• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

Naprostá spokojenost. Takhle měla vypadat každá zfilmovaná Howardovská fantasy. Bassett za málo peněz předvedl snímek, který se hrdě může postavit bok po boku třeba PÁNOVI PRSTENŮ. Příběh je přímočarý, ale několikrát vás moc příjemně překvapí, hlavně tím jak realisticky místy působí (stejně jako v povídkách). A James Purefoy? Boží. Lepšího Solomona Kanea asi nemohli vybrat. Skvěle zvládá přeměnu ze zlé svině na umírněnější zlou svini, která chce vyrvat svou duši ze satanových spárů. Akční scény, plné krve a bláta vzbuzují obdiv. Prostě paráda. Celé to podbarvuje příjemná Badeltova hudba. Snad se jednou dočkáme i nějákého toho pokračování. Když zachráníš mou dceru, bude i tvá duše spasena.(22.5.2010)

Bassett špínu, mokro a bezútěšnost vždycky uměl a v Solomonovi se rozmách více, než kdy jindy. A to je dobře, protože extrémně depresivní atmosféra je zdaleka tím nejlepším na filmu, který je jinak až bolestivě průměrný. V porovnání s přiteplale růžovou Narnií a jejími klony ale působí svěžím dojmem a tak ani nevadí, že jsou souboje nudné, děj nenápaditý až to fyzicky bolí a hlavní hrdina má charismatu asi jako já, když se kolem čtvrté vracím z oblíbené restaurace Na Růžku. Přes to všechno na mě, ani nevím proč, působil tenhle kus jako návrat k dobám prvního Beastmastera (který byl samozřejmě úplně jiný). Bavil jsem se u něj asi tak stejně.(30.7.2010)

Solidní fantasy řemeslo stavěné na atmosféře, nekorektnosti, syrovosti, zemitosti a hmotnosti, které se nepotřebuje uchylovat k opulentnímu digitálnímu obžerství, aby dokázalo zaujmout, strhnout, bavit. Je tedy škoda, že se přesto ve finále přikloní k digitálním efektům (které jsou o to zbytečnější, o co jsou nekvalitnější) a zapomene na pořádné rozuzlení... Solomon Kane je zmatečný, zkratkovitý a vyšumí dřív, než skončí závěrečné titulky... Přesto o pořádný chlup lepší, než Van Helsing (který má navrch snad jen v Hugh Jackmanovi, který je přeci jen před , jinak ovšem zcela bez debaty cool Purefoyem ještěěo kousek napřed)(26.5.2010)

Husťák s mečem běhá po fantasy Anglii a bojuje se zlem. Je to dost depresivně natočený, furt tam prší a všichni se broděj bahnem. A vždycky, když už jsou šermířský souboje s lidma trochu monotónní, tak se tam objeví nějaká příšera a to mě na tom bavilo. Hlavní hrdina je navíc dobrej a rozchodí třeba i ukřižování. James Purefoy se do toho fakt hodí a ty nasraný ksichty a slovní obraty z 16. století jsem mu věřil. A díky té staré době tu člověk sežvejká tu "náboženskou" linii příběhu mnohem snáz, než třeba u Constantinea.(29.6.2010)

Vůbec jsem nevěděl o co jde a co mám čekat. Zřejmě mě zprávy o přípravě tohoto filmu zcela minuly (i když pak jsem si v průběhu přece jen vzpomněl, že jsem nějaký ten trailer asi viděl ...). Každopádně tohle je PŘESNĚ to, co si na nudnej večer bez holky představuju. Naprosto perfektní "hrdinskej příběh", kdy na začátku shlédneme opravdu, ale opravdu GENIÁLNÍ nástup hlavní postavy Solomona, jednoho z nejhorších anti-hrdinů, jací se kdy na filmovém plátně objevili... Ten, pod vlivem událostí (brousí si na něj zuby sám ďábel, se kterým se setká při jednom svém tažení ...), uschová se na svaté místo a nechá se potetovat a vyřezat si na tělo snad desítky křesťanských symbolů, aby ho rohatej neodnesl ... jenže faráři jsou taky pěkný potvory a nakonec pošlou Solomona pryč ... Nějaké to jeho potloukání se po světě člověku jen zvedá adrenalin v krvi, protože všude je jen bahno, déšť, mrtvoly, čarodějnice, oběšenci a různé bandy hrdlořezů ... No Solomon si naivně myslí, že to zvládne v životě bez krveprolití a snaží se vše řešit v míru a po dobrém ... Diváme se, už nemůžeme vydržet, už se to blíží, jako každej anti-hrdina to má Solomon v krvi a my to dobře víme. "Tak už kurva vem tu kudlu, vem ten meč, sekeru nebo chytni toho grázla pod krkem a už KONEČNĚ ZAČNI!!!!" To je to, co na těchhle filmech miluju!!! A Solomon samozřejmě nakonec "začne"... A do konce filmu už neskončí. Nechává za sebou jen desítky a desítky rozporcovaných mrtvol, hekťáky, krve, usekané hlavy, ruce, podřezané krky a je naprosto nezastavitelný ... Navíc je to takovej frajer, že na něj nikdo nemá, je to "HIGH LEVEL" bojovník, který zabíjí ve vteřině, bez mrknutí oka, bez ohlédnutí a s naprostým sebevědomým hodným starých dobrýmch hrdinům 80. let. a nikdo proti němu nemá vůbec šanci ... Špičková atmosféra, od Solomonova "nasrání", non-stop akce, perfektní souboje, střih, prostředí, příšerky ... Prostě parádička. Na druhou stranu, jak už bylo podotknuto, tohle hit nebude. Je to spatlanina Van Helsinga(podoba Solomona s ním je až trapná ...) s všelijakými fantasy posledních let až po např. animovaný majstrštyk Dante's Inferno: An Animated Epic (2010). Každopádně, vypněte mozek a film je váš ... pecka!!!(17.5.2010)