Historické drama, kronika života aristokratky Georgiany Cavendish, vévodkyně z Devonshiru. Georgiana (Keira Knightley) byla na 18. století, ve kterém žila, velmi moderní a pokroková žena. Její patriarchální manželství podle konvencí, s morózním, uzavřeným manželem (Ralph Fiennes), neschopným projevit jakýkoliv cit, ji neuspokojovalo. Ona milovala společnost, byla výbornou hostitelkou a společnost milovala ji. Nevyhýbala se hazardu a zamilovala se  do mladého politika  Charlese Greye. Manžel však, i když měl poměr s její nejlepší přítelkyní, donutil Georgianu, aby se své lásky kvůli dětem vzdala. (JOJ Cinema)

Pejpr

Již při prvním kontaktku s míčem je jasné, kdo bude hlavní hvězdou zápasu. Vévodkyně (nebo Keira Knightley, jak chcete) si v průběhu prvního poločasu vytvořila řadu šancí, ale gól nedala. Do druhého poločasu nastupuje stoprocentně namotivovaná a protihráči se absolutně nechytají. S očividnou lehkostí si pohrává s obranou a po krásném průniky nechytatelnou střelu překonává brankáře (Ralpha Fiennese nebo Vévodu, jak chcete). Ke konci zápasu si takticky drží jednobrankové vedení, ale likvidační zákrok při souboji na malém vápně pro ní neskončil šťastně. Rozhodčí dělá, že zákrok neviděl a nechává pokračovat ve hře. Vévodkyně je odnášena na nosítkách a její zranění vypadá vážně. Zápas nedokončuje a její tým nakonec prohrává. Kdo ví, jestli si ještě někdy kopne do míče. ()

MM11

Člověk by se musel hodně snažit, aby na Vévodkyni vyšťoural nějakou skutečně kardinální minelu. Ten film je uhlazený, natočený pečlivě, bez chybiček. To však ústí v chlad. Uznávám, že zobrazení konzervativní Anglie kdesi uprostřed upjatého baroka si podobný standart zaslouží, tím však poměrně obdobné příběhy splývají (viz. tvorba Jane Austin). A Vévodkyně nepatří ani trochu k filmům, co přinášejí do zavedených formulek čerstvý vítr. Dokonce mám dojem, že bez perfektního obsazení by zbylo jen nadprůměrné televizní drama, co nevytáhne paty z Ostrovů. Herci, ti zaslouží obdiv. Keira Knightley se nepotřebuje ani moc snažit, jelikož pro tyhle role se narodila. A Ralph Fiennes? Ten člověk je zkrátka skvělý, kam jen o nohu zavadí (a že často šlape, kam nemá). Právě za tyhle dva film míří až k nadprůměru, pro fandy historické etapy snad příkladná věc, nezaujatí se nudit nebudou. Ač po čase zapomenou... ()

GigaPudding

Napadá mě docela dost věcí, o kterých by se dalo mluvit v souvislosti s tímhle filmem a vévodkyní z Devonshiru, ale to je spíš na soukromější vyprávění, takže to nechám spíš jen u toho, že první úspěch je určitě nádherná výprava a kostýmy a záběry, ve kterých tohle tak krásně vyniká. V tomhle se Vévodkyně úplně s klidem může zařadit mezi filmy s nejkrásnější výpravou, i když jde o příběh vcelku komorní. Pak ale se dá o vévodkyni úplně s přehledem mluvit jako o nejslušivější roli pro Keiru Knightley :). Lepší představitelku hlavní role ten film mít nemohl a stejně dobře si autoři zvolili i představitele hlavní mužské role, ve které Ralph Fiennes ukázal velmi přesným způsobem všechny ty emoce v tom chladném vztahu těchto dvou osob a jejich vzájemný úplný protiklad. Ono na tom už ani není moc co k rozebírání, je to prostě jen takový velmi oslnivý pohled na tehdejší britskou "celebritu" osmnáctého století a zároveň takový smutně romantický příběh zase odpovídající tomu osmnáctému století a díky tomu to možná není úplně jako nějaká pecka, co by diváka dostala, ale určitě je to velmi kvalitní historický životopisný film v technicky a herecky krásném zpracování. A hlavně ta Keira tu měla svou nejkrásnější roli :). ()

hansel97

Existuje omletější historický námět než příběh, ženy provdané za muže, který se k ní nechová hezky a tak si najde milence a nakonec trpí ještě více? Odpovědí je ne. Georgianin příběh je poměrně průměrný, přestože se mu dostalo skvělého zpracování, ale pokud srovnám se severskou Královskou aférou, je to trochu jiná liga. Film, který neurazí, ale všechny jeho atributy se řídí podle tabulek historických filmů. Nikde nic, co by mě nadchlo, překvapilo... ()

