Pravěk útočí

• Velká Británie Primeval (více)
Velká Británie / Německo / Francie, (2007–2011), 27 h 10 min (Minutáž: 42–48 min)

Douglas Henshall, Lucy Brown, Andrew Lee Potts, Hannah Spearritt, Juliet Aubrey, James Murray, Ben Miller, Mark Wakeling, Laila Rouass, Jake Curran (více)

Série(5) / Epizody(36)

Osm let uplynulo od tajemného zmizení manželky profesora Nicka Cuttera. Helen Cutter měla provádět výzkum v lesích, který se týkal neznámého obrovského zvířete. Po 8 letech se její manžel dostává na stejné místo za stejným účelem, ale nečekaně objeví kromě obrovského dinosaura také zvláštní anomálie. Ta dovoluje procházet mezi dvěma obdobími v historii země. Mezi přítomností a velmi vzdálenou minulostí, obdobím Křídy. Po tomto obrovském objevu je profesor Cutter a jeho výzkumný tým nucen stát se tajným vyšetřovacím týmem vytvořeným Ministerstvem vnitra. Postupně začnou odkrývat tajemství existence a hlavně vzniku anomálií, které se začnou objevovat velmi často a na velmi zvláštních místech. K tomu všemu se ještě profesoru Cutterovi začíná zjevovat jeho pravděpodobně mrtvá manželka Helen... (Djkoma)

rikitiki

Z filmového hlediska jsou tři hvězdičky silné přecenění, ale za to, jak jsem se smála, když chlápek s pivním mozolem uniká šavlozubému tygrovi pomocí vlasních nohou, čajového stolku a spreje na vlasy, je tomuhle dílku prostě dám. Jsem ráda, že britský humor pořád žije! ()

honajz

Pro mě zabitý seriál - jak nelogičnostmi, tak skutečně trapným scénářem a nejvíc herci. Takovou skvadru nesymaptických metrosexiálů aby pohledal :-) ()

Sawy

Jo,je to velká kravina,ale zároveň dobrá zábava.Vyloženě skvělých dílů je sice jen pár,ale těch pár dílů je fakt skvělých.A Connor v podání Andrew Lee Pottse je fakt sympaťák.Viděl jsem první dvě řady a dávám slabší čtyři s tím,že nevím,jestli uvidím řadu třetí.Ta je ale prý dost špatná,takže je to možná dobře. Update: A s tou třetí sezonou jsem vážně neměl začínat... Jsem v její půlce a seriál za těch pět dílů stihl jít velmi slušně do kytek,rezignoval i na tu nejelementárnější logiku,trapně odstavuje důležité postavy a nezvládá zodpovědět žádnou z otázek nastolených předchozím dějem.Zápletky epizod čím dál tím směšnější,nástupce Cuttera je na zabití a momentálně mě při sledování drží opravdu jen Connor,zábavný Ben Miller jako Lester a naděje,že s blížícím se závěrem řady dostane současné dění alespoň nějaký smysl. 1. série: 80 % , 2. série: 75 % , 3. série: zatím 30 % ()

