V roce 1983 natočil režisér Miloslav Luther podle scénáře Vladimíra Körnera pětidílný televizní seriál Lékař umírajícího času. Tento úspěšný seriál o osudech slavného lékaře a filozofa slovenského původu Jána Jesenského – Jessenia – se v roce 1990 autoři rozhodli sestříhat do celovečerního filmu Svědek umírajícího času. Znovu tak nahlédneme do rudolfinské epochy. Příběh začíná v roce 1596, kdy se na uherské pustě poprvé seznámíme s lékařem Jesseniem. Napínavé životní příběhy sledujeme až k tragicky vrcholící bitvě na Bílé hoře a popravě sedmadvaceti českých pánů. Kromě Jessenia, skutečně renesančního muže, který byl od roku 1618 i rektorem Univerzity Karlovy, v něm poznáme i další osobnosti té doby – například hvězdáře a matematika Keplera, císaře Rudolfa II. a Kryštofa Haranta. Ve filmu si zahráli vynikající čeští i slovenští herci. Jessenia vytvořil výborný Petr Čepek, jeho ženu Emma Černá, Keplera Martin Huba a Rudolfa II. Rudolf Hrušínský. (Česká televize)

majo25

Výcuc zo seriálu pôsobí nevyrovnane. Aj keď si dokáže držať atmosféru, skoky v deji nepôsobia dobre. Filmu chýba spád a celkové tempo je napriek zostrihaniu fádnejšie. Dobové herecké hviezdy sú fajn. Chýbalo mi však viac vysvetľujúce spracovanie, pretože ako divák nie celkom znalý tejto časti histórie som miestami tápal. ()

Mylouch

Čepkovo nasazení neutáhne fádní vyprávění, v němž drobný anachronismus Valdštejnského paláce v rudolfinské Praze je zanedbatelnou muškou. K odcizení razantně přispívá zvuková nekvalita postsynchronů. ()

fantassia

Mám ráda historické a  ty herce a všechno, ale fakt dosvědčuju, že jsem málem u toho umřela a to to prý bylo sestříhané :-) ()

Master19

Sestříhání ze seriálu je bohužel více než patrné. Každopádně dobová atmosféra je zachycena velmi uvěřitelně a notoricky známé postavy a události Rudolfínské doby jsou zobrazeny bez zbytečných kudrlinek (nehodnotím historickou věrohodnost). Zejména morová epidemie a poprava českých pánů jsou pojaty velmi syrově a dokáží zaujmout. Herectví Petra Čepka je hluboké jak středověká beznaděj, ale na vyšší hodnocení jako celek to u mě není. ()

fabecc1222

Nevim, co to měli na Slovensku za módu, ale tohle je po vzoru Jakubiskových děl další film, který původně vznikl jako seriál a postupem času byl přestříhám do filmové podoby. Podobně jako u jiných případů, tak i tento trpí na značnou zkratkovitost, kdy se hodně rychle skáče v čase, postavy přicházejí kvůli jedné scéně, aby následně zmizeli z děje. Atmosférou však velmi vydařené. Očekávám, že seriálové zpracování půjde více do hloubky a nabídne tak plnohodnotnější zážitek. ()

Autogram

Urobiť zo seriálu celovečerný film nie je vždy dobrý nápad, ale v pripade Jeseniovho životopisu to nedopadlo vôbec zle. Len nedávno som videl seriál a film mi prišiel dokonca pochopiteľnejší. Veľkým plusom je aj to, že je v češtine a herci v hlavných postavách tak majú svoje vlastné hlasy. Nie ako ten hlasový guláš, ktorý kvôli slovenčine vytvorili v seriáli. Pri scéne s defenestráciou mi napadla myšlienka, či by sa v dnešnej dobe neoplatilo obnoviť túto bohumilú formu trestu pre nepoctivých politikov. –––– Pamatujte na Platona: Lepší je křivdu trpět, než ji činit. –––– Bohatého lumpa pustí, a poctivého chudáka pověsí. –––– Tam jsou! Svědkové umírajícího času. Dívají se na nás. ()

xaver

Celkem průměrný snímek, který v porovnání s televizním seriálem na stejné téma tak trochu zklamal. Samozřejmě do celovečerního filmu nelze vtěstnat to, co do daleko delšího TV seriálů, nicméně právě proto mohl film dostat lepší spád, což se nestalo. ()

Mikino00

Filmu se podařilo naštvat jak mou filmovou tak i historickou duši, naprosto zmatkovitě a nesourodě sestříhané střípky ze života Jesenia, kde chybí jakákoliv spojovací linka či silnější moment, většinou se jedná o komorní nepodstatné záležitosti (do defenestrace, pak už to smysl i děj má). Film má silně potemnělou atmosféru, to asi aby zakryl nedostatek financí, který bije do očí, ona ta nesourodost je jistě dána tím, že je to sestříháno ze seriálu, který jsem neviděl, ale věřím, že tam bude vše mnohem více rozvedeno a dán tomu smysl. Dalším špatným prvkem filmu je Čepek, který se do role nehodí. Z historického hlediska se jedná o poněkud smyšlenou záležitost, hlavně v první polovině filmu, točící se kolem Rudolfa II. (stačí si přečíst i to málo co je na wikipedii), nebo třeba defenestrace, kde jsou sice vyhazováni ze správného okna, ale padají úplně někam jinam. Jsou to drobnosti, ale když u filmu trpíte, tak tyhle maličkosti neodpustíte. ()

