Protestantská královna je trnem v oku převážně katolické Evropě v čele se španělským králem Filipem II., toho času nejmocnějším světovým panovníkem. Bezpečně se navíc nemůže cítit ani v domovské Anglii, kde jí klidu nedopřávají intrikující katolíci, mocně podporováni skotskou královnou Marií Stuartovnou. Aby toho nebylo málo, její rádcové v čele se Sirem Francisem Walsinghamem jí neustále připomínají otázku jejího nástupnictví, kterou by jako nezadaná královna měla nutně řešit. Všechny urozené potenciální uchazeče o její ruku strčí hravě do kapsy okouzlující mořeplavec Walter Raleigh, s nímž je ale jakýkoli oficiální vztah naprosto nemyslitelný. Stahující se mračna nad královninou hlavou vyústí v sérii událostí, na jejichž konci se bude muset postavit do čela svých vojsk, aby bojovala o bytí a nebytí svobodné Anglie proti mnohem silnějšímu nepříteli v jedné z nejslavnějších námořních bitev naší historie. (TV Nova)

jenik71

Dobrý historický film, ale musím konstatovat, že první díl z roku 1998 se mi líbil určitě více. Cate Blanchett je ovšem tak skvělá, že prostě od ní nelze odtrhnout oči. S takovou profesionalitou se totiž vtělila do své role. ()

venca163

Má to všechny atributy nízkorozpočťáku kromě toho samotnýho rozpočtu. Myslim tim takovýto - drtivá většina scén je kecání v interiéru, vojsko znamená 50 chlapů na koních + 1 krátká digitální námořní bitva. Asi to celý utratili za ty kostýmy. Sice je to historie (takže za mě klasicky o hvězdu víc než normálně), ale informativně je to celkem slabý a rozhodně bych doporučoval doplnit to i nějakou tou wikinou. (75%) ()

Looser

Lepší než 4 pírka, spíš než zpackaný velkofilm mi to přišlo jako rozsáhlejší komorní drama občas doprovázené exteriéry. Pěkná hudba, kamera i herci, možná Owen mi moc neseděl a kdyby tam jeho postava nebyla, asi by mi nechyběl. ()

bloodvomit

Celkem slabota :o( Na mě až moc romantiky a a naštvalo mne že válečný akt na konci filmu byl očividně sražen jen na to nejnutnější, přestože je film dost dlouhý působilo to dost uspěchaně (ten konec). Hezké kostýmy. ()

ArdathBay

Yimou a Kapur. To jsou dva režiséři s úžasným citem pro překrásné a dechberoucí vizuály. A já si je velmi, velmi užívám. Filmu se dá vytknout pár věcí, ale nádherně a pravdivě zobrazuje vladaře - ženu, která má sice nesmírnou moc a slávu, ale je tak svázána konvencemi, že je vlastně absolutně odsouzena neprožívat světské starosti a slasti, protože je vdána za království. Na její nejoblíbenější chráněnce to je ukázáno nejlíp. Na konci, kdy je záběr Blanchet, která je mimochodem ú-ž-a-s-n-á, s dítětem v náručí jsem si připadal, že hledím na obraz starého mistra malíře. Nemohu si pomoci, Zlatý věk se mi líbil více než první Alžběta. Pro přesnější informace http://cs.wikipedia.org/wiki/Al%C5%BEb%C4%9Bta_I. (mimo Bigfuckmana) ()

ZkuKol

Nádherné obrazy a působivá hudba nestačí. Po 10 minutách víme pointu všech jednotlivých dějových linií. Vypravění ve formě fragmetů a některé zbytečné obrazové exhibice podráží nohy plynulosti. Navíc to, o co se nejspíš měl film opírat, tzn. námořní bitva a patetické projevy, je tak maximálně průměrné; jako celý film. ()