Morholt

Taková šedivější Marie Antoinetta s lepším obsazením a s o něco lepším scénářem. Celý film stojí a padá s výkony Keiry a Ralpha Fiennese. Zejména Fiennes zahrál lhostejného anglického šlechtice na výbornou. Jinak to na mě příliš velký dojem neudělalo a chvílemi to i díky natahované stopáži nudilo. 60% ()

Katullka

Keira byla vcelku zajímavá. Mě více unesl Ralph. Mám ráda jeho temný obličej. Celkově ten film byl vážně zajímavý. Nic vytknout architektovi ani kostymérce nemůžete. Je však fakt, že to bylo místy mdlé. Stejně hodnocení takové.. ()

ScarPoul

Rovnako ako v prípade kráľovej priazne alebo marie anttoaneti. film o slávnej žene , ktorá je zmietaná intigamy kráľovského paláca, vrtochmi kráľov a vojvodcov a svojej vlastnej maličkosti. rovnako je to aj tu. film natočený bez pamätnejšej scény, ktorý nám chce ukázať aké to mali ženy vtedy ťažšie ale kedže mi vzdelanejší vieme že splachovací záchod vtedy nebol, nepotrebujeme hodinu a pol pozerať na intrigy ako z nejakej telenovely, ktoré su lepšie aspoň v tom že hlavné hrdinky ukazujú svoje dekolty kam sa len pozrú. film pôsobí ťažkopádne a jediné čo som na technicej zložke mohol len a len pochváliť tak je to hudba rachel portman, ktorej takéto komornejšie snímky doslova hrajú na notu a kostými, ktoré boli dokonalé. s predstaviteľov najviac vyniká samozrejme Knightley s účesmi za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Andy Warhol a Finnes so svojim chladným prejavom. Lenže Knightley ako keby doslova uviazla v kostýmových filmoch a jej prejav pomaly pochováva jej prirodzené herectvo. nie je to rozhodne také uvoľnené ako v pýche a predsudku. strnulosť čo sa týka kamery a nápadov. jednoducho ďalšia s filmovaná knižka, ktorá tak môže pobaviť ženy po 40 a historikov. film nedosahuje kvality kostýmovej drámy ani v najmänšom a vy vidíte že tento film vôbec nebolo náročné natočiť. pozeráte sa na to a po dopozeraní vám zostane v hlave prázdno pretože ste pozerali film o emóciach bez emócií. škoda vyzeralo to slubnejšie ()

Tommassi3

"Pro všecko na světě nikdy nepochopím, proč musí být ženské šaty tak složité !!" - "Zřejmě je to jen způsob našeho sebevyjádření.." Velmi zábavná replika..;) Jakkoli jen náhodou.. Což se ovšem o tomhle Dibbovu saulu - No, spíše Keiřinu.. - rozhodně říci nedá.. Skvostným hereckým výkonům silně kontrastujícím s bolavě nevelkoplátní kostýmní podívanou navzdory.. ()

Silence

Vévodkyni zvedá nad tuctové kostýmní drama silnější příběh a perfektní duo Keira Knightley - Ralph Fiennes. Naopak režisér by si zasloužil pár na holou za naprosto nulovou snahu o jakékoliv obvzvláštnění neinvenčního vedení a totálního spoléhání na herecký ansámbl a naléhavou hudbu. Díky tomu totiž tohle drama brzy upadne do zapomnění a to i přesto, že během projekce dokáže vyvolat překvapivě intenzivní pocity. 6.5 ()

Litsarch

Krásný film. Jak po dějové, herecké, hudební stránce, tak po nádherné kostýmy a kulisy. Zanechal ve mě silné pocity. ()

argenson

S několika drobnými výhradami můžu říct, že po dlouhý době jsem viděl historický film, který byl opravdu historický. Příběh souhlasil se skutečností, seděly reálie, charaktery a v některých případech i fyzická podoba. Mimo jiné mě zaujala opět potvrzená stará pravda, že bohatství znamená moc (v rozhovoru, kdy vévoda vyhrožuje vévodkyni, že zničí politickou kariéru jejího miláčka). Herecké výkony jsem ovšem neshledal nijak oslnivými, možná to ale chtělo vidět v původním znění, protože případné kvality pohřbil český dabing. Ale celému tomu chyběl náboj, spád, atmosféra a nějak to kolem mě proplulo bez emocí. ()