ArthasKarfa

Neprávem pozapomenutý český film, který líčí život a pád císaře Rudolfa II. se všemi jeho důležitými rozhodnutími a s jeho obtížnou dobou vlády. Protitureckou válku, vzestup českých stavů a dobu Interregna s vyvrcholením při pražské defenestraci v roce 1618, která v podstatě započala celou Třicetiletou válku, nebýt nerozhodnosti stavů v době kdy jejich armáda v podstatě stála před branami Vídně v čele s vojevůdcem s Matyášem Thurnem mohly se události kolem roku 1620 ubírat zcela jinou cestou. Historické skutečnosti těchto drsných let i s ohledem a "krásným" exkurzem například události pražského moru z počátku 17. století v Praze, nabízí právě tento historický exkurz do krvavé doby konfesních sporů v Evropě. Výborný Petr Čepek coby doktor Jesenius, který je přímím, či militantním účastníkem těchto událostí, provází celou dekádu na úrovni šlechtického lokaje ve službě nejprve Habsburkům, později českým protestanským pánům. Doporučuji všem historikům, i lidem s amatérským zájmem o české dějiny pro obeznámení s málo opakovanými událostmi naší historie. Vše končí na Staroměstském náměstí, kdy pro Čechy nastali dobré i špatné časy, ale pro Evropu ty nejhorší od počátku křesťanského pohledu na svět. A hlavy jejich, dlouho visely nad Prahou na paměť všem "nepapežencům". A rejtar jede dál vstříc novým ukrutnostem dlouhé války. "Cuius regio, eius religio" ()

mira007

Poté co mne zklamalo Bůh s námi (2018) s Dobrým, tak jsem si chtěl připomenout něco lepšího z československé filmové historie o době okolo bitvy na Bílé hoře. Tento film je sice točený na obstarožní filmový materiál, ale dějiny českých stavů vs. Habsburkové na pozadí života doktora Jeseniuse, autora první pitvy v Praze ukáže lépe. Atmosféra doby, kostýmy, výprava, skvělé obsazení vykouzlilo lepší tři hvězdy. PS: Co jsem si nejvíc zapamatoval, byla mrazivá scéna, když odváděli panstvo na popravu ( strhali šaty, uřezali límce a svázali ruce... určitě lepší zpracování než v Bůh s vámi ). Koneckonců tohle je asi životní role Petra Čepka, kde má hlavní roli. ()

Schlierkamp

Výborný životopisný historický film dějově se týkající klíčového období historie českého národa. Hlavní postavu, tehdejší významnou osobnost lékaře Jana Jesenia naprosto vynikajícím způsobem ztvárnil P. Čepek. Ve filmu dále figuruje spousta dalších důležitých historických postav, zejména Rudolf II. fenomenálně zahraný R. Hrušínským, hrabě Thurn ztvárněným L. Kostelkou, Zimní král z Falce skvělého J. Bartošky a nebohý hrabě Šlik v podání J. Kačera stojí za zaznamenání. Ve filmu rozhodně oceňuji velkou pestrost postav, šířku dějové linie a neuvěřitelnou přirozenost a moudrost v projevu P. Čepka. Závěrečná dramatická poprava českých vlastenců se rovněž odrazila v celkovém hodnocení a nemohu jinak než 5. ()

tranquill

"Co se zrodilo, musí zemřít!" Myslím, že je to kvalitně natočená historická sága o době před třicetiletou válkou. ()

Tormentor665

Tíseň a temnotu doby znásobenou zachmuřeným výrazem Petra Čepka (a což teprve melancholický Rudolf II. Hrušínský) nelze ocenit jinak než plným počtem. Až nám na Staromáku opět vyroste sloup pravé víry, tak bude tento film už nejspíš zakázán... ()

PaRi

Snaha udělat z hodnotného seriálu osekanou průměrnost mne dost naštvala. Atmosféra doby sice zůstala, skvělý Čepek to jakžtakž drží pohromadě, ale vynikajícího díla se osekáním stal pahýl. Proč? Aby si někdo vydělal? ()

Amonasr

Viděl jsem už lépe uchopené Körnerovy předlohy. Snímek působí poněkud rozháraně a popisně, chybí mu větší filmová hloubka a silnější prožitek. Jak na to upozorňují někteří komentující, na vině je zřejmě sestřih TV seriálu do jednoho celovečerního filmu. ()

Zemřela herečka Táňa Fischerová

Zemřela herečka Táňa Fischerová

25.12.2019

Ve věku 72 let zemřela česká herečka, recitátorka, spisovatelka a politička Táňa Fischerová. Neúspěšná kandidátka na prezidentku z roku 2013 se poprvé objevila na plátně v dramatu Kohout plaší smrt z… (více)