3 AM Code

Byl sem pesimista a dlouho sem tenhle snimek odkladal. Z ukazek mi tak nejak prislo ze z toho bude "velkolepa" patosovina. Neni. Film se spis soustredi na postavy a atmosferu. Historiky to urcite neuspokoji a budou skripak zubama, protoze v ramci umelecke licence je tam par zjednoduseni a hodne "domysleni si". Divak ktery se prisel podivat na zajimavy film tohle ale snadno prejde a doceni dobre herecke vykony, kameru, kompozici. ()

Maark

Škoda...Žádné překvapení,nic nového.Snad jen Cate Blanchett,která ten film drží nad vodou.Film od filmu mi dokazuje,jak je úžasná herečka... ()

uzzi

Mám celkem slabost pro historické filmy, je vždy zajímavé sledovat jak si tvůrci hrají s dobovými tématy a rozehrávají děj na ploše dějepisných faktů. Počátky protestanské Anglie a všechny ty změny, politicky a křesťansky zamotané vztahy, jsou natolik zajímavé, že dokážou vyplodit hutné drama pouhým odehráním faktů. Jenže to by bavilo jen hrstku diváků a tak se přidávají milostné pletky, rozkolísanost vlastního svědomí, epické výjevy atd. Alžběta si nabrala moc velkou porci a zůstala na půli cesty. Takže k vám kráčí krásná a důstojná královna v jedné ruce s knihou a v druhé s mísou popcornu. Film to není špatný, ale moc roztěkaný a bez hloubky. 65% ()

vaja

Celkově na mě film působil tak nějak mdle. Dialogy nic moc, problémy na dvoře nic moc, bitva na moři otřes. Situaci zachraňuje jenom Cate, která podala skvělý výkon v roli královny, i když vypadala dost bezpohlavně... Ještě jedno plus je Clive a jeho rozhovory s královnou. Ze snímku by se ale dalo vymačkat daleko víc. ()

wikus

Je ťažké natočiť adekvátne pokračovanie niečoho veľkolepého.Ako v tomto prípade.Nedá sa vyhnúť porovnávaniu a ako je už pomaly zvykom pri druhých/tretích pokračovaniach, aj v tomto prípade u mna vyhráva prvý diel. Chýbalo mi tam dokonalejšie spracovanie, opis dôležitých historických postáv. Všetko sa zomlelo tak rýchlo, že ste si ani neuvedomili, a bol koniec filmu.Hodnotím to ako príliš povrchné spracovanie tak zaujímavých dejín.A samozrejme, ani mne nesedí Cate a Clive dokopy. ()

Han22

Nevím jaký byl předchozí film, ale vzhledem ke stejnému obsazení a režii asi nic moc. Tady jsem se o slavné královně nedověděl nic moc, jen že to byla náladová a nevyrovnaná stará panna, zamilovaná do nějakého námořníka, a že nesnesla, když si začal s její dvorní dámou. Čili historie ala Blesk, zvlášť když ten vztah v reálu vůbec neexistoval. Co tu máme dále? Nic moc intriky, jelikož o ostatních postavách se nedovíme nic, jednu odfláknutou a trikově nepovedenou bitvu a pěkné kostýmy. Takže prostě nuda. ()

Seti

Po velmi těžkém rozhodování mezi třemi a čtyřmi jsem se nakonec rozhodl pro hodně silnou trojku. Proč? Kapur sice v pokračování Alžběty přináší hodně dobré rozvinutí prvního dílu s dostatkem zajímavých motivů a zvratů, ovšem zároveň si také ukusuje příliš velké sousto v podobě zobrazení jedné z největších námořních bitev přelomu 16. a 17.st., na níž neměl rozhodně prostředky. Navnazený divák si pak v závěru připadá trochu podveden, jelikož se místo našláplého námořního inferna dočká pouze několika digitálních záběrů na lodě a jedné mimózní škunerové bouračky. Poetické záběry na Cate Blanchett na útesu a battle speech alá William Wallace už to pak nezachrání. Celkem mě to mrzelo, protože do té doby se mi Alžběta dost líbila a i přes nešťastné upozadění Geoffreye Rushe se intrik a dvorních půtek dostávalo v uspokojivém množství. V závěru je třeba zmínit hudební doprovod, který je jedním slovem parádní! Nechtěl bych nikoho mást hvězdičkovým vyjádřením, protože Golden Age je dobré pokračování a rozhodně bych ho doporučil, ovšem Alžbětin nástup na trůn byl prostě lepší. ()

HiddenDragon

Prilis nechapu, proc zde ma druhy dil Alzbety o tridu horsi hodnoceni. I kdyby to bylo na tri hvezdy, tak by je mela dostat i ta prvni. Protoze kvalitativne jsou to rovnocenne filmy. Videl jsem je kratce po sobe a neni mezi nimi rozdil. Takze davam opet ctyri hvezdy, hlavne za remeslne dobre odvedenou praci. Samozrejme ze dej neni nijak akcni, to nebylo ani v prvnim dile. Je to holt kostymni historicky film a rek bych ze za vetsi historickou presnost (aspon doufam) se proste plati lehce nudnejsim dejem (proti jinym snimkum). Je to asi otazka jaky historicky film zrovna mame naladu si pustit....jestli k slzam dojemny, pusobivy, velkolepy, filmove dokonaly pocin jako je Gladiator, ktery ma ale s historickymi fakty spolecneho asi tolik jako komiks o antice s Mickey Mousem.....anebo jestli chceme klidnejsi, komornejsi podivanou. Ve Zlatem veku je opet hlavnim motivem zobrazeni zeny-panovnika ve velmi nelehke dobe. Se vsemi klady i zapory zenstvi, s vnitrnim bojem a nutnosti obetovat soukrome stesti necemu vetsimu. Je to o tom jak zranitelna, ale zaroven odhodlana dokaze byt nejen zena, ale i zeme, kterou zosobnuje. A asi me neprestane fascinovat, jak moc byl v dejinach tento relativne maly ostrov dulezity a kolik toho "zazil". Owen se na svou roli hodi skvele, Cate neni treba komentovat. Otazkou je, zda bylo nutne tocit jakousi novou verzi puvodni Alzbety, protoze jsou fakt hodne podobne. Aspon ze je tu ta spanelska Armada, i kdyz me trochu mrzelo, ze to mohli pojmout vic velkolepe. Animace lodi na mori pusobi dobre, ale bitva uz tolik propracovana neni. Jak rikam, spis se zde hledi na Alzbetiny pohnutky...je to spis drama o zene, ktera musi celit osudovym rozhodnutim, nez prurez jejim panovnickym obdobim, ani popis namornich bitev. ()

KoRner

Epizóda zo života kráľovnej, ktorá má vysvetliť, že ona ani nevedela, čím vlastne chce byť. Je tu pár historických zaujímavostí, ktoré sú však iba na pozadí, či vysvetlené iba skratkovito. Ešte aj zotnutie Márie Stuart je tu scenzúrované, a to bola jedinečná šanca predstaviť surovosť temného stredoveku. Film, aj keď sa zakladá na historických faktoch nemá hlavu a pätu, chýba mu gradácia, dobre napísané postavy a veľkolepé zakončenie. ()

cab

Vahal jsem mezi tremi nebo ctyrmi hvezdickami, ale nakonec vitezi silne tri, protoze s odstupem casu jsem nabyl vedomi, ze tato obrazove krasna, kostymove okouzlujici a herecky bezchybna podivana je pastvou pro oci, ale celkove vyznivajici do prazdna kvuli nerozhodnosti tvurcu, jaky druh filmu toci. Celkove soudnych 65% ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Královna, kam se podíváš

Královna, kam se podíváš

27.08.2007

Je srandovní, že tvorba takzvaných hodnotných oscarových filmů funguje na stejném principu jako běžný komerční Hollywood. Něco zabodovalo, tak to udělejme znovu, akorát v bleděmodrém! Rozdíl je jen v… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007