Pravěk útočí

• Velká Británie Primeval (více)
Velká Británie / Německo / Francie, (2007–2011), 27 h 10 min (Minutáž: 42–48 min)

Douglas Henshall, Lucy Brown, Andrew Lee Potts, Hannah Spearritt, Juliet Aubrey, James Murray, Ben Miller, Mark Wakeling, Laila Rouass, Jake Curran (více)

Série(5) / Epizody(36)

Osm let uplynulo od tajemného zmizení manželky profesora Nicka Cuttera. Helen Cutter měla provádět výzkum v lesích, který se týkal neznámého obrovského zvířete. Po 8 letech se její manžel dostává na stejné místo za stejným účelem, ale nečekaně objeví kromě obrovského dinosaura také zvláštní anomálie. Ta dovoluje procházet mezi dvěma obdobími v historii země. Mezi přítomností a velmi vzdálenou minulostí, obdobím Křídy. Po tomto obrovském objevu je profesor Cutter a jeho výzkumný tým nucen stát se tajným vyšetřovacím týmem vytvořeným Ministerstvem vnitra. Postupně začnou odkrývat tajemství existence a hlavně vzniku anomálií, které se začnou objevovat velmi často a na velmi zvláštních místech. K tomu všemu se ještě profesoru Cutterovi začíná zjevovat jeho pravděpodobně mrtvá manželka Helen... (Djkoma)

Damnsinead

Vybíjená s dinosaury. Byla by to docela fajn blbinka, ale ty postavy! Tady je máme: Cutter -vůdce party s charismatem prodavače z místní trafiky. Stephen a Claudia -dekorace, výplně do milostného trojúhelníku. Abby -miss fanservice, ale má rozum a je hodně akční. Zřejmě nejlepší postava. Connor -makekýn, co je hrozně chytrý, ale chování tomu neodpovídá. Někdy kolem třetí řady prodělal jakýs takýs vývoj v docela sympatickou postavu. Helen -zřejmě "sexy" teroristka? Dinosauři ten dekolt určitě ocenili. Lester -sarkastický komentátor. Jenny -druhá Claudia.  Becker -po všem střílí, a tváří se kysele. Sarah -Mary Sue. Danny -další vůdce., s rozumem jako tři dny starý pes. Jess -třetí Claudia. Emily-akční a zajímavá, další sympatická postava. Matt -druhý Cutter. Je jich tam víc, ale ti ostatní nestojí za zmínku. A nepamatuju seriál, kde by hlavní postavy umíraly tak antiklimatickým způsobem. Výstřel, a je pryč, chramst, a je pryč. Někdo prostě zmizí, a už není. Ne že by to nějak ovlivnilo dění v seriálu. Co se týče dějové linky, je to prosté. Otevře se anomálie, vyběhne nějaká zubatá příšera, nadělá hodně paseky, tým ji zažene zpátky a je konec. V další epizodě se všechno opakuje. Asi není známo dost druhů pravěkých potvor, tak si tvůrci museli nějaké navymýšlet. Ale od čtvrté řady šla laťka hodně nahoru. Konečně se něco začalo dít a některé postavy dokonce prodělaly vývoj. To s tím nemohli přijít dřív? Kdyby to tak šlo od první řady, bylo by to na solidní čtyři hvězdy.  Takhle je to s odřenýma ušima průměr. ()

P/\/EL

né...kamera ujde, ale když ty digitální tv pa-triky a je to hrozně hloupé a trapné a naše děti budou díky tomu hloupé, ale chápu, jenže pak ještě to obsazení ošklivýma Brit*ma a dalšíma hercema a tak všechno...když sem před nedávnem omylem přepnul na kus prvního dílu, tak jsem byl velice nemile překvapen, zhnusen a tak a včera sem viděl kus takovýho dílu z kanclů s červama velkejma a už si budu radši na jedničku na ovladači dávat pozor...do nedávna to byla hlavně 3ka a 2ka..kvůli Superstár a Hádej, kdo...prostě nemám tyhle pořady rád...no.. Určitě měla česká televize koupit něco lepšího.... ()

