K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

mat.ilda

Kdo čeká heroicky zaměřený válečný spektákl "á la" vojín Ryan, bude zklamán. Přesto zde hrdinové jsou, respektive hrdinky - trpící a čekající na své syny, muže a bratry, aby v míru opět trpěly pro pošpinění památky svých mrtvých obrovskou lží, na kterou odmítají přistoupit. Muži, o kterých film vypráví, nemaji ani tu možnost si své hrdinství vyzkoušet. Přežijí jen ti spolupracující, ale výčitky a stud jim po válce nedávají mnoho nadějí na šťastný život. U tohoto syrového snímku prostého příkras a velkých gest mě napadlo, jestli by se vůbec měl vyučovat dějepis, počínaje dvacátým stoletím a současností konče. Není to všechno jedna velká lež, kde se jen přehazují strany podle potřeby a aktuální politické situace? Možná by se měla stanovit nějaká lhůta, ve které by se přečkalo, až jak se to vyvrbí. Smutný film. ()

lena60

Marně pátrám v paměti, kdy naposledy mě nějaký film pohltil natolik, že jsem po jeho skončení cítila až fyzickou slabost. Kytyň se mnou zacloumala pořádně a to nejen díky závěrečným minutám, zobrazujícím hrůzu, která se odehrála na začátku 2. světové války (1941) v katyňském lese poblíž Smolenska, kde sovětští vojáci brutálně odpravili ze světa několik tisíc členů polské armády a příslušníků inteligence. K neuvěření bylo především pozdější mlžení, překrucování faktů a tabuizace celého masakru ze strany samotných Poláků. Pravdivě se o celé události odvážili vyjádřit jen ti nejstatečnější. ()

triatlet

Jen těžko si člověk dokáže představit zvěrstvo, ke kterému došlo v Katyni. Memento Katyně je jednoznačné. Na jaře jsem viděl kříž věnovaný Katyni v Krakově, překvapilo mě, že Němci na místo masakru pozvali jako pozorovatele i představitele z protektorátu (spisovatele Františka Kožíka, lékaře Františka Hájka a údajně i Gustava Husáka). Filmový příběh, který klade důraz víc vnímání událostí z pozic ženských hrdinek, upoutá řadou zajímavých scén, vypilovaných detailů, ale jako celek jsem v televizi film vnímal jen jako lepší průměr. ()

heyda

Katyň aneb jak snadno zmrvit skvělý námět hloupoučkým scénářem a křečovitým obsahem, který tak nějak krouží neustále kolem samotné problematiky, ale vlastně nám z ní nic pořádně neukáže (kromě černobílých autentických záběrů) a ta vata, co je nám ukázána nevyvolá žádné výraznější emoce, teda když nepočítám pousmání nad směšnými dialogy. Pro mě docela zklamání. Můj poslední film s tématikou druhé světové války - Habermannův mlýn - sice nemá natolik zajímavé ani silné téma jako Katyň, přesto jako film působí celistvěji, srozumitelněji a tím pádem i emotivněji. 3 hvězdičky dávám za krásně navozenou dobu, za atmosféru, za zajímavý námět a posledních 15 minut. Velká škoda, že tímto pozitiva musí končit... :-( ()

Flakotaso

Obrovské zklamání. Tak nezáživný a nudný válečný film jsem ještě neviděl, a přitom to mělo takový potenciál. Celkovou chladnost filmu ještě silněji dokresluje absence hudby. Další velkou chybou je zmatenost scénáře, v přehršli postav jsem se po chvíli začal ztrácet. Opravdu nevím ,jestli se mi na tomto filmu něco líbilo a dvě hvězdy dávám snad jenom z úcty k obětem a Wajdovi, kterého se to osobně týkalo. ()

HenryS.

Opravdu dobré. zvláště posledních 20 minut působí, jako by do filmu nemělo patřit. Jsem velmi rád, že na konci filmu nás NEpoučil titulek, který by shrnul fakta a čísla, rozeběhla by se srdceryvná hudba a titulky... neustále mě napadá, na co asi myslel ten bagrista... ()