jh666

K seriálu jsem se kdysi dostal náhodou, ale jsem za to rád. Dinosauři mě bavili vždycky a nápad s anomáliemi mě zaujal. První tři série byly skvělé. Bohužel poslední dvě už tolik ne. Seriálu ublížilo časté střídání postav. Nejvíce mě zamrzel odchod profesora Cuttera. Danny jako náhrada ale obstál. Bohužel pak odeškla Jenny a mezi sérieme Sarah. Bohužel nové postavy už mě tolik neoslovily, s výjimkou Emily. Také zápletka posledních dvou sérií nebyla až tak dobrá. Série 1 - 90% Série 2 - 100% Série 3 - 100% Série 4 - 76% Série 5 - 76% ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Primeval si mě získával pomalu. Herci zaujali, úvodní znělka taktéž, první epizody byly sice zajímavé, scénáristicky se díl od dílu zlepšovaly, ale stále jsem se těšil na tu hlavní dějovou linku, která byla v pilotu tak hezky naznačena. Úroveň efektů byla přímo úměrná velmi nízkému rozpočtu, ale kdo by měl takovouhle drobnost seriálu za zlé vzhledem k tomu, jaký potenciál skrýval. Poslední epizoda mě utvrdila v tom, že jsem se nemýlil a Primeval bude opravdu pecka, protože takhle brutální twist jsem už dlouho nezažil. Hodnocení série: 4,5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- To samé, ale přesto úplně jinak. Po brutálním cliffhangeru z první série se vše mění, hlavní dějová linie nabírá na obrátkách, epizodické zápletky nabírají na síle a i ty nešťastné efekty jdou kvalitou strmě nahoru. Děj se nám velice zajímavě rýsuje, zažijeme veselé, ale i hodně smutné chvilky. Postavy začínám mít v oblibě čím dál tím víc a vím jen jedno - s tímhle seriálem se mi lehko končit nebude. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Tvůrci dostali více epizod, než je na poměry britských seriálů běžné. Tentokrát se startuje o něco pohodověji. Seznamujeme se s novými postavami, některé významné nás velice nečekaně a dramaticky opouští a v této části mnozí i seriál zatracují. Já ovšem zatlačuji slzu a Primeval sleduji dál. A rozhodně není čeho litovat, třetí série je totiž absolutním vrcholem celého seriálu. Epizody jsou napětím napěchovány k prasknutí a vrcholí v okamžiku, kdy vypadá že je vše ztraceno. Mezitím je oznámeno, že další série nebude, což je pro mnohé fandy nečekaným překvapením. Hodnocení série: 5/5 --- ČTVRTÁ a PÁTÁ SÉRIE --- Po takřka roce ticha po pěšině je znenadání oznámeno, že je seriál obnoven. A to hned pro dvě série najednou, které jsou i nakonec vysílány naráz. A opět startujeme nanovo. Máme to novou dějovou linii, hromadu nových postav (pár původních naštěstí přesto zůstává). Seriál dostal mnohem vyšší rozpočet a je to na něm zatraceně vidět. A i přesto, že všechno vypadá na oko lépe, já mám pocit, že Primeval šel o krůček zpátky. Nová dějová linie už není tolik zajímavá, máme tu více epizodických zápletek a dalo by se říci, že tvůrci už trochu vaří z vody. Přesto se ale při sledování skvěle bavím, užívám si zbrusu nové znělky a nových děsivých ještěrů. V závěru páté série je dějová linie zakončena a opět to se seriálem vypadá nahnutě. Naštěstí tomu tak není, na svět se totiž klube americký spin-off (pod taktovkou Amandy Tapping a několika dalších producentů podílejících se na legendárních Stargate seriálech) s názvem Primeval: New World a mé přání je jedno jediné: Ať nám to kluci neposerou! Hodnocení sérií: 4/5 ()

vanadium

Z převažujícího pocitu dvouhvězdičkovosti se moje hodnocení nakonec vyškrábalo na tři (ale s hoooodně odřenýma ušima a jen díky tomu, že jsem nakonec celý seriál - byť ve zrychleném promítání - dokoukal). Námět je zajímavý: cestování v čase, historická i budoucí zvířata přesunující se do naší doby, třenice mezi různými zájmovými skupinami o tom, jak naložit s anomáliemi. Na samotném zpracování mi vadila jakási béčkovitost postav. Ale asi to jinak udělat nejde. Prostě, postavy schématické: inteligentní, schopný, ale i tvrdohlavý a jiným názorům neotevřený Cutter, jeho stejně inteligentní mrcha žena Helen, nerdík, hezounek a drsňácká herpetoložka. Vypracovaného hezounka samozřejmě občas svlečeme do půl pasu (jak sexy pro dámy), drsňáckou herpetoložku necháme zmlátit se s jinou mladou ženou, se kterou si lezou dlouhodobě po krku (jak sexy pro pány). A samozřejmě nějaká vztahová mezipostavová omáčka. No, když se překonají tyhle klišé, bez kterých to ale na druhou stranu asi vážně nejde, tak nejzajímavější je asi pokoukání na roztomilá či děsivá zvířátka. A to, jakou paseku umějí natropit v současnosti. Hlavní dějová linie, která se táhne celým seriálem, je vcelku dobrá, místy napínavá, jen by to nemusel kazit Cutterův udivenozděšený výraz z vytřeštěnýma očima a potevřenou pusou ("co to je? to snad není možné! to je tak děsně děsivě děsivé!!"), u kteréhožto vážně míněného okamžiku divák dostává záchvaty smíchu. Celkový dojem spíše slabší, ale vzhledem k tomu, že jsem to celé dokoukal, asi to nějaké kvality má. ()

Joe321

(po první sérii) Otevřou se anomálie do různých časových pásem. Dohromady se dá tým paelontologů, kteří znají vše od astrnomie po fyziku, ale dinosaury googlujou. Pětimetrovýho ještěra jdou stopovat s báglem a baterkou, ale už si nedělaj hlavu s tim, jak ho chytí. Seriál s celkem velkým potenciálem a pěknými monstry, který bohužel zabíjí jednoduchý scénář a herci. Dialogy mezi postavami jsou někdy opravdu úsměvné, že člověk kroutí hlavou. Kvalita má ale docela stoupavou tendenci a finále první série stojí za to (supr potvora). Druhá je prý lepší, tak jsem zvědav. (po druhé sérii) Tak bohužel. Kvalita se nezvedla a pomalu bych řek, že první byla o trošku lepší, originálnější. Vypadá to, že druhá série dostala ještě menší rozpočet a je to znát. Herci stejně prkení a dialogy trapné. Navíc to celé zabíjí hloupé finále. ()

C0r0ner

Nápad by to byl dobrý, kdyby se uzavřel po nějakých maximálně deseti dílech. Takhle roztažené už to bylo utrpení (a to musel divák samozřejmě odpustit námět jako takový). K tomu taky nepomohla ta příšerná animace, se kterou by se Pixar styděl i v roce 1985. Potenciál dobrý, realizace tragická. 20% ()

carly

mám strašne raqda tento seriál. ten nápad a hlavne jeho postavičky. je to napínavé a aj zábavné a ešte k tomu zľahka britské. ako som povedala - me likes a lot ()

Sabrewulf odpad!

Ty nesympatické postavy včetně tmavovlasého křečka by se daly přežít. Triky taky, přece jen - je to televizní seriál. S dějem je to už mnohem horší, nemohl jsem se zbavit pocitu, že to psalo osmileté děcko pro publikum osmiletých děcek (scéna, ve které postava odlákává dinosaura ve škole se slovy cca: " Postav se někomu, kdo je ti roven" a pak prostě jen začne utíkat --- to je hotová pediatrie). Scénář má děr, jak ementál a to nemám na mysli díry hnidopišské, ale díry do očí bijící. Co mě ale na tomto "skvostu" uráželo úplně nejvíc, byla LAKSNOST, PLOCHOST a ZBRKLOST s jakou nám byly předhazovány klíčové momenty. Objevení anomálie, první setkání s dinosaurem aj. to bylo něco tak neskutečně konzumního bez atmosféry, napětí a hlavně bez gradace, že jsem málem blil. Jo a taky nesmím opomenout ty reakce hrdinů ala "tohlevidímekaždýdentakpročsevzrušovat". ////// Hodnoceno po prvním dílu, na víc nemám sílu. Tedy ve skutečnosti jsem si ke konci říkal, že bych měl dát šanci ještě dalším dílům, aby to bylo trošičku objektivní, ale pak přišla ukázka na druhý díl s počítačovým hmyzem a to jsem si rázně řekl NE! Tupé, tupé a ještě jednou tupé. ()

Mr.Ripley

Tento opomíjený (mnohými zavrhnutý po prvních třech dílech) seriál by mohl shrnout jedním jediným výrokem "Jediný svého druhu." 1.Série: 80% = Seznámení. 2.Série: 85% = Mytologie; Zrada. 3.Série: 100% = Štvanice; Thriller. 4.Série: 90% = Nová éra; Budoucnost. 5.Série: 85% = Válka; Apokalypsa; Loučení. ____ Uvidíme, jak se "spin-offem" poradili američtí kolegové v čele s talentovanou Amandou "Sam" Tapping. ()

st.verka

Zajímavý námět, objevit průchod do jiné dimenze, něco jako hyperprostorové okno v SGA... Dějově to není nic převratného, ani dialogy neoplývají velkou slovní zásobou, ale - vizuální efekty se mi zdají celkem povedené a příšery jako živé. ()