Natura

To je opravdu velmi originální nápad udělat seriál o dinosaurech a různých kreaturách s poruchou prostoročasu. Seriál Pravěk útočí (Primeval) mě velice zaujal hereckým obsazením, ale hlavně speciálními efekty které jsou na více než výborné úrovni. Tým k sobě velice sedne (režisér vybral opravdu dobré lidi do týmu). A ta atmosféra filmu je úžasná chvíli jsem si opravdu představoval, jako kdyby to byla skutečnost. První sérii velice zpestřil poslední díl svojí kreaturou z budoucnosti. Druhou sérii zpestřila Leekova zrada to bylo opravdu od nečekaného člověka. Akorát co se mi na tom nelíbí je že ve třetí sérii umře Nick Cutter který se do tohoto seriálu nejvíce hodil. A hodnocení z 5 bodů, kdybych mohl dám 6. Opravdu není, co vytknout k seriálu Pravěk útočí. Tento seriál je fakt mazec. ()

antuta odpad!

Tak když mám být upřímná, tak tohle je hovadina jak něco! Navíc pokud to má být o pravěku, tak proč tam nejsou dinosauři? Místo toho je nahrazují vymyšlené bytosti, které se jim jen vzdáleně podobají. ()

kiwing

Nevyužitý potenciál, hodně čerpáno ze Stargate, anomálie se objevovaly jen ve Velké Británii:) Viděno do konce třetí série. ()

LukasLongr

Profesor Nick Cutter ztratil před osmy lety svou ženu Helen v lese, kde hledala nějakého velkého tvora. Profesor jednoho dne najde stopy velkého neznámého tvora a k tomu i průchod do jiného časoprostoru, kterému říkají anomálie. Dostanou se přes ní nejen do minulosti, kdy zemi ovládali dinosauři, ale i do budoucnosti, kde zemi ovládali strašlivý tvorové. Jejich úkol je jasný, vše co se dostane do přítomnosti, minulosti a budoucnosti, musí vrátit kam patří. Je to povedený seriál s kapkou emocí. ()

Elchar

První sezona jasných pět hvězdiček, ale mám pocit, že se to s přibývajícími díly zhoršuje a zhoršuje. Jakmile se začínají zamotávat do odlišných časových rovin, nestojí to za moc. Za první a druhou sezonu čtyři hvězdičky, zbytek budu raději přehlížet. ()

Dixicz

Původně jsem dal dvě hvězdy, ale čím víc dílů jsem viděl, tím míň se mi to libí. Námět je zajímavý, ale zpracování je mizerný. Jednotlivé příběhy jsem slabé, triky nic moc a nejvíc mě ničí chování hrdinů. Absolutně nechápu, jak mohli při své tuposti a způsobu chování přežít tolik dílů. Asi to bude tím, že i většina zvířat se chová spíš jako zvířátka z kreslených seriálů než echt šelmy a specielně, když se mají konečně zakousnout do hlavního hrdiny nebo hrdinky, tak radši skučí a vrčí, než aby jednali. ()