Terva

Jen splnit svou povinnost - zplodit syna - a to stačí. Leč bohu žel ( nebo bohu dík ) samá holka...zatím. ()

Agatha

Poutavý příběh o anglické aristokratce, která ačkoli žila v 18. století, chtěla všechno. Bohatství, postavení, uznání, krásu, zábavu, lásku a všechny další rozkoše co život nabízí. Ale ejhe, neříhej hop, dokud nepřeskočíš. Se zdánlivě vysněným manželem jiskra nepřeskočila, takže přeskočila u milence. Ale jelikož jsme stále v 18. století, nemohlo to dopadnout happy endem. Bylo zajimavé sledovat osud této rodiny, která se snažila vypořádat s běžnými útrapami života. Jen to bylo celé zabalené do moc hezkých kostýmů, lokací a hudby. Do nadprůměru to povyšují herecké výkony, protože při všech těch soukolích osudu bylo vážně co hrát. ()

moviesfan

,,The duchess" je film o krásné dívce, která se provdá za vévodu. Musím říci, že pokud by zde nehrála Keira, tak by snímek zřejmě zapadl do obyčejného průměru. Keira ztvárnila vévodkyni velmi laskavě. Ralph Fiennes zde působí nepříjemně klidně, kterému je vše jedno a je ke všemu lhostejný. Tento vévoda je velmi nesympatický a je tudíž zahraný dobře. Přestože je příběh i o emocích ze strany vévodkyně, tak ty na mě působily jaksi zdánlivě a ke mně téměř nedolehly. Přesto díky hereckému obsazení je to slušný film. ()

m.krudenc

Láska je naše největší slabost a zároveň naše největší síla. Bezkonkurenčně vynikající historický film. Úžasná kostýmní podívaná s dosti silným, dramatickým a nepředvídavě se vyvíjejícím příběhem, skvělou režií, kamerou, hudbou a dusnou atmosférou. A především se skvělými hereckými výkony. Keira Knightley dokazuje, že se pro tento typ rolí snad narodila, a Ralph Fiennes.... jako vždy dokonalý herecký výkon. K tom chladnému sucharskému mistrovství, jaké předvedl on, nemám co dodat. Film je pro Čecha velmi poučný málo kdo je tolik neobeznámeného s každou kapitolou britské historie. Být Vévodkyní v 18.století vůbec nebyla žádná pohádka. ()

jahol

Vlastně to ani nebylo příjemné překvapení, protože od Vévodkyně jsem si sliboval docela dost, nicméně po zklamání z Boleynových jsem byl stejně moc rád, že se neopakovalo ani náhodou. Konečně film s historickými kulisami, kde se na interiérech, kostýmech a velkých scénách nešetřilo (jako u Boleynových nebo u Bathory, přestože se nás reklama snažila přesvědčit o opaku) a i individuální herecké výkony byly výborné (Keira odvedla svůj vysoký standard a Ralph Fiennes byl ve své roli skorem geniální). Základní dějová linie tohohle již novověkého dramatu není nijak rafinovaně složitá, o to komplikovaněji a sympatičtěji jsou podány charaktery hlavních hrdinů - nic není zcela jednoznačné, nikoho nelze odsoudit ani bezmezně přijmout a jako celek působí ten uzel vztahů několika historických osobností, podmalovaný výborným nerušícím hudebním doprovodem, velmi věrohodně a lidsky, když to, co už nedokázali zahrát herci, dokresluje kamera. Závěr je zajímavým shrnutím myšlenky o velmi podmíněné svobodě těch nejbohatších. ()

Marek1991

Asi jeden z mála filmov, kde sa mi Keira Knightley naozaj páčila, vyzerala síce niekedy ako bábika, ale mala v sebe iskru. Občas som mal pocit, že jej aj opticky v nejakom grafickom programe zväčšili prsia. Ako historická dráma je to tak typicky anglicky spracované. Dialógy ma však presvedčili, možno jednotlivé scénky a dynamika by mala byť iná. Ak sa o tomto filme povie, že je nevýrazný, myslím že v tomto je to veľká pravda. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy