedôstojné pokračovanie námetu, ktorý mal ostať v minulosti a film, ktorého jediným zmyslom existencie je dokázať, že aj česi sa vedia v kvantite použitých počítačových trikov vyrovnať USA. Inak takmer po všetkých stránkach absolútne dno českej rozprávkovej tvorby, ktorého nízko nastavená latka sa len tak ľahko podliezť nedá.(25.6.2012)

• kingik

Líbil se vám první film o čarodějce Saxaně, která se dostala do říše lidí? A líbil se vám alespon trošičku? Pokračování po 40 letech je jeho pravým opakem a zaboduje, jen pokud budete ochotni zapomenout na první geniální díl, jemuž pokračování nesahá ani po paty. Já jsem to udělal a nahlížel jsem na pokračování, jako na samostatnou moderní filmovou pohádku, která kloubí moderní comicsové prvky s klasickým pohádkovým vyprávěním. Saxana a Honza Bláha mají spolu dceru, malou Saxánku, bylo mně divné, že teprve asi desetiletou, která za pomoci kouzelného zaklínadla se spojí s říší pohádek, do které se pak následně dostane studnou. Shodou náhod se v říši také ocitne její excentrická teta Irma, která píše moderní pohádky, které ale nikdo nechce vydávat a shodou okolností a kouzlem, se do pohádkové říše dostane i comicsový zloduch Crashman, který ji chce ovládnout. A pak už sledujeme sled bláznivých scének, které dohromady nedávají kompaktní děj, ale dávají možnost předvést digitální trikovou stránku, která v českém filmu dostává nevídaný rozměr a prostor. Nevypadá sice nijak úchvatně, ale nešetří se s ní. Některá strašidla jsou moc pěkně výtvarně vyvedena (baba Jaga asi vede). Vše se však mohlo využít mnohem líp a uvážlivěji, protože zloduch Crashman Jaroslava Dulavy na to měl, ale byl záhy ve svých zlotřilých plánech upozaděn. Josef Sommer se snažil jako čtyřruký ředitel nahradit zesnulého Josefa Bláhu, ale na toho zkrátka neměl. Nejvíce se děj točí kolem potrhlé tety Irmy, kterou ztvárnila Jiřina Bohdalová a ta si v pohádkové říši hledá dokonce nápadníka. Za pomocí kouzla jich nakonec nashromáždí hned tři. Všechny ostatní postavy zůstaly trochu v jejím stínu a nejmenší prostor dostala Petra Černocká s Janem Hrušínským, což je škoda. Malá Saxánka, kterou si zahrála Helena Nováčková, nijak neoslnila svým hereckým talentem, ale nebyla ani vyloženě otravná. Je však jasné, že srovnání s prvním dílem se nelze vyhnout. Je však pro mě pozitivem, že tvůrci po takové drahné době do toho vůbec opětně šli. K dispozici byl scénář, který nápady možná trochu zabíjel a bez nápaditého Miloše Macourka se nelze divit. Hudba Radima Hladíka byla opravdu mizerná a zajímavě přepracovaná písnička Saxana zazní až v závěrečných titulcích v duetu s Janem Křížkem a rapujícím dětským sborem, ale to už bylo pozdě. Nevím, proč skladbu nenasadili hned v úvodu. Triků bylo opravdu nepočítaně, ale ty staré je svojí působivostí spláchly. Film nedopadl podle představ, ale nedá se napsat, že mě jeho zpracování rozlítilo. Od návratu po čtyřiceti letech se nedaly čekat zázraky. Nejsme v pohádkové říši, aby se jako mávnutím kouzelné hůlky pokračování stalo geniálním, stejně jako byla nedostižná Dívka na koštěti. Film je orientován na dnešní teenage publikum, které by jen s obtížemi přijalo archaickou pohádku o čarodějnici druhé kategorie, ale mám pocit, že cestu si k němu nenajde ani tahle triky našlapaná jízda, z níž je cítit Vorlíčkův režijní rukopis víc, než z jeho předešlých počinů. Ano, ten samý Vorlíček, co dal s Macourkem světu nejen Saxanu, ale také Arabelu, Rumburaka a další originální postavy, tentokrát se chtěl až moc zavděčit všem diváckým kategoriím. Vyšel z toho takový poctivý český pohádkový gulášek se vzdálenou ozvěnou filmů "Pane, vy jste vdova" nebo "Kdo chce zabít Jessii". Jenže v takové formě už pan režisér Vorlíček dávno není, a tak mu bude muset stačit mých 40%.(2.5.2012)

• Hitman_47

Čeští tvůrci by se od CGI měli držet dál.... to samé, co se postsynchronů týče... jo a scénáristi by se mohli rekrutovat i jinde, než na prvním stupni základní školy.(22.7.2012)

• Traffic

Radši zůstat 300 let po škole, než mít za úkol na tohle napsat recenzi! Takřka nesnesitelná ukázka jakési kameňákovské narace, kdy je film spíš sledem neprovázaných scén, mezi nimiž navíc naprosto zmateně přestřihává, a k tomu všemu je tu vlastně v hlavní roli Bohdalová. Nejhorší je, že ten film jako pohádka rezignuje i na vyjadřování pozitivních hodnot, a když už se nějaké ty negativní snaží jakoby démonizovat, tak je přitom sám jejich ztělesněním. Hnus.(17.9.2011)