• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Spojiť Van Helsingov áčkový rozpočet so Solomonovou odvahou podrezávať malých chlapcov, a máme radosť. Každopádne dostatočne zábavná, hoci všetko si odniekiaľ požičiavajúca fraška. Purefoy OK.(12.7.2010)

stylové, hlavně díky poctivé na nic nehrající zápletce plné krve (no, až tak plné ne, ale pg to taky není), démonů, prokletých duší a zatraceně fajn lidí. Z nich samozřejmě vysoko vyčnívá náš hrdina. James Purefoy aka Solomon Kane je charismatický tak moc, že sem se docela divil, jak to, že ti všelijací ghůlové a kdo ví kdo, nepadají hned, co se objeví na scéně. Ne že by žili stejně o mnoho déle. Kam Kane příjde, tam má zlo po srandě, a když mu unesou holku, je to možná horší než u Mačety (no, ok jde tam o hodně víc, ale... co je mocnější katalyzátor než nevinná dívka vydána napospas silám temna). Plášt, klobouk, meč a muškety + věrného a nahraditelného koně a jde se na věc. Nic víc, nic mín než stylová ukázka fantasy ve své nejčistší (ehm) podstatě. Projíždka temnými hvozdy Čech v kulisách středověku. Ale děj žel téměř žádný, na což si asi tento rok budu muset zvyknout. Dobré 3(26.12.2010)

• Psema

Solomon je sympaťák. Hlavy seká zásadně na třikrát, kabát navléká ve slow-motionu, pistole si umí nadhodit nohama... no a zabije Vašuta, což se obzvlášť cení... jenže zatímco Bassett se snaživým Purefoyem sbírají pozitiva snahou vymlátit z minimálního rozpočtu maximum atmosférického deště a zábavy (repetetivní a samoúčelně prázdný symbolismus raději nepočítám), scénář kydá jednu upachtěnou bejkárnu za druhou s pro mě ubíjející razancí. Nemám rád, když jsem jen o krok před postavami. U Solomona jsem byl nejmíň o pět, což mě po řezanici v lese a následné naháněčce dovedlo k nejuzívanějšímu čumění na plátno a kroucení hlavou za dlouhou dobu. 3/10(16.7.2010)

Poor man's Hugh Jackman seká všechno na kusy, hláškuje jak Constantine a prochází světem tak ponurým, že nezbude než zavzpomínat na starého dobrého Conana. Ten sice Howardově předloze moc věrný není, ale Solomon Kane k němu odkáže... oba filmy prezentují hrdinu stavěného z masa, kostí a žiletek, který se musí pořádně ohánět ve světě, kde dobro definitivně odcouvalo a pomatené ženy a čarodějnice se tu grilují rychleji než burgry v Mekáči. České reálie, šedočerné kamerové filtry a zjizvený Marek Vašut ve své asi největší zápaďácké roli fungují stejně spolehlivě jako chrčák Jamese Purefoye. Bůh se na něj vykašlal, peklo po něm pase jako nadržený pitbull a to samo o sobě je dostatečný hybatel všeho kolem. Trochu se to zadrhne až v samotném závěru, navzdory vychytaným digitálním monstrům a kulisám, protože zauzlení dějových linií nelze jen tak přetnout mečem. Michael J. Bassett z toho přesto vybruslil se ctí a nejen fandové kalené ocele budou slintat po dalším dílu, seriálu, komiksu... knize... na celuloidový přídavek si vzhledem k tržbám musíme nechat zajít chuť. O to víc si těch sto minut v krásně hnusném středověku užijte!(18.5.2010)

Do vyvražďovačky v lese to mělo neuvěřitelný drive, atmosféru a emoce (byť příběh rozhodně nebyl z nejoriginálnějších) - takové high class béčko pro radost - pak se to začalo čím dál víc bortit, tématicky opakovat a vykrádat samo sebe i jiné... a samotný Solomon nějak pozbyl charizmatu. Posledních 20 minut bohužel doplachtilo do cíle na autopilota, přes zasávky, které nikoho zkušenějšího nepřekvapí. Každopádně Purefoy, ten Purefoy! Celková spokojenost. A chci to vidět znovu.(22.5.2010)