• Francie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

Velká Británie / Francie / Česko, 2009, 100 min

„If I kill you, I am bound for hell. It is a price I shall gladly pay.“ Shakespeare? Ale kdeže.. To jen Kapitán Kane, služebník boží, odhazuje svou poutnickou hůl v dáli a začíná peklo na Zemi.. Hřešení mečem, pokání sekerou, vykoupení olovem aneb křesťanský Van Helsing pro ty, kterým již nalejou v baru. Rychlé občerstvení v podobě brakové veky namazané bahnem a obložené krví, deštěm a krucifixem, co nejdříve chutná, ale s blížícím se koncem už svou chatrností roste v puse.(21.6.2010)

Ma to potencial, nejspis slusne literarni pozadi (necetl jsem) a kdyby se udelala treba petihodinova miniserie, nestezoval bych si. Herci sice prehravaji a vypada to lacine, ale komu to vadi?(23.5.2010)

• J*A*S*M

Pro svoji drsnost a špinavost ten film moje sympatie má, ale kvalitativně se jedná maximálně o průměr. Solomon Kane obsahuje snad všechna žánrová klišé, což by nutně nevadilo ... narozdíl od některých jiných diváků si však nemyslím, že by s nimi pracoval dobře, což už vadí - u velkého množství scén mi bylo naprosto jasné, jak se budou vyvíjet, již v čase, kdy by mi to teoreticky být jasné nemělo. (Pro vyhnutí se spoilerům to vysvětlím na příkladu, který nemá s tímto filmem nic společného. Pointu spočívající v tom, že děj filmu se hlavnímu hrdinovi pouze zdá, považujme za klišé. Pokud mě po dobu sledování filmu nenapadne, že pointa bude právě takováto, tak závěrečné použití klišé nevadí. Když mi to však bude jasné po deseti minutách, je zle. U Solomona Kanea je bohužel předem jasné téměř vše). Navíc se to mnohdy tváří moc vážně na to, abych to bral vážně já. 5/10(27.6.2010)

Zapomente na homoussky fantasy, kde bojuje particka pubertaku se zviratkama, pripadne jezdi na drackovi, tohle je drsny temny fantasy jaky tady dlouho nebylo. Kdo by cekal chudsiho brasku Conana, ten se kurevsky plete, Kane sice vypada jak prokletej a ukrizovanej spinavejsi bracha Zorra, ale Zorro by si z nej nadelal do gati a sel brecet do kouta. Rozjede se to hned od prvni minuty, skoda, ze ale uz jen maloco se vyrovna kulervoucimu uvodu, presne takle si predstavuju sluhu satana. No a po zhruba pulhodinovy neakcni pauzicce, kde si Solomon hraje na hodnyho "Ja jsem clovek miru a nervu se" chlapka, vyrazi do akce, ktera uz nepolevi do konce filmu a za tu hodinu stihne zmasakrovat hromady obycejnej banditu, ale i carodejnice, demony, netvory a prisery z pekla. Rozseka proste co mu pride pod ruku, vse se spravne hororovou atmosferou, docela slusnejma trikama a hlavne vsechno hezky spinavy a krvavy. Navic Purefoy je prekvapive perfektni, sice umi jen tak dva, tri vyrazy, ale to bohate staci a jakmile nasadi svuj drsnackej vyraz, vytahne mece a s nejakou cool hlaskou vyrazi do akce, neni si absolutne na co stezovat. Navic po celou dobu s paradni drsnou hudbou. Proste hodne jsem se tesil a nebyl jsem absolutne zklamanej, jen vic takovejch fantasy.(11.5.2010)

Myslel jsem, že kvalitní filmové fantasy je už dávno mrtvé. Že se utopilo někde na pokraji dětinskosti, hlouposti, artovosti nebo přeplácaných triků. Od Barbara Conana a Maso a krev si nemůžu uvědomit žádný pořádně syrový drsný a zároveň zábavný fantasy, i když v tomto případě se jedná spíše os Sword/Sorcery dobrodružství. Občas se někde objeví něco zábavného jako Jestřábí žena, Vlkodav nebo Hvězdný prach, jenže ani těch není dost. Ve fantasy dnes vedou rodinné blbinky typu Harry Potter, Stmívání a Pán prstenů, které svou módností, zpracováním a všeobecnou přístupností tento žánr degradují a ničí. Solomon Kane má tu nevýhodu, že není humorný, je temný, syrový, nehláškuje se zde, tím míň vtipně, na což je dnešní publikum zvyklé a vyžaduje to. Je tu téměř dokonalý představitel hlavní role (k dokonalosti mu po většinu filmu chyběl jen ten supr knír z prvních několika scén), atmosféra zmaru a marnosti, akční bitky a realistická rozpolcenost Solomona pak dávají zapomenout na mírně epizodicky trhaný děj.(10.6.2010)

• - Za vlády Alžběty I. kolem roku 1600 stěží mohl Solomon Kane v Anglii vstoupit do kláštera. Její předchůdce, Jindřich VIII., je totiž do jednoho zrušil (gjjm)

• - Bassett chce o Kaneovi natočit trilogii, která by pokrývala celý jeho osud. Další díl se má odehrávat v Africe a další v koloniální Americe (gjjm)

• - V Čechách proběhlo celkem 60 z 62 natáčecích dnů. Zbylé dva dny se pak natáčelo ve Velké Británii. (POMO)