• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

• akisha

"OBSAHUJE SPOILERY" Začátek byl bezva a hodně mi atmoškou připomínal mou oblíbenou starou hru Blood ještě z devadesátek. Potom mě to ale strašně nudilo. Nic se nedělo, hrdina jen hrozně dlouho někam cestoval a poznával teplo rodinného krbu a pak ho ukřižovali. Po zmrtvýchvstání následuje obstojná leč krátká bitka s ďáblem a trestuhodně nevyužitým potetovaným čarodějem Jasona Flemynga a je konec. Škoda, ušpiněné, ubahněné a středověce tajuplné je to nádherně a Purefoy mě bavil i přes neustálé kecy o Bohu, které jinak z duše nesnáším (obzvlášť u akčních hrdinů). Pro mě zklamání, a to jsem se opravdu snažila, aby mě to bavilo!(7.12.2010)

Námořník: Pane, je tu ďábel! Cítím ho! (Solomon ho zastřelí.) Solomon Kane: Jediný ďábel jsem tu já...... Príjemne drsná heroic fantasy. Jedna z mála. Naozaj frajerský a charizmatický hlavný hrdina. Technická stránka však už tak skvelá nie je a malý rozpočet veľmi vidno. Okrem hlavného predstaviteľa sú tí ostatní zanedbateľní a hudba mohla byť podstatne viac burcujúca. Je to však pekná spomienka na staré časy. Sympatická spomienka na Barbara Conana (1982).(23.8.2011)

• paascha

Postava Salomona Kanea se Howardovi opravdu nepovedla, snad ještě víc, než trapný Kull. A tato adaptace slabé knihy je úplně strašná. Dějově sračka, efekty slabé, protože se to točilo v Čechách, což je dost poznat, hraje tu příšerný Vašut, který mě postrašil mnohem víc, než všechny ostatní obludy, a to včetně závěrečného démona, který snad vyskočil z nějakého klonu Diabla. Odpad nedám jen z úcty k Howardovi a Maxovi, kteří si to nezaslouží, ale dělám to naposled!(28.5.2010)

Velmi sympatická "špinavá fantasy", která dojíždí na mizernou choreografii soubojů (ty jsou v celcích odporně neohrabané a mechanické) a především na nedostatek nadsázky, který nechyběl třeba Solomonovu bráškovi Barbaru Conanovi. Kane je vpodstatě variací zkazky o zkroceném divochovi, byť tu namísto erotického jiskření povlává bílé prostěradlo katolické cudnosti a trochu nejapných evokací boží spravedlnosti. Purefoy si naštěstí pokleslost vyloženě vychutnává a obličej Maxe Von Sydow znamená zážitek sám o sobě. S připočtením kvalitní výpravy do českých luhů a hájů, solidní hudby a ucházejících efektů je Solomon Kane vítanou alternativou zuřící fantasy demenci pro neodrostlé děti. Namísto chlupatých tvorečků-šikulků se tu rozlézá hnilobný puch a po schodech sem tam sjede nějaká ta hlava. Maso, krev a "hrdá brakovost", to moderní fantasy chybí. Solomon ale mohl a měl být ještě o chlup obratnější. [65%](17.6.2010)

Je sice osvěžující, že někdo nahoře konečně svolil k natočení drsné a nekompromisně krvavé fantasy, já ale odmítám automaticky jásat jen proto, že ve filmu nedefilují přemoudřelá děcka a mluvící spasitelští lvi. Tohle chce ještě hodně dopilovat. Ve všech směrech. 50%(22.8.2010)

• - Při natáčení v Čechách se osm komparzistů zranilo. Vězeňský povoz tažený koňmi, ve kterém byli uvězněni komparzisté, se kvůli závadě materiálu odpojil od spřežení a sjel neovladatelně dolů z kopce. (EMMY)

• - James Purefoy, Pete Postlethwaite a Alice Krige si zahráli i v televizní sérii o Richardu Sharpovi, ovšem každý v jiném díle. (HectorHagman)

• - Většinu soch pro film (např. sochu podivně se šklebícího anděla, u které se Solomon modlí) vytvořil český sochař Jan Cileček. (gjjm)