• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Poctivá středověká řezba bez zbytečných triků (až na působivý závěr), která vsadila na déšť, bláto a krev, a výsledkem je nekompromisní nášup, jemuž vadí snad je lehká dějová odhadnutelnost. Protentokrát to ale až tak nevadí, jelikož hlavní trumf Bassettova filmu tkví v Jamesi Purefoyovi. Že je to charismatický bastard ví každý, kdo kdy koukal na Řím, a i zde nezůstává své pověsti nic dlužen. Je radost sledovat hrdinu, který i při pronášení patetických frází nepůsobí směšně, ale naopak rozechvívá divákovu signální soustavu příjemným mrazením. O chvílích, kdy vezme do ruky meč (a ještě lépe, dva), ani nemluvit. Palec nahoru. PS: Distribuci tradičně nechápu.(24.5.2010)

Je to dosť dobrý akčný historický fantasy film. Má celkom dobrý príbeh o krutom vojenskom veliteľovi, ktorý má najradšej zabíjanie, kvôli čomu sa najlepšie cíti práve vo vojne, no keď sa stretne s pomocníkom samotného diabla, ktorému len tesne unikne, uvedomí si, že skončí v pekle, čo ho radikálne zmení a tak už chce žiť len slušný život bez násilia. Ale nanešťastie práve v oblasti vyčíňa mocná a veľmi krutá armáda, ktorá vyvraždí rodinu jeho nových priateľov a unesie ich dcéru a tak sa musí bývalý vojenský veliteľ vrátiť k tomu, čo mu ide najlepšie. So spracovaním som nadmieru spokojný, už úvodná fáza pôsobí na pomery žánru až prekvapivo dobre, ale následne sa to ešte vylepší. Dej síce ide približne podľa očakávanej šablóny, ale s tým nemám žiadny problém, hlavne, že je tu skvelý hlavný hrdina, ktorý ma veľmi bavil po celý čas, k tomu môj obľúbený motív záchrany blízkeho, prípadne pomsty pred mnohonásobnou presilou, väčšinu času to má výbornú dynamiku a navyše ešte aj tie pokojnejšie scény sú dostatočne zaujímavé, napríklad časť s farárom. Jedine to finále ma trochu sklamalo, ale tiež nie je zlé, po celý čas sa mi to dosť páčilo. Veľmi spokojný som aj s rozdelením žánrov, fantasy, ktorý moc nemusím tu má len minimum priestoru, hlavne v úvode a závere, ale ešte aj to pôsobí tak temnejšie, takže ani to mi moc neprekáža a prevláda akčný žáner v historickom prostredí, pričom celé to má perfektné surové, špinové prevedenie. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Fantasy prvkov je tu len pár, takže je to hlavne poctivá akcia s reznými zbraňami, ktorá je slušne natočená, poteší množstvo zabitých a celé je to slušne drsné a krvavé. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný James Purefoy v hlavnej úlohe, potešia aj Pete Postlethwaite a Max von Sydow a k tomu ešte viacero slušných vedľajších postáv, ale až na hlavného hrdinu tu nikto nemá až tak moc priestoru. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, veľmi dobrá vizuálna stránka a tá špinavá atmosféra, ktorú mám v tomto žánri tak rád, tu nemám žiadny problém. Podobné filmy až tak moc nemusím, ale Solomon Kane mi sadol výborne, hlavný hrdina, dej, akcia a surové prevedenie, som veľmi spokojný. 78%(25.1.2014)

Zapomente na homoussky fantasy, kde bojuje particka pubertaku se zviratkama, pripadne jezdi na drackovi, tohle je drsny temny fantasy jaky tady dlouho nebylo. Kdo by cekal chudsiho brasku Conana, ten se kurevsky plete, Kane sice vypada jak prokletej a ukrizovanej spinavejsi bracha Zorra, ale Zorro by si z nej nadelal do gati a sel brecet do kouta. Rozjede se to hned od prvni minuty, skoda, ze ale uz jen maloco se vyrovna kulervoucimu uvodu, presne takle si predstavuju sluhu satana. No a po zhruba pulhodinovy neakcni pauzicce, kde si Solomon hraje na hodnyho "Ja jsem clovek miru a nervu se" chlapka, vyrazi do akce, ktera uz nepolevi do konce filmu a za tu hodinu stihne zmasakrovat hromady obycejnej banditu, ale i carodejnice, demony, netvory a prisery z pekla. Rozseka proste co mu pride pod ruku, vse se spravne hororovou atmosferou, docela slusnejma trikama a hlavne vsechno hezky spinavy a krvavy. Navic Purefoy je prekvapive perfektni, sice umi jen tak dva, tri vyrazy, ale to bohate staci a jakmile nasadi svuj drsnackej vyraz, vytahne mece a s nejakou cool hlaskou vyrazi do akce, neni si absolutne na co stezovat. Navic po celou dobu s paradni drsnou hudbou. Proste hodne jsem se tesil a nebyl jsem absolutne zklamanej, jen vic takovejch fantasy.(11.5.2010)

Poměrně vhodná volba pro zabití delšího středečního odpoledne, jste-li fanouškem temněji laděné fantasy či Jamese Purefoye (Marka Antonia z Říma, mrk mrk) nebo studentem o zkouškovém období a za prdelí vám hoří termín na zkoušku, na kterou se vám nechce za nic na světě učit. Příběh má velice rychlé až zkratkovité obrátky, Purefoy je docela uvěřitelným způsobem rozpolcený antihrdina, akční scény jsou slušné... Zkuste to. 60%(27.5.2010)

• akisha

"OBSAHUJE SPOILERY" Začátek byl bezva a hodně mi atmoškou připomínal mou oblíbenou starou hru Blood ještě z devadesátek. Potom mě to ale strašně nudilo. Nic se nedělo, hrdina jen hrozně dlouho někam cestoval a poznával teplo rodinného krbu a pak ho ukřižovali. Po zmrtvýchvstání následuje obstojná leč krátká bitka s ďáblem a trestuhodně nevyužitým potetovaným čarodějem Jasona Flemynga a je konec. Škoda, ušpiněné, ubahněné a středověce tajuplné je to nádherně a Purefoy mě bavil i přes neustálé kecy o Bohu, které jinak z duše nesnáším (obzvlášť u akčních hrdinů). Pro mě zklamání, a to jsem se opravdu snažila, aby mě to bavilo!(7.12.2010)

• - Ve filmu je použita současná podoba britské vlajky, tzv. Union Jack, ta ale vznikla až v roce 1801. (gjjm)

• - Vedle ateliérů Barrandov a haly bývalé továrny TOS Hostivař Solomon Kane vznikal v těchto lokacích: na hradech Točník a Zvíkov, v Průhonicích, v umělých pískovcových jeskyních v Pustých Kostelech, v Ralsku, Jevanech, Horšovském Týně, Ladách v Podještědí a v Bechyni - Zářečí. (POMO)

• - Většinu soch pro film (např. sochu podivně se šklebícího anděla, u které se Solomon modlí) vytvořil český sochař Jan Cileček. (gjjm)