batik

Primeval pracuje so zaujímavým nápadom cestovania v čase pomocou "anomálií", ktorými sa do súčastnosti dostávajú predovšetkým prehistorické živočíchy, ktoré tu následne robia peknú paseku. V tom im má zabrániť špeciálny tím zostavený s tých najmenej povolaných ľudí, akých si viete predstaviť. Toto je naozaj krátky popis toho, o čo v Praveku útočí po väčšinu času ide. Takže tu pre začiatok máme skvelý nápad, napätie, normálne a sympatické postavy, (žiadne silikónové fešandy a steroidový búchači, ako v seriáloch produkovaných v USA), v celku slušný scenár, tu i tam vyšperkovaný britským humorom, zaujímavú dejovú líniu (aspoň spočiatku) a tie efekty neboli na seriál vyrobený v Európe až tak zlé. Nebude od veci, aspoň skratke popísať jednotlivé sezóny. 1. séria začína výborne, zoznamujeme sa s prostredím a spoznávame hlavných protagonistov, na ktorých valia stále nové a nové problémy. Dočkáme sa aj prvých strát na životoch, ale nateraz len z radov vedľajších protagonistov. 80% 2. séria má spočiatku troška voľnejšie tempo, je tu aj prvý omyl scenáristov, keď Claudiu nahradila Jenny. Tvorcovia si dovolili okoreniť dej spiknutím vo vlastných radoch a po pomalšom začiatku sa postupne dostávame do zabehnutých koľají z prvej sezóny. Záverečná časť je v strhujúcom tempe a zomiera 1. z hlavných postáv. 75% Teraz sa dostávame k najslabšej časti. 3. séria je pohroma a samotný seriál bol doslova popravený. Hlavná postava zomiera rukou svojej ženy, hneď na začiatku. Následne odchádza Jenny a tým vlastne už všetci kto Primeval ťahali odišli. Pretože ich mladšia časť tímu nedokázala vôbec nahradiť a Danny Quinn nesiahal Cutterovi ani po členky. Okrem toho aj hlavná dejová línia nie je nič moc, viac menej podobná z predchádzajúcej série. 50% Po krátkej pauze prichádza pokračovanie, ako keby v štýle amerických seriálov, celé je to také zjednodušené, vymódené, akcia síce zostáva, ale menej napínavá, postavy sú väčšinou ploché bez charakteru. Aj jednotlivé časti sa začínajú vcelku podobať. Aspoň v krátkosti hodnotenie 4. a 5. sezóny. 4. reštart, je tu niekoľko zaujímavých epizód, hlavne tých, kde vystupuje Lady Merchant, ktorá je z nových postav asi najsympatickejšia. Šéf tímu "s veľkým poslaním" je určite lepší, ako Quinn, ktorý sa našťastie objaví už iba v jednej časti. Lepšie ako 3ka, deficit oproti prvým častiam je však citeľný. 70% 5. už to nejako doklepali do konca, seriál začal upadať do úplnej priemernosti a je dobre, že skončil pokiaľ si držal ešte akú takú kvalitu. Prípadné, naznačené pokračovanie si pri tomto smerovaní neviem predstaviť. 65% Primeval mal určite na viac, ale z nepochopiteľným dôvodov od tretej série upadol do šedého priemeru. Celkovo 70%. ()

Milabusek

Klasickej dobrej Tv seriál u kterýho sem jako malej capart umíral a ztrašně to žral né že by se od té doby něco zmněnilo ale přeci jen první dvě serie byly nej a tak nebudu kazit bodování kvůli nepovedeným dalším. Takže abych to zhrnul na dvd mám první dvě serie a asi si další kupova nebudu ale musm uznat že je to celkem zábavný pořad sledovat dinosaury jak pustoší město. Takže dávám 4* za první dvě serie . takže uctihodných 80%. ()

alphatown

Pro mě dnes už to má nádech kultovnosti. Nejvíce si pamatuji slovo anomálie a epizodu když ti dva strávili rok života v jurském období. Pohádka pro milovníky mysteriozních dobrodružství. ()

Tyrannotitan

Strašná blbost, která mě však kdysi velmi bavila. A to hlavně díky dinosaurům a cestování v čase. Je to spíš na (5/10), ale kvůli tomu jak jsem to v dětství hltal dám o kus větší hodnocení. 60% ()

HitAgent

Jedno z nejlepších béček všech dob a prakticky jediný seriál svého druhu. Jistě, je to naivní blbinka orientovaná spíš pro puberťáky, kteří už od mala zbožňují dinosaury a různé fiktivný příšerky. K této skupině se řadím i já. Viděl jsem to poprvé snad už v 7 letech, když mi to babička koupila na DVD. Tehdy jsem miloval tématiku dinosaurů a měl jsem nakoukáno už spoustu dokumentů o dinosaurech od BBC. Mé nadšení po shlédnutí pár dílů bylo velké, opravdu velké. Všechny postavy i když to nejsou žádní extra super herci, jsem si prakticky hned oblíbil. První 3 série jsou pro mě neskutečně kultovní záležitostí. Zbylé 2 jsou sice dobré, ale už mě tolik nebavili. Z dětského pohledu určitě plný počet hvězd, ale z dnešního dávám pouze 3. Nejlepší večerníček pro děti od 6 do 10 let. Zábavný seriál pro mládež a dospívající. A dobrý seriál pro nezaujaté dospělé! 65% EDIT: Že bych tomu dal z NOSTALGIE 4*? ANO!!! ()

Giorgione

Pravěk Útočí je záležitost, která by potřebovala lepší rozpočet, aby její triky nevyznívali místama dost lacině. Protože to je to jediné, co mu jako seriálu opravdu chybí. Miluji pravěk a dinosaury, takže objektivita zde určitě nehrozí, ostatně jako v žádné z mých recenzí. Jde o naprosto unikátní seriál, který nejen, že tu nikdy předtím nebyl, ale ani už nikdy nebude. Kde jinde totiž uvidíte nejen dinosaury, ale hlavně právě i zvířata z dob před dinosaury, jako je Gorgonopsid nebo Arhtropleura a další? A nejde jen o to, tvůrci se nebáli tvořit vlastní monstra z budoucnosti, která jsou originální. Nenápadná událost s anomáliemi se postupem času zvrtne v naprostou katastrofu pro lidstvo, která tak jako už tolikrát předtím varuje před člověkem a jeho nenechavou potřebou kolem sebe všechno zbytečně zkurvit, jako by se bez druhu který způsobil planetě globální oteplování planeta sama neobešla. Ale zpět k tématu: každá série přináší posun ohledně výzkumu anomálií, což posouvá jak vaší zvědavost, tak možnosti hlavních postav s nimi pracovat. A díky tomu má seriál silné tempo a náboj, které se jen trochu zasekne během čtvrté série, aby se zase vrátilo do původních kolejí. Všechny postavy tu navíc mají svůj jasný smysl. Cutter jako sympatický vědec, který nezapomněl na to, jak důležité je být člověk. Jeho žena jako šílenec, který chce zasahovat do běhu přírody. Steve jako stopař, který je ale přes své dovednosti prostě v určitých ohledech naivní. Claudia jako žena co projde největší proměnou, Abby jako zooložka co má primárně ráda zvířata a rozumí jim, Connor jako debil, který dělá kraviny a dodává tomu krásný nadhled, Lester jako úředník, který seká jeden sarkasmus za druhým, Danny jako statečný chlápek co jde za svým, Matt jako záhadný hrdina z budoucnosti, Sara jako sympatická egyptoložka, Filip jako typický blázen, co je schopný vše zničit pro svůj cíl... všechny si je člověk snadno pamatuje a má je rád. Osobně si myslím, že nejsilnější a nejlepší je ze všech třetí série, kdy tvůrci poprvé ukážou i opravdu velké dinosaury, a přesto překvapí jejich výběrem, stejně jako bombastickými dějovými zvraty. Já bych si tak moc přál, aby tohle mělo lepší efekty, scénář a někdy i rozuzlení některých epizod, jakkoli jsou všechny nějak zajímavé a každý příběh je i přes určitou schématičnost jedinečný. 7/10 ()

liborzel

Námět a scénář jistě skvělý-mám problém jen s některými postavami.Musím přiznat,že jsem dal 5 hvězd hlavně kvůli Hannah Spearritt-ta je prostě naprosto dokonalá a k sežrání a kupodivu i postava Abby Miluji sarkasmus a tak mi je sympatická i postava Lestera.Zato Connor je naprostý idiot a stejně idiotsky i působí jeho představitel.A Helen je arogantní samolibá kráva,která si o sobě myslí,jak velice je přitažlivá a sexy.Ale jinak moc fajn seriál-musíme si uvědomit,že to je televizní dílo s mnohonásobně menším rozpočtem,než třeba Jurský park-někteří tu srovnávají nesrovnatelné. ()