honajz

Velice působivě natočené, ale asi tu působivost - při tomto pomalém toku vyprávění - ocení spíš lidé, kteří již založili rodinu a mají třeba strach o své děti, aby se jim nic nestalo. Pak se teprve hrůznost celého masakru dá vidět ještě jinýma očima, z jiného úhlu pohledu, to pomalé tempo vyprávění je pak hodně mrazivé tím očekáváním, a konec je největší studenou sprchou. Kde se v lidech bere tolik zvěrstvosti a zla? ----- Režisér Andrzej Wajda se vrací ve svém novém filmu k jednomu z nejotřesnějších témat polských dějin.   Za 2. světové války Rusové zmasakrovali přes dvacet tisíc polských vojáků a civilistů, převážně intelektuálů. Masové hroby nalezli Němci o rok později, Rusové je obvinili, že šlo o jejich akci, a teprve v roce 1990 vyšlo najevo, kdo za tím vším skutečně stál. Sledujeme osudy několika polských intelektuálů očima jejich žen a dětí, což samo o sobě s sebou nese emotivní prvek i tam, kde tempo vyprávění plyne zvolna a pomalu. Velice působivě natočené, ale asi tu působivost - při tomto pomalém toku vyprávění - ocení spíš lidé, kteří již založili rodinu a mají třeba strach o své děti, aby se jim nic nestalo. Pak se teprve hrůznost celého masakru dá vidět ještě jinýma očima, z jiného úhlu pohledu, to pomalé tempo vyprávění je pak hodně mrazivé tím očekáváním, a konec - natočený skoro jako dokument, ruční kamerou, syrově, a o to víc působí ta krutost - je největší studenou sprchou. Kde se v lidech bere tolik zvěrstvosti a zla? Protože DVD vydala Urania, najdeme zde milý animovaný protipirát. A v bonusech pak ukázku filmu (3:07) a podrobný rozhovor s Andrzejem Wajdou (49:48) - vše má CZ titulky. Jen podle té ukázky jsem myslel, že film bude mít formát 2,35:1, a má jen 1,85:1. Zvuk je možný zvolit i DTS, ale zas tak moc si ho samozřejmě neužijete. ()

hrona

Téma pro Polsko určitě silné a velmi citlivé. Dokumentární stránka za použití dobových záběrů je rozhodně velikým přínosem pro tento snímek, jelikož kromě ní a finální scény se jedná o neskutečně vleklou, velmi ukecanou a dosti nudnou záležitost. Postavy a jejich minipříběhy, které prochází celým dějem nejsou na tolik poutavé, aby se s nimi divák dokázal ztotožnit. Dalším ne moc zdařilým počinem jsou jednoduché dialogy, zejména v první polovině filmu. Suma sumárum, není to úplně zlé, zejména pro připomenutí si takovýchto událostí, ale čekal jsem přeci jen podstatně více, než bylo naservírováno. ()

eraserhead666

Nějak hodnotit tenhle film je hrozně těžké, ostatně jako většinu filmů inspirovanýách skutečnými událostmi, notabene tak emocionálně silnými jako je Katyň. Takže budu hodnotit čistě film jako kulturní, ne emocionální zážitek. A z této stránky je film poměrně slabý. Dějově je dost jako by roztrhaný na různé úseky, občas jsem měl problém pobrat o kom se vlastně jedná. Film jako takový má jen dvě silné scény - snaha zakrýt pravdu a přijmout/zavést lež a samozřejmě závěrečná exekuční scéna, která je opravdu silná. Jinak je, pro mne, jako člověka svým způsobem nijak nezatíženým Katyňskou tragédií, film poměrně nezáživný, roztříštěný a dějově neucelený. Což je škoda. ()

evapetra

Dobře, že se Poláci chopili této látky. Snad jim to pomohlo se o něco lépe vyrovnat s jednou z velkých národních tragédií. Pravda, že jsem si představovala, že se film bude více věnovat samotným zajatým a popraveným důstojníkům než jejich rodinným příslušníkům a dopadu tohoto nelítostného Stalinova příkazu na jejich životy. Možná ale skutečnost, že se Sověti celá desetiletí k likvidaci polské vojenské elity nepřiznali a ještě házeli odpovědnost na jiné, vnímají Poláci na celé věci jako to nejbolavější. Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií ()

luka4615

Katyň mapuje cesty několika navzájem propletených osudů lidí na pozadí masakru v Katyni v roce 1940. Film je zvláštní jak svým "roztříštěným" stylem vyprávění, který nemá jasně vytyčeného hlavního hrdinu, ale i tím, jak režisér k dané problematice přistupuje. Na každém záběru je totiž velmi dobře znát, že je to pro něj velmi citlivé a emotivní téma. Spojte si všechny tyto body dohromady a dostanete syrový náhled na jednu z nejtemnějších událostí novodobého Polska. Silný filmový zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. ()

Morholt

Tak trochu zklamání. Možná jsem čekal něco naturalističtějšího a ne tak konzervativního. Jednotlivé postavy byly vykresleny velmi povrchně a občas se filmem jen míhaly, takže člověk ani neměl šanci se s nimi alespoň z části zžít, navíc neustálé připomínky důležitosti náboženství a poláctví unavují. Na druhou stranu ze závěrečných scén samotné exekuce mě mrazilo a od obrazovky jsem se zvedal s "komunisti jsou svině" na rtech. :D 60% ()

Kimon

Otřesné svědectví založené na faktech o válečných zrůdnostech naší "lidské" civilizace natočené podle filmové povídky "Post mortem" Andrzeje Mularczyka. Film byl nominován na cenu Oscara v roce 2008. ()

Richie666

Bezchybné historické dílo. Wajda se nesnaží zbytečně šokovat nebo s divákem jakkoli manipulovat, neláme si příliš hlavu s profilováním hlavního hrdiny a neuchyluje se k emotivnímu nátlaku. Jen se obávám, že staromódní forma pana režiséra bude na dnešního diváka působit poněkud málo šťavnatě. ()

rawen

Slabý, jakokdyby odtažitý, plochý film bez možnosti chytit se pořádně alespoň jedné postavy. Ani jeden polský důstojník v tomto filmu nepředstavuje člověka, všichni jsou zbožštěni na uctíváníhodné hrdiny, kteří i v zajetí chodí vzpřímeně, mluví spolu vznešeně a neustále salutují (mmchdm pozdravit svou manželku s dcerou před odchodem do zajetí zasalutováním - to je už opravdu šaškismus nejhoršího kalibru). Katyňský masakr je závažnou událostí polských dějin a zasloužil by si lepší filmový hold. Jedinou silnější částí filmu je posledních 10 minut, jinak je to nehluboký, nezajímavý a neintenzivní mišmaš několika prchavých příběhů... 5/10 PS: Matty - skvělý komentář. ()

Mulosz

Film je učebnicí filmové techniky, náležitě demonstruje, jaké pohyby rámování, jaký střih v určitých situacích použít, jaký zvolit způsob vyjádření posunu v čase atd. Prostě dílo jako stvořené pro předvádění studentům. Jeho akademičnost v tomto případě není nijak na škodu, příběh se mi zdá dostatečně silný, způsob budování napětí je v pořádku a to, že ze snímku nesálají explicitní emoce a nemávají s divákem s tím, že postačí na film jenom zírat, není chyba filmu samotného, ale diváka, který je zvyklý, že s ním film manipuluje, aniž by se trochu snažil. Katyň můžeme nazvat comebackem mistra Wajdy, který se i ve svém úctyhodném věku předvedl v mnohém lepším světle než ve svých předchozích historických filmech Pan Tadeáš a Pomsta (zde z mého pohledu jen údajně, Pomstu jsem ještě neviděl, takže čerpám z doslechu). ()

Terva

Lidi, kam jdete? Za námi jsou Němci! Nás zase napadli Rusové. Film o lidských osudech v době ( 1939 ) kdy Polsko bylo v kleštích jak od Němců tak i Sovětů. Kdo byl horší?? Hitler vyhlásil tisíciletou říši a Sovětští komunisté jsou na věčné časy...co bude s ostatníma? Smutný film o kruté pravdě. ()

Johny_fork

To, co postihlo Polsko je strašné, další důkaz toho, že sověti byli možná ještě větší svině než náckové. Závěrečná chladnokrevná poprava je brutální a odzbrojující. Dokumentářní hodnota Katyňe je obrovská, ale když to beru čistě jako film, je to utahané, celkově první hodina by měla proběhnout v deseti minutách, působivost by byla daleko větší, je těžké z diváka tahat emoce, když ho nejdřív téměř uspíte, ale beru na vědomí, že tohle je strašně osobní téma a nelze to brát čistě jen jako film, na druhou stranu, porovnejme si to s Šindlerovým seznamem. ()

Chermy

Film velice důležitý! Mám ale pocit, že nějaký dokument, by účel splnil stejně. Zajímavý totiž bude pouze pro ty, které zajímá historie. ()

m.krudenc

Moc hezký historický - válečný snímek o hrůzách, které se dopustili Stalinovy poskoci sovětského svazu na polských občanech. Stalin byl vetší zrůda než Hitler. Každý, kdo o katyňském masakru ví ještě dříve, než film začne, je připraven minimálně o překvapení (můj případ). Skvěle natočený závěr kdy polský vojáci postupně odříkávajíc modlitbu při střelbě. To působí opravdu mrazivě a reálně současně. Celí film velmi dobře natočen. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky