K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

Marek1991

Pôsobivý film, ktorý patrí k tým najvýznamnejším a zároveň najsmutnejším v poľskej histórii. Smutný príbeh o tom, ako si slovanské národy medzi sebou ublížili. O tom, akí k sebe vedia byť ľudia zlí. Človek by čakal zverstvá zo strany nacistov, ktoré aj prišli, ale prišlo aj k neočakávaným zverstvám a masakrom aj zo strany sovietskeho suseda. Jedna z najväčších genocíd druhej svetovej vojny a vyrovnávanie sa s ňou. Bol to čin nenávisti, zlej ideológie. Nesmie sa naň zabudnúť, treba ho pripomínať, ale zas netreba robiť zlo medzi Rusmi a Poliakmi. Vtedy bol Sovietsky zväz, to treba pripomenúť, bola vláda šialenosti, vláda muža, za ktorého sa diali zverstvá aj na národoch samotného Sovietskeho zväzu. Dnes je už nová doba, mali by sme zanechať to, čo nás rozdeľuje a medzi slovanskými národmi by sme sa mali pozrieť na to, čo nás spája. Česť pamiatke všetkým padlým, ktorí si ju zaslúžia. ()

Padme_Anakin

Vrátila jsem se k tomuto snímku po sedmi letech a hodnocení zvedám na plný počet.. Strhující příběh několika rodin, Polsko rozervané Němci a Rusáky, šílený masakr v Katyni, následné vršení lží a další utrpení všech příbuzných, ať už jsou to matky nebo manželky, sourozenci či děti obětí.. Domnívám se, že panu Wajdovi náleží obrovská pochvala i poděkování, nekouká se na to dobře, ale pravdy je zapotřebí jako soli.. ()

F.man

Velice osobitě a za mě taky velmi dobře zachycené téma. Propletenec postav, kdy na sebe jednotlivé linky postupně navazují dovolil ukázat několik osudů Katyňe najednou a alespoň lehce zobrazit závažnost situace v trochu větším vzorku populace. Velice sympatický je fakt, že Wajda nechává diváka si s postavami vybudovat vztah, avšak on jako režisér, zobrazující a nepřiklášlující, ho nemá a nebojí se tak nechat postavy hodně suše, ale bohužel pravdivě, nechat umírat. Vážně velice chladné a nekompromisní. Pravdou je, že některé linky jsou možná lehce slabší, přesto vždy dostanou silné rozuzlení. No a posledních několik desítek minut je vážně velké maso.*** SPOILER *** Divák, který už moc nečeká, že by samotné Katyňské události byly ukázany, najednou dostane takovou facku, jež se jen tak nediví *** KONEC SPOILERU ***. Klobou dolů, tomu říkám HISTORICKÝ film. Prozatím čtyři, ale čtyři obrovsky silné. Co s námi bude? ()

yakoob

Pro mne zatím nejlepší Wajdův počin...Vyreslení historického dramatu a zločinů komunistů v Katyni je příkladem toho, jak někteří sověti, potažmo komunisté, byli schopni podobných zvěrstev jako nacisté...Snímek pro školy do hodiny zeměpisu a pro všechny, kteří ještě dnes podporují a schvalují tyto směry... ()

Philippa

Vážné a tak bolestné rány je dle mého názoru velmi obtížné zpracovat. Andrzej Wajda se o to pokusil. Film je poněkud rozvláčný, avšak se silnými scénami, které je potřeba vnitřně zklidňovat. Takže mně jeho zpracování mi sedělo. Trochu jsem se nedokázala zbavit pocitu, že právě jeho citová zainteresovanost na Katyňském masakru ho svazovala. Ne tím směrem kam bych očekávala, ale právě naopak ke strachu, aby příliš neujel. Chybí mi malinká jiskra...možná to nejde v tuto chvíli lépe zpravovat...s tak obrovským traumatem se bude vyrovnávat několik generací, než dokáží získat odstup. Já přesto smekám a tleskám. Už jen ta skutečnost, že jsem neměla povědomí o Katyni do té doby než byl natočen film. ()

NinonL

Jsem trochu na rozpacích z toho, že je film uveden jako drama. Dokumentu bych v jeho případě dala 4 1/2, dramatu však nedám víc než 3. Děj byl pro mě příliš roztrhaný a nenavazující. Pravděpodobně stejná byla i doba, ve které se odehrával, ale myslím, že by bylo možné natočit příběh i lépe. ()

Paxxx.cz

Pro poláky jistě velmi silný film. Ja musím poznamenat, že mě osobně by stačilo vidět jen jen začátek a konec filmu- to byly ty nejdůležitější části. Prostředek obsahoval docela nudné části...6/10. ()

Rosana

Tak to byl ale masakr, silný film o emocích pozůstalých a o velmi těžké době. Bohužel divák čeká celý film na závěrečnou scénu a tak si příliš neužije atmosféru a hluboké emoce :( ()

snoopik

polský film popisující situaci v Polsku od začátku druhé světové války...U města Katyń byly sovětskými vojáky pozabíjeni polští vojenští důstojníci. Lid byl ale informován o tom, že za to mohou Němci a ti zas tvrdili, že Rusové. Film o bezmocnosti a zoufalství, film ve kterém polská národní soudržnost neměla šanci se prosadit a obhájit vlastní stát...film o slibech , poslání a zradě. ()

mysiak

Je to tragický reálny príbeh...utopené v priemerných výkonoch a nezaujímavosti deja...Poliaci nevedia natočiť v súčastnosti dobrý vojnový film ()

Asgy

Jako film se mi Katyň líbila, jako historická událost to byla -- ostatně jako všechny události Druhé světové války hrůza. Hodně absurdní mi přišlo hlavně házení viny na Němce a to, že Rusové svou viny doteď neuznali. ()

Praxis

Závěrečná desetiminutovka je neskutečně mrazivě a syrově nasnímána. Jenže zbytek filmu je slepencem chaotických příhod, kdy se v ději objevuje celá řada postav, aby zase za pár obrazů zmizela. Celkově je film "nuda", nicméně téma, které si pohrává s jednou z nejtemnějších kapitol Polska, je vysloveně "atraktivní" samo o sobě. Škoda, udržet diváka celých 117 minut v mrazivém šoku, tak jako se to daří v závěrečné desetiminutovce, mohlo se jednat o velkofilm skutečného kalibru. ()

Sandiego

Sice je poznat suverénní Wajdova ruka, ale bohužel se tím jen vyzdvihuje chladná akademičnost díla, které se snaží říct víc, než je na dvě hodiny snesitelné bez toho, aby příběh netrpěl roztříštěností na několik epizod s jednoduchou výpovědí o jedné události. I když je jistě zajímavé sledovat následky události v poválečné době a ani mě nenapadá, jakou jinou formou masakr vynalézavěji přiblížit filmovému vyprávění, sama náplň jednotlivých částí neslibuje žádné silné a vypjaté zážitky, někdy je nahrazují až nepříjemná klišé. A i když jsem čekal vrchol v retrospektivě na samotné osudové místo, jeho ztvárnění mi přišlo příliš popisné. Nominace na Oscara mi v tomto případě docela uniká. ()

MikO_NR_1909

Ustarostené a neutíchajúce spomienky na Katyňský masaker by musel byť pre každý národ traumou. Pre Wajdu udalosť nadobudla viacnásobnú významovosť, keďže mu zo života vzala blízku osobu. No a práve intímny sentiment a osobná výpoveď, s ktorými do diela šiel mu od počiatku bránila k novým umeleckým métam. Možno takým, akým s chladnou hlavou a plný očakávaní zabŕdol do demýtizačných pandorinných skriniek pri oslobodzovateľských udalostiach II. svetovej vojny. Katyň (2007) nie je príbehom s tradičným epicko-tragickým rozvetvením, používa sprievodné reporty i rôznorodé informácie pri dopátrajúcich materiálov, ale nepôsobí ako transformačná vzpruha európskeho potenciálu s ambíciou privolať si znovuobjavenú pozornosť, ako tomu bolo kedysi. A najmä u Wajdu som pociťoval len nutnosť film natočiť a nie forsírovať rozhľad ducha a zmyslov po váženejšom diváckom ohlase, ktorý by mohol film nadobudnúť. ()

Freemind

Další silné, tragické téma, převálcované americkým stylem produkce. Navíc zpackaným. Ono to totiž šlo zachránit dvěma způsoby - buďto se vykašlat na všechny boční dějové linie, zjednodušit scénář a udělat z toho osmdesátiminutový film, který Vás nenechá vydechnout. Nebo rozpracovat všechny profily, aby si divák stihl vybudovat k postavám nějaký vztah a natáhnout tak film na tří a půlhodinový epos. Dopadlo to o něco lépe, než jsem čekal - scénář byl patetický, herecké výkony většinou teatrální, ale nakonec se Wajdowi nepodařilo pokazit alespoň scény natočené podle skutečných událostí. ()

Orlau32

Slavný film ještě slavnějšího polského režiséra Andrzeje Wajdy. Téma je historicky těžké pro toho, kdo v té příšerné době nežil a kdo si ani ve snu nedovede představit, jaká to byla hrůza. Mě v roce 1939, kdy se tato hanebnost odehrála, bylo 7 let a tak o tom vím jen z vyprávění rodičů, jaký zločin se na polském národě stal, a vlastně se až do roku 1990 nevědělo, kdo je vlastně za tento zrůdný masakr zodpovědný. Až to Kreml přiznal. Takový film se těžko točí režisérovi, jehož otec jako vysoký důstojník, byl oběti tohoto zločinu. Proto je pod jménem A.Wajdy v titulcích napsáno : MÝM RODIČŮM . Brečela jsem. Je to nádherný film, ale pro mladou generaci těžko pochopitelný, protože kromě startovní pistole na běžecké dráze, skoro 70 let žádný jiný zvuk z pistole neznají. A to je zatím dobře. ()

Pragrik

Od toho filmu jsem velice očekával. A dá se řici, že mé očekávání nezklamal. Opravdu kvalitní film, ukazuje strastiplné osudy Polska za 2.světové války. Znovu si jen můžeme položit otázku, kdo byl vlastně horší či nacisté, či sověti? Jediná menší výtka. Chybělo mi zde více historického propracování. Závěrečná pasáž filmu snad nelze ani komentovat...prostě to výstižne ticho a tma.... ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky