Noc oživlých mrtvol

Noc oživených mŕtvol

Horor / Thriller

USA, 1990, 88 min

Tom Savini

George A. Romero (scénář, původní scénář), John A. Russo (původní scénář)

Frank Prinzi

Russell Streiner

Tom Dubensky

Scénografie:

Cletua Anderson

Kostýmy:

Barbara Anderson

80%(6.8.2006)

Rozpočet $4,2miliónaTržby USA $5,835,247Tržby Celosvetovo $-║ v pohode, dalo sa na taký remake, nekazí to dojem /55%/(26.12.2009)

"JDOU SI PRO TEBE, BARBARO..." Spolu s PÁTEREM THOMASEM a NÁVRATEM NOCI OŽIVLÝCH MRTVOL třetí ze svaté trojice zombiáren mého dospívání. Černobílý originál mě tenkrát příliš nezaujal a jelikož jsem od jeho prvního zhlédnutí neměl potřebu ho ještě vidět, nebudu srovnávat, každopádně remake sám o sobě je mým vůbec nejoblíbenějším zombie hororem. Řemeslně odvedený, příjemně dynamický film (zombies zaútočí už po nějakých pěti minutách) v produkci George Romera a Menahema Golana se opírá o dobrý scénář (Romero), herce (skvělý Tony Todd a jeho arogantní protihráč) a Saviniho doménu - masky. Moc strachu sice nenažene a do kultovnosti mu chybí něco, čím by překročil ono až příliš čisté béčkové řemeslo, ale zato spolehlivě pobaví.(27.7.2007)

Jako malý jsem to viděl a donedávna jsem nevěděl jak se tento film jmenuje. Pamatoval jsem si jen začátek na hřbitově a pak ten dům s benzínkou. Naštěstí když jsem se tu ptal, tak mi hodná duše napsala oč se jedná. Co dodat, viděl jsem i původní černobílou verzi, která byla taky super, ale k téhle mám opravdu velký vztah. Připomíná mi ty dětská léta, kdy jsem vysedával u televize a koukal na VHSky s filmama mého táty. Nejen díky tomu ho mám raději, než některé novější filmy se zombíky.(29.11.2011)

„Počujte, Cooper, poznám vás len pár minút, ale už viem, že vás nemám rád. A myslím, že ani vy mňa. Tak si aspoň navzájom neprekážajme, áno?“ Je to zrežírované tak dobre, že som ochotne prehliadol i tých pár logických nedostatkov, ktoré to malo (prečo sa nikto v zombíčinách nešplhá na strechu?). Ako hovorí stará legenda, kultový maskér Tom Savini, dobrý kamarát Georgea A. Romera, mal pôvodne v jeho NOCI ŽIVÝCH MŔTVYCH robiť masky. Ale povolali ho do „vietnamskej vojny“. Keď sa vrátil, robil Romerovi masky aspoň pre voľné pokračovanie (ÚSVIT MŔTVYCH)... a v roku 1990 si parádne zrežíroval remake samotnej čierno-bielej NOCI ŽIVÝCH MŔTVYCH, jedného z najlepších hororov vôbec. Urobil to bohovsky, je to krásne farebné, no nie je to „otrocký scéna po scéne prepis“ (ako sú dnes PSYCHO alebo KARANTÉNA). Naopak, ide si to (v rámci možností) vlastnou cestou a je to predsa len troška o niečom inom, ako Romero. Ďalším výrazným plusom je geniálny Tony Todd; vždy je super, ak sú strany vyrovnané a hoci sú zombíkov desiatky, jeden dvojmetrový chladnokrvný Todd s brokovnicou vyrovnáva skóre, tak dobre, až by jeden povedal, že to skončí dobre.(11.1.2011)

• - Režisér Tom Savini zná herečku Patricii Tallmanovou osobně, protože spolu navštěvovali vysokou školu. Pro roli Barbary se mu zdála ideální. (Mr.Hudson)

• - Ve filmu se objevují typické americké značky vozidel. Chevrolet jako pick-up C-10, Cadillac jako pohřební vůz), Dodge jako pick-up W-100, Ford jako pick-up F-100 a Jeep coby off-road CJ-5. Dále lze spatřit vůz Mazda a Mercedes-Benz 240 D. Mercedes-Benz 240 D, který se objevil v úvodní scéně na hřbitově, se dodával na severoamerický automobilový trh v letech 1977-1983 a výbavou a prvky se lišil oproti evropské verzi. Vůz Mercedes-Benz patřil přímo režisérovi Tomu Savinimu. (Kirman)

• - Barbara (Patricia Tallman) ve filmu používá opakovací pušku "henryovku" model Henry 1860. Poté, co ji zbraň ukradne Harry Cooper (Tom Towles), používá Barbara policejní revolver Smith & Wesson Model 10, který vzala mrtvole policisty. Tom (William Butler) má pak ve filmu zbraň Stoeger/IGA Coach. (Kirman)