• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Generál A. J. Rimmer: "Zaútočíme zítra. Pod rouškou denního světla, přes minové pole." Škoda, zatracená škoda, že film je víc akční fantasy než horor. Protože těch pár hororovejch scén (začátek se zrcadly, proměna čarodějnice, polorozpadlej kostel) a vůbec celý temný ladění, sychravo a déšť jsou na filmu jednoznačně to nejlepší. Kdyby to bylo celý o tom, jak Solomon jezdí po krajině, pátrá po tajemným zlu a občas na něj bafne nějakej ten bubák, byl bych velmi spokojen. Nejde ani tak o akční stránku, která je celkem povedená (i když vyloženě dechberoucí souboj chybí), ale o to, že se od počátku hraje s moc otevřenejma kartama. Plán útoku na sídlo zla a jeho provedení silně připomínají citovanou Rimmerovu bitvu parafínů, navíc je bohužel v zuřící bitvě víc času věnováno dojemnýmu návratu ztraceného syna než bojování samotnýmu. Škoda, závěrečná bratrovražedná šermovačka není špatná a démon strká do kapsy i Balroga. Jenže je to utnutý moc rychle, že si to divák ani nestačí vychutnat. Je to těžký rozhodování mezi třema a čtyřma, normálně bych se asi klonil spíš dolů, ale za odvahu přijít s tímhle v době samejch okostýmovanejch supersráčů a teen upírů s problémama pro manželskou poradnu musím autory ocenit.(26.6.2010)

• J*A*S*M

Pro svoji drsnost a špinavost ten film moje sympatie má, ale kvalitativně se jedná maximálně o průměr. Solomon Kane obsahuje snad všechna žánrová klišé, což by nutně nevadilo ... narozdíl od některých jiných diváků si však nemyslím, že by s nimi pracoval dobře, což už vadí - u velkého množství scén mi bylo naprosto jasné, jak se budou vyvíjet, již v čase, kdy by mi to teoreticky být jasné nemělo. (Pro vyhnutí se spoilerům to vysvětlím na příkladu, který nemá s tímto filmem nic společného. Pointu spočívající v tom, že děj filmu se hlavnímu hrdinovi pouze zdá, považujme za klišé. Pokud mě po dobu sledování filmu nenapadne, že pointa bude právě takováto, tak závěrečné použití klišé nevadí. Když mi to však bude jasné po deseti minutách, je zle. U Solomona Kanea je bohužel předem jasné téměř vše). Navíc se to mnohdy tváří moc vážně na to, abych to bral vážně já. 5/10(27.6.2010)

Naprostá spokojenost. Takhle měla vypadat každá zfilmovaná Howardovská fantasy. Bassett za málo peněz předvedl snímek, který se hrdě může postavit bok po boku třeba PÁNOVI PRSTENŮ. Příběh je přímočarý, ale několikrát vás moc příjemně překvapí, hlavně tím jak realisticky místy působí (stejně jako v povídkách). A James Purefoy? Boží. Lepšího Solomona Kanea asi nemohli vybrat. Skvěle zvládá přeměnu ze zlé svině na umírněnější zlou svini, která chce vyrvat svou duši ze satanových spárů. Akční scény, plné krve a bláta vzbuzují obdiv. Prostě paráda. Celé to podbarvuje příjemná Badeltova hudba. Snad se jednou dočkáme i nějákého toho pokračování. Když zachráníš mou dceru, bude i tvá duše spasena.(22.5.2010)

Solomon Kane Conana nepredčil. I keď mu dávam rovnaké hodnotenie, veľkosť postavy, dopad deja i celkový priebeh je nezaujímavý, hraničiaci s otázkou: Nevidel som už toto niekde. Viac takých scén ako useknutie hlavy na 3x a bolo by to fajn.(15.5.2010)

Vůbec jsem nevěděl o co jde a co mám čekat. Zřejmě mě zprávy o přípravě tohoto filmu zcela minuly (i když pak jsem si v průběhu přece jen vzpomněl, že jsem nějaký ten trailer asi viděl ...). Každopádně tohle je PŘESNĚ to, co si na nudnej večer bez holky představuju. Naprosto perfektní "hrdinskej příběh", kdy na začátku shlédneme opravdu, ale opravdu GENIÁLNÍ nástup hlavní postavy Solomona, jednoho z nejhorších anti-hrdinů, jací se kdy na filmovém plátně objevili... Ten, pod vlivem událostí (brousí si na něj zuby sám ďábel, se kterým se setká při jednom svém tažení ...), uschová se na svaté místo a nechá se potetovat a vyřezat si na tělo snad desítky křesťanských symbolů, aby ho rohatej neodnesl ... jenže faráři jsou taky pěkný potvory a nakonec pošlou Solomona pryč ... Nějaké to jeho potloukání se po světě člověku jen zvedá adrenalin v krvi, protože všude je jen bahno, déšť, mrtvoly, čarodějnice, oběšenci a různé bandy hrdlořezů ... No Solomon si naivně myslí, že to zvládne v životě bez krveprolití a snaží se vše řešit v míru a po dobrém ... Diváme se, už nemůžeme vydržet, už se to blíží, jako každej anti-hrdina to má Solomon v krvi a my to dobře víme. "Tak už kurva vem tu kudlu, vem ten meč, sekeru nebo chytni toho grázla pod krkem a už KONEČNĚ ZAČNI!!!!" To je to, co na těchhle filmech miluju!!! A Solomon samozřejmě nakonec "začne"... A do konce filmu už neskončí. Nechává za sebou jen desítky a desítky rozporcovaných mrtvol, hekťáky, krve, usekané hlavy, ruce, podřezané krky a je naprosto nezastavitelný ... Navíc je to takovej frajer, že na něj nikdo nemá, je to "HIGH LEVEL" bojovník, který zabíjí ve vteřině, bez mrknutí oka, bez ohlédnutí a s naprostým sebevědomým hodným starých dobrýmch hrdinům 80. let. a nikdo proti němu nemá vůbec šanci ... Špičková atmosféra, od Solomonova "nasrání", non-stop akce, perfektní souboje, střih, prostředí, příšerky ... Prostě parádička. Na druhou stranu, jak už bylo podotknuto, tohle hit nebude. Je to spatlanina Van Helsinga(podoba Solomona s ním je až trapná ...) s všelijakými fantasy posledních let až po např. animovaný majstrštyk Dante's Inferno: An Animated Epic (2010). Každopádně, vypněte mozek a film je váš ... pecka!!!(17.5.2010)